WENECJA – 15 unikalnych doświadczeń w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

WENECJA – 15 unikalnych doświadczeń w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Wenecja mapaWenecja jest jednym z najpiękniejszych i najwspanialszych miast na świecie. To miasto wody ma nawet kształt ryby, co znakomicie widać z lotu ptaka.

Pierwsi osiedleńcy przybyli na wyspę z pobliskiego lądu i było to plemię Wenetów. W IV w. Zachodnie Cesarstwo Rzymskie borykało się z najazdami barbarzyńców, którzy grabili i wycinali w pień wszystko, co stawało na ich drodze. Życie mieszkańców stawało się coraz bardziej niebezpieczne, więc stopniowo uciekali na wyspy. Na początku jedynie na czasy najgorszych najazdów Hunów czy Greków z Konstantynopola, ale najazdy Longobardów ostatecznie zdecydowały o ucieczce na wyspy na stałe. Życie trzeba było zaczynać od nowa i to na niesprzyjających, bagnistych terenach. Uznano jednak, że wyspy, które znajdują się z dala od lądu, będą strategiczne najlepszym miejscem do obrony przed najeźdźcami.

A zatem Wenecja miała być w założeniu miastem na wodzie, ale budowa domostw była dla budowniczych nie lada wyzwaniem. Miasto zbudowano na długich, drewnianych palach – podobnie jak Bangkok czy Amsterdam . Budowlańcy, stojąc na łodziach, odgradzali na początku wielkimi palami przestrzeń, w której miały znajdować się fundamenty. Po tym, jak stworzono ich zarys, zamykano przestrzeń i wypompowywano wodę ze środka, by móc stawiać pomniejsze filary. Takich drewnianych pali jest tutaj ponad sto tysięcy.

Dziś Wenecja to miasto zbudowane na 117 wyspach połączonych 417 mostami. W 1987 roku Lagunę Wenecką wraz z Wenecją wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto jest podzielone na sześć dzielnic: Cannaregio, San Marco i Castello, San Polo, Santa Croce oraz Dorsoduro.

Oto przewodnik po Wenecji, dzięki któremu zaplanujesz swój pobyt w najpiękniejszym mieście świata. 

Wenecja, przewodnik. Widok z mostu Ponte dell'Accademia
Widok z mostu Ponte dell’Accademia

WENECJA – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata

To zaproszenie do zwiedzania Wenecji poprzez 15 wspaniałych rzeczy, których możesz tu doświadczyć. Ten przewodnik po Wenecji jest niczym spacer po mieście, najlepiej jest rozciągnąć go na dwa – trzy dni.

Wskazówka I Zanim zanurzysz się w uliczki Wenecji, jeszcze jedna przydatna informacja. Wenecja ma 126 fontann z pitną wodą. Weź ze sobą bidon i korzystaj z pitnej wody dostępnej zupełnie bezpłatnie. Tu jest mapa ich wszystkich. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.venicetapwater.com. Miastu zależy na ograniczaniu zużycia plastiku i tym samym zmniejszyć ilość śmieci.

Spędź poranek w okolicach Mostu Rialto

Most Rialto, czyli Ponte di Rialto to jedna z najstarszych części miasta i zarazem najbardziej oblegana przez turystów.

Z mostu roztacza się piękny widok na Canal Grande. Na moście znajdują się sklepy z kolorowym szkłem weneckim oraz z maskami, natomiast wokół niego znajdują się liczne restauracje i słynne weneckie bary bacari.

Warto wybrać się na słynny targ, Mercato di Rialto, który ma miejsce w okolicy mostu. Przyjdź tu jak najwcześniej, nawet o szóstej rano, a zobaczysz, jak miejscowi rozładowują świeże warzywa i ryby. A potem usiądź wygodnie przy stoliku na placu Sotoportego de l’Erbaria i zamów poranne cappuccino lub espresso.

Most Rialto, Wenecja

Podziwiaj za darmo panoramę Wenecji z tarasu Fondaco dei Tedeschi

Z Ponte di Rialto dojdziesz tu w 2 minuty.

Taras widokowy Fondaco dei Tedeschi zapewnia jeden z najlepszych widoków na Wenecję, a znajduje się na samej górze luksusowego centrum handlowego, w budynku Fontaco dei Tedeschi. Wstęp jest bezpłatny, czas przebywania na tarasie wynosi 15 minut. Jednocześnie może na nim przebywać maksymalnie 40 osób, dlatego konieczna jest rezerwacja online. Jest to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania zachodu słońca, ale każda pora dnia zapewnia wspaniałe widoki.

