WENECJA – jak dojechać z lotniska Marco Polo i Treviso

Wenecja – jak dojechać z lotniska to bardzo praktyczny przewodnik dla osób marzących, by zobaczyć na własne oczy Serenissima. W pobliżu Wenecji są dwa lotniska: Wenecja Marco Polo –  międzynarodowe lotnisko położone 12 km na północ od centrum miasta i Treviso-Sant’Angelo (lub prościej Wenecja – Treviso), gdzie lądują głównie tanie linie lotnicze (25 km od Wenecji).

Z Polski bezpośrednie połączenia lotnicze z Wenecją mamy z Warszawy (LOT), Warszawa Modlin (Ryanair), Kraków (Ryanair). Możemy także polecieć liniami Wizzair z Warszawy do Werony, a następnie pociągiem lub FlixBusem w nieco ponad godzinę dojechać do Wenecji. Jest dużo więcej możliwości, jeśli zdecydujemy się na lot z przesiadką.

Poniższe informacje na temat dojazdu z lotnisk do Wenecji oraz lotów są aktualne na rok 2019.

Wenecja - jak dojechać z lotniska Marco Polo i Treviso

Wenecja – jak dojechać z lotniska

Dojazd z lotniska Marco Polo

Są 3 sposoby, aby dojechać z lotniska do Wenecji.

Autobusem

Pierwszy – autobus. Przed budynkiem lotniska stoją autobusy, którymi dojedziemy wprost do Wenecji. Linia nr 5 ACTV lub 35 ATVO VENEZIA EXPRESS. Bilet 8 EUR.

Drugi – ten sam autobus, ale wersja dla oszczędnych. Chodzi o autobus linii nr 5, ale jeden przystanek dalej. Trzeba przejść nieco ponad 1 km, z czego ostatnie ok. 200 m poboczem drogi, co jest mało przyjemne, do miejscowości Tessera. Przystanek autobusu ACTV  znajduje się na przeciwko hotelu Courtyard Venice Airport. Bilet można kupić jeszcze na lotnisku, w kiosku (Tabacchi) za 1,5 EUR (można kupić od razu także na powrót, jeśli będziesz chciał tak samo wrócić), u kierowcy kosztuje 3 EUR. Wysiadamy na ostatnim przystanku, Piazzale Roma. Jeśli masz dużo bagażu, odradzam takie przechadzki.

TIPUWAGA! Jeżeli Twój hotel znajduje się w Mestre, wybierz opcję dojazdu autobusem. Przy okazji mogę polecić noclegi w Mestre: AO Hotel Venezia Mestre, Hotel Airmotel, Hotel Primavera. Wszystkie znajdują się blisko dworca kolejowego lub przystanku autobusowego, skąd dojedziemy bez problemu do Wenecji.

Wenecja - jak dojechać z lotniska Marco Polo i Treviso

Droga wodną

Trzeci – wodny środek transportu, vaporetto (po angielsku water bus). Operator Alilaguna. Bilet na vaporetto kupisz na lotnisku w automatach w hali przylotów oraz przy stanowiskach odbioru bagażu 3 i 5. Jeśli będą kolejki, omiń je, idź dalej, ponieważ przy przystani jest kolejny automat. Można też kupić bilet już na pokładzie. Dojście z lotniska do przystani zajmuje do 20 minut. Z przystani odpływają linia niebieska, czerwona i pomarańczowa. Płynie się dłużej niż jedzie autobusem (ok. 70 minut), ale jesteśmy od razu w centrum, na Piazza San Marco czy przy moście Rialto. Autobusem dojedziesz w okolice dworca kolejowego, a potem musisz albo iść pieszo ponad kilometr, albo i tak złapać vaporetto, aby się dostać do centrum.

TIPWażna kwestia – powiedz od razu, na jakim przystanku chcesz wysiąść, ponieważ nie zatrzymują się na wszystkich. A gdy będzie się zbliżać twój przystanek, bądź gotowy, aby sprawnie opuścić vaporetto.

