SARDYNIA – Vigne Surrau, zjawiskowa winnica na Costa Smeralda

SARDYNIA – Vigne Surrau, zjawiskowa winnica na Costa Smeralda

Vigne Surrau to jedno z tych miejsc, na których widok mówisz wow! Byłam wcześniej w kilku winnicach i wielu winiarniach, ale nie widziałam jeszcze takiej! Sama nie wiem, czy to bardziej winiarnia, czy galeria sztuki współczesnej. Ta wspaniała przestrzeń została otwarta w lipcu 2009 roku. Witam Was na Sardynii, w regionie Gallura, gdzie gdybym tylko mogła, kupiłabym dom i całymi dniami delektowała się widokiem Szmaragdowego Wybrzeża, cannonau i owocami morza. Niestety nie jestem milionerką. Ale i tak perspektywa podróży na Sardynię zawsze będzie powodować u mnie szybsze bicia serca.

Sardynia, winnica Vigne Surrau, Costa Smeralda

Vigne Surrau

To był rok 2011 i jak zwykle bujaliśmy się od portu do portu. Po zacumowaniu w Santa Teresa Gallure przesiedliśmy się do autokaru, który zawiózł nas do niezwykłego Vigne Surrau w Arzachena, prowincja Olbia-Tempio. To zaledwie 17 km od słynnego (z piękna i drożyzny) Porto Cevro i 27 km od Olbi. Chodźcie, zapraszam Was do środka. Tak to wyglądało.

Costa Smeralda I Zobacz mój przewodnik po Szmaragdowym Wybrzeżu

Sardynia, winnica Vigne Surrau, Costa Smeralda

Prawdę mówiąc, nie mogłam wyjść z podziwu, jak bardzo każdy szczegół jest tu dopracowany. To winiarnia i galeria sztuki zarazem, to doskonałe miejsce spotkań i wymiany myśli. Odwiedzający są oprowadzani po winnicy przez pracowników, którzy opowiadają o historii tego miejsca, jego przeznaczeniu i najważniejsze – o winach, które można, a raczej trzeba degustować. Jeśli tu kiedyś przyjedziecie, z pewnością nie będziecie żałować. Winnica ma się czym pochwalić. Skupiłam się na wnętrzach, tymczasem nie o nie tu chodzi.

Największym skarbem regionu Gallury i tym samym Surrau jest szczep Vermentino di Gallura oraz znane na całej Sardynii Cannonau di Sardegna.

Sardynia, winnica Vigne Surrau, Costa Smeralda

Vermentino di Gallura DOCG

Ze wspaniałych granitowych pagórków Gallury rozpościera się widok na turkusowe morze i archipelag La Maddalena. W dobrą pogodę, gdy się wytęży wzrok widać przepiękne, białe klify kredowe Korsyki, wyłaniające się wprost z morza.

To właśnie z Korsyki w XVIII wieku przeniesiono sadzonki odmiany vermentino, która szybko rozprzestrzeniła się w całej północnej Sardynii. Sprzyjały jej tutejsze grunty i klimat – temperatura rzadko spada tu poniżej 7 – 8 °C, a lato jest długie i suche. Vermentino ma tu najlepsze warunki do rozwoju w całych Włoszech – mocne słońce i górskie, lekkie powietrze.

Ten krajobraz naprawdę zachwyca gajami oliwnymi, lasami korkowymi, dolinami, górami, niesamowitym wybrzeżem i winnicami. Kiedyś przeczytałam, że to jedna z najbardziej szczodrych odmian winogron, jakie Sardyńczykom i nam wszystkim podarowała natura. Ładnie, prawda?

Sardynia, winnica Vigne Surrau, Costa Smeralda

Jakie wina znajdziemy w Vigne Surrau

„Istota dobrego wina zawsze leży w duchu ziemi i pasji ludzi, którzy pracują, aby uzyskać wszystko, co w niej najlepsze”.  Ten duch ziemi i prawdziwe poświęcenie człowieka to:

Vermentino di Gallura DOCG I Jest jedynym DOCG na Sardynii! To wina białe ze szczepu vermentino w wersji podstawowej lub superiore, a także musujące w obu odmianach: frizzante i spumante, słodkie lub słodkawe. Podstawowe cechy szczepu to jasny kolor z zielonkawymi refleksami, kwiatowo-zielny aromat i miękkość na języku.

Cannonau di Sardegna DOC I Absolutny sardyński klasyk. Ze szczepu cannonau robi się wina czerwone, a także różowe.

Cabernet Sauvignon

Carignano

Muristellu (BovaleSardo)

Na co ma się ochotę – można degustować, można kupować w sklepiku na miejscu, a także w sieci. Sklep oferuje również miejscowe specjały. Co produkuje Vigne Surrau. Dla zainteresowanych – wszystkie wina są szczegółowo opisane TUTAJ.

Sardynia, winnica Vigne Surrau, Costa Smeralda

Adres winnicy Vigne Surrau

Najlepiej dojechać tu samochodem.

Surrau società agricola S.P. Porto Cervo Arzachena Km 1, 07021 Arzachena (OT), tel.+39 0789 82933. Czynne cały rok od 10:00 do 20:00, a w sezonie jeszcze dłużej.

Sardynia, winnica Vigne Surrau, Costa Smeralda

Więcej Sardynii?

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o Sardynii zapraszam Cię do moich kolejnych artykułów.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Sardynia, winnica Vigne Surrau, Costa Smeralda
Sardynia, winnica Vigne Surrau, Costa Smeralda

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Moja włoska historia
Previous post
Od Spitsbergenu do Rzymu. Moja włoska historia
Autostopem przez życie, Przemysław Skokowski
Next post
AUTOSTOPEM PRZEZ ŻYCIE - Recenzja książki Przemka Skokowskiego

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

SARDYNIA – Vigne Surrau, zjawiskowa winnica na Costa Smeralda