6 miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić w 2022 roku

6 miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić w 2022 roku

We Włoszech jest kilka miejsc, które warto odwiedzić właśnie teraz, w 2022 roku. Są ku temu pewne szczególne powody. Dlatego też zabieram cię do Piemontu, Lombardii, Toskanii i Kampanii. W każdym z tych regionów jest wiele do odkrycia, ale niech te miejsca stanowią jedynie początek twojej włoskiej podróży.

Niech 2022 rok będzie dla ciebie pełen odkrywczych podróży! To nie musi być daleka podróż, bo – jak powiedział Marcel Proust – „Prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób”.

Z zatem wszystkiego włoskiego i szczęśliwego! Marz, planuj, odkrywaj, jedz, zachwycaj się, rozmawiaj i śmiej się w każdym możliwym momencie. Włochy są lekiem na całe zło i nawet jeśli trwa to tylko chwilę, naprawdę warto tam pojechać!

Czas zaplanować włoską podróż.

1. Jezioro Iseo – instalacja artystyczna Lorenzo Quinna

Lorenzo Quinn jest specjalistą od prac Land Art, znanym na całym świecie m.in. ze swoich projektów ogromnych dłoni, tematu o jakże silnej symbolice.

Urodził się w Rzymie 7 maja 1966 roku i jest synem słynnego aktora Anthony’ego Quinna (trzecim synem z drugiego małżeństwa aktora, piątym z kolei). Dorastał we Włoszech i USA, obecnie mieszka w Barcelonie.

W 2022 roku oczekiwana jest jego instalacja artystyczna na jeziorze Iseo: „You are the world”. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, kiedy to nastąpi, ale wiadomo, że będzie zlokalizowana w miasteczku Sulzano.

Wizualizacja instalacji na jeziorze Iseo, dzięki uprzejmości Lorenzo Quinn

You are the world

Duże dłonie wznoszące się z wody symbolizują moc ludzkości do ocalenia lub zniszczenia Matki Ziemi. Przesłanie artysty brzmi:

„Potrzebujemy silnych rąk, aby wspierać świat i chronić środowisko. Potrzebujemy każdej ręki, która dba o zrównoważony rozwój. Losy naszego świata są w rękach każdego człowieka”.

Instalacja ma być wykonana m.in. z plastiku pochodzącego z recyklingu. Każdy zwiedzający będzie mógł oddać plastikową butelkę jako opłatę za wstęp, w zamian otrzyma ziarenko do zasadzenia.

Uwaga! Według niektórych źródeł, termin zakończenie prac jest bardziej prawdopodobny na wiosnę 2023 roku. Wówczas inauguracja przesunęłaby się na czerwiec i byłaby czynna prawdopodobnie do grudnia. Warto trzymać rękę na pulsie i czekać na potwierdzone informacje, liczę jednak, że uda się wszytko jeszcze w tym roku.

Aby dotrzeć nad jezioro Iseo, najlepiej kupić bilet lotniczy do Mediolanu (np. Mediolan-Bergamo), skąd do miasteczka Iseo dojeżdża się pociągiem z przesiadką w Brescia. Po jeziorze można bardzo wygodnie przemieszczać się statkiem (Navigazione Lago d’Iseo).

Wskazówka I Poznaj Monte Isola, wyspę na jeziorze Iseo, dopłyniesz tu m.in. z Sulzano.

Oto wizualizacja dzieła Quinna na jeziorze Iseo. Już się nie mogę doczekać!

Dzięki uprzejmości Lorenzo Quinn

Inne rzeźby Lorenzo Quinna we Włoszech

Być może miałeś już okazję widzieć inne prace Lorenzo Quinna we Włoszech. Oto dwa przykłady z ostatnich lat z Wenecji.

