Tiramisu pistacjowe to jedna z moich ulubionych wersji tego kultowego włoskiego deseru. Jego przygotowanie może być wręcz błyskawiczne, jeśli masz pod ręką krem pistacjowy.
Szczerze mówiąc dobrej jakości krem pistacjowy jest podstawą sukcesu. Mnie zostało trochę kremu pistacjowego Etnafrutti, który można kupić w sklepie online Maveat. Sprawdził się w przepisie na pistacjowy sernik, sprawdził się także tym razem, przy robieniu tiramisu.
W Polsce można kupić bez problemu dobrej jakości krem czy pastę pistacjową. Ja ufam oryginalnym wyrobom sycylijskim, bo właśnie tam rosną najlepsze pistacje w całych Włoszech, a konkretnie w Bronte.
Etnafrutti, skąd pochodzi pistacjowy krem, którego ja używam, to sycylijska firma rzemieślnicza, która narodziła się na zboczach Etny. Panują tam doskonałe warunki do uprawy pistacji, jak i pomarańczy, cytryn czy winorośli.
Być może znajdziesz dobry krem pistacjowy w lokalnych delikatesach, a jeśli nie, polecam zamówić online właśnie w Maveat. Mają swój magazyn w Polsce, więc wysyłka jest bardzo szybka.
Ja lubię przygotować tiramisu w szklankach, czasami w słoiczkach lub pucharkach.
Mam nadzieję, że to tiramisu pistacjowe przypadnie ci do gustu!
Przepis na tiramisu pistacjowe
Oto przepis na tiramisu pistacjowe z kremem pistacjowym dla 4 osób.
Potrzebujesz:
- 5 żółtek,
- 40 g cukru,
- szczypta soli,
- 250 g mascarpone,
- 3 łyżki kremu pistacjowego,
- 200 ml espresso,
- 50 ml likieru amaretto (dla dzieci zrób bez alkoholu),
- 140 g biszkoptów savoiardi lub lady fingers,
- naturalne kakao,
- garść pistacji do dekoracji.
Jak przygotować tiramisu pistacjowe
Żółtka, cukier i szczyptę soli miksuj razem w miseczce na wysokich obrotach przez ok. 6 minut. Masa zmieni kolor na bardzo jasny. Następnie dodaj mascarpone i mieszaj chwilę mikserem na małych obrotach. Na koniec dodaj krem pistacjowy i ponownie mieszaj chwilkę na małych obrotach.
Przygotuj 200 ml espresso, najlepiej w miseczce, w której będzie ci wygodnie maczać biszkopty. Poczekaj chwilę, aż ostygnie.
Najpierw na dno szklanki lub naczynia, w którym przygotowujesz tiramisu nałóż odrobinę kremu. Następnie układaj warstwy: biszkopt, który jest najpierw delikatnie namoczony z obu stron w kawie (możesz go przełamać na pół, jeśli tiramisu układasz w szklance lub pucharku), krem i na końcu posyp lekko kakao. Tak samo ułóż kolejną i – jeśli nadasz masz jeszcze krem, kolejną warstwę.
Na koniec posyp siekanymi pistacjami. Jeśli masz więcej pistacji, możesz nimi posypać każdą kolejną warstwę kremu, będzie na plus!
Wstaw do lodówki i daj mu co najmniej 2 godziny, ale im dłużej będzie w lodowce, tym lepiej (nawet całą noc).
Można podawać także w słoiczkach, zamknięte dobrze się przechowuje w lodówce.
Wskazówka I Sprawdź także inne przepisy na tiramisu na blogu: tiramisu klasyczne, tiramisu limoncello, a także sernik tiramisu!
Buon appetito!
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Gdzieś amaretto w przepisie zginęło….
W tym przepisie nie używam amaretto, ani innego alkoholu, ale oczywiście pan może dodać.
a jakie pistacje najlepiej użyć ? Solone czy niesolone? Prażone?