Caffè latte, a nie latte. Skończ z zamawianiem mleka we Włoszech!

Caffè latte, a nie latte. Skończ z zamawianiem mleka we Włoszech!

Pierwsze caffè latte stworzył Amerykanin, barista wyszkolony we Włoszech. Podobno dla Amerykanów cappuccino, a tym bardziej espresso było za mocne, zasugerowali więc zwiększenie ilości mleka.

Tak powstała kawa latte – napój kawowy z dużą ilością mleka, którego objętość wynosi zazwyczaj 240 ml.

Pamiętaj, żeby we Włoszech zamawiać caffè latte, a nie latte. Jest to o tyle istotne, że „latte” to po włosku mleko i w barze barista poda ci szklankę mleka zamiast oczekiwanej caffè latte.

Caffè latte

To ciepły napój delikatnie wzbogacony smakiem i aromatem kawy. Przyrządza się go w proporcjach 1/3 espresso i 2/3 mocno spienionego mleka. Mleko musi być gorące, ale nie możemy dopuścić do jego zagotowania. Tak przyrządzony napój podajemy w szklankach z żaroodpornego szkła o pojemności 250-350 ml.

Caffè latte. Przepis

Jak przyrządzamy Caffè latte

Potrzebujemy:

 • 100 ml espresso,
 • 200 ml mleka (najlepiej 3,2% tłuszczu),
 • ew. bita śmietana.

Podgrzej mleko do około 60 st. C, a następnie spień i wlej do dużej szklanki. Pozostaw miejsce na kawę i ew. bitą śmietanę. Odczekaj około pół minuty i wlej bardzo powoli wcześniej przygotowane gorące espresso. Jeśli chcesz, ułóż na powierzchni bitą śmietanę. Tuż przed skosztowaniem kawy, wymieszaj składniki.

W literaturze anglojęzycznej, po raz pierwszy terminu caffè latte użył amerykański pisarz William Dean Howells w 1867, w swoim eseju „Italian Journeys”.

Jako ciekawostkę dodam, że latte art, czyli sztuka tworzenia rysunków i wzorów z mleka na powierzchni kawy espresso nie jest możliwa do wykonania na tej kawie.

Caffè latte a latte macchiato

Kawa latte bywa mylona z caffè latte macchiato. Obie bazują na dużej ilości mleka i espresso, ale różnią się proporcjami składników i sposobem przyrządzania. Przepis na przygotowanie latte macchiato znajdziesz tu: Latte macchiato czyli splamione mleko.

Kawę latte robimy dodając do espresso delikatnie spienione mleko, tymczasem w przypadku latte macchiato robimy odwrotnie – bazą jest gorące i spienione mleko, do którego ostrożnie, po ściance szklanki dolewamy espresso.

Potrzebujesz dobrego espresso?

Espresso to podstawa caffè latte, jak i wielu innych kaw. Pozwolę sobie jedynie przypomnieć, że Włoski Instytut Espresso wprowadził normy, które musi spełnić dobrze przyrządzone espresso.

 Oto one:
 •  ilość kawy – 7g,
 • ilość wody – 25 ml,
 • temperatura parzenia – 88-92 stopnie Celsjusza (arabikę parzy się w niższej temperaturze, robustę w wyższej),
 • ciśnienie – 9 bar (w ekspresie domowym 12-15 bar),
 • czas parzenia – 25 sekund.
 W warunkach domowych zrobimy przy użyciu dobrego ekspresu lub moki.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Caffè latte recipe

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Ser Asiago DOP stagionato
Previous post
Asiago DOP. Ser z tysiącletnią historią produkcji w górach północnej Italii
MuMA Hostel, Sant'Antioco, Sulcis, Sardynia południowo-zachodnia.
Next post
SARDYNIA, SANT'ANTIOCO – ekologiczny MuMA Hostel

3 komentarze

 1. 16 listopada, 2018 at 2:38 pm — Odpowiedz

  tak, to jest cudny numer. na każdym wyjeździe pracowym do Bolinii – a co roku jeździmy – znajdzie się ktoś, kto zaliczy wtopę.
  fajny pomysl na post btw!

  • 16 listopada, 2018 at 4:50 pm — Odpowiedz

   Dziękuję. To taki drobiazg, ale jaki zabawny! Tylu z nas popełniło ten “błąd”, ale prawdopodobnie już nigdy więcej go nie powtórzy. No, chyba że celowo.

 2. Robert
  30 czerwca, 2019 at 1:58 pm — Odpowiedz

  Skąd korpo szczury mogą znać tak zasadnicze różnice, skoro w menu okolicznego baru z pozycji caffe latte potrafią skojarzyć (nie przetłumaczyć!!!) jedynie słowo caffe. W ich główkach powstaje więc skojarzenie kawa latte, czyli kawa o nazwie latte. Gdy w rzeczywistości mamy kawę o nazwie “kawa mleko”. Ale kto byłby taki dociekliwy? Śmieszne, że potrzebne są takie poradniki. Ale poziom współczesnej inteligencji sprawia, że przestaję się dziwić.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Caffè latte, a nie latte. Skończ z zamawianiem mleka we Włoszech!