Gdzie jeść we Włoszech i jak rozumieć włoskie menu

Gdzie jeść we Włoszech i jak rozumieć włoskie menu

We Włoszech mamy ristorante, trattoria, pizzeria, osteria, taverna, itd. Można się trochę pogubić, ale jeszcze bardziej biorąc do rąk włoskie menu. Nie wszystko jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Co to jest cotorno? Dlaczego na pierwsze danie podają makaron? I czy muszę w ogóle to wszystko jeść? Dziś wyjaśniam kilka podstawowych haseł, które pomogą Ci się ogarnąć w restauracyjnej rzeczywistości w Italii.

Najpierw zdefiniujmy, co-jest czym, jeśli chodzi o rodzaj lokalu.

Włoskie lokale gastronomiczne

Ristorante

To po prostu restauracja. Nic dodać nic ująć. Pamiętaj tylko, że do rachunku często jest doliczane coperto. Zwykle powinna być taka informacja podana w menu, a na rachunku musi być wyszczególnione. Generalnie w każdym typie lokalu zwracaj na to uwagę.

Trattoria

Teoretycznie to tańsza wersja ristorante. Może wystrój jest prosty, domowy, bo i kuchnia bywa często domowa. Miejscowi bardzo lubią jeść w sprawdzonych trattoria, bo dania są smaczne, czasem domowe (cucina casalinga). Trattorie są otwarte zwykle w godzinach południowych, a menu … hm, często nie ma menu, kelner po prostu wymienia listę dań przygotowanych na dany dzień.

Pizzeria

Może mieć różny charakter: czasem to tylko sprzedaż pizzy na kawałki, a czasem to całkiem elegancka restauracja ze stolikami i pełną obsługą. Tak czy siak, wspólną cechą wszystkich pizzerii jest to, że nie ma w nich zwykle niczego poza pizzą, napojami i piwem.

Osteria

Gospoda czy też karczma, w każdym razie coś pomiędzy restauracją, a pubem. Serwuje się tu wino i proste jedzenie, często kuchnię domową.

Taverna

To taka włoska wersja pubu.

Spaghetteria

Połączenie baru z restauracją, oferująca głównie dania mączne, gdzie chętnie stołuje się młodzież. Zresztą, nazwa mówi sama za siebie.

Włoskie menu

Z czego się składa włoski obiad? Przyjrzyjmy się nieco bliżej menu w restauracji i temu, co tam znajdziemy. Poniżej macie opisany „komplet”, ale to nie znaczy oczywiście, że musicie zamawiać i jeść wszystko. Najważniejsze, abyście wiedzieli co jest czym w menu. Obecnie nie ma problemu z restauracjami, które oferują także dania wegetariańskie, vege, bez glutenu. Najlepiej wówczas iść to restauracji, które specjalizują się w takiej kuchni.

A oto, co znajdziemy w menu:

Aperitivo

Aperitif na „pobudzenie apetytu”, jak Campari, Cinzano, czy Vermouth.

Antipasto

Antipasti podawane są przed głównym posiłkiem, to zwykle zimne lub ciepłe przekąski.

Primo

Primo czy też primi piatti, to pierwsze danie, zazwyczaj na ciepło makaron (pasta), risotto, polenta lub zupa. Zwykle jednak jest to po prostu pasta, a nie zupa, jak często moglibyśmy się spodziewać.

Secondo

Secondo, czyli drugie danie to we Włoszech zwykle ryba lub mięso.

Contorno

Contorno to przystawka, dodatek do dania głównego na osobnym talerzu, np. surówka, gotowane warzywa.

Formaggio e frutta

Ser i owoce to czasem pierwszy deser. Sery mogą się pojawić także jako antipasto, czy contorno.

Dolce

Dolce to oczywiście deser, coś słodkiego, jak panna cotta, tiramisu czy lody.

Caffè

Kawa po obiedzie we Włoszech to najczęściej espresso. Przypominam tylko, że po południu Włosi nie piją cappuccino. Za to espresso o dowolnej porze dnia i nocy, w ilościach także dowolnych. Niektórzy po obiedzie piją tylko kawę, inni i kawę i digestivo. Zależy kto, co woli i na co ma ochotę.

Digestivo

Nie jest to oczywiście obowiązkowe. Niektórzy na koniec chcą wypić niewielki kieliszek czegoś „na trawienie”, jak grappa, amaro, limoncello, mirto i inne likiery, których we Włoszech wybór jest szeroki.

 Dzieci w restauracjach

Włosi uwielbiają dzieci. Nie dziwcie się ani trochę, przebywając późną porą w restauracji zobaczycie jakieś … zawiniątko! Włosi uważają, że z dziećmi należy wszędzie chodzić. Ale pora spania dziecka wcale nie jest jednoznaczne z powrotem do domu. Kiedy dziecko zaczyna marudzić i snuć się po podłodze, usypia się je w wózku, na rękach, a czasem nawet ściąga się obrus, zawija dziecko i daje mu się spokojnie pospać. Życie towarzyskie jest dla Włochów bardzo ważne i zmęczenie dziecka nie musi być powodem, aby to przerywać.

I na koniec pamiętajcie, że we włoskich restauracjach płaci się coperto i daje się napiwki.

Buon apetito!
Magda

500 letnia winorośl. Winnica w Tramonti, Kampania
Previous post
KAMPANIA, TRAMONTI k. Amalfi - 500 letnia winnica i degustacja w Tenuta San Francesco
Włoski alfabet
Next post
WŁOSKI ALFABET - początek przygody z językiem włoskim

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Ciao!

PRZEWODNIKI MOJEGO AUTORSTWA

Przewodniki Italia poza szlakiem

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

ZAREJESTRUJ SIĘ I SZUKAJ NOCLEGÓW NA AIRBNB

SPRAWDZONE NOCLEGI NA BOOKING.COM

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Gdzie jeść we Włoszech i jak rozumieć włoskie menu