Oliwa z oliwek – co nam mówią etykiety i jak ją przechowywać

Oliwa z oliwek, choć wystarczy powiedzieć oliwa, powstaje jesienią i zimą, gdy nadchodzi czas zbiorów. Oliwki są zbierane, czyszczone, a następnie płukane. Proces wytwarzania oliwy powinien zacząć się w tym samym dniu, w którym nastąpił zbiór, im szybciej tym lepiej, jednak nie później niż dobę od zbioru.

W temperaturze pokojowej (na zimno) i bez dodatków środków chemicznych oliwki są zgniatane, a następnie tłoczone, co oznacza, że jest z nich wyciskany sok, oliwa. Z pierwszego tłoczenia na zimno powstaje najlepsza oliwa, zwana oliwą dziewiczą (virgen/ vergine).

Oliwa z oliwek

Choć włoskie oliwy, szczególnie te z Toskanii, Umbrii czy Apulii są doskonałe, to jednak nie oznacza, że te z innych regionów, czy krajów są gorsze. Można  spotkać oliwę złej jakości z Toskanii i wyśmienitą oliwę z Grecji czy Australii. Najważniejsza jest bowiem jakość, a za jakością stoi moment i sposób zbioruprzechowywanie i tłoczenie. Jeśli interesuje Cię, jak wygląda zbiór oliwek we Włoszech, na blogu znajdziesz znakomity artykuł, w którym Polka mieszkająca we Włoszech z poczuciem humoru, opowiada, jak to wygląda w rzeczywistości: Zbiory oliwek w Ligurii. Myślisz, że to bułka z masłem?

Oliwa z oliwek.

Rodzaje oliwy

W sprzedaży można dostać różne rodzaje oliwy z oliwek. Warto wiedzieć, co oznaczają nazwy, które znajdziemy na butelkowych etykietach. Oto one:

Oliwa dziewicza ekstra (extra virgen/ extra vergine)

To oliwa najlepszej jakości, w 100 gramach oliwy występuje mniej niż 0,8 grama kwasu oleinowego. Posiada bogactwo aromatów i smaków, które mogą się bardzo różnić w zależności od regionów, zupełnie inna będzie oliwa grecka, włoska, czy hiszpańska. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, gdzie była butelkowana, najlepiej jeśli przez samego producenta, nieco gorzej, jeśli pochodzi z rozlewni.

Oliwa dziewicza (virgen/ vergine) 

W naszym kraju jest raczej rzadko dostępna. Zawartość kwasu oleinowego jest na poziomie 0,8 – 2 gramów, to jest to po prostu oliwa dziewicza, ale już nie ekstra.

Oliwa rafinowana (pure)

Oliwa lampante to po oliwie extra vergine i vergine trzeci rodzaj oliwy dziewiczej, jednak z uwagi na wysoką zawartość kwasu oleinowego (powyżej 2 gram) ta oliwa nie jest sprzedawana, ze względów smakowych nie nadaje się do spożycia. Zostaje poddana procesowi rafinacji, czyli oczyszczenia. Oliwa powstała po takim procesie jest bez smaku i bez zapachu. By ją uszlachetnić miesza się ją z oliwą dziewiczą lub dziewiczą ekstra. W ten sposób powstaje oliwa, która trafia na półki sklepowe jako oliwa rafinowana (pure olive oil). Choć „pure” mogłoby wskazywać do dobrą jakość, to jednak jest oliwa słabej jakości, z przeznaczeniem raczej do smażenia.

Oliwa z wytłoczyn z oliwek (rujo de oliwa, sansa di oliva, pomace)

To „oliwa” najgorszej jakości, która powstaje z pozostałych po procesie tłoczenia wytłoczyn – resztek oliwek i pestek. Zastosowałam do wyrazu oliwa cudzysłów, ponieważ jest to raczej płyn oliwopodobny.

Otóż masę obrabia się chemicznie, a następnie poddaje procesowi rafinacji (oczyszczenia). Uzyskaną oliwę uszlachetnia się podobnie, jak w przypadku oliwy lampante – oliwą dziewiczą lub dziewiczą ekstra. W sprzedaży można ją spotkać pod nazwą oliwa z wytłoczyn z oliwek. Z przeznaczeniem tylko do smażenia.

Sprawdź oliwę jeszcze w sklepie

Oliwki rodzą się w gorących promieniach słońca, jednak oliwa nie lubi ani światła ani ciepła, ani dostępu do tlenu. Dlatego już na półce sklepowej należy zwracać uwagę na to, w jakim miejscu stoją butelki, czy oliwa nie posiada żółtych lub pomarańczowych refleksów, co mogłoby świadczyć o tym, iż jest to produkt zjełczały.

