ISCHIA- największa wyspa zatoki Neapolitańskiej, Kampania

ISCHIA- największa wyspa zatoki Neapolitańskiej, Kampania

Wyspa Ischia, czarna, piękna i niezwykle bogata przyrodniczo wyspa Kampanii. Bo wulkan niszczy, a potem tworzy i obdziela dobrobytem. Pod wodą, skąd wyrasta, mieszkanie znajdują liczni przedstawiciele flory i fauny morskiej, a na powierzchni żyzna gleba daje wspaniałe plony. Ale wulkan Epomeo podarował jej jeszcze coś jeszcze – gorące źródła, naturalne SPA, starannie opakowane w pudełeczko przez człowieka. Witajcie na największej wyspie Zatoki Neapolitańskiej.

Wyspa Ischia, Kampania

Ischia

Ischię odwiedziłam we wrześniu 2012 roku. Była jednym z celów rejsu enokulinarnego, w który wybrałam się z zaprzyjaźnionymi italofilami. Pierwszy przystanek na wyspie nie był zachwycający, ale to chyba typowy problem miejsc, gdzie z promów przypływających ze stałego lądu wysiadają dziesiątki turystów oblegających w ciągu dnia najbliższe okolice. Ischia Porto, w miarę możliwości trzeba zwiedzić mniej zatłoczone ulice.

Wyspa Ischia, Kampania, Włochy południowe

Wyspa Ischia, Kampania, Włochy południowe

Najsłynniejsze naturalne SPA we Włoszech

Kto może to już tu, w Ischia Porto korzysta ze słynnych gorących źródeł położonych bezpośrednio w kraterze wulkanu. Na całej wyspie termalnych źródeł o leczniczych właściwościach jest ponad 100!

Wyspa Ischia, Kampania
Wyspa Ischia, Kampania

 

Poza termami stosuje się tu także m.in. gorące okłady z bagna pochodzenia wulkanicznego z wysoką zawartością soli mineralnych, inhalacje i aerozole. To świetne zabiegi przy schorzeniach kręgosłupa, chorobach skóry, reumatyzmie, czy astmatyczne. To najbardziej znane spa we Włoszech, większość miejscowych hoteli ma przynajmniej jeden basen z gorącą wodą o temperaturach od 28 do nawet 40 stopni Celsjusza, a od kwietnia do października są otwarte parki uzdrowiskowe. Tym razem przeglądam jedynie foldery reklamowe, być może kiedyś tu wrócę, by skorzystać z dobrodziejstw leczniczej wody.

Wyspa Ischia, Kampania, Włochy południowe

Forio

 

Dzięki przyzwoicie rozwiniętej komunikacji autobusowej można zwiedzić całą wyspę. Z Porto D’Ischia ruszyliśmy jednym z nich. Wsiedliśmy do miejskiego autobusu, który wiózł nas na drugą stronę wyspy, do Forio.

Przez prawie godzinę mieliśmy okazję podziwiać wyspę w promieniach powoli zachodzącego słońca zastanawiając się czy autobus zmieści się w następnej wąskiej uliczce i czy da radę wziąć kolejny ciasny zakręt. Nauczyłam się już dawno, że lepiej zaoszczędzić sobie tego stresu po prostu podziwiając widoki z okien. Mijane plaże zachęcały do skorzystania z zaproszenia do ostatniej kąpieli tego dnia, jednak w Forio czekało na nas umówione spotkanie w pewnej restauracji.

Wyspa Ischia, Kampania, Włochy południowe

Ristorante delle Cantine Pietratorcia w Forio

Wysiedliśmy na przystanku w najbardziej nieoczekiwanym miejscu, 3 km od centrum Forio. Wydawało się, że jest tu tylko ciemność rozświetlona jedną, nikłą latarnią. A jednak, w tym otoczeniu niepozorności, po zaledwie kilku krokach ścieżka wiodła wzdłuż drzew cytrusowych wprost do miejsca pachnącego winem i mięsem.

