APULIA, LECCE – 5 najlepszych miejsc na kawę w mieście

APULIA, LECCE – 5 najlepszych miejsc na kawę w mieście

Zdradzę ci 5 najlepszych miejsc na kawę w Lecce, cudownym mieście baroku w kolorze bursztynu lub złota, zależy komu z czym się kojarzy i o której godzinie przebywa w mieście, bo światło ma tu wielkie znaczenie. O Lecce mówi się, że to Florencja południa, ale dla mnie to nie do końca trafne porównanie. Miasto jest samo w sobie wspaniałe, zdecydowanie dla miłośników detali, bo kościoły, kamienice, pałace są po prostu niesamowite! Ich fasady zachwycają. Najważniejsze place w mieście to Piazza Sant’Oronzo czyli św. Oroncjusza i Piazza del Duomo (plac Katedralny). Zwiedzając Lecce warto przysiąść na kawę, zjeść tutejsze ciastko, pasticciotto. W czasie dnia, jeśli trzeba będzie podreperować energię, warto się skusiś na street food w postaci panzerotti, rustico leccese czy puccia leccese.

W tym artykule skupiamy się na kawie w Lecce i miejscach, gdzie warto ją wypić, by cieszyć się wyjątkowym smakiem. A jest czym!

Caffè leccese, Lecce, Apulia, Puglia
Caffè leccese

Kawa w Lecce

Jak w całych Włoszech, także tu pije się espresso. Wystarczy powiedzieć un caffè i już pachnący napar stoi przed tobą. Możesz oczywiście zamawiać także cappuccino, ale w Lecce pija się espressino! To typowa kawa dla Lecce i okolic, przypomina cappuccino, ale ma nieco inne proporcje.

Latem mieszkańcy lubią espressino freddo, czyli wersję na zimno, która jest niezwykle ożywcza i smaczna. Niezłe jest także także nocciolino, to gałka lodów orzechowych z dodatkiem espresso.

Espressino freddo leccese, Lecce, Apulia
Espressino freddo leccese

Najważniejszą letnią kawą w Lecce jest jednak caffè leccese czyli caffè in ghiaccio con latte di mandorla – szklanka świeżo zaparzonego espresso z kostkami lodu i dodatkiem mleka migdałowego. Obowiązkowa do spróbowania w Lecce i na całym półwyspie Salentyńskim.

Apulia, Lecce, Caffè leccese
Caffè leccese

W Apulii bardzo znana jest kawa Quarta Caffè. Firma, która została założona w latach pięćdziesiątych XX w., miała swoją małą palarnią kawy w barze, w historycznym centrum Lecce. Od początku wyróżniali się wysokiej jakości produktem i ostatecznie to ich kawa stała się symbolem Salento. Miałam przyjemność pić ją niejednokrotnie, to inny smak kawy niż popularnych włoskich marek, które możemy kupić w sklepach w Polsce. Ja musiałam się przyzwyczaić do jej smaku.

5 najlepszych miejsc na kawę w Lecce

Oto 5 najlepszych miejsc na kawę w Lecce, które zdecydowanie warto przetestowac osobiście!

  1. Bar Avio, Via Trinchese 16. Jest jednym z najbardziej znanych barów kawowych w Lecce. Tu serwowana jest wyłacznie Quarta Caffè, do tego obsługa jest fantastyczna, są mili i pomocni. Latem wpadnij tu na espressino freddo.
  2. Caffè Cittadino, Via Francesco Rubichi 35. Tu trzeba obowiązkowo zajść na espresso. Na miejscu właściciel samodzielnie pali kawę, więc jeśli jesteś zainteresowany, śmiało zapytaj. Możesz także zobaczyć to video. Codzennie pieką tu świeże ciasta i ciasteczka, jak dla mnie, sa najlepsi.
  3. Syrbar, Piazza Duomo, via Libertini 67. Krótko i na temat – genialna kawa z widokiem na plac i katedrę. Idealne połączenie.
  4. BonaSciana, Via Giuseppe Verdi 17, przy Piazza Sant’Oronzo. Tutaj koniecznie wybierz caffè al pistacchio! Jeśli kochasz pistacje, to naprawdę świetny wybór.
  5. Pinti Pasticceria, Viale Francesco Lo Rè 83 / Porta S. Biagio. Oprócz dobrej filiżanki kawy możesz kupić tutaj cukiernicze cudowności. Skuś się na pasticciotto.

Całą piątkę naniosłam na mapę.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Top 5 coffee places in Lecce, Apulia
Top 5 coffee places in Lecce, Apulia

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Alberobello, Apulia (Puglia)
Previous post
ALBEROBELLO, APULIA - esencjonalny przewodnik po mieście domów trulli
Next post
7 faktów, które musisz poznać, zanim zdecydujesz się przyjechać do Ligurii

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

APULIA, LECCE – 5 najlepszych miejsc na kawę w mieście