KSIĄŻKI O WŁOSZECH – 110 tytułów, które zabiorą Cię do Italii

KSIĄŻKI O WŁOSZECH – 110 tytułów, które zabiorą Cię do Italii

Oto zestaw 110 książek o Włoszech, których akcja toczy się – bardziej lub mniej – w Italii. Autorzy, jako tło swoich dzieł szczególnie upodobali sobie Wenecję, Rzym i Toskanię, ale znajdziemy tu dużo więcej wspaniałych miejsc. Mamy tu przekrój gatunków literackich, włoskich regionów, a opowieść dzieje się na przestrzeni wielu wieków. Oto książki o Włoszech, o które tak często pytacie.

Będę niezmiernie zobowiązana na każde uzupełnienie listy w komentarzach.

Książki o Włoszech, 110 tytułów

Oto, co znajdziecie w tym wpisie

Książki o Włoszech

Gill Anton, Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki

Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztukiI To biografia niekonwencjonalnej kobiety, która uwielbiała szokować. Ekscentryczna, trudna, nieoceniona. Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć, że zostanie żoną bogatego biznesmena, tymczasem stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku. Całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. W Nowym Jorku, w Paryż u i w każdym miejscu, w którym znalazła się choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych. To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Anton Gill przedstawia biografię patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów. Jej życie było dokładnie takie, jak sztuka, którą kochała – surrealistyczne.

Peggy Guggenheim

John Berendt, Miasto spadających aniołów

Miasto spadających aniołów I Wenecja – miasto masek i zagadek, gdzie wąskie uliczki i przejścia tworzą gigantyczny labirynt, który dezorientuje i pogłębia wrażenie tajemnicy.

Julia Blackburn, Życie zaczyna się we Włoszech

Życie zaczyna się we Włoszech I Rozsypujący się dom. W pustych pokojach piec chlebowy, złamana łopata, gliniane dzbany, które wciąż cierpko pachną oliwą. W szafach zostały ubrania, na kredensie stoi milczący budzik, na ścianie wisi obrazek wycięty z gazety.

Marlena de Blasi, Tysiąc dni w

Wenecji I Wpadają na siebie przypadkiem na Piazza San Marco – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec.

Orvieto I Orvieto – malownicze średniowieczne miasteczko w Umbrii, nazywanej “zielonym sercem Italii”. To właśnie tam postanawiają przeprowadzić się Marlena i Fernando, by znaleźć dla siebie nowy dom.

Toskanii I Znowu miłość od pierwszego wejrzenia! Do przepięknej starej willi San Casciano dei Bagni, wspaniałego toskańskiego pejzażu. Nie bez znaczenia jest lokalna winnica, kulinaria i obecność starego, poczciwego sąsiada Barlozzo.

Wieczory w Umbrii I Cztery przyjaciółki spotykają się w każdy czwartek w starym kamiennym domu na wzgórzach nad Orvieto, aby wspólnie gotować, jeść, pić wino i rozmawiać o życiu. Bohaterki powieści są rodowitymi Umbryjkami, wielbicielkami i strażniczkami umbryjskich tradycji kulinarnych. To powieść nie tylko o kuchni, o smakach i zapachach Umbrii, lecz także o wierności, starzeniu się, mężczyznach, dzieciach, przeznaczeniu, mafii i Kościele. Książka zawiera przepisy tradycyjnej kuchni Umbrii, które bohaterki z upodobaniem przygotowują i spożywają.

Tamtego lata na Sycylii I Akcja powieści rozgrywa się przez ostatnie pół wieku na Sycylii. Tosca była biedną dziewczynką, którą ojciec oddał na wychowanie do pałacu Leo d’Anjou, gdzie żyła jak księżniczka. Jej losy nierozerwalnie zostały połączone z losami tego jednego z ostatnich książąt na Sycylii.

Marlena de Blasi, Wieczory w Umbrii
Tamtego lata na Sycylii, Marlena de Blasi

Borghese Junio Valerio

Morskie diabły I Książka wspomnieniowa, poświęcona włoskim morskim siłom specjalnym, które skupione zostały w 10 Flotylli MAS. Autor początkowo dowodził okrętem podwodnym „Scire”, który był nośnikiem „żywych torped”, a następnie został dowódcą tych elitarnych sił, które nie miały sobie równych w okresie drugiej wojny światowej. Nie tylko dla miłośników historii II wojny światowej.

