A jaka jest Twoja poranna kawa/ caffè?

A jaka jest Twoja poranna kawa/ caffè?

Poranna kawa czy też caffè? Moja moka pracuje dla mnie codziennie rano. Jest przy tym hałaśliwa i dość powolna, syczy, pluje i puszcza parę, ale wolę poczekać, bo wyciśnie z siebie to, czego tak z rana potrzebuję. Odstawiłam wszystkie inne i tylko ta, z moki się liczy. Jest mocna jak byk i daje silnego kopa, jak Ronaldo piłce na boisku.

Warto wykroić kawałek poranka na przygotowanie sobie tej jedynej, której zadaniem jest postawić nas do pionu. Zadbajmy o oprawę – filiżanka, ulubiony kubek i odrobina czasu. Tylko Ty i Ona. Będziesz uwielbiać te chwile.

Caffè – jaką kawę pijesz?

Jaka jest Twoja poranna kawa? Co my tu mamy?

Rodzaje kawy
 

Espresso

We Włoszech to zwyczajnie caffè. Jest podawana w malutkiej filiżance, piekielnie mocna, aż wykręca buzię, z charakterystyczną pianką na powierzchni, zwaną crema. Nie dajcie się wkręcić na turystę i zamawiajcie caffè bezpośrednio przy barze, nie zapłacicie coperto. Caffè pije się jednym lub dwoma łykami.

Wskazówka I Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat espresso, poświęciłam mu osobny artykuł: Jej wysokość espresso.

Doppio

Tu nie ma co za wiele pisać, bo doppio to po prostu podwójne espresso.

Ristretto

Jeśli znacie smak espresso, to ristretto jest jeszcze mniejsze. Ristretto jest zaparzana jest mniejszą ilością wody, a zatem jest bardziej skoncentrowana posiada bardziej intensywny smak niż espresso.

Lungo I Caffè Americano

Dla odmiany lungo to kawa zaparzana większą ilością wody niż typowe espresso.

Macchiato

Espresso jest podstawą wielu kaw. Macchiato to po prostu espresso z „kleksem” mlecznej pianki na powierzchni.

Cappuccino

Cappucino to espresso podawane ze spienionym mlekiem, o równych proporcjach kawy, mleka i mlecznej pianki.

To ulubiona kawa milionów Polaków, którzy mogą pić ją na okrągło. W czasie pobytu we Włoszech, tak około 11:00 powinna się Wam włączyć czerwona lampka: koniec z cappuccino. Oczywiście, Włosi oswoili się z tym, że turyści, w przeciwieństwie do nich, nie uważają picia kawy z mlekiem po południu za coś niestosownego.

Przy tej okazji, zerknij na najllepsze ekspresy do kawy.


Cappuccino scuro

Scuro oznacza ciemny, a to cappuccino podane z mniejszą ilością mleka, tym samym jest ciemniejsze niż typowe cappuccino.

Cappuccino chiaro

Chiaro oznacza jasny. A zatem cappuccino chiaro jest przygotowane z nieco większą ilością mleka, tym samym jest jaśniejsze niż typowe cappuccino. Dodajmy jednak, że ilość mleka powinna być mniejszą niż w typowym caffè latte.

Caffè latte

Espresso podane z większą ilością mleka niż w cappuccino i tylko z odrobiną mlecznej pianki. We Włoszech jest tradycyjnie serwowana do śniadania.

Latte macchiato

Duża ilość spienionego mleka z porcją espresso. Pycha! Tu znajdziesz dokładny przepis na latte macchciato.

Corretto

Uwaga! To nie jest poranna propozycja, ale po ciężkim dniu pracy. Coretto to espresso z dodatkiem grappy, koniaku czy sambuki.

 

Jak widzisz, podstawą wszystkich kaw jest espresso. Życzę samym udanych poranków przy kawie.

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Lignano Sabbiadoro, Friuli Wenecja Julijska
Previous post
Podróżuj w każdym wieku! Lignano Sabbiadoro, Friuli-Wenecja Julijska
Luigi Lavazza, spot reklamowy Lavazzy
Next post
LUIGI LAVAZZA - jak powstała najsłynniejsza włoska kawa

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

A jaka jest Twoja poranna kawa/ caffè?