W 2019 roku, w weneckim Arsenale można było podziwiać sześć par rąk, które tworzyły most o długości 20 m i wysokości 15 m. Był to hołd dla miasta złożonego z mostów. Nazwa tej pracy to Building Bridges. Dłonie ucieleśniały uniwersalne wartości: mądrość, nadzieję, pomoc, wiarę, przyjaźń i miłość. W swoim zjednoczeniu opowiadały się za ludzką zdolnością do pokonywania barier i wspólnego działania.

W 2017 roku natomiast „Support”. Wystające z Canal Grande 9-cio metrowe dłonie podtrzymywały Palazzo del Trecento, aby zwrócić uwagę na kruchość miasta. Jest to budynek, w którym mieści się Ca’ Sagredo Hotel w dzielnicy Cannaregio.

Więcej prac artysty, także z Włoch, można zobaczyć na jego Instagramie.

The Floating Piers

„You are the world” będzie drugim monumentalnym dziełem na jeziorze Iseo. Pierwszym było „The Floating Piers” autorstwa Christo i jego żony Jeanne-Claude. W 2016 roku, siedem lat po śmierci żony, Christo postanawił zrealizować ich wspólny projekt „Floating Piers”, opracowany jeszcze w 1970 roku. Było to duże wyzwanie zarówno pod względem artystycznym, jak i logistycznym, bo chodziło o zbudowanie tymczasowej promenady na jeziorze. 70 000 metrów kwadratowych pomarańczowego materiału naniesiono na modułowy system pływających pomostów, składających się z 226 000 kostek polietylenu o dużej gęstości. To było wspaniałe przedsięwzięcie.

Christo zmarł 31 maja 2020 roku w wieku 85 lat.

W 2018 roku powstał film dokumentalny, pt. „Walking on Water” („Spacer po wodzie”) w reżyserii Andreya Paounova, który pokazuje proces powstawania pływających pomostów. Można go wypożyczyć mi.in. na Vimeo czy CDA.

Walking on water, Spacer na wodzie

2. Wyspa Procida – Włoska Stolica Kultury 2022

Procida jest Włoską Stolicą Kultury w 2022 roku!

To najmniejsza wyspa zatoki Neapolitańskiej, położona u wybrzeży Neapolu. Na wyspę dopłyniesz z Neapolu lub Pozzuoli. Ta wyspa nie ma uroku białych wapieni i bogactwa Capri, nie ma leczniczych źródeł przepięknej Ischii, może jedynie zaoferować różnorodność kolorów morza, nieba i domostw. I mogę się założyć, że od razu podbije twoje serce. Na miejscu koniecznie przespaceruj się w po Marinie Corricella, która jest wizytówką wyspy. Jej pastelowe domki są wyjątkowo urocze, szczególnie w piękny, słoneczny dzień. Sugeruje wspiąć się uliczkami wyspy jak najwyżej, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok na samą wyspę i zatokę.

Wskazówka I Zapraszam do mojej opowieści o wyspie Procida.

Wyspa Procida, Kampania
Marina di Corricella na wyspie Procida
Kampania skuterem, Prodida
Procida, Marina di Corricella

3. Volterra – pierwsze toskańskie miasto kultury

Oprócz Procidy, do tytułu Włoskiej Stolicy Kultury w 2022 roku nominowano jeszcze dziewięć innych miast, a jednym z nich była Volterra. I choć nie wygrała to miasto światła i alabastru, jak jest nazywana Volterra, w 2022 roku zostało pierwszym Toskańskim Miastem Kultury, Città Toscana Della Cultura. Jest to tytuł ustanowiony przez region Toskania.

Miasto ma długą i imponującą historię. To jedno z atrakcyjniejszych miast Toskanii jest położone na szczycie wzgórza, 555 m n.p.m. Etruskowie zbudowali je około VII w. p. n. e. i nazwali Velathri.

Wędrując uliczkami miasteczka zwróć szczególną uwagę na wszystko, co zostało wykonane z alabastru, a także klimatyczne skwery, kościółki, wysokie wieże czy pałace często ze wspaniałymi dziedzińcami.