Oliwa z oliwek.

Data ważności

Oliwa z oliwek extra vergine posiada zwykle termin ważności od 18 do 24 miesięcy, należy mieć jednak świadomość, iż jest najcenniejsza w pierwszych miesiącach od produkcji. Im oliwa jest świeższa, tym bardziej wartościowa. Dlatego zaleca się, by po otwarciu opakowania nie przechowywać oliwy dłużej niż 3 miesiące. Jeśli nie używasz zbyt często oliwy z oliwek kup lepiej małą butelkę lub małą puszkę.

Oliwa z oliwek.

Butelka

Lepiej decydować się na oliwę w ciemnej butelce, szczególnie w przypadku butelek oliwy o większej pojemności lub, gdy stosunkowo rzadko używamy jej w naszej kuchni. Oliwa z oliwek z czasem traci swoje właściwości, więc lepiej zdecydować się na mniejszą butelkę, jeśli nie używasz jej na co dzień. Paradoksalnie sprzedaje się ją w przezroczystych butelkach, ale cóż – zapewne dzięki temu możemy podziwiać jej kolor i konsystencję. Część producentów zmienia butelki na ciemniejsze.

Przechowywanie

Najlepiej przechowujmy oliwę z oliwek w w ciemnym, chłodnym miejscu (ale nie zbyt chłodnym, nie przechowujemy jej w lodówce!), w szczelnie zamkniętej butelce lub puszce. Dzięki temu oliwa zachowa dłużej swoje najlepsze właściwości. To, czy oliwa będzie przechowywana w butelce, puszce czy plastikowym opakowaniu nie ma większego znaczenia, choć opakowanie typu PET może delikatnie zaburzać smak klasycznej oliwy z oliwek.

Oliwa z oliwek.

Oznaczenia DOP, IGT, Bio, Eco

Najpierw przypomnijmy, co oznaczają dwa pierwsze skróty.

DOP – Denominazione di Origine Protetta
IGP – Indicazione Geografica Protetta

Oliwa z oliwek.

Oba te certyfikaty są przyznawane oliwom pochodzącym z określonego terytorium i wyróżniającym się szczególnymi cechami. Znaki DOP i IGP są gwarancją, że:

– oliwa pochodzi z regionu wymienionego na etykiecie,
– cały proces produkcji jest ściśle określony,
– jakość jest gwarantowana certyfikatem nadanym przez regionalne instytucje,
– certyfikat jest gwarancją najwyższej jakości oliwy z oliwek extra vergine.

Kto raz zdobędzie taki certyfikat zrobi wszystko, aby go nie stracić, a kontrole są normą.

Określenie Bio lub Eco oznacza, iż oliwki z których została wytłoczona oliwa pochodzą z upraw ekologicznych. Są to również jedne z najlepszych oliw dostępnych na rynku.

Okazje i łudzące podobne etykiety

Dobrej jakości oliwa z oliwek extra vergine to produkt premium sam w sobie, dlatego taka oliwa nie powinna zbyt mało kosztować. Obniżka ceny może świadczyć o nie najlepszej jakości produktu. Zanim zdecydujecie się na taki zakup przyjrzyjcie się dokładnie takiej butelce zwracając także uwagę na miejsce, w którym stoi (patrz punkt Jeszcze w sklepie).

Niektórzy producenci wprowadzają klienta w błąd, intensywnie promując np. oliwę z oliwek rafinowaną, czy salsę jako extra vergine, stosując łudząco podobne do extra vergine butelki czy etykiety.

Masz konto na Pinterest? Przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o tak praktycznych informacjachna temat oliwy.

Olive oil. How to buy, how to store at home.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Buon appetito!

Magda

Źródło: sokzoliwki.plmonini.pl

Street-Food-Palermo
Previous post
La Vucciria, najlepszy Street Food w Palermo, Sycylia
Moja włoska historia
Next post
Od Spitsbergenu do Rzymu. Moja włoska historia

1 Comment

 1. Grudzień 13, 2015 at 1:43 am — Odpowiedz

  U nas w hurtowni jest bardzo szeroka oferta. Zapraszam!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

