Arcomagno – ukryty klejnot Kalabrii, San Nicola Arcella

Arcomagno – ukryty klejnot Kalabrii, San Nicola Arcella

Arcomagno (Arco Magno) to naturalny łuk skalny, który powstał na cyplu San Nicola Arcella w północnej części Kalabrii. Jest to jedno z najciekawszych miejsc nad morzem Wybrzeża Cedrowego, Riviera dei Cedri. Do łuku i niewielkiej, choć wyjątkowo uroczej plaży, można dotrzeć zarówno drogą lądową, jak i morską.

Plaża Arcomagno jest znana również jako plaża Eneasza, od imienia trojańskiego bohatera, który przeszedł przez te rejony po upadku Troi.

Nadzwyczajne piękno tego miejsca przyciąga turystów, którzy podobnie jak ja, pragnęli nasycić oczy niezwykłością Arcomagno. Jednak, jeśli marzy ci się mieć kawałek plaży tylko dla siebie bądź tu jak najwcześniej rano albo przyjedź tu przed lub po sezonie.

Niezależnie od pory roku, jeśli tylko możesz, zostań tu do zachodu słońca. To właśnie wtedy rozpoczyna się najpiękniejszy spektakl kolorów słońca, nieba, morza i gór.

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Jak dojechać do Arcomagno

Pociągiem i autobusem

Arco Magno znajduje się w pobliżu miasteczka San Nicola Arcella, między Scalea a Praia a Mare. Stacje kolejowe są w Scalea i Praia a Mare, do San Nicola Arcella trzeba dojechać autobusem.

Ja sugeruję dojechać do Scalea i tam wziąć autobus do San Nicola Arcella. W sezonie autobus jedzie autobus nad samo morze, ale po sezonie nie ma takiej opcji. Wówczas dojedziesz do San Nicola Arcella, skąd trzeba dość.

Ze Scalea jedzie niebieski autobus przewoźnika Preite.

Arcomagno, San Nicola Arcela, Kalabria
Fragment plaży, spiaggia di San Nicola Arcella

Samochodem

To zdecydowanie najlepsza i najwygodniejsza opcja dojazdu. Można przyjechać bądź z kierunku Scalea – San Nicola Arcella lub od strony Praia a Mare.

Gdzie parkować

Od strony Scalea San Nicola Arcella

Il Furano Parcheggio – najwygodniej parkować na ostatnim parkingu położonym jadąc wzdłuż plaż San Nicola Arcella – Lido Nettuno i Pamela Beach. W 2021 roku koszt parkowania na cały dzień wynosił 8 EUR. Jeśli jesteś klientem lido, jest dedykowany parking.

Niektórzy parkują wcześniej, wzdłuż drogi dojazdowej, co wiąże się z nieco dłuższym zejściem na plażę i powrotem pod górkę.

Wskazówka I Na samym końcu lido Pamela Beach jest fragment plaży publicznej, bezpłatnej oraz wejście na schody prowadzące na łuk Arco Magno i plażę Spiaggia dell’Arcomagno. Wejście jest przy samej skale, bardzo niepozorne. W razie grożącego niebezpieczeństwa, np. przy złej pogodzie, przejście jest zamykane.

Od strony Paia a Mare

Można także zaparkować od drugiej strony łuku Arco Magno, przy plaży miejskiej, Spiaggia Fiuzzi, Parcheggio Grotta Arcomagno.

Wskazówka I Tu należy przejść schodami na fragment plaży bezpłatnej, skąd jest przejście na Arcomagno. W razie ewentualnego niebezpieczeństwa związanego chociażby z kiepską pogodą, przejście na fragment plaży publicznej jest zamykane.

Poniżej na mapie zaznaczyłam dojazd samochodem ze Scalea na parking Il Furano Parcheggio, który jest na wysokości lido Pamela Beach (samej nazwy parkingu na mapie nie ma).

Jak dopłynąć do plaży Arcomagno

Na okolicznych plażach są liczne wypożyczalnie sprzętu, można także wykupić rejs wzdłuż wybrzeża.

Na są plażę Arcomagno można dopłynąć SUP-em, kajakiem, canoe, rowerem wodnym. Łodzie i statki zatrzymują się przed łukiem, a chętni dalej mogą dopłynąć do plaży wpław.

Jeśli morze jest spokojne, a ty czujesz się na siłach, możesz z Pamela Beach dopłynąć nawet wpław, jeszcze lepiej, jeśli masz płetwy i maskę (ja tak zrobiłam). Musisz jednak trzymać się dość blisko skał, ponieważ ruch łodzi na wodzie jest spory. Po drodze są miejsca, gdzie śmiałkowie lubią się wspinać na skały i skakać do wody z kilku metrów wysokości.

 Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria
Spiaggia dell’Arcomagno
Arcomagno-San-Nicola-Arcela-Calabria-01
Niewielkie jednostki mogą wpływać na plażę, kajaki, SUP-y, rowery wodne, canoe
Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria
lub o własnych siłach

Jak dotrzeć pieszo na plażę Arcomagno

Od strony plaży Pamela Beach (San Nicola Arcella)

Trasę pieszą można prześledzić na mapie. Najpierw idziemy w górę, wpinając się na klif ponad plażą Pamela Beach, następnie po łuku Arcomagno, skąd rozpościerają się najpiękniejsze panoramy. Schodzimy na Spiaggia dell’Arcomagno. Potem można iść dalej, wracając nieco na szlak, schodzimy z niego w dół na niewielką plażę, by dojść (przez wodę) do kolejnego łuku, Arco di Enea. Stamtąd można przejść na kolejną plażę (na mapie naznaczona jako Spiaggia libera).

Ale po kolei. Na plażę Arcomagno można dotrzeć pieszo stromą ścieżką rozpoczynającą się na Pamela Beach. Schody są poprowadzone zygzakiem na ścianie klifu, dzięki czemu co chwilę są piękne widoki.

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria
Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Idąc łukiem można podziwiać piękno wybrzeża, w tym skałę, Scoglio dello Scorzone, wyspę Dino i pobliskie miasteczko, Praia a Mare.

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria
Na pierwszym planie Scoglio dello Scorzone, na dalszym wyspa Dino

Zdecydowane polecam mieć na sobie w miarę wygodne buty, ścieżka zaczyna się wspinaczką po schodach, ale potem zamienia się w szlak, gdzie wystają skały, jak też można się poślizgnąć na piasku. Przejście nie trwa długo, około 20 minut z przystankami na zdjęcia i nie jest niebezpieczne, choć należy iść uważnie.

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria
Fragment szlaku i plaża, Spiaggia dell’Arcomagno z grotą, Grotta del Saraceno
Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria
Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Ostatni odcinek to zwężenie, które co wymaga przepuszczenia osoby idącej w przeciwnym kierunku, jak też rozwidlenie. Schodząc w prawo idziemy na plażę Arcomagno. Idąc w lewo, na mniejszą plażę z dużymi skałami (poniżej na zdjęciu), skąd jest przejście do kolejnego łuku, Arco di Enea.

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Od strony Praia a Mare

Z plaży miejskiej spiaggia Fiuzzi należy iść w kierunku przejścia szlakiem na odcinek plaży bezpłatnej. Szlak może być czasami zamknięty, jeśli z jakiegokolwiek względu zostanie uznane za niebezpieczne.

Jeśli jednak wszystko przebiegnie pomyślnie, dochodzi się do Arco di Enea, ale trzeba się liczyć z zejściem do skałach wymagających zrobienie kilku wysokich kroków.

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria
Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Co cię może zaskoczyć przy Arco Magno?

Trzy rzeczy.

Po pierwsze, w tym miejscu tryska podwodne źródło słodkiej wody bogatej w dwutlenek węgla. Dzięki temu woda jest tu niemal lśniąca, ale i zimniejsza. Osoby, które o tym nie wiedzą są zaskoczone wyraźnie chłodniejszą wodą.

Po drugie, na plaży Arcomagno jest duża grota, Grotta del Saraceno. Wg legendy niegdyś ukrywali się tu Turcy dokonujący napadów na pobliskie miejscowości.

I w końcu po trzecie, są tu wyjątkowe zachody słońca! Widok promieni zachodzącego słońca wpadających przez łuk na plażę to iście magiczna chwila. Pamiętaj jednak, że po zachodzie słońca robi się naprawdę ciemno, więc jeśli przypłynąłeś kajakiem, nie czekaj do ostatniej chwili.

Arcomagno, Arco Magno, San Nicola Arcela, Kalabria

Co jeszcze polecam w tej okolicy

Zdecydowanie Isola di Dino. Wyspa jest przepiękna, słynie z niesamowitych grot, z czego najbardziej znane to Grotta Azzurra i Grotte delle Cascate oraz wyjątkowej flory. Przez pewien czas wyspa była w rękach prywatnych, stąd też niszczejące pozostałości po infrastrukturze, która powstała z myślą o turystyce. Na wyspie jest także droga o długości 1700 m prowadząca z jedynej kei do punktu widokowego na klifie wysokim na ponad 80 metrów.

To także wymarzone miejsce dla osób nurkujących. Osiemnaście metrów pod powierzchnią wody jest Grotta Gargiulo słynąca z wyjątkowego bogactwa życia podwodnego. Ale sam snorkeling także dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Nazwa wyspy pochodzi od greckiego słowa „dina”, które oznacza burzę. Kiedy szaleje sztorm, fale rozbijające się o klify wyspy stanowią spektakularny widok.

