LUIGI LAVAZZA – jak powstała najsłynniejsza włoska kawa

LUIGI LAVAZZA – jak powstała najsłynniejsza włoska kawa

Luigi Lavazza. To jedna z tych historii od pucybuta do milionera, a dokładnie od syna biednego rolnika do światowej klasy producenta kawy.

Luigi Lavazza

Luigi Lavazza urodził się w 1859 roku w Murisengo, niewielkim miasteczku w prowincji Turyn (Piemont). W wieku 25 lat z kilkoma lirami w kieszeni przyjechał do Turynu szukać dla siebie lepszej przyszłości. Był niezwykle ambitny, imał się rozmaitych prac, był robotnikiem, sprzedawcą, a wieczorami pilnie studiował zagadnienia z handlu i zarządzania.

"Luigi

W końcu w 1895 roku udaje mu się spełnić swoje, jak mu się wówczas wydawało – największe marzenie. Za 26 000 lirów kupił niewielki sklep spożywczy Paissa Olivero przy Via San Tommaso w Turynie. Sklep cieszył się popularnością, ale prawdziwym skarbem okazała się kawa. Nikt wcześniej nie spróbował tego, co zrobił Luigi.

Po raz pierwszy zaparzano kawę będącą mieszanką różnych gatunków ziaren. Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł? Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Kawa była palona i mieszana także wg życzeń klientów.

Musimy być profesorami poszczególnych produktów

Firma rozwijała się, przeszła ze sprzedaży detalicznej do hurtowej. W roku 1910 Luigi wprowadza oficjalnie do firmy swoich 3 synów: Mario, Beppe i Pericle. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych maszyn zwiększono produkcję i wkrótce firma Lavazza zyskała miejsce w pierwszej dziesiątce importerów i producentów kawy we Włoszech.

Kolejną niezwykle ważną innowacją było wprowadzenie w roku 1925 szczelnego, pergaminowego opakowania, dzięki któremu kawa Luigiego mogła trafiać do konsumentów poza Turynem i wyróżniała się najdłużej zachowującym się aromatem i smakiem.

Mały sklep spożywczy w 1927 r. stał się nowoczesnym Luigi Lavazza SpA. Logo Lavazza, jakie znamy powstało, gdy roczna produkcja kawy wyniosła 1000 ton.

Luigi miał takie powiedzenie: „Musimy być profesorami poszczególnych produktów.”

Głęboko wierzył w te słowa. Jego specjalnością była kawa i w tym był prawdziwym ekspertem.

Italy’s Favourite Coffee

W 1933 roku Luigi Lavazza po 38 latach pracy przeszedł na emeryturę, wcześniej przekazując swoje udziały w spółce trzem synom. Wtedy właśnie zapadła decyzja, że firma będzie zawsze w rękach rodziny Lavazza. Luigi zmarł w 1949 roku w wieku 90 lat.

Największe marzenie Luigiego, aby Italy’s Favourite Coffee była dla całego świata, zrealizowano w 1980 roku. Lavazza (w trzecim pokoleniu) z powodzeniem rozszerzyła swoją działalność poza Europę – do Ameryki Północnej, Południowej i Australii. Po prawie wieku doskonalenia, palenia i mieszania najlepszych kaw z całego świata, Lavazza stała się jednym z największych i najbardziej szanowanych marek kawy na świecie.

Zobacz najlepsze ekspresy do kawy.


Nie tylko kawa

Lavazza jest obecna w ponad 90 krajach świata, a jej siedziba nadal znajduje się w Turynie i jest kontrolowana obecnie przez czwarte pokolenie potomków Luigiego. Dzięki postępowi w technologii, niezależnie od tego, gdzie na świecie kupujesz Lavazzę, w Madrycie, w Szczecinie, czy Ushuaia w Argentynie – jej bogaty smak i aromat jest dokładnie taki sam.

Nie ma Włocha, który nie wskazałby swojej ulubionej Lavazzy. A ta ukochana kawa Włochów zwykle jest czerwona lub złota, czyli Qualità Rossa i Qualità Oro. A przy okazji czy wiesz, że rok rocznie Lavazza wydaje swój kalendarz? Opisałam to w artykule: Nie tylko Pirelli. Kalendarz Lavazza.

Fragment historii Luigiego można zobaczyć tu, w spocie reklamowym Lavazzy.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Luigi Lavazza
Luigi Lavazza

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Jaka jest Twoja poranna kawa
Previous post
A jaka jest Twoja poranna kawa/ caffè?
Wyzwanie. Droga, la strada
Next post
Włoskie wyzwanie. Podsumowanie tygodnia #7. La strada, droga

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

LUIGI LAVAZZA – jak powstała najsłynniejsza włoska kawa