Latte macchiato czyli “splamione mleko”. Przepis

Latte macchiato czyli “splamione mleko”. Przepis

Latte macchiato to duży, delikatny napój mleczno – kawowy powstały poprzez powolne dolewanie espresso do gorącego i mocno spienionego mleka. W ten sposób otrzymujemy trzywarstwowy koktajl z aromatyczną kawą w środku. Podawany jest w wysokiej szklance o pojemności 250 ml, która uwydatnia piękno trójwarstwowej kawy ustawionych na porcelanowym spodku i z długą łyżeczką. Do szklanki należy nalać gorącego mleka, a następnie pianki mlecznej. Po odczekaniu, aż wyraźnie oddzielą się dwie warstwy, poprzez piankę mleczną należy ostrożnie dolać świeżo zaparzone espresso.
Latte macchiato po włosku znaczy “splamione mleko”.
Latte Macchiato, przepis

Espresso to podstawa

Aby zrobić dobre latte macchiato musisz mieć dobre espresso. Jak je przygotować, możesz przeczytać o tym we wpisie poświęconym wyłącznie tej kawie: Jej wysokość espresso.

Pozwolę sobie jedynie przypomnieć, że Włoski Instytut Espresso Italiano, Istituto Nazionale Espresso Italiano, wprowadził normy, które musi spełnić dobrze przyrządzone espresso.

 Oto one:
  •  ilość kawy – 7g
  • ilość wody – 25 ml
  • temperatura parzenia – 88-92 stopnie Celsjusza (arabikę parzy się w niższej temperaturze, robustę w wyższej)
  • ciśnienie – 9 bar (w ekspresie domowym 12-15 bar)
  • czas parzenia – 25 sekund

Przepis na Caffè Latte Macchiato

 Potrzebujemy
  • 30 ml espresso,
  • 1 szklanka mleka,
  • 25 ml wody,
  • cukier lub syrop.
Jak robimy
Podgrzej mleko nie doprowadzając do wrzenia, możesz dodać cukier lub syrop. Spień mleko, a następnie wlej do wysokiej szklanki. W kolejnym kroku delikatnie dolej po ściance szklanki espresso. Powinny się wytworzyć trzy warstwy: na dole mleko, po środku espresso, na górze piana.
Do latte macchiato często dodaje się syropy/ likiery smakowe. Aby otrzymać warstwy mleka, kawy i likieru należy najpierw do szklanki wlać likier, następnie dolać delikatnie po ściance mocno spienione mleko i tak samo dolać espresso, które rozdzieli mleko od pianki. Likier pozostanie na dnie szklanki. Latte macchiato bywa mylone ze zwykłą caffè latte, w której do espresso dolewa się gorące, lekko spienione mleko.

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć przepisu na latte macchiato.

Latte Macchiato, przepis

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Buon appetito!

Magda

Ribbolita Toskana. Przepis na zupę z Toskanii. Agriturismo Il Gorgo
Previous post
Ribollita Toscana - przepis na zupę prosto z Toskanii
Ser Asiago DOP stagionato
Next post
Asiago DOP. Ser z tysiącletnią historią produkcji w górach północnej Italii

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Latte macchiato czyli “splamione mleko”. Przepis