SARDYNIA, SPIAGGIA BERCHIDA – plaża, którą kochają sardyńskie krowy (spokojnie, poza sezonem)

SARDYNIA, SPIAGGIA BERCHIDA – plaża, którą kochają sardyńskie krowy (spokojnie, poza sezonem)

Plaża Berchida (Spiaggia di Berchida), to jedna z najpiękniejszych plaż Sardynii, znana z rankingów TOP 10 najpiękniejszych plaż wyspy. Ta iście niebiańska plaża, nawet w szczycie sezonu nie jest wypełniona turystami. Większość z nich skupia się na plażach zatoki Orosei oddalonych o 12 km stąd, lub tych w okolicach San Teodoro, Costa Smeralda czy archipelagu La Maddalena. Berchida nie ma w swoim najbliższych otoczeniu bardzo znanych miasteczek turystycznych, dlatego można tu liczyć na większy spokój, niż choćby na słynnej plaży La Cinta, wypełnionej latem turystami po brzegi.

To istny klejnot północno-wschodniego wybrzeża wyspy, drobny biały piasek i wydmy, skąpane w krystalicznie czystym morzu, chroniona przez naturalne zarośla jałowca i śródziemnomorskiej makii oraz piniowy las. Znajdziesz ją w niedalekiej odległości od miasta Siniscola.

Jeśli jesteś romantykiem, przyjedź tu koniecznie wczesnym rankiem, aby podziwiać wschód słońca.

W tym artykule znajdziesz informacje na temat jednej z najpiękniejszych plaż Sardynii, Spiaggia di Berchida, położonej w północno-wschodniej części wyspy. Opowiadam o tym, jak ją znaleźć i gdzie spacerować, gdzie zjeść w okolicy i znaleźć nocleg. Jest też coś o białych krowach, oazach i Madonnie. 

Sardynia I plaża Berchida I wschodnia Sardynia

Prolog

Ten poranek zapowiadał się wyjątkowo pięknie, rozpoczęliśmy go od kawy w barze na plaży w La Caletta. Krzesła i stoliki na zewnątrz były wciąż mokre od porannej rosy, ale ze środka rozchodził się słodki zapach pieczonych rogalików.

Plan dnia zapowiadał się aktywnie, w drogę wyruszam z moją córką, Antosią oraz Beatą i jej mężem Claudio, przewodnikami z Sardinia Slow Experience. Najpierw odwiedzamy śliczne miasteczko, Santa Lucia, a następnie udajemy się ku Capo Comino. Na wzgórzu stoi nieczynna latarnia morska, nową wybudowano dosłownie kilkaset metrów niżej i świetnie ją widać z góry. Spacer w kierunku starej latarni okazał się wspaniałą lekcją botaniki. Beatka z wielkim zaangażowaniem opowiadała o każdej roślinie, którą spotkaliśmy po drodze, a mnie nieustannie zachwycał zapach ziół, delikatność kwiatów krzewu mirto i miękkość kory drzewa korkowego. Z każdym krokiem pod górę czułam nieco słony smak powietrza unoszącego się znad morza. A może to była tylko moja imaginacja.

Beatka co jakiś czas dopytywała się, czy nie mówi za dużo lub zbyt szybko. Ma cudownie włoski akcent, którego już zupełnie nie zauważa. Jest pełna życia i energii. Claudio totalnie mnie zaskoczył, nie tylko sporo rozumie po polsku, ale także pięknie mówi, a do tego jest przesympatyczny. Nie wiem, czy bardziej wygląda na Greka czy Sardyńczyka. I ci i ci są zwykle dość niscy. Claudio musiał w dzieciństwie podjadać całkiem sporo drożdży, tak tłumaczyła mi moja mama w dzieciństwie wysoki wzrost niektórych osób z sąsiedztwa, puszczając jednocześnie do mnie oko.

Z Capo Comino ruszyliśmy polną drogą ku plaży Berchida. Droga była widokowa cudowna, ale trzeba się było całkiem nieźle trzymać czegoś w samochodzie. Wystające korzenie drzew, dziury lub częściowe zalania nie ułatwiały przejazdu.

