WENECJA – 15 najlepszych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata

WENECJA – 15 najlepszych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata

Wenecja jest jednym z najpiękniejszych i najwspanialszych miast na świecie. To miasto wody ma nawet kształt ryby, co znakomicie widać z lotu ptaka.

Pierwsi osiedleńcy przybyli na wyspę z pobliskiego lądu i było to plemię Wenetów. W IV w. Zachodnie Cesarstwo Rzymskie borykało się z najazdami barbarzyńców, którzy grabili i wycinali w pień wszystko, co stawało na ich drodze. Życie mieszkańców stawało się coraz bardziej niebezpieczne, więc stopniowo uciekali na wyspy. Na początku jedynie na czasy najgorszych najazdów Hunów czy Greków z Konstantynopola, ale najazdy Longobardów ostatecznie zdecydowały o ucieczce na wyspy na stałe. Życie trzeba było zaczynać od nowa i to na niesprzyjających, bagnistych terenach. Uznano jednak, że wyspy, które znajdują się z dala od lądu, będą strategiczne najlepszym miejscem do obrony przed najeźdźcami.

A zatem Wenecja miała być w założeniu miastem na wodzie, ale budowa domostw była dla budowniczych nie lada wyzwaniem. Miasto zbudowano na długich, drewnianych palach – podobnie jest skonstruowany Bangkok czy Amsterdam . Budowlańcy, stojąc na łodziach, odgradzali na początku wielkimi palami przestrzeń, w której miały znajdować się fundamenty. Po tym, jak stworzono ich zarys, zamykano przestrzeń i wypompowywano wodę ze środka, by móc stawiać pomniejsze filary. Takich drewnianych pali jest tutaj ponad sto tysięcy.

Dziś Wenecja to miasto zbudowane na 117 wyspach połączonych 417 mostami. W 1987 roku Lagunę Wenecką wraz z Wenecją wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto jest podzielone na sześć dzielnic: Cannaregio, San Marco i Castello, San Polo, Santa Croce oraz Dorsoduro.

Oto przewodnik po Wenecji, dzięki któremu zaplanujesz swój pobyt w najpiękniejszym mieście świata. 

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

WENECJA – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata

To zaproszenie do zwiedzania Wenecji poprzez 15 wspaniałych rzeczy, których możesz tu doświadczyć. Ten przewodnik po Wenecji jest niczym spacer po mieście, najlepiej jest rozciągnąć go na dwa – trzy dni.

Spędź poranek w okolicach Ponte di Rialto

Most Rialto to jedna z najstarszych części miasta i zarazem najbardziej oblegana. Z mostu roztacza się piękny widok na Canal Grande. Na moście znajdują się sklepy z kolorowym szkłem weneckim oraz z maskami, natomiast wokół niego restauracje i słynne weneckie bary – bacari. Warto wybrać się na słynny targ, Mercato di Rialto, który ma miejsce w okolicy mostu. Przyjdź tu jak najwcześniej, nawet o szóstej rano, a zobaczysz, jak miejscowi rozładowują świeże warzywa i ryby. A potem usiądź wygodnie przy stoliku na placu Sotoportego de l’Erbaria i zamów poranne cappuccino lub espresso.

Most Rialto, Wenecja

Podziwiaj panoramę miasta z tarasu Fondaco dei Tedeschi

Z Ponte di Rialto można tu dojść w 2 minuty. Taras widokowy Fondaco dei Tedeschi zapewnia jeden z najlepszych widoków na Wenecję, a znajduje się na samej górze luksusowego centrum handlowego, w budynku Fontaco dei Tedeschi. Wstęp jest bezpłatny, czas przebywania na tarasie wynosi 15 minut. Jednocześnie może na nim przebywać maksymalnie 70 osób, dlatego najlepiej rezerwować wejście online. Jest to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania zachodu słońca, ale każda pora dnia zapewnia wspaniałe widoki.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Odwiedź najbardziej niezwykłą księgarnię we Włoszech

Libreria Acqua Alta jest trochę na uboczu, w spokojnej okolicy, gdzie nie spotkasz wielu turystów. W tej osobliwie udekorowanej księgarni sprzedają używane książki, pocztówki, mapy i kalendarze. Książki są wszędzie, gdzie spojrzysz, nawet w ogromnej gondoli i wannie ustawionych wewnątrz księgarni. Takie rozwiązanie ma na celu ochronę książek, ponieważ woda w każdym momencie może zalać teren. Schody księgarni stworzono z książek zniszczonych przez powódź. To także miejsce dla miłośników kotów, które chętnie potowarzyszą w wyborze właściwej lektury.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik
Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Przepłyń się gondolą przynajmniej raz w życiu

Wyjątkowym i romantycznym sposobem zwiedzania Wenecji jest rejs po kanałach gondolą. Gondolą może płynąć 6 osób, rejs trwa 30 minut i kosztuje 80 EUR. Taka cena obowiązuje codziennie, od 8:00 do 19:00. Rejsy nocne trwają 35 minut i kosztują 100 EUR.