Tym miejscem była Ristorante delle Cantine Pietratorcia w Forio. W takich miejscach zwykle pracują całe rodziny, nic więc dziwnego, że kelnerzy byli synami właściciela. Przynajmniej tego wieczoru. Gdy właściciel z wielką pasją (być może nieco przesadną) opowiadał o winach i historii tego miejsca, nam już podawano vino, pane, antipasti i primi piatti. Prawdę mówiąc większość z nas była już najedzona, gdy właściciel poinformował nas, aby zostawić sobie troszkę miejsca, ponieważ będą jeszcze cztery dania.

Jak widać po ilości kieliszków, wieczór zapowiadał się fantastycznie. W Kampanii jada się mozzarella di bufala – z mleka bawolic, nie inaczej było i tym razem. Pięknie podana. Smakowała pysznie!

Ristorante delle Cantine Pietratorcia

Coniglio all’ischitana, królik po ischiańsku

Najważniejszą częścią kolacji był lokalny specjał, coniglio all’ischitana czyli królik po ischiańsku. Dla ciekawskich znalazłam przepis na królika w polskiej wersji językowej, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Ristorante delle Cantine Pietratorcia

Wyspa Ischia, Kampania. Ristorante delle Cantine Pietratorcia

A dla głodnych jeszcze deser.

Wyspa Ischia, Kampania. Ristorante delle Cantine Pietratorcia

Restauracja jest czynna od Wielkanocy do końca października i w tym czasie oferuje nie tylko pyszne jedzenie, degustacje wina, ale także organizowanych jest tu sporo imprez kulturalnych. Gdybyście mieli ochotę się tu wybrać dokładny adres, sposób dojazdu autobusem miejskim, a także godziny otwarcia znajdziecie TU. Szczerze mówiąc sama w życiu bym tu nie trafiła. O tym miejscu po prostu trzeba się dowiedzieć.

Na koniec, może ktoś z Was zapyta, jak się wraca z takiej kolacji? Zdecydowanie głośno. Uwierzcie mi, 27 osób z pełnymi brzuchami pysznego jedzenia, wina i limoncello, byliśmy po prostu bardzo, bardzo weseli. A we Włoszech taka wesołość bywa zaraźliwa. Całe szczęście, że tym razem była. Do Ischia Porto wracał bardzo wesoły autobus.

Przewodnik po wyspie Ischia

Szczegółowe informacje na temat wyspy Ischia znajdziecie w przewodniku turystycznym (w języku angielskim) dostępnym pod adresem Ischia Review. To kompleksowy zbiór informacji: jak się dostać na wyspę, gdzie znaleźć nocleg, gdzie pojechać na wycieczkę, jak wypożyczyć skutek, łódź czy samochód, gdzie dobrze zjeść i wiele innych przydatnych informacji.

Wyspa Ischia, Kampania
Wyspa Ischia, Kampania

Jak dotrzeć na wyspę Ischia

Ischia położona jest w Zatoce Neapolitańskiej (region Kampania), około 30 kilometrów (18 mil) od Neapolu. Na wyspę można dopłynąć promem lub wodolotem z Neapolu i Pozzuoli. Przeprawa promem trwa około 1,5h, wodolotem dotrzemy nieco szybciej. Szczegółowy rozkład promów i wiele cennych informacji znajdziecie TUTAJ lub na stronach poszczególnych przewoźników.

A my? No cóż, rano trzeba było wstać i płynąć dalej. Pozostaniemy jeszcze na wyspie Ischia. Do zobaczenia w Sant’Angelo d’Ischia, gdzie roztańczyliśmy przypadkiem pewną restaurację.
Wyspa Ischia, Kampania
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Wyspa Ischia, Kampania
Wyspa Ischia, Kampania

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Opactwo San Galgano, Toskania
Previous post
TOSKANIA, Opactwo San Galgano w Chiusdino – gdzie czas się zatrzymał
Wyspa Ischia, Kampania
Next post
Sant’Angelo d’Ischia - najpiękniejsze miejsce na wyspie Ischia, Kampania

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

ISCHIA- największa wyspa zatoki Neapolitańskiej, Kampania