Wskazówka I Taras jest czynny od 10:30 do 18:30. Kliknij tu, aby zarezerwować wejście na taras Fondaco dei Tedeschi. Wpuszczanych jest jedynie 40 osób co 15 minut. Jeśli się spóźnisz i przegapisz swój termin, nie zostaniesz wpuszczony, więc rób wszystko, aby być na czas. Gdy wejdziesz do centrum handlowego najwygodniej wjechać na samą górę czerwonymi schodami ruchomymi. Tam przejdziesz do sali, skąd jest wyjście na taras. Możesz na górę także wejść schodami. W razie złej pogody taras zostaje zamknięty.

Wenecja, przewodnik. Widok z tarasu Fondaco del Tedeschi.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Odwiedź niezwykłą księgarnię Acqua Alta

Libreria Acqua Alta jest trochę na uboczu, w spokojnej okolicy, gdzie nie spotkasz wielu turystów, oczywiście oprócz tych, którzy wybierają się właśnie do owej księgarni. Ta zyskała już odpowiednią sławę i niemal zawsze jest w środku mnóstwo osób.

W tej osobliwie udekorowanej księgarni sprzedają nowe i używane książki, pocztówki, mapy, plakaty, kalendarze, notatniki i różne drobiazgi.

Książki są tu wszędzie: w gondoli i wannach, w kajakach, na półkach, stołach, gdzie tylko się da. Takie rozwiązanie ma na celu ochronę książek, ponieważ woda może ją zalać przy okazji kolejnej nomen omen aqua alta (wysokiej wody).

Na zewnątrz znajdziesz m.in. stosy książek zniszczonych przez powódź, z części z nich ułożono nawet stopnie, na które można wejść, zalecam jednak ostrożność.

To także miejsce dla miłośników kotów, mieszka tu taki czarny mruczek. Przeglądając stare książki, mapy czy kalendarze można by spędzić w księgarni godziny, ale raczej w bocznej sali niż w głównej, gdzie tłum ciekawskich napiera.

Wskazówka I Księgarnia jest czynna codziennie od 09:00 do 19:30, ma swoją stronę na FB.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik
Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Przepłyń się gondolą za 100, 80 lub … 2 EUR!

Wyjątkowym i romantycznym sposobem zwiedzania Wenecji jest rejs po kanałach gondolą.

REJS GONDOLĄ ZA 80 EUR

Gondolą może płynąć 6 osób, rejs trwa 30 minut i kosztuje 80 EUR. Taka cena obowiązuje w całej Wenecji codziennie, od 8:00 do 19:00.

ps. Wiele razy przechodząc obok gondoliera usłyszałam, jak mi proponuje cenę specjalną za rejs, ważną tylko tu i tylko teraz.

GONDOLĄ ZA 100 EUR

Rejsy nocne (od 19:00) trwają 35 minut i kosztują 100 EUR.

Wenecja, przewodnik.
Wenecja, przewodnik.

PŁYŃ GONDOLĄ ZA 2 EUR

Jeśli twój budżet nie pozwala na taki rejs, jest jeszcze inna opcja, choć nie tak wyrafinowana.

Nad Canal Grande są tylko cztery mosty: Ponte degli Scalzi przy dworcu kolejowym, most Rialto, most Accademia i nowy most Calatrava na Piazzale Roma, gdzie przyjeżdżają autobusy. Dlatego codziennym środkiem transportu mieszkańców Wenecji są gondolowe promy!

W Wenecji można przepłynąć gondolowym promem (traghetto gondola) na drugi brzeg Canal Grande. Są to większe, pozbawione zdobień gondole, które są obsługiwane zawsze przez dwóch gondolierów. Mieści się w nich nawet 14 osób. Można podróżować na siedząco lub na stojąco, jak zwykle pływają wenecjanie. Cena za taką przyjemność to 2 EUR. Tak, tak, dobrze przeczytałeś.