Jeśli twój budżet nie pozwala na taki rejs, jest jeszcze inna opcja, choć nie tak wyrafinowana. W Wenecji można przepłynąć się gondolowym promem (traghetto gondola) na drugi brzeg Canal Grande. Są to większe, pozbawione zdobień gondole, które są obsługiwane zawsze przez dwóch gondolierów. Mieści się w nich nawet 14 osób. Można podróżować na siedząco lub na stojąco, jak zwykle pływają wenecjanie. Cena za taką przyjemność to 2 EUR. Tak, tak, dobrze przeczytałeś.

Wenecja, rejs gondolą

Odwiedź niesamowite Palazzo Ducale

Pałac Dożów to dawna gotycka siedziba władców i rządu Wenecji. Pierwszy budynek wybudowano w IX wieku, spłonął on w 976 roku podczas powstania przeciwko doży. Odbudowano go w XI wieku i od tamtego czasu był systematycznie rozbudowywany i przebudowywany.
Najlepiej pojawić się tutaj z samego rana. Pałac jest pełen historii i dzieł sztuki, których nie można przegapić. Wstęp kosztuje 25 EUR.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Zobacz przeuroczy Most Westchnień

Ponte dei Sospiri, czyli Most Westchnień to piękny mostek, którym w przeszłości szli skazańcy, przechodzący między salą rozpraw a więzieniem. Przez ażurowe okienka po raz ostatni mogli spojrzeć na swoje ukochane miasto i westchnąć. Ich warunki lokalowe nie gwarantowały zbyt długiego przeżycia.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Poczuj przepych najwspanialszego salonu Europy

Piazza San Marco, czyli plac św. Marka to najważniejszy plac w Wenecji. Strategicznie położony w otoczeniu niektórych z najsłynniejszych budynków Wenecji, takich jak Bazylika Świętego Marka, Campanile (dzwonnica) i Palazzo Ducale. Początki placu sięgają IX wieku, jednak swój obecny rozmiar przybrał dopiero w XIII wieku. Plac i przyległa Piazzetta tworzą razem literę L i są mniejsze, niż się to wydaje.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Wejdź do Bazyliki św. Marka

Basilica di San Marco jest dumą placu św. Marka. Wspaniała budowla, która jest ostatnim miejscem spoczynku patrona Wenecji, św. Marka. Wybudowano ją w zaledwie 4 lata (828–832) w stylu bizantyjskim. Ozdoby katedry pochodzą ze statków weneckich, które przy wpłynięciu do Wenecji musiały w jakiś sposób obdarować katedrę. Koniecznie trzeba zobaczyć imponującą architekturę i mozaiki, choć przyznaję, że nie wiem, jak wyglądają po powodzi z listopada 2019 roku, gdy poziom wody sięgnął  rekordowe +187 cm. Część katedry można zwiedzać bezpłatnie, Muzeum św. Marka, Złoty Ołtarz i Skarbiec są za biletem wstępu. Nie można wchodzić z plecakami i większymi torbami, a w środku można robić zdjęcia wyłącznie po dokonaniu stosownej opłaty, dostaje się wówczas specjalną naklejkę. Ze szczytu katedry jest wspaniały widok na cały plac.

Polecam zwiedzać bazylikę po południu, wtedy przez lukarny wpada więcej światła słonecznego. Zresztą, indywidualnym turystom ogólnie zaleca się wchodzenie po 13:30, ponieważ rano bazylika jest oblegana przez zorganizowane grupy.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Wjedź na Dzwonnicę św. Marka

Campanile di San Marco to najwyższy budynek w Wenecji, ma 99 metrów wysokości. Dzwonnica powstała w XII wieku i od tamtej pory była wielokrotnie przebudowywana z uwagi na uderzające w nią pioruny. W 1795 roku jeden z nich wywołał potężny pożar, a w 1902 roku dzwonnica się zawaliła. Rok później rozpoczęto odbudowę i zafundowano jej solidniejsze fundamenty, niż miała wcześniej. Na dzwonnicę można wjeżdżać dzięki zainstalowanej windzie, widoki z góry są fantastyczne!

