10 filmów, które zabiorą Cię do Włoch. Część 2

10 filmów, które zabiorą Cię do Włoch. Część 2

Po publikacji pierwszej części cyklu 10 filmowych propozycji z Italią w tle wyraziliście zaniepokojenie, ponieważ brakowało ważnych wg Was filmów. Dominik nie wyobraża sobie takiej listy bez klasyki w wykonaniu mistrzów włoskiego kina, a Marcin i Agnieszka domagali się Stealing beauty (Ukryte pragnienia) czy Pod słońcem. Dziękuję za Wasze opinie i propozycje, bo cieszy mnie niezmiernie to, że teraz wspólnie możemy tworzyć takie zestawienia. A przecież nie tknęliśmy jeszcze kina włoskiego. 

Filmowe propozycje z Italią w tle

Dzisiaj mam dla Was kolejną 10-tkę filmów, których akcja toczy się we Włoszech. Zaczynamy oczywiście od filmu, którego najbardziej się domagaliście.

Ukryte pragnienia

 Młodziutka Liv Tyler i przecudna Toskania. Lucy przyjeżdża do małego miasteczka, w której 19 lat temu przebywała jej matka, poetka. Lucy chce znaleźć swego biologicznego ojca, a także spotkać się z chłopcem, w którym zakochała się cztery lata wcześniej. 
 

Malena

Piękna Monica Bellucci jako tytułowa Malena w dramacie Giuseppe Tornatore. Tym razem sycylijskie klimaty. W niewielkim miasteczku, pewien trzynastoletni Renato zakochuje się  bez pamięci w miejscowej piękności, czyli Malenie, no i ….
 

Życie jest piękne / La vita è bella

 Któż nie widział La vita è bella musi to koniecznie nadrobić. Guido (w tej roli Roberto Benigni) zakochuje się w pięknej Dorze (Nicoletta Braschi, prywatnie żona Benigniego). Gdy przychodzi wojna, Guido, z uwagi na swoje pochodzenie żydowskie, wraz z synkiem i wujem zostają zesłani do obozu koncentracyjnego.Tam jednak rozpoczynają wyjątkową grę, w której Guido wmawia synkowi, iż ich nowa rzeczywistość to fikcja, a oni sami uczestniczą w zawodach. Holocaust to niewątpliwie temat trudny, ale tu mamy niezwykle pięknie i wzruszająco opowiedzianą historię. Film został nagrodzony trzema Oscarami.
 

Mine vaganti. O miłości i makaronach

 Tym razem zabawna komedia w prawdziwie włoskim klimacie. To historia rodziny Cantone, producentów makaronu. Jeden z synów skrywa pewną tajemnicę, którą w końcu postanawia ujawnić, no i mamy z tego powodu niezły ambaras.  
 

Wielkie piękno/ La grande bellezza

 Tym razem coś dla wielbicieli pięknego Rzymu i Toniego Sevillo. Wzruszająca historia starzejącego się dziennikarza, który, przemierzając ulice Wiecznego Miasta, wspomina swoją pełną namiętności bezpowrotnie utraconą młodość. Produkcja wielokrotnie nagradzana.

Pod słońce/ Shadows in the Sun

Fabuła może niezbyt ambitna, ale widoki……! Warto zobaczyć. No to o czym to dzieło? Jak podaje Filmweb “Jeremy Taylor (Joshua Jackson) pracuje jako początkujący wydawca w Londynie. Marzy, by zostać pisarzem. Kiedy jego pracodawca wysyła go do Włoch, do Toskanii, żeby odnalazł słynnego pisarza Weldona Parisha (Harvey Keitel) i zmusił go do napisania nowej książki, jego życie zmienia się na zawsze”. Zachęceni?
 

Cinema Paradiso

A teraz klasyka. Znowu piękna Sycylia, a do tego wzruszająca opowieść o przyjaźni i miłości. To historia kinooperatora Alfredo i małego chłopca Toto, którego wprowadza w świat kina. Film został obsypany nagrodami – Oscar, Złoty Glob i nagroda BAFTA oraz nominacje do Césara i Złotej Palmy. Reżyseria Giuseppe Tornatore. Pozycja obowiązkowa, zwłaszcza, że jest dostępna nowsza wersja filmu (1988).
 

Il Postino / Listonosz

Klasyka raz jeszcze. Już raz Wam polecałam Listonosza, ale polecę znowu:). Kiedy Mario zakochuje się w pięknej Beatrice, Neruda niczym Cyrano De Bergerac pomaga mu zdobyć względy nieprzystępnej dziewczyny ucząc go sztuki pisania wierszy miłosnych. Jednak Mario wykorzystuje jako własne wczesne wiersze miłosne Nerudy i uwodzi dziewczynę. Ciotka Beatrice chcąc przerwać związek, skarży się Nerudzie, który zobaczywszy własne wiersze pisane ręką listonosza, lekko się obrusza. Niestety grający główną rolę Massimo Troisi zmarł na atak serca zaledwie 12 godzin po ukończeniu prac nad filmem. Nie miał okazji zobaczyć siebie w swojej najlepszej roli.
 

Rzymskie wakacje

Ile razy widzieliście Rzymskie wakacje? Nakręcony w latach 50. XX wieku nadal pozostaje jednym z najlepszych filmów w historii. Zgadzacie się? Mam nadzieję, że z wielką chęcią sięgniecie jeszcze raz po tą kultową komedię romantyczną. W telegraficznym skrócie: księżniczka Anna, czyli piękna Audrey Hepburn spędza dzień w Rzymie jako zwyczajna dziewczyna. Towarzyszy jej pewien amerykańskie dziennikarz, który zna jej prawdziwe nazwisko – w tej roli niezastąpiony Gregory Peck. Wspaniały Rzym w wyjątkowo romantycznym wydaniu. Film zdobył 3 statuetki Oskara. ps. wiecie, że rolę Joe Bradleya miał grać Cary Grant? Grant odrzucił tą rolę i tylko dlatego możemy podziwiać Pecka.

Zwycięzca/ Vincere (la storia di Ida Dalser)

Na koniec prawdziwa historia pierwszej żony Mussoliniego –  Idy Irene Dalser. Włochy, lata dwudzieste XX w. Ida i Benito pobierają się, mają syna. Ida spienięża cały swój majątek, by wesprzeć Benito w wydawaniu nowej gazety. Wybucha wojna, Benito służy w wojsku. Znika z pola widzenia Idy, by pojawić się w zupełnie innej roli i w innym świetle. Gdy odnajduje go rannego w szpitalu polowym, zastaje przy nim drugą żonę, Rachelę. Benito wypiera się Idy i zaciera wszystkie ślady po ich związku. Ida nie daje za wygraną, co sprowadza nieszczęście. Faszystowscy agenci wywożą ją i ich syna Benito Albino – w odosobnienie. Smutna historia niezłomnej kobiety. Film z 2009 roku.

Więcej filmów z Italią w tle?

 Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o filmach z Italią w tle.
Filmy z Italią w tle, część 2

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

10 najdroższych win włoskich
Previous post
10 najdroższych win włoskich. Poznaj najlepszych winiarzy
Jak szukać agriturismo w Toskanii
Next post
Jak szukać agriturismo w Toskanii - wskazówki Andrzeja i Danki

2 komentarze

  1. Jo.
    15 lutego, 2021 at 12:16 pm — Odpowiedz

    Uwielbiam Pod słońce dla perełek z Weldonem Parishem. Padre Moretti też jest odjazdowy 😀
    Pejzaże boskie. Fabuła do zniesienia.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

10 filmów, które zabiorą Cię do Włoch. Część 2