Costa Smeralda to nie jest zwyczajny kawałek Sardynii. To miejsce, które pewnego dnia zmieniło się w najbardziej luksusową część wyspy, a może nawet i całych Włoch. Od lat 60. XX wieku, Szmaragdowe Wybrzeże upatrzyli sobie milionerzy, celebryci, gwiazdy kina i politycy. Pojawiły się supernowoczesne jachty, a miasteczka przeszły istną metamorfozę.
Mimo wszystko, nie znajdziesz tu wieżowców ze szkła i stali. Trzeba przyznać, że rewolucja, która się tu dokonała, została przeprowadzona z wielkim poszanowaniem dla krajobrazu. Jest tu wiele zacisznych zatoczek, a woda ma obłędny turkusowo-szmaragdowy kolor. Tutejsze granitowe skały, przybierają niecodzienne kształty wyrzeźbione wiatrem, deszczem i morską wodą.
Na Costa Smeralda nawet najbardziej luksusowe domy są zanurzone w zieleni, niejednokrotnie mają bezpośredni dostęp do morza. Każdy, choćby na chwilę, chciałby tu zamieszkać i budzić się z takim widokiem za oknem. Ja też mam takie marzenie.
W tym artykule znajdziesz informacje na temat organizacji podróży na Sardynię: połączenia lotnicze i promowe, sposoby przemieszczania się na wyspie transportem publicznym, gdzie wynająć samochód, także bez karty kredytowej oraz przewodnik po najpiękniejszych miasteczkach i plażach Costa Smeralda.
Jak zaplanować podróż na Sardynię
Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Od Włoch kontynentalnych jest oddalona o 200 km, znacznie bliżej jej do francuskiej Korsyki, z którą w przeszłości była połączona, zaledwie 14 km. Wyspa ma około 200 km długości i 120 km szerokości, a jej imponująca linia brzegowa to łącznie 1849 km. Zajmijmy się zatem tematem dotarcia na wyspę.
Loty z Polski na Sardynię
Planowanie pobytu na Sardynii warto rozpocząć od poszukiwania połączeń lotniczych z najbliższego nam lotniska oraz sprawdzania ceny biletów. Z Polski mamy loty do Cagliari, Alghero i Olbii. Cagliari, stolica wyspy, znajduje się na południu, Alghero na północnym – zachodzie, a Olbia na północnym – wschodzie. Wystarczy wybrać, dokąd chcemy lecieć i rozpocząć planowanie podróży.
Promy z kontynentalnych Włoch na Sardynię
Taka podróż zajmie nam więcej czasu, ponieważ musimy najpierw dojechać do jednego z portów na Półwyspie Apenińskiem, a następnie spędzić co najmniej kilka godzin na promie. Warto tak zaplanować podróż, aby noc spędzić na promie, a rano już się cieszyć sardyńskimi wakacjami.
Najlepiej dojechać samochodem do portu w Genui, Livorno, Piombino lub Civitavecchia. Najkrótszy rejs będzie z Civitavecchia do Olbii.
Promy kursują przez cały rok, ich intensywność zwiększa się od czerwca do września. Oto lista połączeń promowych z Włoch kontynentalnych. Wszystkie połączenia naniosłam także na mapę.
Civitavecchia – Sardynia
- Olbia, Grimaldi Lines, Tirrenia
- Arbatax, Tirrenia
- Cagliari, Tirrenia
- Porto Torres, Grimaldi Lines
Genua – Sardynia
- Arbatax, Tirrenia
- Porto Torres, GNV, Tirrenia
- Olbia, GNV, Moby Lines, Tirrenia
Livorno – Sardynia
- Olbia, Grimaldi Lines, Moby Lines
- Golfo Aranci, Corsica Sardinia Ferries
- Neapol – Cagliari, Tirrenia
Piombino – Sardynia
- Olbia, Moby Lines
- Golfo Aranci, Corsica Sardinia Ferries
Neapol – Sardynia
- Cagliari, Tirrenia
Jak podróżować po Sardynii
Samochodem
Niezależnie od tego czy jedziesz własnym samochodem czy wynajmujesz go na miejscu, to najlepszy i najwygodniejszy środek transportu na wyspie. Po pierwsze, odległości na Sardynii są duże, a po drugie, do wielu świetnych plaż i atrakcji nie dojeżdża komunikacja.