W końcu dojechaliśmy. I wtedy poczułam się jak na prawdziwych wakacjach. Beatka zdjęła buty i radośnie zanurzyła stopy w piachu. Ja pobiegłam sprawdzić organoleptycznie wodę w morzu.

Sardynia I plaża Berchida I wschodnia Sardynia

Sardynia I plaża Berchida I wschodnia Sardynia

Plaża Berchida

Plażę odwiedzałam zimą, kiedy była niemalże zupełnie pusta, miałam więc okazję zobaczyć nieco bardziej dzikie oblicze Berchidy. Latem działa tu bar i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przy plaży jest duży parking, choć teraz ten obszar przypominał raczej rozlewisko. Spokojnie, do lata wyschnie. Gdy przyjrzymy się mapie, plaża Berchida jawi się jako wielki, biały półksiężyc.

Na tyłach plaży znajdują się dwa obszary archeologiczne. Nuraghe Conca Umosa (na mapach Googla trzeba wpisać: Sito archeologico di Conca Umosa) – łatwo tu dojść, ale szału nie ma. To po prostu granitowa skała z rzeźbieniami, pusta w środku, stąd nazwa conca i Nuraghe Paule ‘e Luca, który znajduje się wzdłuż końcowego biegu niewielkiej rzeki, Rio Bèrchida. Do tego drugiego tak łatwo nie dojdziemy.  Była także średniowieczna wioska, Rempelos, obecnie została z niej tylko sterta kamieni w zaroślach. Jak widzisz, nie są to spektakularne miejsca, ale dla osób interesujących się historią, archeologią lub są po prostu ciekawi epoki nuragijskiej, mogą być pewną ciekawostką.

Lepiej podjechać kawałeczek i zobaczyć grobowiec gigantów, La tomba di giganti di Su Picante. Jadąc drogą SP 72 Irgoli – Capo Comino, po około 4,5 km (między 16 a 17 km) trzeba skręcić w lewo i  jechać polną drogą przez 1 km, trzymając się prawej strony na każdym skrzyżowaniu. I już. Niestety nie byłam, ale Beatka była i poleca.

Przypomnę tylko, że określenie Le Tombe dei Giganti to groby gigantów lub grobowce olbrzymów. Ale nie oznacza to, że są tu pochowani giganci, chodzi o długość komór grobowych, które osiągają 5-12 metrów i powstawały w erze nuragicznej.

To wracamy na plażę.

Sardynia I plaża Berchida I wschodnia Sardynia

Sardynia I plaża Berchida I wschodnia Sardynia

Krowy na plaży Berchida

Berchida jest uwielbiana także przez zwierzęta, a pasące się w okolicy krowy, lubią tu wpadać i relaksować się widokiem morza. Spokojnie, nie wchodzą między turystów, wolą pustą plażę poza sezonem. Niestety nie miałam szczęścia ich spotkać, ale dosłownie kilka dni po moim pobycie były, widziałam relację we włoskiej telewizji. Ich widok jest naprawdę uroczy i trochę żałuję, że nasze krasule nie mają takich przywilejów.

Plaża Berchida, Sardynia

Jak dojechać na plażę Berchida

Plaża Berchida znajduje się nieopodal miasteczek Siniscola, La Caletta, Santa Lucia, leży mniej więcej w połowie drogi między San Teodoro, a Cala Gonone w pn-wsch części wyspy. Na mapie zaznaczyłam dojazd z Capo Comino, ale najważniejsze jest, aby jadąc drogą asfaltową SS 125 Orientale Sarda, skręcić w lewo w drogę utwardzoną, którą dojedziemy na parking tuż przy plaży. Te ostatni odcinek – 3,8 km, jedziemy powoli. Bardzo powoli. Bywalcy podpowiadają, że dziur nie brakuje.

A tak wygląda skręt na plażę, jest to zdjęcie z Google Maps. Nie mam swojego, ponieważ –  jak wspomniałam wcześniej  –  jechałam boczną, dość wyboistą drogą z Capo Comino, tuż przy wybrzeżu, ale raczej nie polecam tej trasy. Jechałam z Beatką i Claudio, którzy dobrze znali tę drogę i mieli wysokie podwozie, gdybym sama jechała, wybrałabym trasę, którą pokazuję na poniższym obrazku.

