Dziewczyny mieszkające we Włoszech zachęcone pozytywnym odbiorem wiosennej serii postów „Polki w Italii polecają” postanowiły znowu Was czymś zaskoczyć. Tym razem wzięły pod lupę lokalne produkty spożywcze wprost ze swoich regionów zamieszkania. Każda z dziewczyn opisała ich kilka – znanych lub nie znanych nam, którzy do Italii wpadamy tylko na chwilę. Teraz wystarczy przed każdym wyjazdem jedynie wystukać na klawiaturze Italia poza szlakiem i raz dwa znajdziecie całą serię:). Celem naszego wspólnego projektu jest zachwalenie włoskich regionów od kuchni, a jak wiadomo … przez żołądek do serca. Któż z nas tego nie zna:).

Projekt rozpoczynamy od regionu, do którego Polacy wciąż rzadko docierają. A jaka szkoda! Sami zaraz zobaczycie. Dodam jeszcze tylko, że pomysłodawczynią serii Made in … – lokalne produkty spożywcze była Blanka Borgo z bloga Italia jaka lubisz. Poznacie ją już za momencik! Czas na made in Piemont!

Piemont/Piemonte

Piemont-mapaPiemont w dosłownym tłumaczeniu oznacza „kraina u podnóża gór”, co doskonale oddaje charakter regionu otoczonego z trzech stron przez Alpy. Zarówno zimą, jak i latem krajobrazy tu zachwycają, wspaniały Turyn – stolica regionu czy niewielkie miasteczka, jak chociażby Cherasco, Alba czy Ivrea. Równiny Novara i Vercelli to miejsca upraw pól ryżowych, o czym więcej przeczytacie poniżej. Na pagórkach Langhe oraz Monferrato znajdziemy stare winnice i usiane wokół nich małe miasteczka i zamki. To królestwo takich win jak Barolo i Barbaresco. Sporo się dzisiaj o nich dowiecie. Piemont uwodzi Lago Maggiore i Lago d’Orta, licznymi zamkami i twierdzami. To jeden z najpiękniejszych regionów nie tylko Włoch, ale także całej Europy, a stolicę regionu tak opisał niegdyś Le Corbusier: „Turyn to miasto o najpiękniejszym położeniu naturalnym na świecie”. Czy potrzebujecie więcej słów zachęty?

Przewodnikiem po włoskim Piemoncie, jednym z najpiękniejszych włoskich regionów są Blanka i Agnieszka. W ich imieniu zapraszam:).

Made in Piemont

Blanka-Borgo-Italia-jaka-lubiszBlanka Borgo, Italia jaka lubisz

Wiecie, że większość z nas zna produkty regionalne Piemontu, choć możliwe, ze  często nie zdajemy sobie sprawy, że pochodzą właśnie z tego regionu? Kawa Lavazza, ser Gorgonzola, wino Barolo, trufla biała (trufla piemocka), rożnego typu salami, prosciutto, deser Panna Cotta, są to najbardziej znane produkty typowe dla Piemontu. Ale region oferuje nam o wiele więcej, bardzo przyjemnych, smacznych i zdrowych owoców własnej ziemi. Chciałabym przedstawić tereny północno-wschodnie, leżące wokół Jeziora Orta (Lago d’Orta) i Jeziora Maggiore (Lago Maggiore). Są to prowincje: Novara, Vercelli oraz najwyżej na północy Verbano – Cusio – Ossola. Obszary te przebogate są w wspaniale skarby natury, takie jak: mięso wołowe (słynna “razza Piemontese”) i jego wyroby, jak również sery, wina i ryż.

Do mojej TOP listy chciałabym dodać pachnąca kawę, która uwielbiam. Nie może istnieć Italia bez kawy i kawa bez Italii, to dotyczy również  Piemontu. Tutaj oprócz znanej już nam Lavazzy, są tez inne cenne kawy i jedna z nich chciałabym serdecznie polecić. Kawa pochodzi z malutkiej prażalni Moka Stresa. Jej azwa pochodzi od miasta  Stresa – jednego z piękniejszych nad Jeziorem Maggiore po stronie Piemontu. Prażalnia znajduje się w małej miejscowości pomiędzy Jeziorem Orta, a  Mottarone – najwyższego szczytu Alp Cusiane.

Oto propozycje Blanki.