Gdzie wynająć samochód?
Ja wynajmuję zawsze przez rentalcars.com. Jest tam mnóstwo wypożyczalni, łatwo porównać ceny i znaleźć najodpowiedniejszą dla nas ofertę. Wiele osób korzysta z ofert linii lotniczych, które widzimy w momencie zakupu biletu lotniczego i to też jest opcja. Nie wierz jednak ślepo w zapewnienia, że wypożyczalnia poczeka na twój opóźniony lot, szczególnie jeśli obejmuje to godziny poza regularną pracą biura.
Wypożyczalnie, które na Sardynii dobrze się sprawdzają to: Maggiore, Sicily by Car, Locauto. Nie polecam firmy Budget z powodu stosowania niejasnych zasad, dość mglisto tłumaczonych dopłat w momencie wynajmu auta. Warto też wiedzieć, że firma InteRent zwraca kaucję dopiero po 30 dniach (uwaga – mam sygnały, że ostatnio zmienilili politykę i jednak oddają szybko, jak to było na początku ich działalności) . Choć wiadomo, ile osób, tyle opini.
Bez karty kredytowej
Jeśli szukasz możliwości wynajmu samochodu bez karty kredytowej, taką opcję ma, m.in.
- Locauto,
- Autonoleggio Sardinya,
- Ruvioli Noleggio Auto Cagliari (w Alghero również),
- Noleggiora (Cagliari i Pula).
Wskazówka I W Noleggiora wynajem bez karty kredytowej należy uzgodnić wcześniej z właścicielem, panem Luca Fede Poli, www.noleggiora.it, Info@noleggiora.it lub kontakt w języku angielskim przez FB. Luca jest bardzo polecany przez użytkowników polskojęzycznej grupy miłośników wyspy, Sardynia – grupa dyskusyjna, którzy wielokrotnie wynajmowali od niego samochody. Jak dotąd opinie są znakomite. Szczegółowe warunki wynajmu, wysokość ubezpieczenia oraz kwotę depozytu można ustalić wcześniej. Z opisów użytkowników wynika, że średni koszt wynajmu to 26 EUR/dziennie, a przy zakupie pełnego ubezpieczenia w wysokości 25 EUR/dz., kaucja wynosi 200 EUR. Nie miałam jeszcze okazji sprawdzić osobiście tej wypożyczalni.
Wskazówka I Dodam, że przy wykupieniu pełnego ubezpieczenia na miejscu, np. w Locauto, koszt depozytu wynosi 100 EUR, w InteRent zero.
Transportem publicznym
Niestety, ale transport publiczny na Sardynii pozostawia wiele do życzenia. Siatka połączeń autobusowych i kolejowych jest uboga. Jeśli planujesz zwiedzać głównie atrakcje turystyczne, poradzisz sobie, jeśli marzysz o ustronnej plaży, mało popularnym miasteczku, będzie trudniej. Nie jest to jednak niemożliwe, po prostu wymaga … cierpliwości.
Połączenia kolejowe sprawdzamy na stronie trenitalia.com. Pociągi jeżdżą na trasie Cagliari – Sassari, Cagliari – Olbia, Sassari – Olbia, Cagliari – Iglesias.
Transport autobusowy zarówno międzymiastowy, jak i miejski sprawdzamy na stronie www.arst.sardegna.it. Prywatne linie sprawdzaj na stronach: www.sunlineseliteservice.com, www.caredduautoservizi.com, www.gruppoturmotravel.com, www.autoservizi.com, www.tourbaire.it. Latem pojawiają się busiki, które dowożą turystów do najbardziej popularnych plaż.
Autostop, BlaBlaCar i inne
Jeśli jesteś zdeterminowany, by podróżować bez samochodu lub pomocy biura podróży, stawiasz na łapanie stopa i środków transportu publicznego, podpowiem, że na wyspie można nieźle poradzić sobie korzystając z BlaBlaCar. Można rozważyć też takie opcje, jak Vespa czy rower. Niestety na wyspie nie można liczyć na ścieżki rowerowe, ich ilość jest symboliczna, ale z wynajęciem skutera czy roweru nie ma większych problemów.