Wskazówka I Przystanków traghetto gondola, czyli stazi, jest pięć i są to:

 • Punta della Dogana (czynne 9.00 – 18.00),
 • Santa Maria del Giglio (9.00 – 18.00),
 • San Tomà (działa w godz. 8.30 – 19.00 od poniedziałku do piątku oraz 9.00 – 18.30 w sobotę, niedzielę i święta),
 • Riva del Vin, Riva del Carbon (9.00 – 12.00 od poniedziałku do piątku, nie działa w soboty, niedziele i święta),
 • Santa Sofia (8.30 – 19.00 od poniedziałku do piątku oraz 9.00 – 18.00 w sobotę, niedzielę i święta).
Wenecja, przewodnik.
Wenecja, przewodnik.

Szukając gondolowego promu, wypatruj na budynkach takich znaków. Dwa przystanki są obecnie zawieszone, ale powyższa lista pięciu przystanków jak najbardziej jest aktualna.

Wenecja, przewodnik.

Odwiedź oszałamiające Palazzo Ducale

Pałac Dożów, Palazzo Ducale czyli Pałac Książęcy to dawna gotycka siedziba władców i rządu Wenecji.

Pierwszy budynek wybudowano w IX wieku, spłonął on w 976 roku podczas powstania przeciwko doży. Odbudowano go w XI wieku i od tamtego czasu był systematycznie rozbudowywany i przebudowywany. Pałac jest pełen historii i dzieł sztuki, których nie można przegapić.

W ramach zwiedzania pałacu przechodzi się przez słynny Most Westchnień aż do więzienia. Jednym z jego słynniejszych więźniów był oczywiście nie kto inny, jak Casanova.

26 lipca 1755 roku został aresztowany i skazany na pięć lat za rzekome uprawianie czarów. Osadzono go w i piombi, celach zlokalizowanych pod ołowianym dachem, który zimą chłodził, a latem niemiłosiernie je ogrzewał. W mrocznej i zbyt niskiej celi, Casanova spędził trzynaście miesięcy. Ostatecznie zbiegł z więzienia w nocy z 31 października na 1 listopada 1756 roku przez dziurę w dachu.

Wskazówka I Bilet do Palazzo Ducale można wykupić online na konkretny dzień i godzinę lub w kasie na miejscu.

Wstęp kosztuje 27 EUR, bilet ulgowy 16 EUR (dzieci od 6 do 14 lat i osoby powyżej 65 roku życia), bezpłatnie wchodzą dzieci do 5 lat.

Pałac jest czynny codziennie od 10:00 do 18:00, ostatnie wejście jest o 17:00.

Bilet obejmuje wstęp do trzech innych muzeów znajdujących się na Placu św. Marka. Są to Museo Correr, Museo Archeologico Nazionale, Sale Monumentali della Biblioteca Nazionale Marciana.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Zobacz przeuroczy Most Westchnień

Ponte dei Sospiri, czyli Most Westchnień to piękny mostek, którym w przeszłości szli skazańcy, przechodzący między salą rozpraw a więzieniem. Przez ażurowe okienka po raz ostatni mogli spojrzeć na swoje ukochane miasto i westchnąć. Ich warunki lokalowe nie gwarantowały zbyt długiego przeżycia.

Wskazówka I Chcesz sam przejść przez Most Westchnień? Bilet wstępu do Pałacu Dożów pozwoli Ci również przejść przez słynny Most Westchnień i odwiedzić starożytne więzienia, w których więźniowie byli trzymani w okrutnych warunkach. Most został zbudowany w XVII wieku w celu połączenia Pałacu Dożów z więzieniami.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Poczuj przepych najwspanialszego salonu Europy

Piazza San Marco, czyli plac św. Marka to najważniejszy plac w Wenecji. Strategicznie położony w otoczeniu niektórych z najsłynniejszych budynków Wenecji, takich jak Bazylika Świętego Marka, Campanile (dzwonnica) i Palazzo Ducale. Początki placu sięgają IX wieku, jednak swój obecny rozmiar przybrał dopiero w XIII wieku. Plac i przyległa Piazzetta tworzą razem literę L i są mniejsze, niż się to wydaje.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Wejdź do Bazyliki św. Marka

Basilica di San Marco jest dumą placu św. Marka. Wspaniała budowla, która jest ostatnim miejscem spoczynku patrona Wenecji, św. Marka. Wybudowano ją w zaledwie 4 lata (828–832) w stylu bizantyjskim. Ozdoby katedry pochodzą ze statków weneckich, które przy wpłynięciu do Wenecji musiały w jakiś sposób obdarować katedrę. Koniecznie trzeba zobaczyć imponującą architekturę i mozaiki, choć przyznaję, że nie wiem, jak wyglądają po powodzi z listopada 2019 roku, gdy poziom wody sięgnął  rekordowe +187 cm. Część katedry można zwiedzać bezpłatnie, Muzeum św. Marka, Złoty Ołtarz i Skarbiec są za biletem wstępu. Nie można wchodzić z plecakami i większymi torbami, a w środku można robić zdjęcia wyłącznie po dokonaniu stosownej opłaty, dostaje się wówczas specjalną naklejkę. Ze szczytu katedry jest wspaniały widok na cały plac.

