Oliwa z oliwek – co nam mówią etykiety i jak ją przechowywać

Oliwa z oliwek, choć wystarczy powiedzieć oliwa, powstaje jesienią i zimą, gdy nadchodzi czas zbiorów. Oliwki są zbierane, czyszczone, a następnie płukane. Proces wytwarzania oliwy powinien zacząć się w tym samym dniu, w którym nastąpił zbiór, im szybciej tym lepiej, jednak nie później niż dobę od zbioru.

W temperaturze pokojowej (na zimno) i bez dodatków środków chemicznych oliwki są zgniatane, a następnie tłoczone, co oznacza, że jest z nich wyciskany sok, oliwa. Z pierwszego tłoczenia na zimno powstaje najlepsza oliwa, zwana oliwą dziewiczą (virgen/ vergine).

Oliwa z oliwek

Choć włoskie oliwy, szczególnie te z Toskanii, Umbrii czy Apulii są doskonałe, to jednak nie oznacza, że te z innych regionów, czy krajów są gorsze. Można  spotkać oliwę złej jakości z Toskanii i wyśmienitą oliwę z Grecji czy Australii. Najważniejsza jest bowiem jakość, a za jakością stoi moment i sposób zbioruprzechowywanie i tłoczenie. Jeśli interesuje Cię, jak wygląda zbiór oliwek we Włoszech, na blogu znajdziesz znakomity artykuł, w którym Polka mieszkająca we Włoszech z poczuciem humoru, opowiada, jak to wygląda w rzeczywistości: Zbiory oliwek w Ligurii. Myślisz, że to bułka z masłem?

Oliwa z oliwek.

Rodzaje oliwy

W sprzedaży można dostać różne rodzaje oliwy z oliwek. Warto wiedzieć, co oznaczają nazwy, które znajdziemy na butelkowych etykietach. Oto one:

Oliwa dziewicza ekstra (extra virgen/ extra vergine)

To oliwa najlepszej jakości, w 100 gramach oliwy występuje mniej niż 0,8 grama kwasu oleinowego. Posiada bogactwo aromatów i smaków, które mogą się bardzo różnić w zależności od regionów, zupełnie inna będzie oliwa grecka, włoska, czy hiszpańska. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, gdzie była butelkowana, najlepiej jeśli przez samego producenta, nieco gorzej, jeśli pochodzi z rozlewni.

Oliwa dziewicza (virgen/ vergine) 

W naszym kraju jest raczej rzadko dostępna. Zawartość kwasu oleinowego jest na poziomie 0,8 – 2 gramów, to jest to po prostu oliwa dziewicza, ale już nie ekstra.

Oliwa rafinowana (pure)

Oliwa lampante to po oliwie extra vergine i vergine trzeci rodzaj oliwy dziewiczej, jednak z uwagi na wysoką zawartość kwasu oleinowego (powyżej 2 gram) ta oliwa nie jest sprzedawana, ze względów smakowych nie nadaje się do spożycia. Zostaje poddana procesowi rafinacji, czyli oczyszczenia. Oliwa powstała po takim procesie jest bez smaku i bez zapachu. By ją uszlachetnić miesza się ją z oliwą dziewiczą lub dziewiczą ekstra. W ten sposób powstaje oliwa, która trafia na półki sklepowe jako oliwa rafinowana (pure olive oil). Choć „pure” mogłoby wskazywać do dobrą jakość, to jednak jest oliwa słabej jakości, z przeznaczeniem raczej do smażenia.

Oliwa z wytłoczyn z oliwek (rujo de oliwa, sansa di oliva, pomace)

To „oliwa” najgorszej jakości, która powstaje z pozostałych po procesie tłoczenia wytłoczyn – resztek oliwek i pestek. Zastosowałam do wyrazu oliwa cudzysłów, ponieważ jest to raczej płyn oliwopodobny.

Otóż masę obrabia się chemicznie, a następnie poddaje procesowi rafinacji (oczyszczenia). Uzyskaną oliwę uszlachetnia się podobnie, jak w przypadku oliwy lampante – oliwą dziewiczą lub dziewiczą ekstra. W sprzedaży można ją spotkać pod nazwą oliwa z wytłoczyn z oliwek. Z przeznaczeniem tylko do smażenia.

Sprawdź oliwę jeszcze w sklepie

Oliwki rodzą się w gorących promieniach słońca, jednak oliwa nie lubi ani światła ani ciepła, ani dostępu do tlenu. Dlatego już na półce sklepowej należy zwracać uwagę na to, w jakim miejscu stoją butelki, czy oliwa nie posiada żółtych lub pomarańczowych refleksów, co mogłoby świadczyć o tym, iż jest to produkt zjełczały.

Oliwa z oliwek.

Data ważności

Oliwa z oliwek extra vergine posiada zwykle termin ważności od 18 do 24 miesięcy, należy mieć jednak świadomość, iż jest najcenniejsza w pierwszych miesiącach od produkcji. Im oliwa jest świeższa, tym bardziej wartościowa. Dlatego zaleca się, by po otwarciu opakowania nie przechowywać oliwy dłużej niż 3 miesiące. Jeśli nie używasz zbyt często oliwy z oliwek kup lepiej małą butelkę lub małą puszkę.

Oliwa z oliwek.