Z biurem podróży
Jeśli nie masz:
- czasu samodzielnie zaplanować podróż lub nie lubisz tego robić,
- z kim jechać na wakacje,
- samochodu,
a lubisz mieć:
- wakacje bez zmartwień,
- zorganizowane wszystko przez profesjonalistów,
- zapewniony transport i posiłki,
- obsługę w języku ojczystym,
skorzystaj z oferty biura podróży.
Kiedy najlepiej jechać na Sardynię
Bezsprzecznie przez cały rok, ale jeśli planujemy plażować i korzystać z kąpieli morskich najlepszy będzie okres później wiosny, lata i wczesnej jesieni. Najwyższe temperatury powietrza są od czerwca do końca sierpnia. Woda w morzu jest długo ciepła, można pływać jeszcze we wrześniu, a nawet w październiku, temperatura wody wynosi wciąż ok. 20 C. Zimą i wiosną pojawia się mistral, północno-zachodni wiatr, zwykle mocny, ale suchy i łagodny. Sardynia ma średnio 300 dni słonecznych w roku. Okres deszczowy jest jesienią i zimą, w górach opady śniegu. Nie mogę jednak nie dodać, że na Sardynii, jak i na całym świecie, widać zmiany klimatyczne, od kilka lat okres wiosenny bywa wyjątkowo kapryśny.
Najpiękniejsze miasteczka i miejsca Costa Smeralda
Porto Cervo
Wizytówka Costa Smeralda, jedno z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych miejsc na Sardynii i we Włoszech, a ceny nieruchomości są jednymi z najwyższych w Europie. Marina wypełniona jest luksusowymi jachtami. Nad Porto Cervo góruje charakterystyczna biała bryła kościoła, Stella Maris. Miasto jest niesamowicie zadbane, wypełnione kwiatami, mnóstwo tu zaułków, uliczki są wypełnionymi gwarem ludzi w wielu językach świata. Nie brakuje świetnych butików i restauracji. Kwintesencja Costa Smeralda. Noclegi nie należą do najtańszych, ale hotele są autentycznie wyjątkowe.
[dropcap style=’circle’]TIP[/dropcap]Gdzie pysznie zjeść? Propozycji mam co najmniej kilka, ceny na miarę Porto Cervo. Ristorante lu Pisantinu, Loc. Località Liscia Di Vacca – ryby, owoce morza, kuchnia sardyńska plus ekstra widoki z restauracji, ale to daleko dość od centum miasteczka. Confusion Lounge, Promenade du port Via Aga Khan – kuchnia nowoczesna, gwiazdka Michelin, piękny lokal i widoki, ceny dość wysokie. Frades La Bottega, Promenade du Port – Via Aga Khan 1 – Sotto Piazza i Frades La Terrazza, Fronte Cala di Volpe – Località Farina, Abbiadori. Gastronomia Belvedere, Localita Farina SNC – można samemu komponować przystawki, znakomite owoce morza i świetny widok na morze.
Poltu Quatu
Ta perełka leży niespełna 5 km od Porto Cervo. Miasteczko istnieje od 1987 roku. Jego nazwa, Poltu Quatu, wywodzi się z języka Sardu i oznacza ukryty port, co doskonale odzwierciedla jego położenie. A jak to się stało, że w ogóle tu powstało? W latach 70 XX. w dwoje zakochanych, w czasie morskiej podróży, przypadkiem odkryło naturalny fiord. To ciche i spokojne miejsce w otoczeniu pięknej, sardyńskiej przyrody rozkochało ich. W ciągu kolejnych kilku lat udało się wkopać kamień węgielny pod przyszłe miasto. Planowaniem zajęli się najlepsi sardyńscy architekci, biorąc pod uwagę niezwykłość przyrody rejonu Gallura. Powstał wyjątkowy projekt, pełen luksusu, jednak „zatopiony” w tutejszej roślinności, pięknie komponujący się z morzem i otaczającym go różowym granitem. Kiedy odwiedziłam to miasteczko, miałam wrażenie, że łatwiej tu kupić futro niż chleb. Więcej o miasteczku przeczytasz w moim artukule Niezwykłe Poltu Quatu, do którego cię serdecznie zapraszam.