Morskie diabły

Josif Brodski, Znak wodny

Znak wodny I Rosyjski poeta, od kiedy w 1972 roku znalazł się na wygnaniu, spędzał w Wenecji każde Boże Narodzenie i część mglistego, chłodnego stycznia.

Don Brown, Anioły i demony

Anioły i demony I Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka.

Maciej A. Brzozowski, Włosi. Życie to teatr

Włosi. Życie to teatr I Republika Włoska, Italia, Włochy – Bel Paese, Piękny Kraj, jak mówią sami Włosi. Jacy są ci, którzy tak poetycko nazywają swój kraj?

Włosi. Życie to teatr, Brzozowski

Tessa Capponi-Borawska

Dziennik toskański I Autorka przyjeżdża co roku na wakacje do Toskanii z mężem Polakiem i czwórką dzieci. Miejscem spotkań całej rodziny jest Villa Calcinaia, letnia siedziba rodu Capponich, malowniczo położona wśród winnic i pól uprawnych.

Laurel Corona, Wenecja Vivaldiego

Wenecja Vivaldiego I “Wenecja Vivaldiego” to niezwykle barwny obraz słynnego miasta miłości, ukazujący życie i sercowe rozterki dwóch wyjątkowych kobiet. Chiaretta i Maddalena zostały porzucone na schodach sierocińca Ospedale della Pietà prowadzącego słynną szkołę muzyczną.

Alexis Curvers, Tempo di Roma

Tempo di Roma I Cytat z Huberta Juina: Nie sądzę, by od czasów Stendhala tak pięknie pisano o Rzymie, jak robi to Curvers w Tempo di Roma.

Dariusz Czaja, Gdzieś dalej, gdzie indziej

Gdzieś dalej, gdzie indziej I Książka jest zbiorem esejów podróżnych opowiadających o włoskim Południu. O Apulii głównie, z niewielkim wypadem do sąsiedniej Basilicaty.

Arnaud Delalande, Pułapka Dantego

Pułapka Dantego I Wenecja, rok 1756. Wieczorem, w opustoszałym teatrze San Luca, ma miejsce makabryczna zbrodnia…

Anna Dudek, Dolce vita po polsku

Dolce vita po polsku I Grażyna Torbicka, Zbigniew Boniek, Ania Kuczyńska, Jan Rokita, Jacek Pałasiński, Janusz Kaniewski czy Sergiusz Stochmiałek opowiadają, jak można w Polsce żyć po włosku. Anna J. Dudek, dziennikarka działu zagranicznego „Polska The Times”. Z pochodzenia lublinianka, z zamieszkania warszawianka, z urody i przekonania rzymianka. Któregoś dnia, gdy dopadła ją włoska nostalgia, pomyślała, że pewnie są jakieś sposoby, by żyć w Polsce po włosku. Wzięła telefon, dyktafon i wyruszyła na dziennikarskie dochodzenie. Efekty są arcyciekawe.

Dolce vita po polsku. Anna Dudek

Sarah Dunant, Kurtyzana z Wenecji

Kurtyzana z Wenecji I Pełen rozmachu romans historyczny, a zarazem wspaniała powieść o pożą­daniu, podstępie i przyjaźni, rozgrywająca się w renesansowej Wenecji.

Dario Fo, Córka papieża

Córka papieża I Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jednej z jego luksusowych kurtyzan.

Sara Gay Forden, Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku I Autorka książki rozważa, czy zabójstwo, o którym było głośno, zostało zrealizowane na żądanie żony Maurizia Gucciego, czy może jednak kogoś innego. Jeśli tak, to kogo? Jeśli to sprawka Patrizii, to co nią kierowało? Zazdrość o małżonka czy chęć wejścia w posiadanie biznesu? Uznana przez „The Economist” za jedną z najlepszych książek roku, Gucci opowiada niezwykłą historię potęgi dynastii Guccich i równie niezwykły upadek. Podczas gdy firma osiągała bezprecedensowy sukces, rodzina pogrążyła się w osobistej tragedii. W 1993 roku ta luksusowa marka znalazła się na skraju bankructwa, do czego przyczyniły się złe decyzje Maurizia Gucciego.

