BARBARZYŃCY – historia bitwy w Lesie Teutoburskim, nowy serial historyczny na Netflix

BARBARZYŃCY – historia bitwy w Lesie Teutoburskim, nowy serial historyczny na Netflix

Już 23 października 2020 roku pojawi się na platformie Netflix nowy serial historyczny, Barbarzyńcy. I uwaga, choć to niemiecka produkcja, miłośnicy historii podbojów Cesarstwa Rzymskiego  powinni być zainteresowani. To historia bitwy wciągniętych w zasadzkę trzech legionów rzymskich (XVII, XVIII, XIX), dowodzonych przez Publiusza Kwinktyliusza Warusa z plemionami germańskimi pod wodzą Arminiusza. Bitwa miała miejsce w Lesie Teutoburskim w 9 roku n.e.

Przyjdzie nam podziwiać przebieg legendarnego starcia przez sześć odcinków. Zainteresowany?

Barbarzyńcy, serial historyczny, Netflix

Serial Barbarzyńcy na Netflix

Rzymianie dominują w Europie, ale cesarzowi Augustowi to nie wystarczy. Wysyła więc swoich żołnierzy na podbój całego świata. W nowym serialu Netflixa, losy trzech młodych osób krzyżują się podczas bitwy w Lesie Teutoburskim. Germańskie plemiona stawiają brutalny opór ekspansji Cesarstwa Rzymskiego, a haniebna porażka wyznaczyła koniec podbojów Rzymian na północnym wschodzie.

Bitwa ta zapoczątkowała siedmioletnią wojnę, która ostatecznie ustanowiła granicę na Renie jako granicę Cesarstwa Rzymskiego na okres czterech stuleci, aż do upadku cesarstwa. Otoczona legendą historia bitwy miała istotny wpływ na kształtowanie XIX-wiecznego nacjonalizmu niemieckiego.

W rolach głównych wystąpili David Schütter, Laurence Rupp i Bernhard Schütz. Reżyseria Steve Saint Ledger („Wikingowie”) oraz Barbara Eder.

Bitwa w Lesie Teutoburskim

Żołnierze rzymscy przeszli pod przykrywką, aby pozyskać sojuszników wśród plemion germańskich, po czym byli w stanie całkowicie wyeliminować te plemiona i podbić wiele obszarów w szybkim tempie. Rzymianie nie brali jednak pod uwagę plemion germańskich zamieszkujących okolice Lasu Teutoburskiego.

Barbarzyńcy, serial historyczny, Netflix

Tymczasem, gdy Rzymianie zapuścili się w te rejony, Germanie umiejętnie uchylali się od walki, a następnie wykorzystując warunki terenowe, atakowali Rzymian z zasadzki. Masakra w lesie Teutoburskim ostatecznie powstrzymała ekspansję Cesarstwa Rzymskiego na północnym wschodzie. Klęska w Lesie Teutoburskim spowodowała utratę przez Rzym ziem germańskich, leżących na wschód od Renu.

Na wiadomość o klęsce Warusa cesarz Oktawian August miał zawołać: „Kwinktyliuszu Warusie, oddaj legiony” (łac. Quinctili Vare, legiones redde!). Po tej klęsce żaden z rzymskich legionów nie miał już oznaczenia jako XVII, XVIII i XIX.

Jak podaje Wikipedia: w latach 15 i 16 naszej ery na czele wojsk rzymskich dwukrotnie dotarł do Lasu Teutoburskiego Germanik. Za pierwszym razem pochował szczątki legionistów Warusa, za drugim pobił Arminiusza, ale działania te nie pozwoliły odzyskać utraconych obszarów, gdyż cesarz Tyberiusz uznał, że wojny z Germanami są zbyt kosztowne i odwołał Germanika mimo odnoszonych sukcesów.

Barbarzyńcy, serial historyczny, Netflix

Las Teutoburski leży na terenie dzisiejszych Niemiec. Według aktualnego stanu wiedzy, bitwa odbyła się w miejscowości Kalkriese (część miasta Bramsche) w okolicy Osnabrück w Dolnej Saksonii. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co jest prawdą w filmie, a co fikcją, świetny artykuł powstał na Imperium Romanum!

Zamierzasz oglądać Barbarzyńców? 

Włochy w kinie

Jeśli szukasz innych propozycji filmowych, niż Barbarzyńcy? Zajrzyj do moich zestawień.

Jesteś na Pinterest? To jest zdjęcie specjalnie dla ciebie. Zapraszam cię także do obserwacji mojego konta.

Barbarzyńcy, serial historyczny, Netflix
Barbarzyńcy, serial historyczny, Netflix

Włoska poczta

Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Nie tylko nie przeoczysz żadnego artykułu na blogu, ale także otrzymasz dodatkową wiedzę o Italii.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

 

Cypel Capo Pecora, Costa Verde, Sardynia
Previous post
SARDYNIA – cypel Capo Pecora i plaża jaj dinozaurów
Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania
Next post
CAPRI, MONTE SOLARO – najpiękniejsza panorama na wyspie

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

BARBARZYŃCY – historia bitwy w Lesie Teutoburskim, nowy serial historyczny na Netflix