[dropcap style=’circle’]TIP[/dropcap]Jeśli jesteś żeglarzem, bardzo polecam ci tę marinę. Ma znakomicie przygotowaną infrastrukturę, a ceny są niższe niż na Capri. Warto tu zostać na noc i zobaczyć, jak pięknie Poltu Quatu prezentuje się po zmroku, gdy jest zjawiskowo oświetlone, a wykwintne restauracje wypełniają się gośćmi.
[dropcap style=’circle’]TIP[/dropcap]Nie ma tu tanich restauracji, ale polecam Tanit, Localita Poltu Quatu 26 – to znakomita restauracja, która specjalizuje się w rybach, owocach morza i daniach mięsnych. W pakiecie są przepiękne widoki na fiord, marinę i skały.
Cannigione
Urocze miasteczko, które niegdyś było zwyczajną wioską rybacką. Wieczorne życie letnie skupia na biegnącej wzdłuż nabrzeża ulicy, via Lungomare Andrea Doria, a z ważniejszych miejsc warto zajrzeć do kościoła, Chiesa di San Giovanni Battista. Ze względu na sprzyjające warunki, tutejsza linia brzegowa jest odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi. Dzięki długiemu pasowi złotego piasku z krystalicznie czystą wodą, Cannigione jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Sardynii.
Z Cannigione można wyruszyć na rejs wokół archipelagu La Maddalena, a ponadto znajdziesz tu świetnie rozwiniętą bazę nurkową. Z pobliskich plaż warto zajrzeć na Spiaggia di Cannigione, Spiaggia di Tanca Manna, Spiaggia Li Capanni.
Wskazówka I Wieść głosi, że najlepsza pizza jest w Da Serafino przy Via Normandia 1, ale polecam także na dania rybne w Tavola Azzurra, Via Vasco de Gama 14 oraz pizzę w La Vecchia Lampara, Via Lampara.
Roccia dell’Orso
11 km na północ od Cannigione, w pobliżu miasteczka Palau, wznosi się Punta Occhione, gdzie znajduje się słynna skała w kształcie niedźwiedzia, Roccia dell’Orso (Niedźwiedzia Skała). Wspominał o niej już Tolomeusz, grecki geograf, astronom i matematyk z II w. n.e. w swoim dziele „Geografia”. Niedźwiedź jest świetnie widoczny z daleka, ale można pojawić się także przy nim samym. Rozpościera się stamtąd przepiękny widok na całą zatokę.
Arzachena
Miasteczko jest położone na terenach zapierających dech w piersiach, okoliczne wzgórza są pokryte winnicami i skarbami archeologicznymi, a do morza jest zaledwie 10 – 15 minut jazdy samochodem. Aż do XVII wieku była to tylko niewielka dzielnica mieszkalna, ot grupka małych domków położonych wokół kościoła Santa Maria. Dziś stare miasto zachwyca fasadami domów z lokalnego różowego granitu i białego kamienia, wszędzie są kwiaty, w sklepikach kupimy lokalne wyroby rzemieślnicze.
Wskazówka I Warto wybrać się do kościoła Santa Lucia. Od 2017 na schodach prowadzących do kościoła powstaje instalacja artystyczna, o nazwie Arazzo di Santa Lucia. Co roku owe malowane “gobeliny” na schodach się zmieniają, ale są związane z tradycyjnymi wzorami rejonu Gallura.
W mieście znajduje się ciekawa forma geologiczna, tzw. grzyb. Granitowa skała przez tysiące lat została uformowana na skutek erozji wiatru i wody w kształt grzyba porcino (borowika). Roccia del Fungo, nazywana przez miejscowych Monti Incappiddhatu (góra z kapeluszem), położona jest kilka kroków od Piazza Risorgimento. Z jego wierzchołka roztacza się wspaniały widok na Arzachenę i okoliczne doliny.
W okolicy miasta, z miejsc archeologicznych warto zobaczyć nekropolię Li Muri z końca IV tysiąclecia p.n.e., znaną jako „kręgi grobowe”, Nuraghe Albucciu (nurag), Tomba di Giganti Moru. Koniecznie trzeba zobaczyć Le Tombe dei Giganti Li Lolghi i Coddu Vecchiu z czterometrową stelą. Stela to kamienna, ustawiona pionowo płyta z inskrypcją lub płaskorzeźbioną dekoracją o wysokości od kilkunastu cm nawet do kilku metrów.
