Białe klify Bonifacio. Rejsy z Santa Teresa Gallura na Korsykę

Białe klify Bonifacio. Rejsy z Santa Teresa Gallura na Korsykę

Kredowe klify południowej części Korsyki są widoczne z daleka. Wpływając do portu w Bonifacio widzisz tętniące życiem miasteczko pełne restauracji, sklepików i butików, położone wzdłuż fiordu o długości niemal 2 km i szerokości zaledwie 100 – 150 m. Ale prawdziwy skarb kryje się gdzie indziej. To kompletnie inny świat!  
Witajcie w Bonifacio, najbardziej włoskiej części francuskiej Korsyki!
 Bonifacio, Korsyka

W Bonifacio nie brakuje turystów, ale przymknijcie na to oko, bo warto tu przyjechać. Niektórzy nazywają je bajkowym miastem, a mając wciąż przed oczami widok od strony morza – zawieszone białe domy na białym klifie wysokim na 70 metrów, mogę jedyne potwierdzić, zgadzam się z tą opinią całkowicie. To miasto w mieście, które czaruje i oszałamia tak przyrodą, jak historią i różnorodnością. I pamiętajcie, tu mówimy po francusku:).

Bonifacio, Korsyka

Cytadela czyli górna część Bonifacio

Górne miasto. Możesz wpinać się na górę, możesz wjechać kolejką wprost spod mariny. Górne miasto to Cytadela (Citadelle). Mnóstwo krętych i wąskich uliczek, a na części domów wciąż znajdują się specjalne rynny, które zbierają i doprowadzają wodę deszczową do cystern.

Z południowej strony Cytadeli widać oddalone o zaledwie 12 km wybrzeże Sardynii. Z południowo – zachodniego krańca, w dół klifu, wprost do morza prowadzą Schody Króla Aragonii. Według legendy zostały zbudowane przez Aragończyków w jedną noc w czasie oblężenia w 1420 r. Schody mają, bagatela 187 stopni, a wersja bardziej prawdopodobna mówi, że zbudowali je Franciszkanie, chcący dotrzeć do źródeł słodkiej wody. Od czerwca do września, jeśli tylko sprzyja pogoda, schody są udostępnione turystom. Idźcie nimi koniecznie.

Prawdę mówiąc mnie uziemiła gorączka, nie było skoków do wody, nie było snorkelingu, a Bonifacio przecież z tego słynie! Musiałam zregenerować z wodnych przyjemności, ale nie mogłam nie pójść na miasto.
Bonifacio, Korsyka
Bonifacio, Korsyka
Bonifacio, Korsyka

Pod górę/ na górę

Wydałam kilka euro i już jechałam w kierunku Cytadeli. To był niezły dobry wybór, szybko znalazłam się na górze i mogłam kręcić się do woli. Miejscowe dzieciaki nie pozwoliły robić sobie zdjęć, więc tylko popatrzyłam, jak grają w piłkę, przysłuchałam się grającej na ulicy orkiestrze, podsłuchałam o czym plotkują restauracyjni kucharze na papierosie i poszłam sobie dalej. Górne miasto sprawia wrażenie, jakby jeszcze całkiem dawno było tu średniowiecze. Gdyby tylko schować te wszystkie oznaki nowoczesności, tłumy turystów i tandetne pamiątki…
Bonifacio, Korsyka
Interesującym zabytkiem górnej części miasta jest XIV-wieczny kościół Sainte Marie Majeure z charakterystyczną, kwadratową dzwonnicą oraz zadaszonym portykiem, pod którym umieszczony jest ogromny zbiornik na wodę. Dzięki zapasom wody mieszkańcom miasta udało się w przeszłości przetrwać nie jedno oblężenie. Obecnie zbiornik jest … salą konferencyjną.
Drugą ciekawą pozostałością po czasach oblężeń są dwa otwory w skałach na placu Manichella. Dziś są zakryte dwiema szklanymi piramidami. Kiedyś służyły do przechowywania zboża i innych zapasów żywności, które miały uchronić mieszkańców przed klęską głodu podczas przedłużającego się oblężenia.

A życie nocne? Nie trzeba było iść do dyskoteki, w okolicy mariny ich nie brakuje, a muzyka niosła się wystarczająco głośno, więc skorzystaliśmy i urządziliśmy własną imprezę na pomoście. Podziwialiśmy Wenus na niebie, a potem poszliśmy oglądać miasto nocą.

Informacje praktyczne

Korsyka to terytorium Francji. To o tyle istotne, że Francuzi, a Korsykanie tym bardziej, bardzo często nie znają angielskiego, co może być uciążliwe, jeśli zamierzacie na Korsyce pozostać nieco dłużej, w takim wypadku bardzo polecam zabrać rozmówki polsko-francuskie.
 
Jeśli chcecie podróżować po Korsyce samochodem to trasy są tu wyjątkowo urokliwe, wąskie i kręte. Miejscowi jeżdżą z reguły bardzo szybko, sugeruję jednak nie brać z nich przykładu. 
 
Bonifacio, Korsyka

Rejs z Santa Teresa Gallura do Bonifacio

Do Bonifacio regularnie pływają promy z Santa Teresa Gallure na Sardynii, dopłyniemy także z Włoch kontynentalnych. Z Santa Terresa Gallura pływają 2 linie, Moby Lines  i Blue Navy. Rejs trwa 50 minut. Jeśli wybierasz się na jednodniową wycieczkę, nie ma sensu jechać samochodem. Prom cumuje w porcie, w centrum dolnego miasta. Do starego miasta trzeba podejść schodami lub wjechać ciuchcią za opłatą (rusza z portu).

Na podróż trzeba mieć paszport lub dowód osobisty. Rejs dla dwóch osób dorosłych i dziecka kosztuje w granicach 68-72 EUR (2019 r.)

Ceny wycieczek kupowanych u rezydentów różnią się od tych, zorganizowanych samodzielnie. Przykładowo w 2019 r.:  Rainbow Tours- 100 EUR / os., Itaka- 135 EUR / os.

Godziny rejsów (2019)

Moby lines

Teresa Gallura – Bonifacio: 7:00, 10:00, 15:00, 18:30

Bonifacio – S. Teresa Gallura: 8:30, 12:00, 17:00, 20:00

Blue Navy

S. Teresa Gallura – Bonifacio: 9:00, 12:00, 17:00, 20:00 (nie pływa w piątki i niedziele)

Bonifacio – S. Teresa Gallura: 7:30 (nie pływa w sobotę i niedzielę), 10:30, 15:30, 18:30

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Autostopem przez życie, Przemysław Skokowski
Previous post
AUTOSTOPEM PRZEZ ŻYCIE - Recenzja książki Przemka Skokowskiego
Italia mi piace
Next post
Italia mi piace! Jak się uczyć języka włoskiego w praktyce

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Białe klify Bonifacio. Rejsy z Santa Teresa Gallura na Korsykę