I jeszcze spojrzenie z góry na raj, jakim jest plaża Berchida.

Sardynia I plaża Berchida I wschodnia Sardynia

Obłędne plaże tuż obok

Capo Comino

Jeśli wybierzesz się na dłuższy spacer wzdłuż brzegu, dojdziesz do wspaniałych wydm, Capo Comino, plaży S’en oraz Sa Chitta.

Oasi di Bidderosa

Idąc nieco bardziej na południe, tuż obok są kolejne słynne i piękne plaże, Oasi di Bidderosa. To nadmorski las o powierzchni ponad tysiąca hektarów, w którym łatwo jest dostrzec ptaki wędrowne i gatunki osiadłe. Jest też pięć zatoczek, w tym czarująca plaża Bidderosa, z oczkiem wodnym, gdzie żyją flamingi i czaple. Z plaży Berchida można dojść pieszo do Oasi di Bidderosa, oazę nr 5.

TIPLatem wjazd do Oasi di Bidderosa jest limitowany! Wjechać może tylko 100 samochodów dziennie, więc trzeba się wcześniej starać o pozwolenie. Jeśli zastanawiasz się, jak je zdobyć, kliknij tu i zarezerwuj dla siebie miejsce. W sierpniu trzeba rezerwować miejsce dużo wcześniej!!!! Dla osób poruszających się pieszo lub rowerem nie ma limitów.

Bilety na wjazd/ wejście: samochód 12 EUR, motor 6 EUR, osoba 1 EUR (pieszo lub rowerem). Czynne: codziennie od maja do października, od 7:30 do 20:00. Rezerwacja: info@oasibiderosa.com lub telefonicznie  +39 333 179 83 35 lub +39 342 355 99 75 lub zapytaj w swoim hotelu/ gospodarza, u którego wynajmujesz apartament. Możesz także zapytać Beatę z Sardinia Slow Experience, która mieszka w tym rejonie Sardynii i zajmuje się turystyką.

Plaże zatoki Orosei

A dalej mamy już słynne zatoczki i plaże zatoki Orosei: Cala Mariolu, Cala Goloritze’ Cala Luna, Cala Sisine.

Capo Comino, Sardynia
Widok na Capo Comino

Gdzie pysznie zjeść blisko plaży Berchida

Latem na plaży Berchida działa bar, a blisko jest Agriturismo Su Meriacru, Località spiaggia di Berchida, 08029 Siniscola. Gorąco polecam zjeść w tej agroturystyce!

A teraz kilka miejsc nieco dalej.

Capo Comino

 • Il Moletto Ostricheria Grill, Localita Capo Comino I Kuchnia sardyńska, śródziemnomorska, owoce morza, dania wegetariańskie. Restauracja z widokiem na morze. To właśnie tu jadała Madonna, gdy kręciła film, Swept Away (Rejs w nieznane) z 2002 roku w reżyserii jej ówczesnego męża, Guya Ritchiego.
 • Capo est – Capo Comino, Località Silitta, 08029 Capo Comino I Cudownie położony wśród drzew, a jednocześnie bliziutko morza. Wszystko pyszne.

La Caletta

 • Ristorante L’Ostrica, Via Nazario Sauro 90 I Kuchnia włoska, pizza i owoce morza, absolutne numero uno w la Caletta.
 • Polecam także La Corona di Ichnos, Loc. Sa Petra Ruja, 08029 Siniscola.
 • I na koniec El Barrio Del Mar, Via Palermo 89.

Santa Lucia

 • La Locanda Del Pescatore, Via Lungomare I Nie ma sobie równych, to po prostu najlepsza rybna restauracja w miasteczku. Położona na samym końcu (lub początku, zależy skąd idziemy) nadmorskiego deptaka, tuż przy zejściu na plażę.
 • Sa Corte, Piazza Yenne 6 I Restauracja specjalizująca się w daniach typowo sardyńskich.
 • Gelateria Artigianale Giglio Marino, Via Genova 5 I Najlepsza lodziarnia w miasteczku, są tu tak niezwykłe smaki, jak: mirto, pompia czy mojito. Poza tym, oczywiście cała gama bardziej klasycznych smaków.