Określenie Le Tombe dei Giganti oznacza groby gigantów lub grobowce olbrzymów. Nie wiąże się to jednak z jakimiś olbrzymami lecz długością komór grobowych, które osiągają 5-12 metrów i powstawały w erze nuragicznej.
Baja Sardinia
Kurort, w którym znajdziemy wszystko to, czego oczekujemy po wakacjach na Sardynii. Jest tu elegancki deptak pełen sklepów, butików i restauracji, jest obłędna plaża i widok na wyspy archipelagu La Maddalena. Idealne miejsce na wakacje także dla osób kochających sporty wodne, jak windsurfing, żeglarstwo, snorkeling. Miasteczko jest urocze pod każdym względem. W okolicy, 2 km od miasteczka, znajduje się świetny punkt widokowy, Punta Li Cossi. Można podjechać kawałek samochodem, ale końcówkę i tak musimy przejść pieszo, wskazane jest wygodne obuwie.
W Baja Sardinia znajduje się wyjątkowa restauracja w ruinach zamku, gdzie można zjeść i tańczyć pod rozgwieżdżonym niebiem, Le Terrazze Ritual.
Wskazówka I Dla miłośników archeologii i historii polecam nurag, oddalony od miasta 20 km, Nuraghe La Prisgiona. Znajduje się blisko wspomnianego wyżej grobowca gigantów, Coddu Vecchiu.
San Pantaleo
To niezwykle klimatyczne, położone na wzgórzu miasteczko, z charakterystycznymi formacjami skalnymi, przypominającymi nieco krajobraz Arizony. Od dawna miasteczko cieszy się popularnością wśród artystów i pisarzy, przyciąga ich ogromne piękno tutejszej natury i atmosfera bohemy. Rejon otaczają naturalne źródła i lasy, a czas jakby się tu zatrzymał.
Życie koncentruje się tu na głównym placu. To tutaj w każdy czwartek odbywa się cotygodniowy targ, a także odbywają się lokalne festiwale. Znajdują się urocze sklepy, przytulne kawiarnie i restauracje. Warto tu przyjechać, pospacerować, a także kupić jakiś wyrób artystyczny, bo przecież z tego właśnie słynie San Pantaleo. Niech cię do tego zachęci fakt, że tutejsze wyroby zdobią najbardziej ekskluzywne wille Costa Smeralda. Ja oczywiście zachwycam się najbardziej ceramiką.
San Pantaleo
Portisco
Marina w Portisco to istotne miejsce na Costa Smeralda z uwagi na bardzo dużą marinę, w której mają swoje biura firm zajmujących się czarterem jachtów. Jest tu także odpowiednia infrastruktura dla żeglarzy. To właśnie tu warto wynająć jacht i wyruszyć w podróż po portach Costa Smeralda, archipelagu La Maddalena, Santa Teresa Gallura, aż po niezwykłe Bonifacio na Korsyce. Poza tym jest tu także świetna plaża, praktycznie zaraz na mariną oraz znakomite restauracje. Jeśli marzysz o wakacjach pod żaglami, Portisco to znakomity wybór, sama stąd wyruszałam na rejs kilka lat temu.
Porto Rotondo
Modne i naprawdę fajne miasteczko Costa Smeralda, położone w najbardziej południowym odcinku wybrzeża. W 2007 roku powstał tu pewien wyjątkowy deptak, via del Molo, w odległości krótkiego spaceru od kościoła San Lorenzo. Jest to makromozaika z kostki brukowej z granitu i innych kamienii Sardynii, żółtych i czarnych. Całość przedstawia łańcuch pokarmowy, większa ryba goni mniejsze, a tamte jeszcze mniejsze, a kończy się muszlami. Jest to dzieło Bretońskiego artysty Emmanuela Chapalaina.
Wspominany kościół, Chiesa San Lorenzo naprawdę warto zobaczyć. Zadziwi cię zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz! Kościół powstał w 1971 roku i jest niezwykły. W środku jest niczym drewniany kadłub odróconego statku, co potęguje wrażenie trójwymiarowej przestrzeni, która jednak zupełnie nie przytłacza. W 2008 roku dobydowano drewnianą dzwonnicę.
