Caffè latte, a nie latte. Skończ z zamawianiem mleka we Włoszech!

Caffè latte, a nie latte. Skończ z zamawianiem mleka we Włoszech!

Pierwsze caffè latte stworzył Amerykanin, barista wyszkolony we Włoszech. Podobno dla Amerykanów cappuccino, a tym bardziej espresso było za mocne, zasugerowali więc zwiększenie ilości mleka. Tak powstała kawa latte – napój kawowy z dużą ilością mleka, którego objętość wynosi zazwyczaj 240 ml.
Pamiętaj, żeby we Włoszech zamawiać caffè latte, a nie latte. Jest to o tyle istotne, że „latte” to po włosku mleko i w barze barista poda ci szklankę mleka zamiast oczekiwanej caffè latte.

Caffè latte

To ciepły napój delikatnie wzbogacony smakiem i aromatem kawy. Przyrządza się go w proporcjach 1/3 espresso i 2/3 mocno spienionego mleka. Mleko musi być gorące, ale nie możemy dopuścić do jego zagotowania. Tak przyrządzony napój podajemy w szklankach z żaroodpornego szkła o pojemności 250-350 ml.

Caffè latte. Przepis

Jak przyrządzamy

 Potrzebujemy:
 • 100 ml espresso
 • 200 ml mleka (najlepiej 3,2% tłuszczu)
 • ew. bita śmietana

Podgrzej mleko do około 60 st. C, a następnie spień i wlej do dużej szklanki. Pozostaw miejsce na kawę i ew. bitą śmietanę. Odczekaj około pół minuty i wlej bardzo powoli wcześniej przygotowane gorące espresso. Jeśłi chcesz, ułóż na powierzchni bitą śmietanę. Tuż przed skosztowaniem kawy, wymieszaj składniki.

W literaturze anglojęzycznej, po raz pierwszy terminu caffè latte użył amerykański pisarz William Dean Howells w 1867, w swoim eseju “Italian Journeys”.

Jako ciekawostkę dodam, że latte art czyli sztuka tworzenia rysunków i wzorów z mleka na powierzchni kawy espresso nie jest możliwa do wykonania na tej kawie.

Caffè latte a latte macchiato

Kawa latte bywa mylona z caffè latte macchiato. Obie bazują na dużej ilości mleka i espresso, ale różnią się proporcjami składników i sposobem przyrządzania. Przepis na przygotowanie latte macchiato znajdziesz tu: Latte macchiato czyli splamione mleko.

Kawę latte robimy dodając do espresso delikatnie spienione mleko, tymczasem w przypadku latte macchiato robimy odwrotnie – bazą jest gorące i spienione mleko, do którego ostrożnie, po ściance szklanki dolewamy espresso.

Potrzebujesz dobrego espresso?

Espresso to podstawa caffè latte, jak i wielu innych kaw. Pozwolę sobie jedynie przypomnieć, że Włoski Instytut Espresso wprowadził normy, które musi spełnić dobrze przyrządzone espresso.

 Oto one:
 •  ilość kawy – 7g
 • ilość wody – 25 ml
 • temperatura parzenia – 88-92 stopnie Celsjusza (arabikę parzy się w niższej temperaturze, robustę w wyższej)
 • ciśnienie – 9 bar (w ekspresie domowym 12-15 bar)
 • czas parzenia – 25 sekund
 W warunkach domowych zrobimy przy użyciu dobrego ekspresu lub moki.

Masz konto na Pinterest? Przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć tego przepisu.

Caffè latte recipe

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Buon appetito!

Magda

Ser Asiago DOP stagionato
Previous post
Asiago DOP. Ser z tysiącletnią historią produkcji w górach północnej Italii
MuMA Hostel, Sant'Antioco, Sulcis, Sardynia południowo-zachodnia.
Next post
Ekologiczny MuMA Hostel w Sant'Antioco, południowa Sardynia

3 komentarze

 1. 16 listopada, 2018 at 2:38 pm — Odpowiedz

  tak, to jest cudny numer. na każdym wyjeździe pracowym do Bolinii – a co roku jeździmy – znajdzie się ktoś, kto zaliczy wtopę.
  fajny pomysl na post btw!

  • 16 listopada, 2018 at 4:50 pm — Odpowiedz

   Dziękuję. To taki drobiazg, ale jaki zabawny! Tylu z nas popełniło ten „błąd”, ale prawdopodobnie już nigdy więcej go nie powtórzy. No, chyba że celowo.

 2. Robert
  30 czerwca, 2019 at 1:58 pm — Odpowiedz

  Skąd korpo szczury mogą znać tak zasadnicze różnice, skoro w menu okolicznego baru z pozycji caffe latte potrafią skojarzyć (nie przetłumaczyć!!!) jedynie słowo caffe. W ich główkach powstaje więc skojarzenie kawa latte, czyli kawa o nazwie latte. Gdy w rzeczywistości mamy kawę o nazwie „kawa mleko”. Ale kto byłby taki dociekliwy? Śmieszne, że potrzebne są takie poradniki. Ale poziom współczesnej inteligencji sprawia, że przestaję się dziwić.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Caffè latte, a nie latte. Skończ z zamawianiem mleka we Włoszech!