APARTAMENT DLA 2-3 OSÓB W SINALUNGA

Apartament Daiana w Sinalunga

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Piękna kapliczka w Bonassoli, u bram Cinque Terre. Wspaniała Liguria.
 • Nepi, miasteczko wody w Lacjum. Można wejść na wieżę zamku i całe miasteczko mieć u stóp.
 • 🌜Miejsce jak z innej planety, ale taki urok ma właśnie Sardynia. Pojedziesz za miasto i nagle widzisz coś takiego. 🌜Dolina Księżycowa znajduje się koło miasteczka Aggius w rejonie Gallura. Krajobraz jest zachwycający, można się poczuć, jak w filmie SF. A jednak między tymi skałami i kamieniami, pasą się skokojnie krowy i owce, a gdzieś tam po środku stoi nawet nurag. 🌜Droga, która prowadzi do nuraga, Nuraghe d'Izzana, pełna jest drzew korkowych, widoczne są ślady ściągania z nich kory. Zachodzące powoli słońce coraz bardziej podkreślało pomarańcze i czerwienie, a ja czułam się jak w Australii, a nie na Sardynii. 🌜Wyspa za każdym razem czymś mnie zaskakuje. 🌜Aggius to jedno z najbardziej autentycznych miasteczek wyspy. Nie ma w nim jednego centralnego placu, jest kilka mniejszych, jest miejsce spotkań miejscowych na pogaduchy, jest nawet placyk do gry w klasy🏃, jeśli wiesz, co mam na myśli 😉. Nawet w najstarszych osobach budzi się dziecko, kiedy to widzą i zaczynają z ochotą podskakiwać 😉. 🌜Tu sacrum i profanum to naturalna koegzystencja, miasto w niedawnej przeszłości było także świadkiem działania bandytów, w mieście znajduje się nawet muzeum bandytyzmu. 🌜Byłam bardzo zaskoczona tym miastem. Bardzo pozytywnie! Jeśli szukasz wytchnienia od plaży, tłumów na wybrzeżu, już wiesz, gdzie uciec choć na jeden dzień. Aggius.
 • Rok temu w TVN miałam okazję opowiadać o Toskanii. I kto by pomyślał, że kiedyś nie chciałam nawet jeździć do Toskanii 😉. Całe szczęście zmieniłam zdanie, nie wiem już, ile razy byłam w regionie, ale mam tam jeszcze białe plamy do zagospodarowania 😁. Kilka miejsc czeka na mnie, a raczej ja na nie🍇. Region jest naprawdę duży i nie da się być wszędzie 🍷. Ale ... piano piano, jak mówią Włosi 💪.
 • Kochani, piszę właśnie przewodnik po Weronie, taki gotowy plan zwiedzania. 
Jeszcze mi chwilę zejdzie, wiadomo, ale staram się, aby, jak zwykle, był to najlepszy i najbardziej kompleksowy przewodnik dostępny w sieci.

Nie mam zamiaru ukrywać co mi się w mieście podobało, a co uważam za totalną porażkę. I pewnie nie każdemu się to spodoba, ale od tego właśnie są blogi, aby pisać to, co czujemy, nasze emocje i nasze oceny.

Jeśli chcesz mi napisać swoje odczucia, albo polecenia knajp, noclegów, mega miejscówek, zostaw to w komentarzu. 
Zależy mi, aby to była prawdziwa petarda, przewodnik i dla tych, co chcą wpaść na kilka godzin, albo kilka dni. 
Werona! Stay tuned!!!
 • Idylliczna Toskania.
Agriturismo Il Gorgo, Bettole.
 • Klasyka w najlepszym wydaniu 🍷 Portofino!
 • 🏖️Costa Smeralda to najbardziej luksusowy kawałek Sardynii. Przyjeżdżają tu celebryci, gwiazdy kina, politycy, szejkowie i zwyczajni, bogaci 😉 ludzie. 🍇Nieco w głębi lądu znajdziecie winnicę, w której każdy może poczuć się jak gwiazda kina albo milioner 💸🤑. 🍷W tych wnętrzach nie będziesz się spieszyć lecz cieszyć każdą sekundą radości sączenia lampki wina. Tu każdy szczegół ma znaczenie, to miejsca jest niczym galeria, sztuka robienia wina jest dostępna dosłownie dla każdego. 🍷Po prostu usiądź i ciesz się życiem. Zasługujesz na to❤️. 🍇Winnica jest czynna praktycznie zawsze. Nie musisz się umawiać, chyba , że jesteście grupą i chcecie też mieć poczęstunek z odprowadzeniem po obiekcie. 🍇Byłam tu już kilka razy i zawsze chętnie wrócę 🍷.
 • Całe Bergamo u stóp.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Oliwa z oliwek – co nam mówią etykiety i jak ją przechowywać