Wskazówka I Na owoce morza w Porto Rotondo polecam ci dwa miejsca: Da Giovannino przy Piazza Quadra 11 oraz La Rosa dei Venti przy via Porto Rotondo 62, gdzie zaglądają głównie lokasli.
Golfo Aranci
To jedno z najważniejszych na wyspie centrów turystycznych i portowych. Cumują tu promy przypływające z kontynentalnej części Włoch. Miateczko jest urocze i kolorowe. Raz w tygodniu, w poniedziałki jest rynek, mercato settimanale, na który warto się wybrać, aby poczuć lokalną atmosferę targowiska.
W wodach otaczających Golfo Aranci i całe Costa Smeralda, można spotkać, m.in. delfiny, wieloryby, żółwie morskie i płaszczki. Powiem ci, jaki dokładnie gatunki są tu najczęściej spotykane: delfin zwyczajny, Delphinus delphis Linnaeus; delfinek pręgoboki, Stenella coeruleoalba; grindwal długopłetwy, Globicephala melas; risso szary (delfin szary), Grampus griseus. Sezonowo pojawiają się także wieloryby, jak płetwal zwyczajny (finwal), Balaenoptera physalus. Przy odrobinie szczęścia można spotkać żółwia morskiego Karetta, Caretta caretta, czy płaszczkę Mobula, Mobula mobular.
W Golfo Aranci znajduje się ośrodek badawczy nad ssakami morskimi, Bottlenose Dolphin Research Institute, przy Via Armando Diaz 4, www.thebdri.com.
Wskazówka I Semaforo di Capo Figari to niezwykłe miejsce w Golfo Aranci, położone na cyplu, na wysokości 344 m n.p.m. W latach 30. XX wieku przybył tu fizyk z Bolonii, Guglielmo Marconi, który przeprowadzał eksperymenty z transmisją radiową. 11 sierpnia 1932 r. powiódła się próba komunikacji radiotelegraficznej i radiotelefonicznej za pomocą fal ultrakrótkich, Capo Figari z Rocca di Papa (to małe miesteczko pod Rzymem). Miejsce te są oddalone od siebie o 270 km. To było przełomowe doświadczenie, szybko zostało wykorzystane w praktyce.
Olbia
Olbia w języku greckim oznacza „szczęśliwa”. To duże miasto z portem lotniczym i morskim oraz linią kolejową, jest więc centrum transportowo-logistycznym w północno-wschodniej części Sardynii. Najpiękniejsze jest stara część miasta. W okresie letnim całe życie towarzyskie toczy się wzdłuż ulicy Corso Umberto I. Atmosfera jest wspaniała, szczególnie wieczorem, gdy upał nieco zelżeje, zapełniają się okoliczne restauracje, a ulice wypełnia wesoło rozgadany tłum i muzyka.
Warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie muzeum archeologicznego, Museo Archeologico di Olbia, które zostało ukończone w 2003 roku. Podróż w czasie gwarantowana, wędrujemy od prehistorii, przez epoki fenicką, grecka, punicką i rzymską aż po XIX w. Można je zwiedzać za darmo, jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 10:00-13:00 i 17:00-20:00.
W okolicy Olbii warto zobaczyć zabytki archeologiczne, m.in. Pozzo Sacro di Sa Testa, świętą studnię, w której miały miejsce rytuały kultu wodnego oraz kompleks nuragiczny Cabu Abbas, zwany również Riu Mulinu. Nurag zbudowano na skalistym cyplu, na wysokości 246 m n.p.m. skąd jest wspaniały widok na zatokę. Prawdopodobnie był wykorzystywany do celów religijnych związanych z kultem wody. Podczas wykopalisk w 1936 r. znaleziono tu wizerunek kobiety z amforą na głowie.
Wskazówka I Jeśli chcesz spędzić więcej czasu w mieście, polecam ci artykuł napisany przez osobę, która mieszka w pobliżu i zna wyspę więcej niż znakomicie: Olbia w 3 dni – co warto zobaczyć.