Wskazówka I Polecam zwiedzać bazylikę po południu, wtedy przez lukarny wpada więcej światła słonecznego. Zresztą, indywidualnym turystom ogólnie zaleca się wchodzenie po 13:30, ponieważ rano bazylika jest oblegana przez zorganizowane grupy.

TIPPrzeczytaj też artykuł o Wenecji, która tonie. Choć ten proces jest powolny, miasto regularnie się zanurza. Wydaje się niemal pewne, że pod koniec XXI wieku Wenecja znajdzie się pół metra pod wodą. Już teraz cztery, a nawet pięć razy do roku, wysoka fala wdziera się na plac św. Marka. Zjawisko to będzie się nasilać.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Wjedź na Dzwonnicę św. Marka

Campanile di San Marco to najwyższy budynek w Wenecji, ma 99 metrów wysokości. Dzwonnica powstała w XII wieku i od tamtej pory była wielokrotnie przebudowywana z uwagi na uderzające w nią pioruny. W 1795 roku jeden z nich wywołał potężny pożar, a w 1902 roku dzwonnica się zawaliła. Rok później rozpoczęto odbudowę i zafundowano jej solidniejsze fundamenty, niż miała wcześniej.

Wskazówka I Na dzwonnicę można wjeżdżać dzięki zainstalowanej windzie, widoki z góry są fantastyczne!

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Popłyń na wyspę Isola di San Giorgio Maggiore

Podczas wędrówki w okolicach Piazza San Marco twój wzrok z pewnością zatrzyma się na niewielkiej wysepce, Isola di San Giorgio Maggiore. Można jej zrobić zdjęcia z brzegu, albo przepływając w pobliżu vaporetto, albo dopłynąć na wyspę linią nr 2 i zobaczyć wszystko z bliska. San Giorgio Maggiore to świątynia, która należy do opactwa Benedyktynów. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał już w X wieku, ale na skutek trzęsienia ziemi został zniszczony. Odbudowy podjęto się dopiero w XVI wieku, oddano go do użytku w 1576 roku. W 1800 roku miało tu miejsce bardzo ważne wydarzenie, koronacja papieża Piusa VII.

Isola di S. Giorgio Maggiore, Wenecja

Zobacz najpiękniejszą klatkę schodową w Wenecji

Scala Contarini del Bovolo to bezapelacyjnie najpiękniejsza klatka schodowa w mieście. Według legendy, Pietro Contarini zbudował te schody, aby móc jeździć konno do swojej sypialni, która znajdowała się na najwyższym piętrze budynku.

Wyjątkowe miejsce, które jest całkiem nieźle ukryte w wąskich uliczkach Wenecji. Kamienica z niezwykłą klatką schodową i spiralnymi schodami została zaprojektowana w XV wieku. Na szczycie schodów znajduje się balkon, z którego można podziwiać panoramiczny widok na dachy Wenecji, ujrzysz też Bazylikę św. Marka.

Ciekawostka I W 1859 roku niemiecki astronom Ernst Wilhelm Tempel, prowadzący obserwacje teleskopem z Scala Contarini del Bovolo, odkrył kometę C/1859 i mgławicę Merope (nazywana również Mgławicą Tempela) w gromadzie Plejad.

Wskazówka I Czynne codziennie od 9:30 do 17:30. Bilet 8 EUR, ulgowy 6 EUR dla osób w wieku 12-26 lat, i powyżej 65 lat, bezpłatnie dla dzieci do 11 roku życia.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Zrób najpiękniejsze zdjęcie Wenecji z Ponte dell’Accademia

Chcesz zrobić najpiękniejsze zdjęcie Wenecji? Stań na Ponte dell’Accademia. To właśnie z tego mostu widok na Wenecję jest najwspanialszy. I to chyba nie jest tylko moje zdanie.
A jak już tu będziesz, przejdź się po dzielnicy Dorsoduro i koniecznie udaj się w kierunku słynnego kościoła z XVII wieku, Santa Maria Della Salute.
I jeszcze jedno pytanie. Kochasz sztukę?