Cornelia Funke, Król złodziei

Król złodziei I Estera chciałaby zatrzymać tylko młodszego Bo, a starszego, Prospera, odesłać do szkoły z internatem. Chłopcy postanawiają zostać razem i wyruszają z Hamburga do odległej Wenecji.  Wenecja w opowieściach mamy jawiło się jako baśniowa kraina, pełna skrzydlatych lwów i rżących koni.

Diego Galdino, Pierwsza kawa o poranku

Pierwsza kawa o poranku I Pierwsza poranna kawa jest dla baristy. Zawsze. Massimo jest trzydziestoletnim właścicielem baru i jeszcze nigdy się nie zakochał.

Francois-Regis Gaudry & przyjaciele, Italia na talerzu

Italia na talerzu I Ta książka to wyprawa sensoryczna po Italii i kuchni włoskiej. Książka, która jest francusko-włoskim wyznaniem miłości do cucina italiana, jest tak ambitna, bogata i smakowita, że nie wyobrażam sobie miłośnika Włoch, który by jej nie pożądał. Z francuskim dziennikarzem i grupą jego przyjaciół, strona po stronie przedzieramy się podstawy kuchni włoskiej, studiujemy przyrządy kuchenne, co jest czym na stole – po włosku, nabieramy biegłości w kulinarnej ekspresji, robimy makaron i … uczymy się jeść spaghetti! Wreszcie – niczym na talerzu – otrzymujemy abecadło kuchni włoskiej i dopiero tak przygotowani, wyruszamy w podróż po regionalnych smakach, kultowych produktach i restauracjach! Na trasie dosiadają się do nas mistrzowie kuchni włoskiej, którzy opowiadają swój kawałek historii, poznajemy konkretne przepisy, rodzaje pomidorów, pieczywa, słodkich wypieków, piwa, mięsa, warzyw i owoców. Ciężko mi zliczyć to bogactwo treści. Jest sztuka robienia pizzy i aperitivo, karnawałowe przysmaki i kulinarne dziwactwa. Nie brakuje opowieści o kawie, oliwkach i oliwie, pierożkach, risotto, tu nawet jest galaktyka gnocchi! Poznasz kulinarnych pisarzy, rodzaje lokali gastronomicznych w Italii, jej wysokość bazylię, macie też bilety na mecz win Francja kontra Włochy! Ta książka mnie osobiście zadziwia i szokuje! Nie spodziewałam się, że jest AŻ TAK DOBRA i TAK PIĘKNA! Jest duża, jest ciężka, jest niesamowicie wydana! Podoba mi się ogromnie przystępny język, infografiki, ilustracje, zdjęcia, mapy, a nawet tabele serów! Ta jedna książka wystarczy, aby ogarnąć wiedzę o kuchni włoskiej z nawiązką! Tu są nawet grzyby, jakie znajdziemy w lesie o określonej porze roku.

Italia na talerzu

Catherine George, Lee Wilkinson, Jacqueline Baird

Co się zdarzyło w Wenecji? I Trzy kobiety, które los zaprowadził do Wenecji. Każda z nich przekona się, jakie tajemnice skrywa to miasto zakochanych.

Elizabeth Gilbert, Jedz, módl się, kochaj

Jedz, módl się, kochaj I Elizabeth Gilbert przed trzydziestką miała wszystko, o czym powinna marzyć nowoczesna kobieta: męża, dom za miastem, dobrą pracę. Mimo to nie była ani szczęśliwa, ani spełniona.

Kristin Harmel, Moje rzymskie wakacje

Moje rzymskie wakacje I Aromat prawdziwego cappuccino, smak lekkiego wina, dotyk słońca na twarzy… To wszystko czuje rozsądna Cat, kiedy w porywie serca wraca do Włoch, by odnaleźć młodzieńczą miłość. Jednak sprawy przybierają niespodziewany obrót.