Olbia
Najpiękniejsze plaże Costa Smeralda
Najpiękniejsze plaże Szmaragdowego Wybrzeża, przez archipelag La Maddalena aż po Santa Teresa Gallura, naniosłam na poniższą mapę. Klikając w nazwę z menu, które się wysuwa po lewej stronie lub w punkt na mapie, zobaczysz zdjęcie wybranej plaży.
Natomiast wg mnie najpiękniejsze plaże na Costa Smeralda to:
Spiaggia di Capriccioli
Plaża kaprysów to prawdziwa ślicznotka z białym piaskiem i turkusowo-błękitną wodą. Jest położona 8 km na wschód od Cala di Volpe, na południe od Porto Cervo. Uwielbiana przez turystów i stałych bywalców. To raczej mała plaża, otoczona śródziemnomorskim zaroślami i osłonięta od wiatru. Wody są tu płytkie, niezwykle przejrzyste i często bardzo spokojne, dlatego chętnie wybierają tę plażę rodziny z dziećmi. Plaża jest podzielona na dwie części przez granitowe skały.
Z plaży można stąd dostrzec grupę małych wysp Soffi i Le Camere. Za nimi znajduje się kolejna wyspa, Mortorio, naturalna oaza, do której można dotrzeć, np. motorówką.
Spiaggia del Principe
Książęca plaża czyli spiaggia del Principe, została tak nazwana na cześć arabskiego księcia, Aga Khana IV, autora przemian Costa Smeralda w latach 60. XX wieku. Znana jest także pod lokalną nazwą, Spiaggia Poltu Di Li Cogghj.
Plaża ta słynie z białego piasku oraz wyjątkowo przejrzystej, turkusowej wody i jest jedną z najpiękniejszych na Sardynii.
Swoją urodę zawdzięcza dwóm pasmom drobnego piasku, oddzielonym cyplem różowych granitowych skał, na których rośnie bujna roślinność. Wygląda niemal jak mozaika wykonana z bieli, różu, szmaragdowej zieleni, jasnoniebieskiego, turkusowego i niebieskiego.
Około 400 m od plaży znajduje się parking, dalsza drogę należy pokonać pieszo.
Spiaggia Piccola i Grande Pevero
To dwie, blisko siebie położone plaże, zaledwie 3 km od Porto Cervo. Kuszą drobnym białym piaskiem ze szmaragdową wodą. To jedna z najsłynniejszych plaż Sardynii, prawdziwy raj dla celebrytów i paparazzi.
Plaża Piccolo Pevero jest niewielka, ma około 120 m. Jest oddzielona niewielkim cyplem od większej, Grande Pevero (ok. 300 m długości). Na obu plażach jest piękny, drobny piasek, otoczone są skałami i krzewami śródziemnomorskiej roślinności.
Woda jest tu płytka, więc plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi.
W sezonie można tu wynająć kajaki czy rowery wodne. Z plaży Piccolo Pevero możemy podziwiać wspaniałe wyspy Li Nibani.
Niedaleko plaż znajduje się parking, bary i restauracje.
Spiaggia di Liscia Ruja
Nazywana jest także Long Beach, ponieważ jest najdłuższą plażą Costa Smeralda (800 m długości) i zarazem jego wizytówką. W zależności od światła plaża raz jest bursztynowa, innym razem zdaje się bardziej różowa.
Jest tu szereg zatoczek usianych kępami traw, pachnie jałowcem, a woda jest krystalicznie czysta. Na plaży są odcinki bezpłatne, jak i miejsca, gdzie można wynająć leżaki i parasole.
Plaża jest wyposażona we wszelkiego rodzaju usługi, od parkingu (za opłatą), przez wypożyczalnię sprzętu, po punkty gastronomiczne.
Niedaleko znajduje się Cala Petra Ruja, która posiada udogodnienia ułatwiające dostęp osobom niepełnosprawnym.
Między plażą Liscia Ruja a Cala di Volpe przebiega wzdłuż brzegu szlak spacerowy o długości około 1,5 km.
Zobacz także najpiękniejsze plaże Coasta Smeralda na poniższym video. Oczywiście nakręcony poza sezonem, stąd ten brak ludzi.
