Serenissima to miasto wyjątkowe, ale czy zdajesz sobie sprawę, że są rzeczy, których nie wolno robić w Wenecji? Wenecja została zbudowana na 117 wyspach połączonych 417 mostami i jest jednym z najpiękniejszych i najwspanialszych miast na świecie. W 1987 roku Lagunę Wenecką wraz z Wenecją wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto stanowi kulturowy i przyrodniczy zasób o wyjątkowej wartości, który należy zachować i przekazać przyszłym pokoleniom.
Aby zachować integralność i autentyczność Wenecji, niezbędna jest więc zrównoważona turystyka, w zgodzie z codziennym życiem mieszkańców. W Wenecji musimy być zatem bardziej świadomymi turystami.
W tym artykule dowiesz się, czego nie wolno robić w Wenecji.
Bilet na zwiedzanie Wenecji w 2024 roku
BILETY WEJŚCIOWE DO WENECJI DLA JEDNODNIOWYCH TURYSTÓW W 2024 ROKU
Na rok 2024 wyznaczono 29 dni, podczas których odwiedzający, którzy chcą odwiedzić Wenecję tylko w jeden dzień, muszą zakupić bilet wstępu (w formie osobistego kodu QR). Dotyczy osób odwiedzających miasto w godzinach 8:30-16:00 w następujące dni:
- od 25 kwietnia do 5 maja 2024 r.,
- każdego kolejnego weekendu maja (11-12 maja, 18-19 maja i 25-26 maja),
- czterech ostatnich weekendów czerwca (8-9 czerwca, 15-16 czerwca, 22-23 czerwca i 29-30 czerwca) oraz
- dwa pierwsze weekendy lipca (6-7 lipca i 13-14 lipca).
Bilet jest potrzebny tylko w historycznym centrum Wenecji. Na wyspy takie jak Lido di Venezia, Pellestrina, Murano, Burano, Torcello, Sant’Erasmo i Mazzorbo nie jest wymagana rejestracja. Biletu nie potrzebujesz również, jeśli zatrzymasz się w Wenecji na jedną lub więcej nocy.
Koszt wynosi 5 EUR/ za osobę/ za dzień. Kara w razie braku biletu wynosi 300 euro.
System rezerwacji ma działać od 16 stycznia 2024 więcej informacji tu.
7 rzeczy, których nie wolno robić w Wenecji
Oprócz zwykłych wykroczeń, takich jak:
- zaśmiecanie miasta – za wyrzucanie śmieci w miejscach publicznych grozi grzywna 350 EUR,
- kupowanie towarów od nielegalnych sprzedawców ulicznych,
- szpecenie własności publicznej lub prywatnej za pomocą graffiti,
w Wenecji są wyszczególnione czynności, za których dokonanie zostaniemy ukarani grzywną.
Wskazówka I Sprawdź mój przewodnik po Wenecji.
Oto 7 rzeczy, których nie wolno robić w Wenecji.
1. Wenecja to nie miejsce na piknik. Tego nie wolno robić w Wenecji
Plac św. Marka i jego bezpośrednie okolice nie są miejscem na urządzanie sobie pikników, siadania i kładzenia się na ziemi, pozostawianiu po sobie bałaganu, resztek jedzenia, itp. Dlatego siadanie i jedzenie na schodach, ławkach, placach, ulicach, mostach czy pomnikach jest tu zabronione i może się skończyć grzywną w wysokości od 100 do 200 EUR.
Przykład? W 2019 roku przyłapano dwóch niemieckich turystów na parzeniu sobie kawy na przenośnej maszynce gazowej na schodach zabytkowego mostu Rialto. Otrzymali grzywnę w wysokości aż 950 EUR oraz poproszono ich o opuszczenie miasta.
Wskazówka I Dobrze, abyś miał świadomość trudności, z jakimi wiąże się w Wenecji wywóz śmieci. Tu nie ma opcji, aby podjechała śmieciarka, śmietniki są opróżniane ręcznie i na wózkach wywożone na specjalne łodzie-śmieciarki.