Włoski poeta i pilot wojskowy z okresu I wojny światowej, Gabriele d’Annunzio, nazwał ją kiedyś „miastem wiatru i kamienia”. Czas pojawić się w miasteczku i przekonać się o tym osobiście.

WskazówkaPoznaj mój przewodnik po Volterze.

Volterra, Toskania
Voltera, miasto wiatru

4. Alba – w poszukiwaniu białej trufli

Alba to miasto o długiej historii i stolica rejonu Langhe w Piemoncie, gdzie produkowane są znakomite wina oraz występuje najcenniejsza trufla, Tartufo Bianco d’Alba.

Rzymianie nadali jej nazwę Alba Pompeia, ale na długo przed tym była już dobrze prosperującą osadą. W XIV i XV wieku budowano tu wysokie wieże, dlatego Alba była nazywana „miastem stu wież”. W rzeczywistości nigdy nie było ich więcej niż trzydzieści, a do dziś pozostało ich zaledwie kilka.

Główny plac miasta nosi imię Michele Ferrero, założyciela firmy Ferrero, która produkuje tak znane produkty, jak Nutella, Kinder Czekolada czy Ferrero Rocher. Michele Ferrero był niegdyś najbogatszym człowiekiem we Włoszech, a rozpoczął swoją działalność gospodarczą od przejęcia małej piekarni swojego ojca w Albie. Stąd jego nazwisko na zawsze jest związane z Albą.

Alba – Miasto Kreatywne UNESCO

UNESCO ogłosiło Albę w 2017 roku Kreatywnym Miastem Gastronomii, Alba Città Creativa per la Gastronomia.

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 roku celem promowania praktyk współpracy pomiędzy miastami i regionami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej. UNESCO przyznaje tytuł Miasta Kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia.

Zbieranie trufli – Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe UNESCO

Jednak 16 grudnia 2021 roku wydarzyło się coś jeszcze. Tradycyjna praktyka poszukiwania i zbierania świeżych trufli znalazły się na liście UNESCO. Na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO trafiło „polowanie i wydobywanie trufli we Włoszech: tradycyjna wiedza i praktyki”.

Sam widzisz, że trzeba odwiedzić Albę i cały winiarski rejon Langhe-Roero i Monferrato. Ten niezwykle piękny krajobraz winnic wraz z Castello di Grinzane Cavour znajdują się na liście UNESCO od 2014 roku.

Panorama na rejon Langhe i zamek Cavour
Panorama na rejon Langhe i zamek Cavour

Od siebie dodam, aby zrobić to jesienią, gdy odbywają się tutaj międzynarodowe targi trufli, Fiera Internazionale del Tartufo Bianco d’Alba. Brałam w nich kiedyś udział, dlatego podpowiem, że warto się zainteresować tematem wcześniej, jeśli chcesz wziąć udział w organizowanych tematycznych wydarzeniach.

Wskazówka I Polecam ci ogromnie obejrzenie filmu uroczego filmu „Truflarze” z 2020 roku, który pokazuje życie piemonckich zbieraczy białej trufli. Film był wyświetlany w polskich kinach pod koniec 2021 roku. Zapewne chwilę trzeba poczekać, aż znajdzie się na jednej z platform streamingowych do obejrzenia online.

Piemont. Tartufo czyli trufla i zadowolony znalazca, specjalnie do tego szkolony pies, zdjęcie
Biała trufla z Alby

5. Florencja wyróżniona przez Lonely Planet

Te dwa powody wymienione poniżej to tylko mała zachęta do długiej listy tego, co można robić we Florencji.

Best in Travel 2022 wg Lonely Planet

Florencja jest jedynym włoskim kierunkiem, który znalazł się na liście Best in Travel Lonely Planet w 2022 roku. Powód? Niewiele innych miast oferuje tyle sztuki na tak małym obszarze jak Florencja.

