Wenus, łacina i makaron, czyli Spaghetti alle vongole

Bardzo żałuję, ale Wenus, którą mam dziś na myśli nie jest boginią. Ta wenus to twarda sztuka, jest zimna, ma mocną skorupę i w dodatku bardzo specyficznie „pachnie”. Także jej urodzie daleko do porównań z boską doskonałością, ale pomimo to, ma w sobie to „coś”, dzięki czemu ją uwielbiamy. Wystarczy jej ofiarować odrobinę ciepła, a odkryje przez nami swój największy skarb. Pyszny i delikatny zarazem.

Vongole

Ta wenus to vongola. Małż. Jakież to przy…denne. Jej domem jest Morze Śródziemne. Naturalnie żyje przy dnie, do głębokości  około 20 metrów, gdzie nadal jest widno i ciepło. Ale człowiek od dawna „uprawia” vongole w akwakulturach. Gdy znajdzie się na stałym lądzie najbardziej jej do twarzy z … makaronem. Ale o tym za chwilę.

Vongole należą do gromady małży, po łacinie Bivalvia. Są poławiane w Morzu Śródziemnym i należą do najsmaczniejszych małży. Inne małże, które spożywa się w Europie, to głównie: 

  • ostrygi (ostrica), 
  • przegrzebki (capasanta), 
  • sercówki (cardio),
  • omułki (mitilo). 


Vongole osiągają wielkość do 5 cm, jednak najsmaczniejsze są takie o średnicy 2-3 cm. Ich jędrne mięso ma bardzo delikatny smak. Za 1 kg vongoli zapłacimy od średnio 10 do 30 €, w zależności od gatunku i wielkości. Do celów konsumpcyjnych używa się głównie dwóch gatunków vongoli: 

verace – duże 
lupini – małe

Czy wiecie, że vongole i inne jadalne małże najsmaczniejsze są … zimą? Latem, w ciepłych wodach odbywają tarło i produkują olbrzymie ilości gamet, na co przeznaczają całą swoją energię. Za to zimą energię skupiają na “tyciu” i właśnie dlatego są najlepsze, dosłownie wypełnione mięsem! 

Spaghetti alle vongole

Spaghetti alle vongoleSpaghetti alle vongole to typowo neapolitańska potrawa, która zawojowała całe Włochy i nie tylko. Do przygotowania tego dania polecam użycie makaronu vermicelli, który w przekroju jest okrągły i dwukrotnie grubszy niz typowe spaghetti. 

Oczyszczanie małży

Zanim zaczniemy zabawę z gotowaniem wrzućmy najpierw vongole do mocno osolonej zimnej wody, dzięki temu małże się oczyszczą. Niech zostaną w tej wodzie godzinę, następnie energicznie kilkukrotnie je przepłuczmy, dzięki czemu wypłyną zanieczyszczenia, piasek czy kawałki muszli. 

Teraz możemy zabrać się za gotowania. Pomimo wcześniejszych zabiegów i tak spodziewajcie się po ugotowaniu … piasku na dnie garnka. To normalne. Później się tym zajmiecie.

Białe lub czerwone

Wreszcie zabieramy się do pracy. Świeże małże, w zaciśniętych skorupkach, otwierają się dopiero pod wpływem temperatury i wtedy wypuszczają smaczny sos, który jest kluczowym elementem tej potrawy. Vongole możemy przygotować na dwa sposoby in bianco, czyli na biało lub z pomidorami – con pomodoro

Do głębokiej patelni lub garnka wrzucamy vongole. Dusimy pod przykryciem 2-3 minuty, aż się otworzą. Następnie wyciągamy vongole łyżką cedzakową. Te małże, które się nie otworzyły – wyrzucamy. Z połowy otwartych vongoli wyjmujemy mięso, drugą połowę pozostawiamy. Płyn z gotowania przecedzamy przez gazę lub ręcznik papierowy, aby pozbyć się piasku, który znajdziecie na dnie garnka. Przefiltrowany płyn odstawiamy. Następnie na rozgrzaną oliwę wrzucamy posiekany czosnek małże i smażymy ok. 1-2 min. Dodajemy pomidorki, a po chwili także płyn pozostały po gotowaniu małży. Poczekajmy, aż trochę odparuje, dodajemy natkę pietruszki. Posolić i popieprzyć do smaku. Na koniec dodajmy ugotowany makaron al dente i całość mieszamy.
Podajemy z białym, wytrawnym winem.

 

A jeśli chcesz wiedzić na temat owoców morza we włoskiej kuchni zapraszam Cię do wpisu Frutti di mare – owoce morza – co jest czym we włoskim menu.

 

Pozdrawiam,
Magda
Previous post
Włoski 365. III tydzień wyzwania, słówka 31 - 40
Walentynki, słownictwo
Next post
Walentynki. Włoski 365. IV tydzień wyzwania, słówka 41 - 61

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Ciao a tutti!

PRZEWODNIKI MOJEGO AUTORSTWA

Przewodniki Italia poza szlakiem

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

DOM NA WŁOSKIE WAKACJE

Domy na wakacje we Włoszech, Interhome

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Wenus, łacina i makaron, czyli Spaghetti alle vongole