KAMPANIA, TRAMONTI k. Amalfi – 500 letnia winnica i degustacja w Tenuta San Francesco

KAMPANIA, TRAMONTI k. Amalfi – 500 letnia winnica i degustacja w Tenuta San Francesco

Główną bohaterką tej opowieści jest 500 letnia winorośl. We Włoszech nadal prosperuje kilka winnic, którym udało się uniknąć ataku filosery w II poł. XIX wieku. Mieli mnóstwo szczęścia, albo warunki klimatyczno-glebowe utrudniające rozwój filoksery lub … bardzo dużo szczęścia. Ale zapytacie, czym u licha jest filoksera?

Tenuta San Francesco, Tramonti, Kampania

Filoksera

Filoksera to maleńka, żółta mszyca z Ameryki, która przyczyniła się do utraty dorobku życia tysięcy ludzi zajmujących się uprawą winorośli na Węgrzech, we Włoszech, w Portugalii, Hiszpanii, Austrii, na Bałkanach, w Grecji, Szampanii, Dalmacji, a także w Niemczech, Czechach, Szwajcarii, RPA, Australii, Nowej Zelandii, Algierii czy Kalifornii. W efekcie w południowych Włoszech, Andaluzji, Portugalii i Dalmacji całe winiarskie wsie i miasteczka zostały niemal doszczętnie wyludnione, ale całą historię jej wpływu na świat winiarski opisałam w artykule Filoksera – zaraza, która na zawsze zmieniła winna mapę świata.

Tenuta San Francesco, Tramonti, Kampania

500 letnia winorośl

W 2012 roku miałam niesamowity zaszczyt odwiedzić winnicę, którą filoksera ominęła, dzięki czemu rosną tam winorośle mające po 500 lat! I kto by pomyślał, że zwiedzając popularne Amalfi, wystarczy podjechać zaledwie ok. 16 km, aby na własne oczy je zobaczyć. Jak widać, Kampania ma wiele ukrytych skarbów. Chcecie wiedzieć, gdzie to jest dokładnie? 500 letnia winorośl istnieje naprawdę!

Tenuta San Francesco, Tramonti, Kampania

Tenuta San Francesco, Tramonti, Kampania

 

Amalfi – Tramonti

Wyruszając z Amalfi w głąb lądu, gdzie góry strzegą dostępu, dojedżamy do niewielkiego Tramonti. Znalezienie gospodarstwa Tenuta San Francesco niemalże graniczy z cudem. Po drodze musieliśmy podpytywać miejscowych o drogę i nieco kluczyliśmy. Ale skoro nawet filoksera tam nie dotarła, droga nie mogła być prosta. Naszym celem była Azienda Agricola Tenuta San Francesco.

Dzień był deszczowy, ciężkie chmury wisiały na niebie, nie ułatwiały dostrzeżenia kierunkowskazów. Całe szczęście na miejscu czekało już na nas ciepłe powitanie, proste jedzenie oraz degustacja win z fantastycznej i absolutnie unikalnej antycznej winorośli. To rodzinne przedsiębiorstwo od pokoleń. Kiedy przyjechaliśmy, w kuchni kręciło się już kilka kobiet.

W czasie przygotowywania dla nas posiłku podchodzę do pań i zagaduję, a one chętnie opowiadają o swojej pracy w winnicy, pokazują zniszczone i twarde dłonie, są pełne ciepła i prawdziwie szczerego uśmiechu. Dla takich chwil warto zapędzać się w najdalsze zakątki Italii.
O tym, że kobiety są tu ważne, świadczy chociażby to zdjęcie widzące w głównej sali.
500 letnia winorośl. .Azienda Agricola Tenuta San Francesco., Tramonti

È Iss najlepsze wino z Tramonti

Można robić wino tylko dla rodziny, przyjaciół czy swoich gości, ale posiadanie w winnicy antycznych winorośli, zobowiązuje do jakości. Z tym bywało tu różnie, ale w roku 2004 właściciele powiedzieli basta! Postawili na nowoczesne wyposażenie, zatrudnili znanego enologa Carmine Valentino i … zaczęli odnosić znaczące sukcesy. 

Tenuta San Francesco, Tramonti, Kampania

Ich najlepszym winem jest czerwone „È Iss”, które zrobiło furorę wśród koneserów na słynnych targach Vinitaly w Weronie. „È Iss” to w dialekcie i oznacza „È lui!”, „To jest to!”. To jak powiedzieć: Ecco, è lui il vero vino che identifica un antico sapore – to jest to, prawdziwe wino, które odtwarza prastary smak.

Produkowane w ograniczonej ilości wyłącznie z ręcznie zbieranych winogron tintore. Czy warto skusić się na „È Iss”? Na wino prephilloxera? Mój znajomy opisał je tak: wino kompletne, urzekające od początku do końca. Wino, które można sparować z jedzeniem, ale które lepiej smakować solo. Bo rzeczy kompletnych uzupełniać nie warto. Czy mam dodać coś więcej?

 

500 letnia winorośl. È Iss, wino z Tramonti

Jak dojechać do Tramonti

Na miejsce dojeżdża się – przy optymistycznym założeniu, że się nie zgubimy – ok. 40 min z Positano, 20 minut z Amalfi, 15 min z Ravello. Jadąc na południe autostradą A3 Napoli-Salerno należy wybrać zjazd na Angri, kierunek Corbara, dalej jechać na Tramonti, lokalizacja Corsano. Dla spragnionych chęcią wyjazdu do winnicy, wszelkie dane znajdziecie na stronie Azienda Agricola Tenuta San FrancescoNa miejscu gospodarze prowadzą także B&B, więc można zostać tu dłużej i cieszyć tym wspaniałym i wyjątkowym miejscem.
Na poniższej mapie sprawdzicie sobie, jak dojechać do Tenuta San Francesco.

Włoska poczta

Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Nie tylko nie przeoczysz żadnego artykułu na blogu, ale także otrzymasz dodatkową wiedzę o Italii.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Filksera
Previous post
Filoksera - zaraza, która na zawsze zmieniła winną mapę świata
Włoskie menu. Co jest czym?
Next post
Gdzie jeść we Włoszech i jak rozumieć włoskie menu

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Ciao!

PRZEWODNIKI MOJEGO AUTORSTWA

Przewodniki Italia poza szlakiem

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

ZAREJESTRUJ SIĘ I SZUKAJ NOCLEGÓW NA AIRBNB

SPRAWDZONE NOCLEGI NA BOOKING.COM

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

KAMPANIA, TRAMONTI k. Amalfi – 500 letnia winnica i degustacja w Tenuta San Francesco