Mary Hoffman, Pętla Sokolnika

Pętla Sokolnika I Powieść reklamowana jako Imię róży dla nastolatków jest mieszanką wątków kryminalnego i romansowego, żywej akcji i świetnie oddanego kolorytu średniowiecznych Włoch.

Philip Kazan, Apetyt

Apetyt I Nino jest geniuszem smaku. Jego dar dla jednych jest błogosławieństwem, inni uznają go za przekleństwo. Gdy Leonardo da Vinci uczy się mieszania pigmentów, Nino łączy cynamon, pieprz, gałkę muszkatołową i wanilię….

Piotr Kępiński, Szczury z Via Veneto

Szczury z Via Veneto I Piotr Kępiński kreśli portret miejsca od wieków targanego namiętnościami. Łącząc czujność obserwatora z zaangażowaniem mieszkańca, opisuje kraj, który fascynuje go od lat. Spaceruje ulicami Rzymu i Sieny, odwiedza Materę i Cilento, opowiada o sardyńskich pragnieniach separatystycznych, osiedlach Romów i handlu narkotykami na rzymskich cmentarzach. Razem z nim odwiedzamy turyńskie wystawy, smakujemy sycylijskich pani, jedziemy rowerem wzdłuż Tybru i zaglądamy do wnętrz Watykanu.

Piotr Kępiński, Szczury z Via Veneto

Wally Lamb, To wiem na pewno

To wiem na pewno I Wielowątkowa saga rodzinna – wielki światowy bestseller pełna prawdy o ludzkiej naturze opowieść o miłości i nienawiści, buncie i przeznaczeniu bogata panorama życia prowincjonalnej Ameryki na przestrzeni wielu dziesięcioleci.

Maria Malina Malina, Ponte Vecchio

Ponte Vecchio. Stary Most I Opowieść o pięknej i głębokiej, lecz niezmiernie trudnej miłości dwojga młodych ludzi. Ona – Polka, pełna wdzięku, delikatności i naiwnego uroku, niedoświadczona w miłości studentka romanistyki. On – Włoch z głębokiego Południa, niebywale przystojny, pełen temperamentu, otwarty i czuły, lewicujący student.

Donna Leon, Komisarz Brunetti

Komisarz Brunetti I To seria 22 kryminałów

Norman Lewis, Neapol 44

Neapol `44 I Kiedy Lewis przybył do Neapolu, sytuacja – podobnie jak w reszcie kraju – poważnie się komplikowała. Kampania włoska trwała, Mussolini…

Stefano Liberti, Na południe od Lampedusy

Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy I Stefano Liberti poświęcił wiele lat na rozmowy z tymi, których największym pragnieniem jest ucieczka. Na południe od Lampedusy opowiada o przyczynach i motywacji popychających afrykańskich emigrantów do ruszenia w niebezpieczną podróży przez cały kontynent aż do niepewnego europejskiego celu.

Marcin Nowak Lubecki, Łza i morze

Łza i morze I W przewrotnym debiucie Marcina Nowaka Lubeckiego odnajdujemy go w rzeczywistości PRL-owskiej jako zaangażowanego politycznie literata, uznanego pisarza, prezesa Związku Literatów Polskich, sygnatariusza antydemokratycznych uchwał.

Erri De Luca, Montedidio

Montedidio I Montedidio, w wolnym przekładzie: Góra Pana, uboga dzielnica Neapolu. Trzynastoletni chłopiec uczy się zawodu stolarza, miłości przez podwójne m (ammore), sztuki rzucania bumerangiem i dorosłego życia.

Tomasz Mann, Śmierć w Wenecji

Śmierć w Wenecji I Książka zawiera dwa opowiadania, tytułową Śmierć w Wenecji oraz Mario i czarodzieja.

Ferenc Mate

Winnica w Toskanii I Autentyczna historia małżeństwa Máté pełna jest niepowtarzalnego smaku idyllicznej Toskanii, szlachetnych trunków i rozpływających się w ustach potraw.

Wzgórza Toskanii I Pod koniec lat osiemdziesiątych Candace i Ferenc Máté opuścili Nowy Jork , aby osiedlić się w starym gospodarstwie na wzgórzach Toskanii.