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

TIPPrzeczytaj też artykuł o Wenecji, która tonie. Choć ten proces jest powolny, miasto regularnie się zanurza. Wydaje się niemal pewne, że pod koniec XXI wieku Wenecja znajdzie się pół metra pod wodą. Już teraz cztery, a nawet pięć razy do roku, wysoka fala wdziera się na plac św. Marka. Zjawisko to będzie się nasilać.

Popłyń na wyspę Isola di San Giorgio Maggiore

Podczas wędrówki w okolicach Piazza San Marco twój wzrok z pewnością zatrzyma się na niewielkiej wysepce, Isola di San Giorgio Maggiore. Można jej zrobić zdjęcia z brzegu, albo przepływając w pobliżu vaporetto, albo dopłynąć na wyspę linią nr 2 i zobaczyć wszystko z bliska. San Giorgio Maggiore to świątynia, która należy do opactwa Benedyktynów. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał już w X wieku, ale na skutek trzęsienia ziemi został zniszczony. Odbudowy podjęto się dopiero w XVI wieku, oddano go do użytku w 1576 roku. W 1800 roku miało tu miejsce bardzo ważne wydarzenie, koronacja papieża Piusa VII.

Isola di S. Giorgio Maggiore, Wenecja

Zobacz najpiękniejszą klatkę schodową w mieście

Scala Contarini del Bovolo to bezapelacyjnie najpiękniejsza klatka schodowa w mieście. Wyjątkowe miejsce, które jest całkiem nieźle ukryte w wąskich uliczkach Wenecji. Kamienica z niezwykłą klatką schodową i spiralnymi schodami została zaprojektowana w XV wieku. Na szczycie schodów znajduje się balkon, z którego można podziwiać panoramiczny widok na dachy Wenecji, ujrzysz też Bazylikę św. Marka. Wstęp: 7 EUR.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Zrób najpiękniejsze zdjęcie Wenecji z Ponte dell’Accademia

To właśnie z tego mostu widok na Wenecję jest najwspanialszy. I to chyba nie jest tylko moje zdanie. A jak już tu będziesz, przejdź się po studenckiej dzielnicy Dorsoduro i koniecznie udaj się w kierunku słynnego kościoła z XVII wieku, Santa Maria Della Salute.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Zgub się w wąskich uliczkach

To najlepsze, co możesz zrobić w Wenecji. Główne atrakcje turystyczne i tak ci nie uciekną, znajdziesz je bez trudu. A jak już to uczynisz, pozwól sobie się zgubić, spaceruj, a zobaczysz prawdziwe piękno tego miasta.

Wenecja, spacer po mieście

Podziwiaj zachód słońca

Zakończ dzień, podziwiając zachód słońca nad kanałami. Znajdź jakieś przyjemne miejsce i po prostu naciesz oczy tym widokiem. Jeśli natomiast masz ochotę poczuć się troszkę jak milioner, podpowiem ci mój sposób. Po całym dniu zwiedzania można sobie zafundować lampkę wina lub drinka z obłędnym widokiem na Lagunę Wenecką. To oferuje taras widokowy Skyline Rooftop Bar w hotelu Hilton Molino Stucky na wyspie Giudecca.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Wpadnij na najbardziej kolorową wyspę w Europie

Tak właśnie jest określana Burano. Ta rybacka wioska, dzięki malowaniu domów na najróżniejsze kolory, czasami nawet najbardziej pstrokate, stanowi ewenement. Z Wenecji dopłyniesz tu vaporetto, czyli wodnym tramwajem. Zdjęcia z wyspy mówią same za siebie, natomiast nie brak tu wspaniałych tradycji koronkarskich.

Na blogu jest artykuł poświęcony Burano.

Warto zwiedzić wspaniałą wyspę Murano słynącą z produkcji szkła i pomijaną przez turystów Torcello.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik
Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Poruszanie się po Wenecji

W Wenecji nie ma ruchu kołowego, a co za tym idzie, nie jeździ się tu samochodem, ani nawet rowerem. Cały transport odbywa się na wodzie. Autobusy, karetki pogotowia, policja, a nawet śmieciarki pływają łodziami. Nie inaczej jest z transportem publicznym.

