Szynka parmeńska, Prosciutto di Parma DOP

Szynka parmeńska, Prosciutto di Parma DOP

Szynka Parmeńska, Prosciutto di Parma, jest znana od ponad 2000 lat. Na rozwój jej produkcji wpłynęła obecność słonych źródeł w okolicy, skąd czerpano sól do produkcji szynki. Swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięcza mięsu najwyższej jakości oraz unikatowemu sposobowi produkcji. 

To naprawdę wyjątkowy sposób produkcji, z wyjątkowych świń, i z wyjątkowych terenów, a wszystko pod bacznym okiem poważnego konsorcjum według nieugiętych przepisów. Zobaczcie sami, jak to jest robione.
Prosciutto di Parma DOC. Szynka parmeńska

Prosciutto di Parma wytwarzana jest przez zaledwie około 200 producentów na wschodzie prowincji Parma, zwłaszcza w okolicach Langhirano, a jej obszar produkcji wskazany jest w specyfikacji unijnej, jak również przez ustawy włoskie. Proces wytwarzania może mieć miejsce co najmniej 5 km na południe od drogi Via Emilia do poziomicy 900 m n.p.m., od wschodu ograniczony jest nurtem rzeki Enza, a na zachód doliną Stirone.

Prosciutto di Parma DOP. Szynka Parmeńska.

 

 

Świnie, z których mięsa wyrabia się szynkę, mogą pochodzić jedynie z gospodarstw położonych w regionach Włoch: Piemont, Lombardia, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Toskania, Umbria, Marche, Lacjum, Abruzja, Molise.

DOP i kontrole Consorzio

celu ochrony jakości tej szynki w 1963 utworzone zostało Consorzio del Prosciutto di Parma, które nadzoruje procesy produkcyjne i wyrób surowców. Wspólnota Europejska w 1996 przyznała wyrobowi certyfikat ochrony miejsca pochodzenia DOP.
Surowe osolone mięso umieszczane jest w ciemnych, wilgotnych pomieszczeniach na 2-3 miesiące, aby naciągnęło solą (5%), następnie jest myte i suszone przez kolejne 10-12 miesięcy na świeżym powietrzu. I to właśnie z jednej strony suche wiatry wiejące znad Morza Tyrreńskiego, a z drugiej wzgórza Apeninów na południe od Parmy pełne zapachów gajów oliwnych i sosnowych aromatów lasów tworzą niepowtarzalną mieszankę i klimat idealny do konserwowania i dojrzewania mięsa.

W produkcji Prosciutto di Parma używana jest wyłącznie sól, zabronione są chemikalia, konserwanty (oprócz podanego w specyfikacji produkcji) oraz inne dodatki. Zabronione jest wędzenie lub zamrażanie.

Królewska korona

Tylko szynki spełniające wszystkie normy, po licznych kontrolach otrzymują znak królewskiej korony wypalany na skórce. Gotowa do spożycia szynka parmeńska charakteryzuje się słodkim smakiem, różowym kolorem, delikatnym zapachem. Cała wspaniała historia wytwarzania szynki parmeńskiej została w doskonały sposób pokazana na poniższym filmie. Zachęcam w wolnej chwili do obejrzenia. Zawiera także historyczne ujęcia. 
Prosciutto di Parma DOP. Szynka Parmeńska.

Czy królowa jest tylko jedna?

Z koroną jest tylko jedna, Prosciutto di Parma DOC. Ale we Włoszech nie brakuje także innych, wyselekcjonowanych, najwyższej jakości szynek, oto one:
Prosciutto Amatriciano IGP
Prosciutto di Carpegna DOP
Crudo di Cuneo DOP
Prosciutto di Norcia IGP
Prosciutto di Sauris IGP
Prosciutto di Modena DOP
Prosciutto Toscano DOP
Prosciutto di San Daniele DOP
Prosciutto Veneto Berico-Euganeo DOP
Prosciutto Vallée d’Aoste
Jambon de Bosses DOP

Z czym jemy szynkę Parmeńską?

Szynkę Parmeńską można jeść samą, pokrojoną w cienkie plastry, podawać z melonem, figami czy zwyczajnie ze świeżym chlebem posmarowanym masłem. Dodawana jest także do wielu dań dla podkreślenia smaku, jak. pizza, tortellini, pasta, sałatki, kanapki i wiele innych. Pasują do niej wina zarówno czerwone, jak i białe.
Jednym z moich ulubionych dań jest makaron z cukinią, suszonymi pomidorami i szynką parmeńską. Ponieważ mnie osobiście suszone pomidory nie służą zamieniałam na świeże, dodaję je w ostatnim momencie.
 Prosciutto di Parma DOP. Szynka Parmeńska. 

Inne produkty DOP opisane na blogu

Jeśli interesują Cię inne produkty z oznaczeniem DOP, zajrzyj tu:
O innych produktach z regionu Emilia-Romania przeczytasz także tu: Made in Emilia-Romania, lokalne produkty spożywcze. Masz konto na Pinterest? Przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o Prosciutto di Parma DOP, planując swoją kolejną podróż do Włoch.
Prosciutto di Parma DOP
 
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

 

Uściski,
Magda
Laura Pausini, La Solitudine
Previous post
PROJEKT WŁOSKI 365. Laura Pausini, La solitudine
Dolci. Słodycze. Włoskie wyzwanie
Next post
Włoskie wyzwanie. Podsumowanie tygodnia #3. Dolci, słodycze

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Szynka parmeńska, Prosciutto di Parma DOP