Florencja, Toskania
Florencja wśród Best in Travel Lonely Planet w 2022 roku

Otwarcie Corridoio Vasariano

W 2022 roku ma się odbyć długo oczekiwane otwarcie Corridoio Vasariano, „tajnego” przejścia, które biegnie od Galerii Uffizi do Palazzo Pitti, nad Ponte Vecchio!

Od 1973 roku ten słynny korytarz był otwierany tylko przy specjalnych okazjach, a w 2016 roku został zamknięty na stałe ze względów bezpieczeństwa.

Odwiedzający z całego świata będą mogli tym samym cieszyć się wyjątkowym panoramicznym spacerem, z widokiem na serce Florencji. Począwszy od wejścia na parterze Galerii Uffizi przejdzie przez Ponte Vecchio, by dotrzeć do ogrodu Boboli i pałacu wielkiego księcia Palazzo Pitti.

Nowa ścieżka korytarza Vasari będzie dostępna z parteru, skrzydła zachodniego Galerii Uffizi, z pomieszczenia przylegającego do audytorium Vasari, w którym zostanie umieszczona kasa biletowa i wykrywacz metalu. Za pomocą windy goście wjadą na pierwsze piętro, gdzie nastąpi wejście do korytarza.

Przejście będzie dostępne tylko w jednym kierunku, czyli z Uffizi do Palazzo Pitti. Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa, w korytarzu będzie mogło przebywać na raz maksymalnie 125 osób. Pod koniec trasy zwiedzający mogą wybrać czy wybrać się do Ogrodów Boboli, czy kontynuować podróż do Pałacu Pitti.

Koniec prac przewiduje się na lipiec, a otwarcie dla publiczności na jesień 2022 roku. Bilety nie będą tanie, bo aż 45 EUR, ale będzie także dostęp w ramach programu Domenica al Museo bezpłatnego wejścia do muzeum w pierwszą niedzielę miesiąca.

Wskazówka I Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej na temat Corridoio Vasariano we Florencji.

Zerknij do moich artykułów na temat Florencji:

Florencja, przewodnik
Panorama Florencji

6. Turyn – to tu rozegra się Konkurs Piosenki Eurowizji 2022

Turyn jest stolicą regionu Piemont w północno-zachodnich Włoszech.

Odegrał znaczącą rolę w procesie zjednoczenia Włoch. W latach 1861–1865 był pierwszą stolicą nowo powstałego państwa, którą następnie przeniesiono na pięć lat do Florencji, a w 1870 roku do Rzymu.

Do XX wieku Turyn pozostał stolicą elit i najważniejszym ośrodkiem kulturalnym w kraju. Był m.in. jedynym ośrodkiem secesji we Włoszech.

W 2022 roku pragnę wyróżnić dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w Turynie.

Pierwszym z nich będzie organizacja Konkursu Piosenki Eurowizji. To oczywiście pokłosie wygranej rzymskiego zespołu Måneskin w 2021 roku w Rotterdamie piosenką „Zitti e buoni”. Półfinały odbędą się 10 i 12 maja, a finał odbędzie się 14 maja. Drugie wydarzenie będzie zaledwie tydzień później, 21 maja. To tu zakończy się jeden z etapów Giro d’Italia! Fajnie połączyć obie imprezy.

Ale pamiętaj, to miasto warto odwiedzać przez cały rok, tutaj ciągle się coś dzieje.

Wskazówka I Poznaj wspaniałą Palazzina di caccia di Stupinigi, rezydencję myśliwską w Stupinigi, 10 km od Turynu. Dowiedz się także więcej na temat Piemontu.

Turyn, Piemont
Turyn, stolica Piemontu

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Tego nie wolno robić w Wenecji
Previous post
7 rzeczy, których turysta nie może robić w Wenecji
Traboccho
Next post
Co to jest trabocco? Kierunek podróży: Abruzja, Molise, Apulia

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Back
SHARE

6 miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić w 2022 roku