Pola-ryżowe-Piemont

Risotto z ryżu Carnaroli lub Arborio

Risotto znamy wszyscy lecz kto kojarzy uprawy ryżu z oliwkowo-winogronową Italią? Tymczasem to właśnie okolice Novary i pobliskiej prowincji – Vercelli są największymi producentami ryżu w Europie! Gatunki ARBORIO i CARNAROLI uchodzą za najlepsze na świecie.

Ryże te chłoną w czasie gotowania bez trudu wielkie ilości płynu, jednocześnie zachowując własną konsystencję, dlatego tak doskonale nadają się na risotto. Te dwa gatunki są używane do wszystkich typów risotto, np. Risotto al pesce persico (risotto z okoniem) – danie z okolic Jeziora Orta.

 Carne bovina razza piemontese

Carne bovina razza piemonteseRazza Piemontese jest to mięso wołowe najbardziej znane we Włoszech i na świecie. Charakteryzuje się niską zawartością tłuszczów, porównywalną z chudym mięsem drobiowym czy niektórych gatunków ryb, wysoką zawartością żelaza i witaminy E. Mięso to jest podstawą dla wielu dań regionalnych z Piemontu między innymi takich jak: Brasato al Barolo (lub all’Arneis), Arrosto alle noci, Vitello tonnato, Ossibuchi, Spezzatino alla Piemontese i wiele innych.

Zerkajcie na bloga Blanki, obiecała, że niebawem pojawią się przepisy na dania mięsne z Piemontu:).

 Sery Toma Piemontese

Oprócz wspomnianej wyżej gorgonzoli, Piemont dostarcza całej gamy innych smakowitych serów świeżych oraz mniej lub bardziej dojrzewających takich jak: TOMA, ROBIOLA, BRA, GRANA PADANO itp. Łącznie to ponad 25 typów serów, jak również sery z mleka koziego i owczego. Toma, to prawdopodobnie najstarszy ser z mleka krowiego tego regionu, a na pewno jest to ser, jak mówią koneserzy, który najbardziej wyraża charakter ziemi, która go rodzi. Więcej o Tomie piemontese TUTAJ

Sery-Piemontu

Wino Il Boca

Regionalnym daniom Piemontu, risotto, mięsie, serom musi towarzyszyć wino, które dokładnie komponuje się z daniem i zmieni posiłek w prawdziwa ucztę dla zmysłów. Wspominałam już o BAROLO, zwanym “winem królów i królem win”, lecz oprócz niego Piemont posiada dużo więcej typów tego szlachetnego trunku. Okolice Novary to obszar produkujący bardzo znane we Włoszech wina Il BOCA oraz Colline Novaresi.

Wina-Piemontu

Kawa – Moka Stresa

Kawa MOKA STRESA, jak już wspomniałam, bierze swoja nazwę od przepięknej miejscowości nad Lago Maggiore, ale prażalnia znajduje się w malutkiej wiosce SOVAZZA, na wysokości ponad 600 m n.p.m. Praży się tam niewielkie ilości kawy tylko dla małego kręgu klienteli, bardziej ekskluzywnych barów i klientów prywatnych. Niebawem na blogu więcej o kawie Moka Stresa i jej 3 rodzajach:

 • TORINO (mocna i aromatyczna),
 • STRESA (aromatyczna),
 • SOVAZZA (lekka i delikatna).

Caffe Moka

Jeśli chcecie poznać także propozycje Blanki zwiedzania wyjątkowych miejsc w Piemoncie zapraszam Was na do artykułu z serii Polki w Italii polecają: Włochy Północne. Ja szczególnie polecam wizytę w przecudownej Orta San Giulio, napisałam obszerny przewodnik na jej temat: Orta San Giulio w 6 godzin.

Italia poza szlakiem-linia

 

 
Agnieszka-Litwinska_ICIF-PiemontAgnieszka Liwińska, ICIF Polska

Od ponad 10 lat mieszka i pracuje w winiarskim sercu Piemontu, Asti. Dyplomowana sommelier AIS, po kursie na przewodnika turystycznego, zajmuje się organizacją wycieczek enogastronomicznych i nie tylko. Zawodowo związana z włoskim Insytutem Kulinarnym ICIF, prywatnie pasjonatka regionalnych dań i win, które traktuje na równi z włoskimi dziełami sztuki. Jak detektyw, szpera w historii kuchni, by każdy przepis nie ograniczał się do listy składników, lecz przedstawiał często ciekawą genezę powstania, lubi bowiem „odtwarzać obraz cudzego życia z poszlak i ułamkowych fragmentów” (cyt. z Gustawa Herlinga Grudzińskiego).

kontakt: agnieszka_liwinska@yahoo.it

Instagram: @Myslowlifeinitaly 

Oto rekomendacje Agnieszki.