W takim razie koniecznie zaplanuj wizytę w Peggy Guggenheim Collection – muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej mieszczące się w Palazzo Venier dei Leoni. Będziesz mijać to miejsce w drodze do bazyliki Santa Maria Della Salute.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Zgub się w wąskich uliczkach

To najlepsze, co możesz zrobić w Wenecji. Główne atrakcje turystyczne i tak ci nie uciekną, znajdziesz je bez trudu. A jak już to uczynisz, pozwól sobie się zgubić, spaceruj, a zobaczysz prawdziwe piękno tego miasta.

Wenecja, spacer po mieście

Podziwiaj zachód słońca

Zakończ dzień, podziwiając zachód słońca nad kanałami. Znajdź jakieś przyjemne miejsce i po prostu naciesz oczy tym widokiem. Jeśli natomiast masz ochotę poczuć się troszkę jak milioner, podpowiem ci mój sposób. Po całym dniu zwiedzania można sobie zafundować lampkę wina lub drinka z obłędnym widokiem na Lagunę Wenecką. To oferuje taras widokowy Skyline Rooftop Bar w hotelu Hilton Molino Stucky na wyspie Giudecca.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Przyjedź do Wenecji w okresie karnawału

Karnawał w Wenecji to wielowiekowa tradycja. Prawdopodobnie już w 1094 r. obchodzono corocznie jakiś rodzaj karnawału.

Najstarszą wzmiankę o używaniu masek w Wenecji można znaleźć w dokumencie z dnia 2 maja 1268 r. Maski i kostiumy czyniły ludzi nierozpoznawalnymi, eliminując różnicę między bogatymi i biednymi lub między rywalizującymi rodzinami. W ten sposób każdy mógł w pełni cieszyć się wszystkimi uroczystościami, które odbywały się w mieście.

Jednak pod koniec XVIII w. zakazano noszenia masek, każdy miał być bowiem rozpoznawalny, koniec z anonimowością, co w konsekwencji doprowadziło do skrócenia obchodów samego karnawału.

Dopiero w 1959 roku tradycja odżyła, a Wenecjanie wyjęli ze skrzyń i szaf maski swoich przodków, karnawał znów w pełni stał się integralną częścią życia miasta. Czas karnawału jest w Wenecji obchodzony wyjątkowo, choć raz w życiu warto wziąć udział w tym wydarzeniu. Poniższe zdjęcia pochodzą z 2022 roku.

Wenecja, przewodnik.
Wenecja, przewodnik.
Wenecja, przewodnik. Karnawał w Wenecji
Wenecja, przewodnik. Karnawał w Wenecji

Wenecja, przewodnik.

Wenecja, przewodnik. Karnawał w Wenecji

Wenecja, przewodnik. Karnawał w Wenecji

Wpadnij na najbardziej kolorową wyspę w Europie

Tak właśnie jest określana Burano. Ta rybacka wioska, dzięki malowaniu domów na najróżniejsze kolory, czasami nawet najbardziej pstrokate, stanowi ewenement. Z Wenecji dopłyniesz tu vaporetto, czyli wodnym tramwajem. Zdjęcia z wyspy mówią same za siebie, natomiast nie brak tu wspaniałych tradycji koronkarskich.

Wskazówka I Na blogu jest artykuł poświęcony Burano. Warto zwiedzić wspaniałą wyspę Murano słynącą z produkcji szkła i pomijaną przez turystów Torcello.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik
Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Gdzie nocować na Burano

Gdybyś miał ochotę spędzić noc na Burano i zobaczyć opuszczoną przez turystów wyspę, polecam ci te 3, wyjątkowe miejsca.

Tiffany Home

za 2 noce dla 2 osób zapłacimy ok. 282 EUR. Genialna lokalizacja, apartamenty są nowoczesne, piękne i romantyczne. Każdy z pokoi ma swój dedykowany kolor.

Tiffany Home, Burano, Wenecja.

Night Galleria

za 2 noce dla 2 osób zapłacimy ok. 238 EUR. To dwupoziomowy dom wypełniony sztuką i kolorami, położony nad samą Laguną Wenecką.

Night Galleria - bed & art, Burano, Wenecja.