Mądrość Toskanii I Máté przeciwstawia toskańską mądrość konsumpcyjnemu modelowi życia, z bezosobową kulturą wielkomiejską i spadkiem poczucia bezpieczeństwa.

Predrag Matvejević, Inna Wenecja

Inna Wenecja I Autor snuje opowieść nie tylko o wspaniałych obrazach i kościołach, ale na przykład o różnych rodzajach drewna, kamienia czy cegły użytych do wzniesienia pięknych budowli. Albo o anonimowych, starożytnych mapach miasta.

Frances Mayes

Pod słońcem Toskanii I To opowieść życia autorki, która po przykrych osobistych przejściach zaczyna wszystko od nowa: kupuje stary dom na toskańskiej wsi, z wielką miłością i pietyzmem go odnawia, rozkoszuje się leniwie płynącym życiem włoskiej prowincji, urodą zabytków, smakiem wymyślonych przez siebie potraw – bo jest ona wielkim smakoszem i doskonałą kucharką; dwa rozdziały książki to po prostu zestaw niezwykle oryginalnych przepisów kulinarnych.

Bella Toskania I Bella Toskania to kontynuacja Pod słońcem Toskanii, czyli kolejny notatnik z zapiskami z życia powszedniego Amerykanki osiadłej na włoskiej prowincji.

Codzienność w Toskanii I Słoneczna opowieść z wątkami autobiograficznymi, pełna przepisów kulinarnych, włoskiej architektury i sennego klimatu prowincjonalnych miasteczek.

Pod słońcem Italii I Frances Mayes wraz z Ondine Cohane oprowadzają po mało znanych perełkach Włoch, zapraszają do miejsc położonych z dala od typowych tras, dzielą się niepowtarzalnymi doświadczeniami.

Kobiety w blasku słońca I Historia czterech kobiet, które – wcześniej sobie obce – budują silną więź, odkrywając razem piękno Włoch. Przed upływem najbardziej wyjątkowego roku w życiu każdej z nich, wszystko ulegnie zmianie.

Pod słońcem Italii, Frances Mayes
Kobiety w blasku słońca, Frances Mayes

Ian McEwan, Ukojenie

Ukojenie I Doskonałe połączenie thrillera ze studium ciemnych stron ludzkiej psychiki. Colin i Mary, para z siedmioletnim stażem, spędzają wakacje w Wenecji.

Eduardo Mendoza, Wyspa niesłychana

Wyspa niesłychana I Grzechem jest nie mieć marzeń. Fábregas rzuca wszystko – rodzinę, firmę, kochankę. Przeznaczenie lub przypadek prowadzi go do Wenecji.

Iwona Menzel, Z widokiem na Castello

Z widokiem na Castello I W zawieszonej wysoko nad urwiskiem willi, z której okien rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Capri i wyrastający nieoczekiwanie pośrodku morza Castello Aragonese, co roku spotyka się gromadka stałych gości.

Jarosław Mikołajewski, Dolce vita

Dolce vita I Czytając te opowiadania Wisława Szymborska śmiała się i wzruszała. Pewnie odnajdywała w nich tę samą piękną dziwność świata, nad którą zachwyt i którą zadziwienie uczyniły z niej Poetkę. Bo proza Mikołajewskiego jest na swój niezwykły sposób “Szymborska” – erudycyjna i przewrotna, głodna wysmakowanych doznań i pełna pasji ukrytej za lekko ironicznym dystansem.

Alberto Moravia

Kobieta Leopard I Rękopis, starannie złożony w twardej granatowej teczce, znaleziono na biurku autora w dniu jego śmierci.

Konfomista I Marcello za wszelką cenę pragnie normalności. Angażuje się w działalność rosnącego w siłę ruchu faszystowskiego. Gdy otrzymuje zlecenie zabicia dawnego profesora, nie waha się nawet przez moment.

Mario I Życie wyższych sfer włoskich, rzymskiego mieszczaństwa, a także sklepikarzy, nędzarzy, oszustów i cwaniaków.