Siniscola

 • Osteria Pizzeria Il Talismano, Via Antonio Gramsci 85 I Jeśli miałbyś w planach miasteczko Siniscola, warto zjeść w Talismano. Wpadaj na pizzę, owoce morza, lokalne smakołyki.

Kolacja w agroturystyce

Jeśli marzy ci się kolacja po całym dniu plażowania w prawdziwej agroturystyce, także mam kilka niezwykłych poleceń. Pamiętaj jednak, tu musisz się umówić na kolację! Wszędzie masz szansę na prawdziwą sardyńską ucztę.

Siniscola, Punta Lizzu

Azienda Agrituristica Punta Lizzu
Azienda Agrituristica Punta Lizzu

Torpe, Predas Rujas

Agriturismo Predas Rujas
Widok z agroturystyki Predas Rujas. Obecnie gospodarze, Laura i Gianpaolo wystawili to miejsce na sprzedaż
Agriturismo Predas Rujas
Czyż nie cudownie byłoby tu usiąść i zjeść? Agriturismo Predas Rujas

Gdzie nocować blisko plaży Berchida

 • B&B Tentadote, La Caletta I 2 km od centrum La Caletty, na blogu jest obszerny artykuł o tym miejscu, kliknij tutaj.

LA CALETTA, SARDYNIA – wakacje w stylu slow w B&B Tentadore

B&B ViVi – nocleg w oazie spokoju. Siniscola, Sardynia pn-wsch

 • Santa Lucia I Zobacz całą ofertę, są tu także świetne kempingi.
 • Nioleo Turismo Rurale I Piękne apartamenty urządzone w typowo sardyńskim stylu, z basenem, ciszą i spokojem.

A poniżej spacer w kierunku Berchidy.

Plaża Berchida, Sardynia

Plaża Berchida, Sardynia

Plaża Berchida, Sardynia

Sardinia Slow Experience

Sardinia Slow ExperienceMarzą ci się niezwykłe  wakacje na Sardynii? Tajemnicze nuragi, bandyckie miasteczka, domy wróżek, grobowce gigantów. A może biwakowanie w górach o zachodzie słońca, ukryte termy i dzikie plaże? Wolisz niezwykłe szlaki, degustacje wina i sardyńskiego piwa, a może lekcje gotowania w prawdziwie sardyńskim stylu?

To wszystko możesz mieć dzięki temu niezwykłemu duetowi, jaki tworzą Beata Garncarska i Claudio Secchi, certyfikowani przewodnicy turystyczni i górscy z Sardinia Slow Experience, prywatnie polsko-sardyńskie małżeństwo. Mieszkają na Sardynii i o wyspie wiedzą wszystko!

Czy ich polecam? Z całego serca!

Tylko uważaj … Sardynia wciąga! Będziesz chciał tu wracać i wracać!

Sardinia Slow Experience
od lewej: Beata Garncarska, moja córka Antosia, Claudio Secchi, Sardinia Slow Experience

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Sardynia I plaża Berchida I wschodnia Sardynia
Sardynia I plaża Berchida I wschodnia Sardynia

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Spiaggia Grande Pevero, Costa Smeralda
Previous post
SARDYNIA, COSTA SMERALDA – przewodnik po Szmaragdowym Wybrzeżu
B&B Tentadore, La Caletta
Next post
LA CALETTA, SARDYNIA - wakacje w stylu slow w B&B Tentadore

2 komentarze

 1. 5 czerwca, 2019 at 11:54 am — Odpowiedz

  Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

  • 5 czerwca, 2019 at 10:22 pm — Odpowiedz

   Staram się dzielić wszystkim tym, co wiem, czego doświadczyła z danej okolicy. Mam to szczeście dość częśto zwiedzać z miejscowymi, a oni wiedzą jednak najlepiej.
   Również pozdrawiam.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

SARDYNIA, SPIAGGIA BERCHIDA – plaża, którą kochają sardyńskie krowy (spokojnie, poza sezonem)