Casa Burano

a 2 noce dla 2 osób zapłacimy ok. 179 EUR. Miejsce jest pięknie urządzone w nowoczesnym stylu, a łóżka szalenie wygodne. Do tego pyszne śniadanie!

Casa Burano, Burano, Wenecja

Na wyspie baza noclegowa nie jest zbyt duża. Jeśli jednak żadna z moich propozycji ci nie odpowiada, kliknij tu, aby zobaczyć więcej miejsc noclegowych na wyspie.

Jak się przemieszczać po Wenecji

W Wenecji nie ma ruchu kołowego, a co za tym idzie, nie jeździ się tu samochodem, ani nawet rowerem. Cały transport odbywa się na wodzie. Autobusy, karetki pogotowia, policja, a nawet śmieciarki pływają łodziami. Nie inaczej jest z transportem publicznym.

Wenecję najlepiej zwiedzać pieszo, Jeśli jesteś już zmęczony, możesz wsiąść do tramwaju wodnego o wdzięcznej nazwie vaporetto, wziąć przejażdżkę gondolą lub wodną taxi.

Tramwaje wodne ACTV (vaporetto) kursują co 5–15 minut w zależności od przystanku, a godziny odjazdów można łatwo sprawdzić. Bilet na 75 minut kosztuje 7,50 EUR, na cały dzień 20 EUR. Są także kilkudniowe bilety. Bilet na transport publiczny jest ważny na terenie Wenecji, na wyspach Murano, Burano, Torcello, Lido oraz w Mestre.

Wenecja, przewodnik.

 

Aby sprawdzić godziny kursowania poszczególnych linii, kliknij tu.

Wskazówka I Tu znajdziesz interaktywną mapę pokazująca połączenia vaporetto w Wenecji. Działa świetnie, wystarczy kliknąć w wybraną żółta kropkę, a wyświetla się okienko z informacjami o połączeniach. Kliknij i przejdź do interaktywnej mapy.

Wenecja, mapa interaktywna

Jeśli wolisz mapę połączeń vaporetto w formie pdf, kliknij tutaj, aby ją pobrać.

Wenecja, mapa połączeń

Jak dojechać z lotniska do Wenecji

Wenecję obsługują aż dwa lotniska, Marco Polo (znajduje się bliżej Wenecji) i Treviso (tu lądują głównie tanie linie lotnicze).

Z lotniska Marco Polo

Lotnisko Marco Polo znajduje się blisko centrum miasta, dlatego szybko można dopłynąć vaporetto Alilaguna (www.alilaguna.it) wprost na plac św. Marka. Inną opcją jest autobus, który dojeżdża pod dworzec autobusowy w Wenecji, na Piazzale Roma. Przed budynkiem lotniska stoją autobusy, którymi dojedziemy wprost do Wenecji: linia nr 5 ACTV lub 35 ATVO VENEZIA EXPRESS. Bilet 8 EUR.

Z lotnisko w Treviso

Z lotniska w Treviso dojedziesz autobusem lub pociągiem. Autobusem  ATVO – z lotniska dojedziemy bezpośrednio do Wenecji w około 70 minut wprost na Piazzale Roma, bilet 12 EUR. Kliknij tu po szczegóły i rozkład jazdy. Możesz także dojechać autobusem miejskim ACTT linia nr 6 z lotniska na dworzec kolejowy w Treviso i tam przesiąść się na pociąg do Wenecji, Treviso – Venezia Santa Lucia.

Na blogu jest oddzielny artykuł ze szczegółowymi opisami dojazdu z obu lotnisk.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

Najlepszy czas na wizytę w Wenecji

Pandemia zmieniła wszystko, liczba turystów w Wenecji drastycznie spadła. Przestały cumować ogromne wycieczkowce, Amerykanie i Azjaci nie przylecieli. Wenecja w tym czasie była przede wszystkim dla Włochów.

Najlepszy czas na wizytę w Wenecji jest poza sezonem. Może i pogoda nie będzie tak pewna jak latem, ale nadal jest duża szansa na słońce, a ceny noclegów nie są jeszcze tak wysokie. Wiosna i jesień są idealne. Staraj się unikać weekendów oraz dni świątecznych i ważnych wydarzeń,  chyba, że specjalnie przyjeżdżasz na karnawał, festiwal filmowy czy biennale sztuki współczesnej.

Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik
Wenecja – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik

5 wspaniałych kawiarni w Wenecji

Jeśli wybierasz się do Wenecji, koniecznie zapisz sobie tych pięć adresów na wyjątkową kawę. Na liście nie ma 300-letniej Caffè Florian, która jest oczywiście najbardziej znaną kawiarnią w Wenecji.

Torrefazione Cannaregio, Cannaregio

Torrefazione Cannaregio znajduje się na pięknym Fondamenta dei Ormesini. Mają tu świeżo paloną kawę, można wybierać spośród różnych mieszanek kaw. To klimatyczna przestrzeń i chyba mają tu najlepszą kawę w mieście. Mają też mieszanki herbat. Fondamenta dei Ormesini – Cannaregio 2804.

Sullaluna, Cannaregio

Sullaluna to libreria & bistrot czyli księgarnia i bistro, można sobie usiąść przy drewnianym stole, otoczony książkami, głównie są to starannie wyselekcjonowane powieści graficzne, książki kucharskie i poezja. Panuje tu tak miła atmosfera, że nie chce się stąd wychodzić. 2535 Fondamenta Misericordia.

Rosa Salva, San Marco

Rosa Salva to znane nazwisko w Wenecji od pokoleń. W tej pasticcerii (cukiernia) serwują pyszną kawę i słodkie smakołyki. Kawę można wypić przy ladzie, ale są też stoliki. Może być tłoczno, ponieważ jest to również ulubione miejsce Wenecjan. Rosa Salva ma kilka lokalizacji, ale ta w dzielnicy San Marco jest najbardziej znana, to także pierwsza pasticceria, która nosi nazwę Rosa Salva. San Marco 950.

Illy Caffè, San Marco

Pawilon illy znajduje się tuż przy Piazza San Marco w pobliżu przystanku tramwaju wodnego San Marco – Giardinetti. Pierwotnie stała tutaj Coffee House zaprojektowany przez Lorenzo Santi. Pawilon został całkowicie odrestaurowany w 2019 roku wraz z Giardini Reali (Ogrody Królewskie), parkiem, który Napoleon stworzył w XIX wieku. Możesz wypić kawę przy barze, przy stoliku w środku lub na zewnątrz na tarasie graniczącym z parkiem. Illy Caffè, Giardini Reali.

Serra dei Giardini, Castello

W Serra dei Giardini można wypić pyszne cappuccino we wspaniałym ogrodzie lub w pięknej oranżerii, gdzie niegdyś zimowały egzotyczne rośliny z Biennale. Za barem znajduje się również kwiaciarnia. Viale Giuseppe Garibaldi 1254.

Gdzie nocować w Wenecji

Jeśli chcesz zatrzymać się w centrum miasta, ale ukryć się przy cichej ulicy, świetnie sprawdzą się te hotele:

Bliżej dworca kolejowego jest bardzo dużo tak hoteli, jak świetnych apartamentów. Ja polecam:

 • Hotel Principe,
 • Dorsoduro Apartment.

W spokojnej dzielnicy Castello, która jest blisko głównego centrum:

Noclegi na wyspach i w okolicy Wenecji

Jeśli masz napięty budżet, najlepszą opcją jest pobyt poza Wenecją, np. w Mestre czy Maghera. Tu polecam:

Kemping blisko Wenecji

Jolly Camping In Town w Maghera. Kemping z domkami holenderskimi, Jolly Camping in Town, znajduje się 10 km od Wenecji, zaledwie 10 minut jazdy. Na miejscu jest basen, wifi, restauracja, sklep, pralnia. Przystanek autobusowy, skąd dojedziemy do Wenecji, jest tylko 1 km od kempingu.

Jolly Camping In Town w Maghera
Jolly Camping In Town w Maghera

Inna opcja to nocleg na wyspie Giudecca, Lido, Murano, Torcello i Burano. Można znaleźć tam wspaniałe miejsca noclegowe, bardzo kuszące, ale musisz pamiętać, aby pilnować rozkładów vaporetto.

Z dalszych lokalizacji turyści wybierają Treviso, Padwę, Lido di Jesolo , Chioggia.

Czego nie wolno robić w Wenecji

Oprócz zwykłych wykroczeń, takich jak: zaśmiecanie miasta, kupowanie towarów od nielegalnych sprzedawców ulicznych czy szpecenie własności publicznej lub prywatnej za pomocą graffiti, w Wenecji są wyszczególnione czynności, za których dokonanie zostaniemy ukarani grzywną. Przeczytaj koniecznie tych kilka punktów, abyś nie był zaskoczony.

7 rzeczy, których turysta nie może robić w Wenecji

Poznaj Peggy Guggenheim – kobietę, która kochała sztukę i Wenecję

Peggy GuggenheimNa koniec polecam ci książkę Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki. To biografia niekonwencjonalnej kobiety, która uwielbiała szokować. Ekscentryczna, trudna, nieoceniona.

Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć, że zostanie żoną bogatego biznesmena, tymczasem stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku.

Całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. W Nowym Jorku, w Paryż u i w każdym miejscu, w którym znalazła się choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych.

To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku.

Anton Gill przedstawia biografię patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów.

Jej życie było dokładnie takie, jak sztuka, którą kochała – surrealistyczne.

Mam nadzieję, że skusisz się nie tylko na te książkę, ale także odwiedzisz jej galerie, Peggy Guggenheim Collection w Palazzo Venier dei Leoni w dzielnicy Dorsoduro w Wenecji.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Venice, the most beautiful city in the world
Venice, the most beautiful city in the world

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Vespa 946 Christian Dior
Previous post
Luksusowa Vespa 946 Christian Dior - efekt współpracy Diora i Vespy
Sarde in saor, przepis kuchni weneckiej
Next post
Kuchnia Wenecji - przepis na Sarde in saor, sardynki w marynacie słodko-kwaśnej

11 komentarzy

 1. 7 września, 2021 at 2:16 pm — Odpowiedz

  Ciekawe pigułka o Wenecji. zastanawia mnie jak udało Ci się zrobić zdjęcie z drona na Placu Św. Marka. Wydawało mi się, że cała Wenecja objęta jest zakazem lotów?!
  Świetne zdjęcia. Pozdrawiamy

  • 7 września, 2021 at 2:36 pm — Odpowiedz

   Nad Wenecję jest już od jakiegoś czasu zakaz lotów dronem. Zdarzały się nieuprawnione loty i wypadki, ludzie tracili kontrolę nad maszynami.

 2. 15 listopada, 2021 at 11:02 am — Odpowiedz

  […] WENECJA – 15 najlepszych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata […]

 3. Kasia
  2 lutego, 2022 at 4:07 pm — Odpowiedz

  Witaj, czy koniec marca to dobry czas na zwiedzanie Wenecji? jakiej pogody można się spodziewać?

  • 3 lutego, 2022 at 5:26 pm — Odpowiedz

   Nie ma pewnej pogody w marcu, ale czas na zwiedzanie Wenecji jest zawsze dobry. Jedź i ciesz się tym niezwykłym miastem mając nadzieję na sprzyjającą aurę.

 4. 11 marca, 2022 at 12:19 pm — Odpowiedz

  Bardzo pomocny tekst, jadę w maju 2022 – więc wszystko się przyda

  • 12 marca, 2022 at 1:30 pm — Odpowiedz

   Dziękuję! Życzę pięknej podróży!

 5. Piotr
  28 marca, 2022 at 12:05 pm — Odpowiedz

  Dziękuję za wskazówki 🙂
  Jedziemy 28.04 i na bank skorzystamy z podpowiedzi
  Pozdrawiamy

 6. Kasia
  26 kwietnia, 2022 at 4:15 pm — Odpowiedz

  Super poradnik! Jedziemy z mezem do Wenecji za niespelna 3 tygodnie w nasza podroz rocznicowa i wlasnie szukalam takiej podpowiedzi co warto zobaczyc 🙂 A jakies wskazowki gdzie mozna pysznie zjesc i napic sie prawdziwej wloskiej kawy w dobrej cenie? Moze zna Pani jakies restauracje-perelki ukryte w bocznych uliczkach ?? Pozdrawiam serdecznie

  • 28 kwietnia, 2022 at 11:05 pm — Odpowiedz

   W internecie jest dużo artykułów wyspecjalizowanych w odpowiedzi na pytanie, gdzie zjeść w Wenecji. Temat jest warty poważnego zgłębienia i robienia sobie notatek. Istotne jest co zjeść, czego spróbować i gdzie, jak również czego unikać. Sugeruję zaufać blogom, które mają nieco więcej do czynienia z jedzeniem/ gotowaniem, a nie pokazywaniu jedynie tego, gdzie zjeść kolejne cicchetti. Powodzenia!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

WENECJA – 15 unikalnych doświadczeń w najpiękniejszym mieście świata. Przewodnik