Butelka

Lepiej decydować się na oliwę w ciemnej butelce, szczególnie w przypadku butelek oliwy o większej pojemności lub, gdy stosunkowo rzadko używamy jej w naszej kuchni. Oliwa z oliwek z czasem traci swoje właściwości, więc lepiej zdecydować się na mniejszą butelkę, jeśli nie używasz jej na co dzień. Paradoksalnie sprzedaje się ją w przezroczystych butelkach, ale cóż – zapewne dzięki temu możemy podziwiać jej kolor i konsystencję. Część producentów zmienia butelki na ciemniejsze.

Przechowywanie

Najlepiej przechowujmy oliwę z oliwek w w ciemnym, chłodnym miejscu (ale nie zbyt chłodnym, nie przechowujemy jej w lodówce!), w szczelnie zamkniętej butelce lub puszce. Dzięki temu oliwa zachowa dłużej swoje najlepsze właściwości. To, czy oliwa będzie przechowywana w butelce, puszce czy plastikowym opakowaniu nie ma większego znaczenia, choć opakowanie typu PET może delikatnie zaburzać smak klasycznej oliwy z oliwek.

Oliwa z oliwek.

Oznaczenia DOP, IGT, Bio, Eco

Najpierw przypomnijmy, co oznaczają dwa pierwsze skróty.

DOP – Denominazione di Origine Protetta
IGP – Indicazione Geografica Protetta

Oliwa z oliwek.

Oba te certyfikaty są przyznawane oliwom pochodzącym z określonego terytorium i wyróżniającym się szczególnymi cechami. Znaki DOP i IGP są gwarancją, że:

– oliwa pochodzi z regionu wymienionego na etykiecie,
– cały proces produkcji jest ściśle określony,
– jakość jest gwarantowana certyfikatem nadanym przez regionalne instytucje,
– certyfikat jest gwarancją najwyższej jakości oliwy z oliwek extra vergine.

Kto raz zdobędzie taki certyfikat zrobi wszystko, aby go nie stracić, a kontrole są normą.

Określenie Bio lub Eco oznacza, iż oliwki z których została wytłoczona oliwa pochodzą z upraw ekologicznych. Są to również jedne z najlepszych oliw dostępnych na rynku.

Okazje i łudzące podobne etykiety

Dobrej jakości oliwa z oliwek extra vergine to produkt premium sam w sobie, dlatego taka oliwa nie powinna zbyt mało kosztować. Obniżka ceny może świadczyć o nie najlepszej jakości produktu. Zanim zdecydujecie się na taki zakup przyjrzyjcie się dokładnie takiej butelce zwracając także uwagę na miejsce, w którym stoi (patrz punkt Jeszcze w sklepie).

Niektórzy producenci wprowadzają klienta w błąd, intensywnie promując np. oliwę z oliwek rafinowaną, czy salsę jako extra vergine, stosując łudząco podobne do extra vergine butelki czy etykiety.

Masz konto na Pinterest? Przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o tak praktycznych informacjachna temat oliwy.

Olive oil. How to buy, how to store at home.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Buon appetito!

Magda

Źródło: sokzoliwki.plmonini.pl

Street-Food-Palermo
Previous post
La Vucciria, najlepszy Street Food w Palermo, Sycylia
Moja włoska historia
Next post
Od Spitsbergenu do Rzymu. Moja włoska historia

1 Comment

 1. Grudzień 13, 2015 at 1:43 am — Odpowiedz

  U nas w hurtowni jest bardzo szeroka oferta. Zapraszam!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

KONSULTACJE I PLANY PODRÓŻY PO ITALII

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Orte to dwa miasta w jednym. Jedno z nich jest pod ziemią, w wydrążonych salach i korytarzach przez Etrusków. To Orte Underground. Drugie to tętniące miasto na górze. 
Na zdjęciu widok zaraz po wyjściu z podziemnego miasta.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #orte #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Piękne, piękne Camogli w Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #camogli #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kiedy zajrzysz w czyjeś podwórko 💚. Anagni, miasto 4 papieży w Lacjum.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #anagni #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kolory jak to w Italii, intensywnej wspópracują ze słońcem. Wszędzie jest kolorowo ❤️. Cantina del Tufaio, Zagarolo w okolicach Rzymu. Na blogu jest artykuł o tej cantinie, 20m pod ziemią mają tam uroczą piwniczkę .. Jedna z najlepiej opowiedzianych degustacji w jakiej brałam udział. Polecam, szefuje tu Nicoletta, młoda i piękna córka i wnuczka założycieli. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #zagarolo zaszlakiemviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Widoki z drogi w Piemoncie. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Słońce na talerzu. Dzień dobry, tu włoskie śniadanie.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #storieinviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Taki taras zastałam w Sinalunga. Ci by tu robić? Kawa? A może pograć w karty z przyjaciółmi? Pogłaskać kota, poczytać Pod słońcem Toskanii? 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #tuscany #toskania #sinalunga #borghi  #lanostratoscana #tuscany #discovertuscany #ig_tuscany #thehub_toscana #beautifultoscana #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving
 • Kto idzie na kawę i ciacho??? __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Baia delle Zagare nazywana jest także zatoką Mergoli. To jedno z najbardziej znanych miejsc w regionie. 
Półwysep Gargano, Apulia. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #apulia #puglia #gargano #baiadellezagare #borghitalia  #storieinviaggio #ig_puglia #thehub_puglia #shotz_of_puglia #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces #weareinpuglia #vieniamangiareinpuglia

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Oliwa z oliwek – co nam mówią etykiety i jak ją przechowywać