Degustacja wina na Costa Smeralda
Na Sardynii jest wiele winnic, które produkują naprawdę znakomite wino i gdzie można się umawiać na degustacje wina. Aby mieć pewność, że dane miejsce będzie otwarte i przygotowane na naszą wizytę, najlepiej się skontaktować się wcześniej telefonicznie lub mailowo i umówić.
Koszt degustacji wynosi średnio od 10-15 EUR/ osobę. Cena zależy od liczby win, które podlegają degustacji, poczęstunku (lub jego braku) oraz prestiżu miejsca. Można trafić także na bezpłatna degustację, właściciele liczą, że zrobimy u nich zakupy.
Oto kilka winnic na Costa Smeralda, które polecam odwiedzić.
- Vigne Surrau (przeczytaj mój artykuł o tej wyjątkowej winnicy), vignesurrau.it
- Vigneti Piero Mancini, pieromancini.it
- Tenute Olbios tenuteolbios.com
Masz konto na Pinterest? Te grafiki są specjalnie dla Ciebie.
Patronat nad wpisem objęło Biuro Podróży Itaka.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Widok ze skały na zatokę cudowny :)))
Prawda?
Powiem Ci Magdo, że właśnie pracuję nad przewodnikiem po Sardynii i czytam wszystkie Twoje wpisy. Jestem pod dużym wrażeniem – wykonałaś kawał fantastycznej pracy!
Aga, ogromnie ci dziękuję!!!!!!! Wiesz, jakie to dla mnie ważne!
My jedziemy właśnie teraz na 2 dni na Sardynię – aktywnie objeżdżamy Sardynię od Cagliarii do Cagliarii pomijamy tylko właśnie środkową Sardynię i rejon opisanej tu Costy Smeraldy 🙂 Dla jednych to raj, inni pomijają ten zakątek. Dlaczego ? – na to pytanie trzeba sobie samemu odpowiedzieć. Pozdrawiam Maciej
Panie Macieju, żyję wspaniałego podróżowania. Jest tak, jak Pan pisze, jedni się skupiają wyłącznie na części północno-wschodniej, inni – zobaczywszy lub nie tę część wyspy, jada dalej, by odkrywać Sardynę mniej komercyjną, a bliższą zwyczajności życia na wyspie. Ja nie pochwalam ani nie neguję, ponieważ to wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania, jakie podróżowanie nas interesuje, na jakim etapie życia jesteśmy, a także na jakim etapie rozwoju, jako człowiek. Mam nadzieję, że Pana podróż przebiega wspaniale.
Przepraszam na 2 tygodnie.
Domyśliłam sie, że ta podróż trwa ciut dłużej niż 2 dni :).
Witaj Magdo, z rodziną (dzieci 6i8 lat) wylatujemy w tym roku (29.06-11.07)na wakacje na Sardynię. Mamy kupione bilety lotnicze i to narazie wszystko. Czy możesz dla nas zaplanować 14 dni wakacji. Zależy nam na pobycie w 2 miejscach na południu i północy wyspy po 7 dni. Na cały ten czas chcemy wypożyczyć samochód i trochę pozwiedzać. Czy w ramach planu polecasz tez piękne i klimatyczne i zarazem kameralne miejsca noclegowe? Czekam na ofertę za plan podróży. Pozdrawiam
W takim razie skontaktuje się mailowo.
Witam. Bardzo ale bardzo ładnie wszystko jest opisane 🙏 czytając czułam się tam na miejscu ) czy 4-5 dni jest ok dla Sardyni? Dłużej niestety nie możemy ze względu pracy. I nigdy wcześniej nie pożyczyliśmy samochodu trochę się boimy tego ale ze mało czasu mamy chyba musimy. Czy polecić konkretna firmę pozyczalną?
Dziękuje z góry ❤️
Już poleciłam, są w tym artykule 🙂
Sardynia jest piękna. Chyba moje ulubione miejsce. 🙂
Wyjeżdżamy 9-16.07 do Caglarii, może ktos polecic która część jest najfajniejsza z dziecmi? Jakieś miejsca noclegowe?
Na blogu jest dużo artykułów o Sardynii, zachęcam do lektury.
Proszę zobaczyć Porto Pino i Villasimius.
Sardynia to moje ulubione miejsce w Europie.
Moje Top 3 plaże : Cala Spinosa, Cala Mariolu, La Pelosa