Ręka do góry,  kto choć raz nie skosztował pysznej pralinki Ferrero Roche, zafundował dziecku jajka niespodzianki czy w sylwestrową noc nie świętował bąbelkami Asti spumante. Ale już mało kto wie, że wszystkie te specjały łączy wspólny mianownik pod nazwą Piemont, region, którego historia oferuje te znane na cały świat marki czekoladek, win czy wermutów.Dziś jednak proponuję Wam zejście z utartej ścieżki i wybór mniej reklamowanych lokalnych specjałów, począwszy od antipasti, których Piemontczycy są prawdziwymi mistrzami, a skończywszy na słodkim palce lizać deserze (dosłownie!).

Salame con tartufo bianco d’Alba – salami z białą truflą z Alby

prod. Armini

Rzemieślniczo przygotowane salami z kawałkami sztandarowego produktu z Alby, czyli białej trufli. Sama trufla nazywana jest również białym złotem ze względu na nieprzystępność oraz cenę, w tym przypadku już same odrobinki trufli wystarczą, by nadać niezrównany aromat tego specjału salami. A odważnych zapraszam na Międzynarodowe Targi Białej Trufli z Alby. Już niebawem, bo w listopadzie odbędzie się również światowa aukcja tego niezwykłego grzyba, którego ceny sięgną zenitu, jak na charytatywną aukcję przystało.

Armini-salame-Piemont

Barolo  Chinato

prod. Cappellano Giuseppe

Wyprodukowany na bazie króla win i wina królów – Barolo, ten niezwykły trunek ma ponoć właściwości lecznicze, a to za sprawą zawartej w nim mieszanki chininy, korzenia rabarbaru,  gencjany i innych przypraw. Ciekawostką jest, że jego wynalazca, Giuseppe Cappellano jako pierwszy sprzedawał go jako lekarstwo na malarię. Wyśmienicie aromatyzowane słodkie wino, podawane do deseru, najlepiej smakuje w towarzystwie czekolady, ale o tym później.

Cappellano-Barolo-chinato-Piemont

Giandujotti Classici

prod. Guido Gobino

W Turynie, mieście Fiata, dawnej siedzibie rodu Sabauckiego i Juventusu, mieszczą się małe zakłady rzemieślnicze i sklepy oferujące wyroby najwyższego kunsztu mistrzów czekolady, wśród których znajdujemy Guida Gobbino i jego niezwykle giandujotti, czyli tradycyjne piemonckie pralinki z masy czekoladowo-orzechowej. Aby tradycji stało się zadość jednym z głównych surowców jest Nocciola Piemonte IGP, czyli piemonckie orzechy laskowe z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. We Włoszech mówi się, że najlepszych mariażem dla Barolo Chinato jest czekolada, w tym wypadku kwintesencją tradycji jest połączenie Barolo Chinato od Cappellano z Giandujotti od Guido Gobbino. A potem tylko palce lizać!

Gobino-giandujotto-classico-Piemont    

I jak się Wam podobały te propozycje? Przyznaję, że nie znałam wszystkich tych smakołyków, ale mam za teraz wielką ochotę pojechać do Piemontu. Jeśli też masz taką chęć przypominam Ci, że tu znajdziesz opis wszystkich tanich lotów do Włoch w 2017 roku. Zimą pojawiają się loty liniami Wizzair do Turynu.

I jak Wam się podobają propozycje Doroty? Interesują Cię produkty lokalne? Oto inne wpisy z tej serii:

Made in Marche
Made in Umbria
Made in Toskania
Made in Lombardia
Made in Sycylia
Made in Kalabria
Made in Sardynia
Made in Emilia Romania
Made in Liguria

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB..

Un abbracio,

Magda

 

Previous post
Winnica na Mazurach. W najmniej sprzyjającym winorośli części Polski
Lasmiady-Ełk, Mazury
Next post
Ełk - niedoceniana perła Mazur

8 komentarzy

 1. Wrzesień 6, 2015 at 11:04 am — Odpowiedz

  Smakowity wpis. Gdybym miała wybrać tylko jeden produkt na degustację to miałabym wielki dylemat.