Aby dotrzeć na wyspę lub w jej okolice, można wykupić rejs łodzią, jachtem, dopłynąć kajakiem, a nawet rowerkiem wodnym. Jaskinie są naprawdę godne podziwu.

Isola di Dino, San Nicola Arcela, Kalabria

Isola di Dino, San Nicola Arcela, Kalabria

Gdzie kupić dobry sprzęt na snorkeling

Acquamarina, Via Cavalier Pasquale Longo 12, 87028 Praia a Mare.

Mogę jak najbardziej polecić ten sklep dla wędkarzy i osób szukających sprzętu na snorkeling czy też na spearfishing (łowiectwo podwodne). Sklep wygląda niepozornie, a większość klienteli to panie przychodzące tu po letnie obuwie na plażę, ale właściciel zna się na rzeczy. Pomoże ci dobrać odpowiednią maskę, płetwy. Doradzi, możesz wszystko przymierzyć (dezynfekuje), będziesz autentycznie zadowolony z zakupu.

Wskazówka I Osobiście od niemal 30 lat jestem wierna trzem markom: Mares, Cressi, Technisub i gorąco je polecam do nurkowania i snorkelingu. To włoskie marki, które są powszechnie dostępne – szczególnie Cressi i Mares – nie tylko w specjalistycznych sklepach nurkowych, ale te oferują profesjonalną pomoc w doborze sprzętu.

Gdzie nocować

Najbliższe miejscowości to San Nicola Arcella oraz słynne wakacyjne kurorty, Praia a Mare i Scalea.

San Nicolla Arcella

W San Nicola Arcella polecam piękne miejsce noclegowe, La Casa di Ivana, gdzie można zjeść smaczne i zróżnicowane śniadanie na tarasie z widokiem na morze.

Scalea i Praia a Mare

Praia a Mare i Scalea to dla mnie dwa miasteczka, które nieco zagubiły swoją tożsamość, stając się ostoją dla wielkich hoteli. Niemniej, plaże są tu piękne, baza noclegowa oczywiście duża, jak i cała turystyczna infrastruktura. Z tych dwóch bardziej polecam Scalea.

Grisolia

Jeśli jesteś gotowy zaryzykować mieszkanie nie nad morzem, ale w górach, polecam ci nocleg u Polki, Moniki Wójtowicz.

Casa Felice Calabria – to trzy apartamenty w Grisoliaw górach, ale z widokiem na morze. Możesz skorzystać z tej opcji, jeśli podróżujesz własnym środkiem transportu. Autobusy jak najbardziej kursują, ale wówczas jesteś ograniczony rozkładem jazdy, a autobusy nie są aż tak częste. Nie mniej, bardzo polecam mieszkanie w Moniki, jest wygodne, dobrze wyposażone, świeżo po remoncie. Choć Monika nie mieszka na miejscu przez cały rok, spędza tu wiele tygodni w ciągu roku, szczególnie latem. Wraz ze swoją rodziną są bardzo aktywni, więc widzieli i doświadczyli w tym rejonie Kalabrii już wiele, dlatego mają sporo ciekawych poleceń, co zobaczyć w okolicy. Poza tym, to wspaniali ludzie. Apartamenty Moniki znajdziesz na Airbnb oraz na Facebooku lub napisz do Moniki na adres email: casafelicecalabria@gmail.com.

Casa Felice Calabria, Grisolia
Apartament z ogrodem na parterze

Casa Felice Calabria, Grisolia
Apartament na I piętrze z balkonem

Casa Felice Calabria, Grisolia
Mieszkanie na poddaszu (II piętro) z balkonem

Korzystając z tego linka (możesz też kliknąć w logo) zapewniasz sobie około 145 zł zniżki na swoją pierwszą podróż z Airbnb. Dokładna kwota zależy od kursu dolara. Ten portal powstał jako wyszukiwarka miejsc, gdzie możemy tanio nocować wśród lokalnej społeczności.

Gdzie szukać noclegów we Włoszech. Airbnb

Wskazówka I Jeśli zastanawiasz się, co zjeść w Kalabrii, polecam artykuł o lokalnych smakowych.  Zapraszam cię także do Tropei, najpiękniejszego miasta Kalabrii, a także poznania trzech szlaków wzdłuż kalabryjskiego wybrzeża.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Arcomagno – hidden gem of Calabria, San Nicola Arcella
Arcomagno – hidden gem of Calabria, San Nicola Arcella

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Kandyzowane pomarańcze zanurzone w czekoladzie
Previous post
Przepis na kandyzowane pomarańcze zanurzone w czekoladzie
Teste di Moro, legenda z Palermo, Sycylia
Next post
Teste di Moro – makabryczna legenda z Palermo, Sycylia

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Arcomagno – ukryty klejnot Kalabrii, San Nicola Arcella