Caffè latte, a nie latte. Skończ z zamawianiem mleka we Włoszech!

Pierwsze caffè latte stworzył Amerykanin, barista wyszkolony we Włoszech. Podobno dla Amerykanów cappuccino, a tym bardziej espresso było za mocne, zasugerowali więc zwiększenie ilości mleka. Tak powstała kawa latte – napój kawowy z dużą ilością mleka, którego objętość wynosi zazwyczaj 240 ml.
Pamiętaj, żeby we Włoszech zamawiać caffè latte, a nie latte. Jest to o tyle istotne, że „latte” to po włosku mleko i w barze barista poda ci szklankę mleka zamiast oczekiwanej caffè latte.

Caffè latte

To ciepły napój delikatnie wzbogacony smakiem i aromatem kawy. Przyrządza się go w proporcjach 1/3 espresso i 2/3 mocno spienionego mleka. Mleko musi być gorące, ale nie możemy dopuścić do jego zagotowania. Tak przyrządzony napój podajemy w szklankach z żaroodpornego szkła o pojemności 250-350 ml.

Caffè latte. Przepis

Jak przyrządzamy

 Potrzebujemy:
 • 100 ml espresso
 • 200 ml mleka (najlepiej 3,2% tłuszczu)
 • ew. bita śmietana

Podgrzej mleko do około 60 st. C, a następnie spień i wlej do dużej szklanki. Pozostaw miejsce na kawę i ew. bitą śmietanę. Odczekaj około pół minuty i wlej bardzo powoli wcześniej przygotowane gorące espresso. Jeśłi chcesz, ułóż na powierzchni bitą śmietanę. Tuż przed skosztowaniem kawy, wymieszaj składniki.

W literaturze anglojęzycznej, po raz pierwszy terminu caffè latte użył amerykański pisarz William Dean Howells w 1867, w swoim eseju “Italian Journeys”.

Jako ciekawostkę dodam, że latte art czyli sztuka tworzenia rysunków i wzorów z mleka na powierzchni kawy espresso nie jest możliwa do wykonania na tej kawie.

Caffè latte a latte macchiato

Kawa latte bywa mylona z caffè latte macchiato. Obie bazują na dużej ilości mleka i espresso, ale różnią się proporcjami składników i sposobem przyrządzania. Przepis na przygotowanie latte macchiato znajdziesz tu: Latte macchiato czyli splamione mleko.

Kawę latte robimy dodając do espresso delikatnie spienione mleko, tymczasem w przypadku latte macchiato robimy odwrotnie – bazą jest gorące i spienione mleko, do którego ostrożnie, po ściance szklanki dolewamy espresso.

Potrzebujesz dobrego espresso?

Espresso to podstawa caffè latte, jak i wielu innych kaw. Pozwolę sobie jedynie przypomnieć, że Włoski Instytut Espresso wprowadził normy, które musi spełnić dobrze przyrządzone espresso.

 Oto one:
 •  ilość kawy – 7g
 • ilość wody – 25 ml
 • temperatura parzenia – 88-92 stopnie Celsjusza (arabikę parzy się w niższej temperaturze, robustę w wyższej)
 • ciśnienie – 9 bar (w ekspresie domowym 12-15 bar)
 • czas parzenia – 25 sekund
 W warunkach domowych zrobimy przy użyciu dobrego ekspresu lub moki.

Masz konto na Pinterest? Przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć tego przepisu.

Caffè latte recipe

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Buon appetito!

Magda

Ser Asiago DOP stagionato
Previous post
Asiago DOP. Ser z tysiącletnią historią produkcji w górach północnej Italii
MuMA Hostel, Sant'Antioco, Sulcis, Sardynia południowo-zachodnia.
Next post
Ekologiczny MuMA Hostel w Sant'Antioco, południowa Sardynia

3 komentarze

 1. Listopad 16, 2018 at 2:38 pm — Odpowiedz

  tak, to jest cudny numer. na każdym wyjeździe pracowym do Bolinii – a co roku jeździmy – znajdzie się ktoś, kto zaliczy wtopę.
  fajny pomysl na post btw!

  • Listopad 16, 2018 at 4:50 pm — Odpowiedz

   Dziękuję. To taki drobiazg, ale jaki zabawny! Tylu z nas popełniło ten „błąd”, ale prawdopodobnie już nigdy więcej go nie powtórzy. No, chyba że celowo.

 2. Robert
  Czerwiec 30, 2019 at 1:58 pm — Odpowiedz

  Skąd korpo szczury mogą znać tak zasadnicze różnice, skoro w menu okolicznego baru z pozycji caffe latte potrafią skojarzyć (nie przetłumaczyć!!!) jedynie słowo caffe. W ich główkach powstaje więc skojarzenie kawa latte, czyli kawa o nazwie latte. Gdy w rzeczywistości mamy kawę o nazwie „kawa mleko”. Ale kto byłby taki dociekliwy? Śmieszne, że potrzebne są takie poradniki. Ale poziom współczesnej inteligencji sprawia, że przestaję się dziwić.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

Instagram has returned invalid data.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Caffè latte, a nie latte. Skończ z zamawianiem mleka we Włoszech!