  • Wrzesień 6, 2015 at 12:07 pm — Odpowiedz

   Ja też miałabym dylemat i to spory. Jednak to fajna sprawa, aby z taką gotową listą pojechać do Piemontu i próbować, próbować, próbować:))).

 2. Wrzesień 6, 2015 at 6:34 pm — Odpowiedz

  Bardzo fajny projekt. Z Genewy nie jest daleko, więc muszę w końcu odwiedzić ten region i w pierwszej kolejności spróbować serów 🙂

  • Wrzesień 7, 2015 at 10:49 pm — Odpowiedz

   To prawda, zaledwie 3 – 3,5 godziny drogi z Genewy do Turynu:). Też chciałabym mieć tak blisko! Pozdrawiam z Hamburga!

 3. Wrzesień 9, 2015 at 6:12 pm — Odpowiedz

  Fakt, nie ma imprezy bez spumante Asti 🙂 Nawet nie wiedziałam,że to z tego regionu pochodzi.Czekoladkami Giandujotto też nie pogardzę- pyszności:) Fajnie ,że zebrałaś Magdo te wszystkie ciekawostki razem 🙂 Pozdrawiam gorąco:)

  • Wrzesień 12, 2015 at 12:57 pm — Odpowiedz

   No i taki był właśnie cel tej akcji, unaocznić co dane region oferuje!!! Często wiemy co, ale nie wiemy gdzie, skąd:). Dlatego tak mi się podoba odkrywanie skarbów przez Was, dziewczyny mieszkające na miejscu:).

 4. Grudzień 14, 2015 at 9:50 pm — Odpowiedz

  Magdo za Twoim pośrednictwem odkrywam Italię, jakiej jeszcze nie znam, bardzo interesujący wpis. Niektóre wymieniane tu piemonckie produkty a jakże degustowałam, tutaj u Ciebie porządkuję wiedzę na ich temat i bardzo się z tego cieszę, dobrze jest być świadomym konsumentem, to podnosi jakość naszego życia i o to chyba chodzi. Serdeczności:-)

  • Grudzień 15, 2015 at 9:16 am — Odpowiedz

   Bożenko, bardzo, bardzo się cieszę!!! Ja też wciąż się dowiaduję nowych rzeczy i cieszę się z tego ogromnie, bo wzajemnie się uczymy tej Italii każdego dnia:). Uściski!!!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

KONSULTACJE I PLANY PODRÓŻY PO ITALII

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Orte to dwa miasta w jednym. Jedno z nich jest pod ziemią, w wydrążonych salach i korytarzach przez Etrusków. To Orte Underground. Drugie to tętniące miasto na górze. 
Na zdjęciu widok zaraz po wyjściu z podziemnego miasta.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #orte #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Piękne, piękne Camogli w Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #camogli #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kiedy zajrzysz w czyjeś podwórko 💚. Anagni, miasto 4 papieży w Lacjum.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #anagni #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kolory jak to w Italii, intensywnej wspópracują ze słońcem. Wszędzie jest kolorowo ❤️. Cantina del Tufaio, Zagarolo w okolicach Rzymu. Na blogu jest artykuł o tej cantinie, 20m pod ziemią mają tam uroczą piwniczkę .. Jedna z najlepiej opowiedzianych degustacji w jakiej brałam udział. Polecam, szefuje tu Nicoletta, młoda i piękna córka i wnuczka założycieli. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #zagarolo zaszlakiemviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Widoki z drogi w Piemoncie. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Słońce na talerzu. Dzień dobry, tu włoskie śniadanie.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #storieinviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Taki taras zastałam w Sinalunga. Ci by tu robić? Kawa? A może pograć w karty z przyjaciółmi? Pogłaskać kota, poczytać Pod słońcem Toskanii? 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #tuscany #toskania #sinalunga #borghi  #lanostratoscana #tuscany #discovertuscany #ig_tuscany #thehub_toscana #beautifultoscana #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving
 • Kto idzie na kawę i ciacho??? __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Baia delle Zagare nazywana jest także zatoką Mergoli. To jedno z najbardziej znanych miejsc w regionie. 
Półwysep Gargano, Apulia. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #apulia #puglia #gargano #baiadellezagare #borghitalia  #storieinviaggio #ig_puglia #thehub_puglia #shotz_of_puglia #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces #weareinpuglia #vieniamangiareinpuglia

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Polki w Italii polecają. Made in PIEMONT – lokalne produkty spożywcze