Na Piazza San Marco dopłyniemy linią niebieską i czerwoną, do mostu Rialto – pomarańczową. Można kupić bilet na 24, 48 i 72 h (odpowiednio: 30, 50 i 65 EUR) lub na pojedyncze przejazdy (w jedną stronę 15 EUR, w obie 27 EUR, zakup online ciut taniej). Bilet obejmuje przewóz 1 ciężkiego bagażu i 1 bagażu podręcznego. Każdy dodatkowy bagaż to dopłata 3 EUR. Wszystkie szczegóły – mapa połączeń, godziny, ceny biletów, znajdują się na stronie przewoźnika, Alilaguna.

TIPJeśli Twój nocleg znajduje się na wyspach: Murano, Torcello, Burano – wybierz linię zieloną (przesiadka na Murano z linii czerwonej lub niebieskiej). Gdy nocujesz na Lido lub Giudecca – płyń linią niebieską lub czerwoną.

Jeśli wybierzesz ten sposób na powrót, przystanki tramwaju wodnego Alilaguna znajdziesz, m.in.: San Marco, Rialto, Fondamenta Nuove i Guglie.

 

Jak dojechać z lotniska w Treviso

Autobusem lub autobusem i  pociągiem.

Autobusem i pociągiem

Autobus miejski ACTT linia nr 6 – do dworca kolejowego w Treviso (ok. 15 min), a dalej pociągiem. Autobus jeździ co 20 minut, bilet kupiony w kiosku lub automacie kosztuje 1,3 EUR, u kierowcy dwa razy tyle. Bilet na pociąg regionalny Treviso – Venezia Santa Lucia 3,55 EUR, na Frecciarossa 15 EUR, strona włoskich kolei, Trenitalia.

Autobus ATVO – z lotniska dojedziemy bezpośrednio do Wenecji w około 70 minut na Venice P.le Roma, bilet 12 EUR.

Prywatni przewoźnicy

Autobusy Terravision – jadą bezpośrednio do Wenecji (parking Tronchetto), zatrzymują się także w Mestre. Z parkingu Tronchetto trzeba dojść do miasta ok. 1,3 km lub podjechać kolejką People Mover (jeździ co 7 minut, czas jazdy 3 min) lub wziąć vaporetto. Bilet na autobus 11 EUR, czas dojazdu 40 min. Jeśli chcemy kupić od razu bilet powrotny, jest ważny 10 dni od daty zakupu. Odjazdy autobusów oraz rezerwacji biletów dokonujemy na stronie przewoźnika, Terravision.

Autobusy Barzi Servizi – podobnie, jak Terravision, bilet 11 EUR, czas dojazdu 40 min, zatrzymują się w Mestre i w Wenecji przy parkingu Tronchetto. Strona przewoźnika, Barzi Servizi.

Wenecja –  jak dojechać z lotniska Marco Polo czy Treviso już wiesz, ale jeśli masz jeszcze jakieś swoje sposoby, daj znać w komentarzu.

TIPSzukasz noclegu w Wenecji? Z osobistego doświadczenia mogę polecić w centrum: Hotel Vagon i Hotel San Moisè. Dla poszukujących czegoś bliżej dworca kolejowego, warto rozważyć Hotel Principe oraz Dorso Duro Apartment. Blisko centrum, ale w spokojniejszym miejscu (blisko Castello) Alloggi Barbaria.

Mój newsletter, poste italiane

Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane, wówczas nie tylko nie przeoczysz żadnego artykułu na blogu, ale także otrzymasz dodatkową wiedzę o Italii.

 

Masz konto na Pinterest? Pin it!

Wenecja - jak dojechać z lotniska Marco Polo i Treviso
Wenecja - jak dojechać z lotniska Marco Polo i Treviso

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.

Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Mapa Apulii (Puglia) - najpiękniejsze miasteczka, plaże, groty, zamki, sanktuaria, trabucchi, atrakcja dla rodzin z dziećmi
Previous post
MAPA APULII - najpiękniejsze miasteczka, plaże, atrakcje dla rodzin i inne
Pompia, Siniscola, Sardynia
Next post
POMPIA - antyczny cytrus - gigant z Siniscola, Sardynia

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Ciao a tutti!

PRZEWODNIKI MOJEGO AUTORSTWA

Przewodniki Italia poza szlakiem

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

DOM NA WŁOSKIE WAKACJE

Domy na wakacje we Włoszech, Interhome

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

WENECJA – jak dojechać z lotniska Marco Polo i Treviso