2. Karmienie gołębi. Tego nie wolno robić w Wenecji
Od 2008 roku rzucanie okruchów chleba gołębiom gromadzącym się na najbardziej charakterystycznym placu miasta stało się nielegalne. Ponieważ odchody pozostawiane przez ptaki są kwaśne, mogą uszkodzić mozaiki na zabytkowych budynkach otaczających plac. Zakaz karmienia ptaków obejmuje również wszystkie obszary publiczne miasta, w tym place i kanały.
Jeśli zostaniesz przyłapany na karmieniu gołębi lub mew, które również często odwiedzają ten obszar – możesz spodziewać się grzywny od 25 do 500 EUR.
Wskazówka I Zapewne wiesz, że gołębie potrafią usiąść nawet na głowie, a mewy wyrwać kanapkę z ręki. Sceny trochę jak z Hitchcocka, kto chciałby mieć takie wspomnienia z Wenecji?
3. Pływanie w kanałach. Tego nie wolno robić w Wenecji
Nie wolno pływać i nurkować w kanałach, ani nawet moczyć w nich stóp, zarówno ze względów higienicznych, jak i z uwagi na obowiązujące przepisy. Grzywna 350 EUR powinna skutecznie ostudzić ewentualne zapędy, mimo to, co roku zdarzają się takie incydenty. Dokonują tego głównie zagraniczni turyści.
Wskazówka I Już dziś może kupić bilety wstępu do najważniejszych miejsc w Wenecji, aby mieć świetną cenę i ominąć kolejki.
4. Wenecja to nie plaża. Tego nie wolno robić w Wenecji
Nie wolno chodzić z nagim torsem lub w stroju kąpielowym po ulicach miasta. Zatem panowie, nawet jeśli jest bardzo gorąco, lepiej nie rozpinacie koszuli! Grzywna to 250 EUR.
5. Jazda rowerem po Wenecji. Tego nie wolno robić w Wenecji
Historyczne centrum Wenecji jest całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, co dotyczy to także rowerów. Po mieście nie wolno jeździć rowerem ani nawet go prowadzić. Grzywna to 100 EUR.
Z rowerów na terenie Wenecji mogą korzystać tylko mieszkańcy miasta i dzieci do lat ośmiu.
Wskazówka I Dozwolone jest ręczne przenoszenie rowerów wyłącznie na odcinku z Piazzale Roma na dworzec kolejowy Venezia Santa Lucia. Jeśli chcemy dotrzeć z rowerem na Lido czy też na Pellestrinę, można dopłynąć środkami transportu publicznego.
6. Nie biwakuj. Tego nie wolno robić w Wenecji
W Wenecji obowiązuje zakaz kempingowania i biwakowania w miejscach publicznych. Grzywna to 200 EUR.
7. Zakładanie kłódek na mostach i pomnikach. Tego nie wolno robić w Wenecji
Na początku XXI wieku na moście Rialto, Ponte dell’Accademia i Ponte degli Scalzi pojawiło się wiele, tzw. kłódek miłości.
Obecnie mocowanie kłódek do mostów weneckich i pomników jest nielegalne. Kiedy zakaz został wprowadzony po raz pierwszy w 2016 r., wyznaczono szokującą grzywnę w wysokości 3 000 EUR. Kara ta została zmniejszona i obecnie wynosi 100 EUR.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Byłam kilkukrotnie Wenecji, ale nie przypuszczałam, że są aż takie restrykcje w tym mieście 🙂 Te mandaty robią wrażenie!
Rzeczywiście, robią wrażenie. Najgłośniej zwykle jest o kąpielach w Canal Grande, te inne nie mają takiego medialnego rozgłosu. Pozdrawiam serdecznie!
Wenecja jest prześliczna, nie tylko ładna ale również płynie w niej romantyzm. Nigdy nie słyszałam o tych restrykcjach w Wenecji ale warto o tym wiedzieć
Wenecja jest wyjątkowa. Natomiast w mediach pojawiało się coraz więcej artykułów na temat zachowań turystów typu pływanie w Canal Grande, że postanowiłam w końcu napisać o tym. Sądzę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że np. nie można jeździć rowerem ani nawet go prowadzić.