CAPRI, MONTE SOLARO – najpiękniejsza panorama na wyspie

CAPRI, MONTE SOLARO – najpiękniejsza panorama na wyspie

Monte Solaro na Capri oferuje niezapomnianą panoramę 360º na zatokę Neapolitańską, Wybrzeże Amalfitańskie i półwysep Sorrentyński.

Tego widoku nie da się zapomnieć, to najwyżej położone miejsce na Capri, szczyt wznosi się na wysokość 589 m n.p.m. Można tu wejść wyznaczonym szlakiem lub wjechać z Anacapri wyciągiem krzesełkowym. Na górze jest bar, Canzone del Cielo, w którym możemy zamówić Prosecco i delektować się widokiem dosłownie ze smakiem.

Ten widok po prostu warto zobaczyć. Chociaż raz.

Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania

Jak dostać się na Monte Solaro

Sposoby są dwa. Szybko wyciągiem krzesełkowym z Anacapri i wolniej, na własnych nogach.

Wyciąg krzesełkowy z Anacapri

Najłatwiej wjechać na Monte Solaro wyciągiem krzesełkowym z Piazza Vittoria w Anacapri. Bilety kupuje się w kasie na miejscu, cena to 12 EUR w obie strony i 9 EUR, jeśli zdecydujemy się na podróż tylko w jedną stronę. Wjazd zajmuje 12 minut. Wyciągi są jednoosobowe, dlatego dzieci do lat 7 jeżdżą bezpłatnie na kolanach rodziców.

TIPOsobiście odradzam jazdę z dzieckiem, jeśli jest bardzo małe lub wyjątkowo aktywne. Krzesełko ma pałąk zabezpieczający, ale łatwo jest go unieść. Jeśli nie chcesz wchodzisz pieszo na Monte Solaro, lepiej wybierz się na spacer do ogrodów Augusta, stamtąd jest piękny widok na słynne skały, faraglioni Capri i Via Krupp. 

Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania

Do Anacapri możesz dojechać autobusem z Marina Grande. Jest także opcja wjazdu kolejką funicolare z Marina Grande do Capri, a dalej przesiadka na autobus. Gdy wysiądziesz z autobusu w Anacapri, przejdź na drugą stronę ulicy, wejdź na schody, które są na przeciwko przystanku i na ich końcu skręć w prawo. Kogokolwiek zapytasz, wskaże ci drogę.

Wyciąg krzesełkowy jest czynny od maja do października od 9:30 do 17:30, w marcu i kwietniu od 09:30 do 16:30 oraz w okresie listopad – luty: od 09.30 do 15:30.

Po wjechaniu na Monte Solaro
Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania
Bar Canzone del Cielo na szczycie

Przystanek na autobus powrotny jest na tym samym placu. Bilety kupisz w kiosku z niebieską literą T, czyli w tabaccheria.

Pieszo

Z Anacapri  możesz zdecydować się wejść także pieszo. Trasa szlakiem na Monte Solaro zajmie od 1 do 1,5 h, zależy od ciebie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w wysokich temperaturach takie wejście jest wyzwaniem, więc pamiętaj o wodzie i zabezpieczeniu się przed słońcem. I koniecznie wygodne buty.

Zejście zajmuje 30 minut, ale można zrobić dłuższą trasę, która zajmie kolejne 30 minut, zaglądając do zbudowanej około 1400 roku pustelni S. Maria di Cetrella. Cetrella znajduje się na wysokości około 476 m n.p.m. To niewielki kościół z dzwonnicą, siedziba Franciszkanów i Dominikanów. Kościół nie jest zawsze otwarty, dlatego jeśli nam zależy na jego odwiedzinach, lepiej się upewnić w informacji turystycznej (w Marina Grande lub Capri).

Łapacz chmur

Szczyt Monte Solaro często jest otulony grubą warstwą chmur, szczególnie o świcie. Dzieje sią tak na skutek różnicy temperatur między otaczającym wyspę morzem a skałą. Cieplejsze, bardziej wilgotne powietrze morskie skrapla się na ziemi w postaci gęstej mgły, której temperatura wyraźnie spada w nocy. Opary unoszą się w górę, tworząc charakterystyczną koronę chmur. Dlatego też miejscowi nazywają Monte Solaro Acchiappanuvole czyli łapaczem chmur. Zjawisko to występuje także wieczorem, szczególnie jesienią.

A oto widoki z góry.

Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania

Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania

Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania

Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania

Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania

Monte Solaro, Anacapri, wyspa Capri. Kampania

Po Monte Solaro nie zapomnij zobaczyć Anacapri. 

 

Jesteś na Pinterest? To jest zdjęcie specjalnie dla ciebie. Zapraszam cię także do obserwacji mojego konta.

Włoska poczta

Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Nie tylko nie przeoczysz żadnego artykułu na blogu, ale także otrzymasz dodatkową wiedzę o Italii.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Barbarzyńcy, serial historyczny, Netflix
Previous post
BARBARZYŃCY - historia bitwy w Lesie Teutoburskim, nowy serial historyczny na Netflix
Apartamenty Amalfi Sweet Amalfi, Wybrzeże Amalfitańskie
Next post
WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE – apartamenty Amalfi Sweet Amalfi

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

CAPRI, MONTE SOLARO – najpiękniejsza panorama na wyspie