Teste di Moro – makabryczna legenda z Palermo, Sycylia

Teste di Moro – makabryczna legenda z Palermo, Sycylia

Moja ostatnia wizyta na Sycylii w jednym z dużych sklepów z ceramiką, zainspirował mnie do napisania tego artykułu. Po raz kolejny przekonałam się, że turyści kupujący sycylijskie Teste di Moro nie mają pojęcia, jaka legenda się za nimi kryje. A ta nie tylko do lekkich nie należy, ale też niesie za sobą pewne przesłanie.

Być może także ty masz ją w swoim domu lub zastanawiałeś się na jej zakupem. Być może kupisz ją w czasie kolejnej podróży na Sycylię.

Poznaj więc legendę prosto z Sycylii o rzekomym powstaniu Teste di Moro.

Teste di Moro, legenda z Palermo, Sycylia

Teste di Moro

Ceramiczne wazony czy też donice w kształcie głowy Maura, są tak bardzo popularne na Sycylii, że stały się jednym z symboli wyspy. Zdobią balkony, tarasy i wnętrza sycylijskich domów. Także turyści chętnie kupują Teste do Moro, nazywane w dialekcie sycylijskim Graste”.

Ten osobliwy kształt, wywodzi się z dość makabrycznej legendy rodem z Palermo, którą wciąż nie wszyscy znają.

Teste di Moro, legenda z Palermo, Sycylia
Teste di Moro, legenda z Palermo, Sycylia

Legenda powstania Teste di Moro

Około 1100 roku, w okresie dominacji arabskiej na Sycylii, w dzielnicy PalermoAl Hàlisah, którą dziś znamy jako Kalsa, mieszkała piękna, młoda dziewczyna. Dnie spędzała w domu, poświęcając się pielęgnacji roślin, które zdobiły jej balkon. To był jedyny sposób, w jaki mogła patrzeć na świat poza domem, który mimo bogactwa i majestatu wydawał jej się złotym więzieniem.

Pewnego dnia, przechodzący tędy młody Maur, zobaczył dziewczynę i zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Ogarnięty gwałtowną namiętnością, nie zawahał zapukać do jej domu, by wyznać miłość.

Dziewczyna, zaskoczona i zauroczona tym śmiałym i intensywnym uczuciem, odwzajemniła miłość do młodzieńca i wpuściła go do domu.

Jednak młody Maur, mimo że oddawał się namiętnościom pięknej dziewczyny, na Wschodzie miał żonę i dzieci, do których niebawem miał wrócić. Kiedy wyjawił dziewczynie prawdę, ta rozgoryczona, śmiertelnie zazdrosna i wściekła, zaczęła rozmyślać nad zemstą.

Ostatniej nocy spędzonej razem, Maur zapadł w głęboki sen w jej ramionach, nieświadom swego losu.

Dziewczyna zamordowała go, po czym odcięła mu głowę i zrobiła z niej … doniczkę, w której zasiała bazylię. Wystawiła ją na balkonie, by mężczyzna pozostał z nią na zawsze.

Dziewczyna codziennie podlewała bazylię swoimi łzami, sprawiając, że roślina wspaniale rosła, była coraz bardziej kwiecista i bujna. Sąsiedzi, patrząc z zazdrością na roślinę, która widocznie rosła, emanując intensywnym zapachem w tym dziwacznym wazonie w kształcie głowy, zamówili takie donice z terakoty.

Kobieta wybrała bazylię, gdyż ta reprezentuje zioło władców.  Z tego powodu dziś każda Testa di Moro nosi koronę, której celem jest ponowne przedstawienie królewskiej rośliny, która pierwotnie zdobiła głowę owego nieszczęśnika.

Do dziś na sycylijskich balkonach można podziwiać piękne głowy Maurów, Teste di Moro  nazywane też „głowami tureckimi”.

Taki rodzaj przestrogi dla wszystkich mężów, nigdy nie zdradzaj Sycylijki!

Teste di Moro, legenda z Palermo, Sycylia

Kobieca głowa

Istnieje jeszcze jedna wersja legendy. Pewna młoda szlachcianka z Palermo zakochała się w Maurze. Na ich nieszczęście, gdy ta miłość została odkryta, oboje zostali skazani na szafot. Głowy zakochanych wystawiono na widok publiczny „wykorzystując” je jako donice.

Okrutne, ale czy w którejkolwiek z tych legend jest jakieś ziarno prawdy?

Wskazówka I Najbardziej znane Teste di Moro wykonuje się w Caltagirone, w południowo-wschodniej części Sycylii, które słynie z produkcji ceramiki. Każdy egzemplarz jest unikalny, ręcznie robiony, więc nie są to tanie wyroby. Łatwo znaleźć je także w internecie, ceny wahają się między 90 a 500 EUR, ale największy wybór jest w przedziale 200-400 EUR.

Teste di Moro, legenda z Palermo, Sycylia

Kim są Maurowie?

To nazwa używana do XIX w. w językach europejskich na określenie zamieszkujących Hiszpanię muzułmanów oraz Arabów i Berberów z północno-zachodniej Afryki.

W średniowieczu odnosiła się do muzułmanów, mieszkańców półwyspu Iberyjskiego, którzy stworzyli cywilizację Andaluzji. Przez blisko osiem stuleci wywarli ogromny wpływ na kulturę i architekturę dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii.

W XI–XVII wieku Maurowie byli sukcesywnie wypierani przez Hiszpanów i osiedlali się głównie w Afryce Północnej. Obecnie tak określa się ludności Mauretanii i części Algierii i Maroka.

Wskazówka I Wybierasz się do stolicy Sycylii? Oto 25 genialnych adresów, gdzie zjeść w Palermo.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Teste di Moro, legenda z Palermo, Sycylia
Teste di Moro, legenda z Palermo, Sycylia

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria
Previous post
Arcomagno – ukryty klejnot Kalabrii, San Nicola Arcella
Ristorante U Curdunn Locorotondo, Apulia
Next post
LOCOROTONDO, APULIA – restauracja U Curdunn, lokalna kuchnia locorotondese

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

Back
SHARE

Teste di Moro – makabryczna legenda z Palermo, Sycylia