Wenecję najlepiej zwiedzać pieszo, Jeśli jesteś już zmęczony, możesz wsiąść do tramwaju wodnego o wdzięcznej nazwie vaporetto, wziąć przejażdżkę gondolą lub wodną taxi. Tramwaje wodne ACTV kursują co 5–15 minut w zależności od przystanku, a godziny odjazdów można łatwo sprawdzić. Bilet na 75 minut kosztuje 7,50 EUR, na cały dzień 20 EUR. Są także kilkudniowe bilety. Bilet na transport publiczny jest ważny na terenie Wenecji, na wyspach Murano, Burano, Torcello, Lido oraz w Mestre.

Aby sprawdzić godziny kursowania poszczególnych linii, kliknij tu. TUTAJ pobierzesz plik PDF, który przedstawia schemat linii vaporetto pływających w Wenecji.

Taxi w Wenecji

Dojazd z lotniska do Wenecji

Wenecję obsługują aż dwa lotniska, Marco Polo i Treviso. Lotnisko Marco Polo znajduje się blisko centrum miasta, dlatego szybko można dopłynąć vaporetto Alilaguna wprost na plac św. Marka. Inną opcją jest autobus, który dojeżdża pod dworzec kolejowy w Wenecji. Z lotniska w Treviso dojedziesz autobusem lub pociągiem.

Na blogu jest oddzielny artykuł ze szczegółowymi opisami dojazdu z obu lotnisk.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Najlepszy czas na wizytę w Wenecji

Rok 2020 zmienił wszystko, liczba turystów w Wenecji drastycznie spadła. Przestały cumować ogromne wycieczkowce, Amerykanie i Azjaci nie przylecieli. Wenecja w 2020 była przede wszystkim dla Włochów.

Ale i tak uważam, że najlepszy czas na wizytę w Wenecji jest poza sezonem. Może i pogoda nie będzie tak pewna jak latem, ale nadal jest duża szansa na słońce, a ceny noclegów nie są jeszcze tak wysokie. Wiosna i jesień są idealne. Staraj się unikać weekendów oraz dni świątecznych,  chyba, że specjalnie przyjeżdżasz na karnawał, festiwal filmowy czy biennale sztuki współczesnej.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik
Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Gdzie nocować w Wenecji

Chyba najlepszą wskazówką, jaką mogę ci dać jest ta, zatrzymaj się w centrum miasta, ale ukryj się przy cichej ulicy. Świetnie sprawdza się hotel:

Jeśli poszukujesz czegoś bliżej dworca kolejowego, mogę podpowiedzieć:

 • Hotel Principe,
 • Dorsoduro Apartment.

Blisko centrum, ale w spokojniejszym miejscu (niedaleko Castello) jest:

Jeśli masz napięty budżet, najlepszą opcją jest pobyt poza Wenecją, np. w Mestre czy Maghera. Tu polecam:

Wiele osób wybiera także znakomity kemping:

Inna opcja to nocleg na wyspie Giudecca, Lido, Murano, Torcello albo Burano. Mieszkanie na wyspach na pewno jest niesamowicie urokliwe, ale jeśli oprócz nich zamierzasz zwiedzać samą Wenecję, musisz pilnować logistyki (rozkłady jazdy vaporetto). Z dalszych lokalizacji turyści wybierają Treviso, Padwę, Lido di Jesolo , Chioggia i wiele innych.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik
Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Vespa 946 Christian Dior
Previous post
Luksusowa Vespa 946 Christian Dior - efekt współpracy Diora i Vespy
Sarde in saor, przepis kuchni weneckiej
Next post
Kuchnia Wenecji - przepis na Sarde in saor, sardynki w marynacie słodko-kwaśnej

2 komentarze

 1. 7 września, 2021 at 2:16 pm — Odpowiedz

  Ciekawe pigułka o Wenecji. zastanawia mnie jak udało Ci się zrobić zdjęcie z drona na Placu Św. Marka. Wydawało mi się, że cała Wenecja objęta jest zakazem lotów?!
  Świetne zdjęcia. Pozdrawiamy

  • 7 września, 2021 at 2:36 pm — Odpowiedz

   Nad Wenecję jest już od jakiegoś czasu zakaz lotów dronem. Zdarzały się nieuprawnione loty i wypadki, ludzie tracili kontrolę nad maszynami.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

WENECJA – 15 najlepszych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata