Wenecja jest jednym z najpiękniejszych i najwspanialszych miast na świecie. To miasto wody ma nawet kształt ryby, co znakomicie widać z lotu ptaka.
Pierwsi osiedleńcy przybyli na wyspę z pobliskiego lądu i było to plemię Wenetów. W IV w. Zachodnie Cesarstwo Rzymskie borykało się z najazdami barbarzyńców, którzy grabili i wycinali w pień wszystko, co stawało na ich drodze. Życie mieszkańców stawało się coraz bardziej niebezpieczne, więc stopniowo uciekali na wyspy. Na początku jedynie na czasy najgorszych najazdów Hunów czy Greków z Konstantynopola, ale najazdy Longobardów ostatecznie zdecydowały o ucieczce na wyspy na stałe. Życie trzeba było zaczynać od nowa i to na niesprzyjających, bagnistych terenach. Uznano jednak, że wyspy, które znajdują się z dala od lądu, będą strategiczne najlepszym miejscem do obrony przed najeźdźcami.
A zatem Wenecja miała być w założeniu miastem na wodzie, ale budowa domostw była dla budowniczych nie lada wyzwaniem. Miasto zbudowano na długich, drewnianych palach – podobnie jak Bangkok czy Amsterdam . Budowlańcy, stojąc na łodziach, odgradzali na początku wielkimi palami przestrzeń, w której miały znajdować się fundamenty. Po tym, jak stworzono ich zarys, zamykano przestrzeń i wypompowywano wodę ze środka, by móc stawiać pomniejsze filary. Takich drewnianych pali jest tutaj ponad sto tysięcy.
Dziś Wenecja to miasto zbudowane na 117 wyspach połączonych 417 mostami. W 1987 roku Lagunę Wenecką wraz z Wenecją wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miasto jest podzielone na sześć dzielnic: Cannaregio, San Marco i Castello, San Polo, Santa Croce oraz Dorsoduro.
Oto przewodnik po Wenecji, dzięki któremu zaplanujesz swój pobyt w najpiękniejszym mieście świata.
Bilet na zwiedzanie Wenecji w 2024 roku
Konieczność posiadania biletu wstępu do Wenecji dla jednodniowych turystów
Na rok 2024 wyznaczono 29 dni, podczas których odwiedzający, którzy chcą odwiedzić Wenecję tylko w jeden dzień, muszą zakupić bilet wstępu (w formie osobistego kodu QR). Dotyczy osób odwiedzających miasto w godzinach 8:30-16:00 w następujące dni:
- od 25 kwietnia do 5 maja 2024 r.,
- każdego kolejnego weekendu maja (11-12 maja, 18-19 maja i 25-26 maja),
- czterech ostatnich weekendów czerwca (8-9 czerwca, 15-16 czerwca, 22-23 czerwca i 29-30 czerwca) oraz
- dwa pierwsze weekendy lipca (6-7 lipca i 13-14 lipca).
Bilet jest potrzebny tylko w historycznym centrum Wenecji. Na wyspy takie jak Lido di Venezia, Pellestrina, Murano, Burano, Torcello, Sant’Erasmo i Mazzorbo nie jest wymagana rejestracja. Biletu nie potrzebujesz również, jeśli zatrzymasz się w Wenecji na jedną lub więcej nocy.
Koszt wynosi 5 EUR/ za osobę. Kara w razie braku biletu wynosi 300 EUR.
Platforma rezerwacyjna na stronie internetowej Città di Venezia jest aktywna od 16 stycznia 2024 roku. Nowy system opłat za wstęp zacznie obowiązywać wiosną 2024 roku. Kliknij, aby zarezerwować bilet.
_____
Informacja o bilecie wstępu do miasta dla osób nocujących we Wenecji
Osoby, które nocują w Wenecji, nie kupują biletu, ponieważ płacą „tassa di soggiorno” (podatek miejski), który jest doliczany do ceny noclegu. Trzeba jednak zarejestrować się na tej stronie, aby wygenerować kod QR.
WENECJA – 15 wspaniałych rzeczy do zrobienia w najpiękniejszym mieście świata
To zaproszenie do zwiedzania Wenecji poprzez 15 wspaniałych rzeczy, których możesz tu doświadczyć. Ten przewodnik po Wenecji jest niczym spacer po mieście, najlepiej jest rozciągnąć go na dwa – trzy dni.
1. Spędź poranek w okolicach Mostu Rialto
Most Rialto, czyli Ponte di Rialto to jedna z najstarszych części miasta i zarazem najbardziej oblegana przez turystów.
Z mostu roztacza się piękny widok na Canal Grande. Na moście znajdują się sklepy z kolorowym szkłem weneckim oraz z maskami, natomiast wokół niego znajdują się liczne restauracje i słynne weneckie bary – bacari.
Warto wybrać się na słynny targ, Mercato di Rialto, który ma miejsce w okolicy mostu. Przyjdź tu jak najwcześniej, nawet o szóstej rano, a zobaczysz, jak miejscowi rozładowują świeże warzywa i ryby. A potem usiądź wygodnie przy stoliku na placu Sotoportego de l’Erbaria i zamów poranne cappuccino lub espresso.
2. Podziwiaj za darmo panoramę Wenecji z tarasu Fondaco dei Tedeschi
Z Ponte di Rialto dojdziesz tu w 2 minuty.
Taras widokowy Fondaco dei Tedeschi zapewnia jeden z najlepszych widoków na Wenecję, a znajduje się na samej górze luksusowego centrum handlowego, w budynku Fontaco dei Tedeschi. Wstęp jest bezpłatny, czas przebywania na tarasie wynosi 15 minut. Jednocześnie może na nim przebywać maksymalnie 40 osób, dlatego konieczna jest rezerwacja online. Jest to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania zachodu słońca, ale każda pora dnia zapewnia wspaniałe widoki.
Wskazówka I Taras jest czynny od 10:30 do 18:30. Kliknij tu, aby zarezerwować wejście na taras Fondaco dei Tedeschi. Wpuszczanych jest jedynie 40 osób co 15 minut. Jeśli się spóźnisz i przegapisz swój termin, nie zostaniesz wpuszczony, więc rób wszystko, aby być na czas. Gdy wejdziesz do centrum handlowego najwygodniej wjechać na samą górę czerwonymi schodami ruchomymi. Tam przejdziesz do sali, skąd jest wyjście na taras. Możesz na górę także wejść schodami. W razie złej pogody taras zostaje zamknięty.
3. Poczuj przepych najwspanialszego salonu Europy
Piazza San Marco, czyli plac św. Marka to najważniejszy plac w Wenecji. Strategicznie położony w otoczeniu niektórych z najsłynniejszych budynków Wenecji, takich jak Bazylika Świętego Marka, Campanile (dzwonnica) i Palazzo Ducale. Początki placu sięgają IX wieku, jednak swój obecny rozmiar przybrał dopiero w XIII wieku. Plac i przyległa Piazzetta tworzą razem literę L i są mniejsze, niż się to wydaje.
4. Odwiedź zachwycającą Bazylikę św. Marka
Basilica di San Marco jest dumą placu św. Marka. Wspaniała budowla, która jest ostatnim miejscem spoczynku patrona Wenecji, św. Marka. Wybudowano ją w zaledwie 4 lata (828–832) w stylu bizantyjskim. Ozdoby katedry pochodzą ze statków weneckich, które przy wpłynięciu do Wenecji musiały w jakiś sposób obdarować katedrę. Koniecznie trzeba zobaczyć imponującą architekturę i mozaiki, choć przyznaję, że nie wiem, jak wyglądają po powodzi z listopada 2019 roku, gdy poziom wody sięgnął rekordowe +187 cm.
Bilet wstępu do bazyliki to tylko kilka euro, ale dodatkowo płatne jest Muzeum św. Marka, Złoty Ołtarz i Skarbiec. Nie można wchodzić z plecakami i większymi torbami, a w środku można robić zdjęcia wyłącznie po dokonaniu stosownej opłaty, dostaje się wówczas specjalną naklejkę.
Wskazówka I Polecam zwiedzać bazylikę po południu, wtedy przez lukarny wpada więcej światła słonecznego. Zresztą, indywidualnym turystom ogólnie zaleca się wchodzenie po 13:30, ponieważ rano bazylika jest oblegana przez zorganizowane grupy.
Wskazówka I Przeczytaj też artykuł o Wenecji, która tonie. Choć ten proces jest powolny, miasto regularnie się zanurza. Wydaje się niemal pewne, że pod koniec XXI wieku Wenecja znajdzie się pół metra pod wodą. Już teraz cztery, a nawet pięć razy do roku, wysoka fala wdziera się na plac św. Marka. Zjawisko to będzie się nasilać.
Wenecja tonie – spieszmy się ją zobaczyć
5. Wjedź na Dzwonnicę św. Marka, Wenecja z góry wygląda zjawiskowo
Campanile di San Marco to najwyższy budynek w Wenecji, ma 99 metrów wysokości. Dzwonnica powstała w XII wieku i od tamtej pory była wielokrotnie przebudowywana z uwagi na uderzające w nią pioruny. W 1795 roku jeden z nich wywołał potężny pożar, a w 1902 roku dzwonnica się zawaliła. Rok później rozpoczęto odbudowę i zafundowano jej solidniejsze fundamenty, niż miała wcześniej.
Wskazówka I Na dzwonnicę można wjeżdżać dzięki zainstalowanej windzie, widoki z góry są fantastyczne!
6. Odwiedź oszałamiające Palazzo Ducale
Pałac Dożów, Palazzo Ducale, czyli Pałac Książęcy to dawna gotycka siedziba władców i rządu Wenecji.
Pierwszy budynek wybudowano w IX wieku, spłonął on w 976 roku podczas powstania przeciwko doży. Odbudowano go w XI wieku i od tamtego czasu był systematycznie rozbudowywany i przebudowywany. Pałac jest pełen historii i dzieł sztuki, których nie można przegapić.
W ramach zwiedzania pałacu przechodzi się przez słynny Most Westchnień aż do więzienia. Jednym z jego słynniejszych więźniów był oczywiście nie kto inny, jak Casanova.
26 lipca 1755 roku został aresztowany i skazany na pięć lat za rzekome uprawianie czarów. Osadzono go w i piombi, celach zlokalizowanych pod ołowianym dachem, który zimą chłodził, a latem niemiłosiernie je ogrzewał. W mrocznej i zbyt niskiej celi Casanova spędził trzynaście miesięcy. Ostatecznie zbiegł z więzienia w nocy z 31 października na 1 listopada 1756 roku przez dziurę w dachu.
Wskazówka I Bilet do Palazzo Ducale można wykupić online na konkretny dzień i godzinę lub w kasie na miejscu.
Wstęp kosztuje 27 EUR, bilet ulgowy 16 EUR (dzieci od 6 do 14 lat i osoby powyżej 65 roku życia), bezpłatnie wchodzą dzieci do 5 lat.
Pałac jest czynny codziennie od 10:00 do 18:00, ostatnie wejście jest o 17:00.
Bilet obejmuje wstęp do trzech innych muzeów znajdujących się na Placu św. Marka. Są to Museo Correr, Museo Archeologico Nazionale, Sale Monumentali della Biblioteca Nazionale Marciana.
7. Zobacz przeuroczy Most Westchnień
Ponte dei Sospiri, czyli Most Westchnień to piękny mostek, którym w przeszłości szli skazańcy, przechodzący między salą rozpraw a więzieniem. Przez ażurowe okienka po raz ostatni mogli spojrzeć na swoje ukochane miasto i westchnąć. Ich warunki lokalowe nie gwarantowały zbyt długiego przeżycia.
Wskazówka I Chcesz sam przejść przez Most Westchnień? Bilet wstępu do Pałacu Dożów pozwoli Ci również przejść przez słynny Most Westchnień i odwiedzić starożytne więzienia, w których więźniowie byli trzymani w okrutnych warunkach. Most został zbudowany w XVII wieku w celu połączenia Pałacu Dożów z więzieniami.
8. Zobacz najpiękniejszą klatkę schodową w Wenecji
Scala Contarini del Bovolo to bezapelacyjnie najpiękniejsza klatka schodowa w mieście. Według legendy, Pietro Contarini zbudował te schody, aby móc jeździć konno do swojej sypialni, która znajdowała się na najwyższym piętrze budynku.
Wyjątkowe miejsce, które jest całkiem nieźle ukryte w wąskich uliczkach Wenecji. Kamienica z niezwykłą klatką schodową i spiralnymi schodami została zaprojektowana w XV wieku. Na szczycie schodów znajduje się balkon, z którego można podziwiać panoramiczny widok na dachy Wenecji, ujrzysz też Bazylikę św. Marka.
Ciekawostka I W 1859 roku niemiecki astronom Ernst Wilhelm Tempel, prowadzący obserwacje teleskopem z Scala Contarini del Bovolo, odkrył kometę C/1859 i mgławicę Merope (nazywana również Mgławicą Tempela) w gromadzie Plejad.
9. Odwiedź niezwykłą księgarnię Acqua Alta
Libreria Acqua Alta jest trochę na uboczu, w spokojnej okolicy, gdzie nie spotkasz wielu turystów, oczywiście oprócz tych, którzy wybierają się właśnie do owej księgarni. Ta zyskała już odpowiednią sławę i niemal zawsze jest w środku mnóstwo osób.
W tej osobliwie udekorowanej księgarni sprzedają nowe i używane książki, pocztówki, mapy, plakaty, kalendarze, notatniki i różne drobiazgi.
Książki są tu wszędzie: w gondoli i wannach, w kajakach, na półkach, stołach, gdzie tylko się da. Takie rozwiązanie ma na celu ochronę książek, ponieważ woda może ją zalać przy okazji kolejnej – nomen omen – aqua alta (wysokiej wody).
Na zewnątrz znajdziesz m.in. stosy książek zniszczonych przez powódź, z części z nich ułożono nawet stopnie, na które można wejść, zalecam jednak ostrożność.
To także miejsce dla miłośników kotów, mieszka tu taki czarny mruczek. Przeglądając stare książki, mapy czy kalendarze można by spędzić w księgarni godziny, ale raczej w bocznej sali niż w głównej, gdzie tłum ciekawskich napiera.
Wskazówka I Księgarnia jest czynna codziennie od 09:00 do 19:30, ma swoją stronę na FB.
10. Przepłyń się gondolą za 90, 110 lub … 2 EUR
Wyjątkowym i romantycznym sposobem zwiedzania Wenecji jest rejs po kanałach gondolą.
Rejs gondolą za 90 EUR
Gondolą może płynąć do 6 osób, rejs trwa 30 minut i kosztuje 90 EUR. Taka cena obowiązuje w całej Wenecji codziennie, od 8:00 do 19:00.
ps. Wiele razy, przechodząc obok gondoliera, usłyszałam propozycję na cenę specjalną ważną tylko tu i tylko teraz.
Nocny rejs za 110 EUR
Rejsy nocne (od 19:00 do 4:00) trwają 35 minut i kosztują 110 EUR.
Popłyń gondolą za 2 EUR: traghetto gondola
Jeśli twój budżet nie pozwala na taki rejs, jest jeszcze inna opcja, choć nie tak wyrafinowana.
Nad Canal Grande są tylko cztery mosty: Ponte degli Scalzi przy dworcu kolejowym, most Rialto, most Accademia i nowy most Calatrava na Piazzale Roma, gdzie przyjeżdżają autobusy. Dlatego codziennym środkiem transportu mieszkańców Wenecji są gondolowe promy!
W Wenecji można przepłynąć gondolowym promem (traghetto gondola) na drugi brzeg Canal Grande. Są to większe, pozbawione zdobień gondole, które są obsługiwane zawsze przez dwóch gondolierów. Mieści się w nich nawet 14 osób. Można podróżować na siedząco lub na stojąco, jak zwykle pływają wenecjanie. Cena za taką przyjemność to 2 EUR. Tak, tak, dobrze przeczytałeś.
Przystanków traghetto gondola, czyli stazi, jest pięć i są to:
- Punta della Dogana (czynne 9.00 – 18.00),
- Santa Maria del Giglio (9.00 – 18.00),
- San Tomà (działa w godz. 8.30 – 19.00 od poniedziałku do piątku oraz 9.00 – 18.30 w sobotę, niedzielę i święta),
- Riva del Vin, Riva del Carbon (9.00 – 12.00 od poniedziałku do piątku, nie działa w soboty, niedziele i święta),
- Santa Sofia (8.30 – 19.00 od poniedziałku do piątku oraz 9.00 – 18.00 w sobotę, niedzielę i święta).
Szukając gondolowego promu, wypatruj na budynkach takich znaków. Dwa przystanki są obecnie zawieszone, ale powyższa lista pięciu przystanków jak najbardziej jest aktualna.
11. Popłyń na wyspę Isola di San Giorgio Maggiore
Podczas wędrówki w okolicach Piazza San Marco twój wzrok z pewnością zatrzyma się na niewielkiej wysepce, Isola di San Giorgio Maggiore. Można jej zrobić zdjęcia z brzegu, albo przepływając w pobliżu vaporetto, albo dopłynąć na wyspę linią nr 2 i zobaczyć wszystko z bliska.
San Giorgio Maggiore to świątynia, która należy do opactwa Benedyktynów. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał już w X wieku, ale na skutek trzęsienia ziemi został zniszczony. Odbudowy podjęto się dopiero w XVI wieku, oddano go do użytku w 1576 roku. W 1800 roku miało tu miejsce bardzo ważne wydarzenie, koronacja papieża Piusa VII.
12. Wenecja z Ponte dell’Accademia
W takim razie koniecznie zaplanuj wizytę w Peggy Guggenheim Collection – muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej mieszczące się w Palazzo Venier dei Leoni w dzielnicy Dorsoduro w Wenecji. Będziesz mijać to miejsce w drodze do bazyliki Santa Maria Della Salute.
Poznaj Peggy Guggenheim – kobietę, która kochała sztukę i Wenecję
Polecam ci książkę „Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki”. To biografia niekonwencjonalnej kobiety, która uwielbiała szokować. Ekscentryczna, trudna, nieoceniona.
Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć, że zostanie żoną bogatego biznesmena, tymczasem stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku.
Całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. W Nowym Jorku, w Paryż u i w każdym miejscu, w którym znalazła się, choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych.
To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku.
Anton Gill przedstawia biografię patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów. Jej życie było dokładnie takie, jak sztuka, którą kochała – surrealistyczne.
13. Zgub się w wąskich uliczkach Wenecji
To najlepsze, co możesz zrobić w Wenecji. Główne atrakcje turystyczne i tak ci nie uciekną, znajdziesz je bez trudu. A jak już to uczynisz, pozwól sobie się zgubić, spaceruj, a zobaczysz prawdziwe piękno tego miasta.
14. Podziwiaj zachód słońca w Wenecji
Zakończ dzień, podziwiając zachód słońca nad kanałami. Znajdź jakieś przyjemne miejsce i po prostu naciesz oczy tym widokiem.
Jeśli natomiast masz ochotę poczuć się troszkę jak milioner, podpowiem ci mój sposób. Po całym dniu zwiedzania można sobie zafundować lampkę wina lub drinka z obłędnym widokiem na Lagunę Wenecką. To oferuje taras widokowy Skyline Rooftop Bar w hotelu Hilton Molino Stucky na wyspie Giudecca.
15. Przyjedź do Wenecji w okresie karnawału
Karnawał w Wenecji to wielowiekowa tradycja. Prawdopodobnie już w 1094 r. obchodzono corocznie jakiś rodzaj karnawału.
Najstarszą wzmiankę o używaniu masek w Wenecji można znaleźć w dokumencie z dnia 2 maja 1268 r. Maski i kostiumy czyniły ludzi nierozpoznawalnymi, eliminując różnicę między bogatymi i biednymi lub między rywalizującymi rodzinami. W ten sposób każdy mógł w pełni cieszyć się wszystkimi uroczystościami, które odbywały się w mieście.
Jednak pod koniec XVIII w. zakazano noszenia masek, każdy miał być bowiem rozpoznawalny, koniec z anonimowością, co w konsekwencji doprowadziło do skrócenia obchodów samego karnawału.
Dopiero w 1959 roku tradycja odżyła, a Wenecjanie wyjęli ze skrzyń i szaf maski swoich przodków, karnawał znów w pełni stał się integralną częścią życia miasta. Czas karnawału jest w Wenecji obchodzony wyjątkowo, choć raz w życiu warto wziąć udział w tym wydarzeniu. Poniższe zdjęcia pochodzą z 2022 roku.
Do Wenecji można się też wybrać z ITAKĄ w trakcie wycieczki objazdowej po Włoszech, na weekendowy city break lub na elastyczne od 4-, 5-, 8-dniowe wczasy w ofercie SMART!
16. Bonus: Burano – wpadnij na najbardziej kolorową wyspę w Europie
Tak właśnie jest określana Burano. Ta rybacka wioska, dzięki malowaniu domów na najróżniejsze kolory, czasami nawet najbardziej pstrokate, stanowi ewenement. Z Wenecji dopłyniesz tu vaporetto, czyli wodnym tramwajem. Zdjęcia z wyspy mówią same za siebie, natomiast nie brak tu wspaniałych tradycji koronkarskich.
Wskazówka I Na blogu jest artykuł poświęcony Burano. Warto zwiedzić wspaniałą wyspę Murano słynącą z produkcji szkła i pomijaną przez turystów Torcello.
Gdzie nocować na wyspie Burano
Gdybyś miał ochotę spędzić noc na Burano i zobaczyć opuszczoną przez turystów wyspę, polecam ci trzy wyjątkowe miejsca.
Na wyspie baza noclegowa nie jest zbyt duża. Jeśli jednak żadna z moich propozycji ci nie odpowiada, kliknij tu, aby zobaczyć więcej miejsc noclegowych na wyspie.
_____
Genialna lokalizacja, apartamenty są nowoczesne, piękne i romantyczne. Każdy z pokoi ma swój dedykowany kolor.
To dwupoziomowy dom wypełniony sztuką i kolorami, położony nad samą Laguną Wenecką.
Miejsce jest pięknie urządzone w nowoczesnym stylu, a łóżka szalenie wygodne. Do tego pyszne śniadanie!
Gdzie nocować w Wenecji
Jeśli chcesz zatrzymać się w centrum miasta, ale ukryć się przy cichej ulicy, świetnie sprawdzą się te hotele:
Bliżej dworca kolejowego jest bardzo dużo tak hoteli, jak świetnych apartamentów. Ja polecam:
- Hotel Principe,
- Dorsoduro Apartment.
W spokojnej dzielnicy Castello, która jest blisko głównego centrum:
Noclegi na wyspach i w okolicy Wenecji
Jeśli masz napięty budżet, najlepszą opcją jest pobyt poza Wenecją, np. w Mestre czy Maghera. Tu polecam:
Kemping blisko Wenecji
Jolly Camping In Town w Maghera. Kemping z domkami holenderskimi, Jolly Camping in Town, znajduje się 10 km od Wenecji, zaledwie 10 minut jazdy. Na miejscu jest basen, wifi, restauracja, sklep, pralnia. Przystanek autobusowy, skąd dojedziemy do Wenecji, jest tylko 1 km od kempingu.
Inna opcja to nocleg na wyspie Giudecca, Lido, Murano, Torcello i Burano. Można znaleźć tam wspaniałe miejsca noclegowe, bardzo kuszące, ale musisz pamiętać, aby pilnować rozkładów vaporetto.
Z dalszych lokalizacji turyści wybierają Treviso, Padwę, Lido di Jesolo , Chioggia.
5 wspaniałych kawiarni w Wenecji
Jeśli wybierasz się do Wenecji, koniecznie zapisz sobie tych pięć adresów na wyjątkową kawę. Na liście nie ma 300-letniej Caffè Florian, która jest oczywiście najbardziej znaną kawiarnią w Wenecji.
Torrefazione Cannaregio, Cannaregio
Torrefazione Cannaregio znajduje się na pięknym Fondamenta dei Ormesini. Mają tu świeżo paloną kawę, można wybierać spośród różnych mieszanek kaw. To klimatyczna przestrzeń i chyba mają tu najlepszą kawę w mieście. Mają też mieszanki herbat. Fondamenta dei Ormesini – Cannaregio 2804.
Sullaluna, Cannaregio
Sullaluna to libreria & bistrot, czyli księgarnia i bistro, można sobie usiąść przy drewnianym stole, otoczony książkami, głównie są to starannie wyselekcjonowane powieści graficzne, książki kucharskie i poezja. Panuje tu tak miła atmosfera, że nie chce się stąd wychodzić. 2535 Fondamenta Misericordia.
Rosa Salva, San Marco
Rosa Salva to znane nazwisko w Wenecji od pokoleń. W tej pasticcerii (cukiernia) serwują pyszną kawę i słodkie smakołyki. Kawę można wypić przy ladzie, ale są też stoliki. Może być tłoczno, ponieważ jest to również ulubione miejsce Wenecjan. Rosa Salva ma kilka lokalizacji, ale ta w dzielnicy San Marco jest najbardziej znana, to także pierwsza pasticceria, która nosi nazwę Rosa Salva. San Marco 950.
Illy Caffè, San Marco
Pawilon illy znajduje się tuż przy Piazza San Marco w pobliżu przystanku tramwaju wodnego San Marco – Giardinetti. Pierwotnie stała tutaj Coffee House zaprojektowany przez Lorenzo Santi. Pawilon został całkowicie odrestaurowany w 2019 roku wraz z Giardini Reali (Ogrody Królewskie), parkiem, który Napoleon stworzył w XIX wieku. Możesz wypić kawę przy barze, przy stoliku w środku lub na zewnątrz na tarasie graniczącym z parkiem. Illy Caffè, Giardini Reali.
Serra dei Giardini, Castello
W Serra dei Giardini można wypić pyszne cappuccino we wspaniałym ogrodzie lub w pięknej oranżerii, gdzie niegdyś zimowały egzotyczne rośliny z Biennale. Za barem znajduje się również kwiaciarnia. Viale Giuseppe Garibaldi 1254.
126 fontann z pitną wodą w Wenecji
Zanim zanurzysz się w uliczki Wenecji, jeszcze jedna przydatna informacja. Wenecja ma 126 fontann z pitną wodą. Weź ze sobą bidon i korzystaj z pitnej wody, dostępnej zupełnie bezpłatnie. Tu jest mapa ich wszystkich.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.venicetapwater.com. Miastu zależy na ograniczaniu zużycia plastiku i tym samym zmniejszyć ilość śmieci.
Jak dojechać z lotniska do Wenecji
Wenecję obsługują aż dwa lotniska, Marco Polo (znajduje się bliżej Wenecji) i Treviso (tu lądują głównie tanie linie lotnicze).
Z lotniska Marco Polo do Wenecji
Lotnisko Marco Polo znajduje się blisko centrum miasta, dlatego szybko można dopłynąć vaporetto Alilaguna (www.alilaguna.it) wprost na plac św. Marka. Inną opcją jest autobus, który dojeżdża pod dworzec autobusowy w Wenecji, na Piazzale Roma. Przed budynkiem lotniska stoją autobusy, którymi dojedziemy wprost do Wenecji: linia nr 5 ACTV lub 35 ATVO VENEZIA EXPRESS.
Dojazd z lotniska w Treviso do Wenecji
Z lotniska w Treviso dojedziesz autobusem lub pociągiem. Autobusem ATVO – z lotniska dojedziemy bezpośrednio do Wenecji w około 70 minut wprost na Piazzale Roma, bilet 12 EUR. Kliknij tu po szczegóły i rozkład jazdy. Możesz także dojechać autobusem miejskim ACTT linia nr 6 z lotniska na dworzec kolejowy w Treviso i tam przesiąść się na pociąg do Wenecji, Treviso – Venezia Santa Lucia.
Na blogu jest artykuł ze szczegółowymi opisami dojazdu z obu lotnisk.
WENECJA – jak dojechać z lotniska Marco Polo i Treviso
Najlepszy czas na wizytę w Wenecji
Pandemia zmieniła wszystko, liczba turystów w Wenecji drastycznie spadła. Przestały cumować ogromne wycieczkowce, Amerykanie i Azjaci nie przylecieli. Wenecja w tym czasie była przede wszystkim dla Włochów.
Najlepszy czas na wizytę w Wenecji jest poza sezonem. Może i pogoda nie będzie tak pewna jak latem, ale nadal jest duża szansa na słońce, a ceny noclegów nie są jeszcze tak wysokie.
Wiosna i jesień są idealne. Staraj się unikać weekendów oraz dni świątecznych i ważnych wydarzeń, chyba że specjalnie przyjeżdżasz na karnawał, festiwal filmowy czy biennale sztuki współczesnej.
Jak się przemieszczać po Wenecji
W Wenecji nie ma ruchu kołowego, a co za tym idzie, nie jeździ się tu samochodem, ani nawet rowerem. Cały transport odbywa się na wodzie. Autobusy, karetki pogotowia, policja, a nawet śmieciarki pływają łodziami. Nie inaczej jest z transportem publicznym.
Wenecję najlepiej zwiedzać pieszo, Jeśli jesteś już zmęczony, możesz wsiąść do tramwaju wodnego o wdzięcznej nazwie vaporetto, wziąć przejażdżkę gondolą lub wodną taxi.
Tramwaje wodne ACTV (vaporetto) kursują co 5–15 minut w zależności od przystanku, a godziny odjazdów można łatwo sprawdzić. Bilet na 75 minut kosztuje 7,50 EUR, na cały dzień 21 EUR. Są także kilkudniowe bilety. Bilet na transport publiczny jest ważny na terenie Wenecji, na wyspach Murano, Burano, Torcello, Lido oraz w Mestre.
Aby sprawdzić godziny kursowania poszczególnych linii, kliknij tu.
Wskazówka I Na stronie ACTV znajdziesz interaktywną mapę pokazująca połączenia vaporetto w Wenecji. Działa świetnie, wystarczy kliknąć wybraną żółtą kropkę, a wyświetla się okienko z informacjami o połączeniach. Kliknij i przejdź do interaktywnej mapy.
Jeśli wolisz mapę połączeń vaporetto w formie pdf kliknij tutaj, aby ją pobrać.
Czego nie wolno robić w Wenecji
Oprócz zwykłych wykroczeń, takich jak: zaśmiecanie miasta, kupowanie towarów od nielegalnych sprzedawców ulicznych czy szpecenie własności publicznej lub prywatnej za pomocą graffiti, w Wenecji są wyszczególnione czynności, za których dokonanie zostaniemy ukarani grzywną.
Przeczytaj koniecznie tych kilka punktów, abyś nie był zaskoczony.
Wenecja – 7 rzeczy, których nie wolno robić w Wenecji
Planując swoją podróż
Znajdź najlepszy hotel lub apartament na swoje włoskie wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z oferty rentalcars.com, aby porównać oferty i zarezerwować najwygodniejszy samochód dla siebie.
Potrzebujesz biletów na prom we Włoszech? Znajdziesz je na Direct Ferries.
Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty nadal płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, a także otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.
Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
La vita è bella! Życie jest piękne!
Ciekawe pigułka o Wenecji. zastanawia mnie jak udało Ci się zrobić zdjęcie z drona na Placu Św. Marka. Wydawało mi się, że cała Wenecja objęta jest zakazem lotów?!
Świetne zdjęcia. Pozdrawiamy
Nad Wenecję jest już od jakiegoś czasu zakaz lotów dronem. Zdarzały się nieuprawnione loty i wypadki, ludzie tracili kontrolę nad maszynami.
Witaj, czy koniec marca to dobry czas na zwiedzanie Wenecji? jakiej pogody można się spodziewać?
Nie ma pewnej pogody w marcu, ale czas na zwiedzanie Wenecji jest zawsze dobry. Jedź i ciesz się tym niezwykłym miastem mając nadzieję na sprzyjającą aurę.
Bardzo pomocny tekst, jadę w maju 2022 – więc wszystko się przyda
Dziękuję! Życzę pięknej podróży!
Dziękuję za wskazówki 🙂
Jedziemy 28.04 i na bank skorzystamy z podpowiedzi
Pozdrawiamy
Bardzo proszę!
Super poradnik! Jedziemy z mezem do Wenecji za niespelna 3 tygodnie w nasza podroz rocznicowa i wlasnie szukalam takiej podpowiedzi co warto zobaczyc 🙂 A jakies wskazowki gdzie mozna pysznie zjesc i napic sie prawdziwej wloskiej kawy w dobrej cenie? Moze zna Pani jakies restauracje-perelki ukryte w bocznych uliczkach ?? Pozdrawiam serdecznie
W internecie jest dużo artykułów wyspecjalizowanych w odpowiedzi na pytanie, gdzie zjeść w Wenecji. Temat jest warty poważnego zgłębienia i robienia sobie notatek. Istotne jest co zjeść, czego spróbować i gdzie, jak również czego unikać. Sugeruję zaufać blogom, które mają nieco więcej do czynienia z jedzeniem/ gotowaniem, a nie pokazywaniu jedynie tego, gdzie zjeść kolejne cicchetti. Powodzenia!
Pięknie dziękuję za ten poradnik, najlepszy jaki udało mi się znaleźć, WOW ! Zapisuję linka do strony w ulubionych!
Bardzo dziękuję i polecam się na przyszłość.
Miałem okazję jechać do Wenecji ale dowiedziałem się, że w miesiącach czerwiec-lipiec tam bardzo śmierdzi przez to że nie miasto nie radzi sobie z nieczystościami produkowanymi przez turystów – to może być prawda?
Wenecja bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem śmieci z miasta, ale latem liczba turystów jest olbrzymia, więc i produkcja śmieci rośnie. Nie doświadczyłam jednak nigdy nieprzyjemnych zapachów.