Matka i córka I Pełna napięcia i wzruszająca historia dwóch kobiet, które wojna światowa wyrwała z cichego domu na Zatybrzu i rzuciła w wir dramatycznych zdarzeń.

Nuda I Czym jest nuda? Szczególnym stanem ducha i umysłu. Niezdolnością wyjścia poza samego siebie, mgłą, w której gubi się myśl.

Obojętni I Życie jest taki, jaki jest. Nie da się go zmienić -powtarzają starsi bohaterowie tej powieści. I żyją spleceni łóżkowymi intrygami, próżni, zawistni, zakłamani.

Opowiadania rzymskie I Cudownie niedzisiejsze, ascetyczne w wyrazie! Dowcipne, prześmiewcze, zmuszające do myślenia i formułowania własnych wniosków.

Podróż do Rzymu I Podróż 20-latka, która ma być spotkaniem z kilkanaście lat nie widzianym ojcem.

Pogarda I Młody krytyk teatralny, Riccardo Molteni, marzy o karierze dramaturga.

Raj I 34 małe studia psychiki kobiecej.

Rzecz jest tylko rzeczą I 44 opowiadania objęte tytułem “Rzecz jest tylko rzeczą”.

Rzymianka I Adriana jest młoda i olśniewająco piękna.

Uwaga I Kobieta, która prowadzi dom publiczny, zmusiła swoją 14-letnią córkę do uprawiania nierządu.

Kazimierz Mrówka, Wenecja

Wenecja I Opowieść składa się z dwóch części. Pierwszą („Do Wenecji”) stanowi literacki opis podróży do Wenecji, natomiast druga („Wenecja – Inna utopia”) zawiera pięć esejów filozoficznych poświęconych temu miastu na wodzie: „Utopia budowania na wodzie”, „Linia labiryntu”, „Wenecja w zwierciadle odbita”, „Śmierć (w) Wenecji”, „Maska”.

Katarzyna Nowacka, Sekrety Florencji

Jeśli interesują cię ciekawostki o Florencji, polecam ci książkę Katarzyny Nowackiej „Sekrety Florencji”, która pojawiała się na rynku stosunkowo niedawno. Na pewno odnajdziesz w niej mnóstwo fantastycznych informacji. Nie jest to klasyczny przewodnik, lecz nieśpieszny spacer po Florencji, w czasie którego odwiedzamy przede wszystkim miejsca mniej popularne wśród turystów.

Sekrety Florencji

Susan Parisi, Krew marzeń

Krew marzeń I Thriller historyczny: ekscytująca i lubieżna powieść w klimacie słynnego Pachnidła, rozgrywająca się w XVIII-wiecznej Wenecji podczas karnawału.

Nicky Pellegrino

Sycylijska opowieść I Na słonecznych sycylijskich wzgórzach cztery kobiety uczestniczą w kursie gotowania i jednocześnie pobierają lekcję życia.

Przepis na życie I Przepis na życie wydaje się z pozoru czymś błahym: miłość, szczęście, rodzina, przyjaciele i trochę jedzenia. Czy to aż tak proste?

Rzymska przygoda I Porywająca historia o miłości i muzyce, o jedzeniu i o pasji. Nie ma drugiego takiego miasta jak Rzym lat 50. Brukowane ulice, fontanny i klimatyczne place pełne życia podczas upalnych dni, kafejki i bary, z których nocą dobiega muzyka.

Wakacje w Italii I Ciepła i wzruszająca opowieść o czterech kobietach, które podczas wakacji na Majorce postanawiają, że bez względu na to, co się wydarzy, za cztery lata ponownie spotkają się w jakimś pięknym, słonecznym miejscu.

Włoskie wesele I Dwie zwaśnione rodziny, dwie historie miłosne, mnóstwo pysznego włoskiego jedzenia! Siostra Piety Martinelli wkrótce wyjdzie za mąż, a Pieta, która jest znaną stylistką ślubnych sukien, otrzymała zadanie przygotowania stroju dla panny młodej.

Peter Pezzelli, Lekcje włoskiego

Lekcje włoskiego I Carter Quinn, po powrocie z college’u do rodzinnego Rhode Island, postanawia nauczyć się włoskiego. Nauka obcego języka nie jest jednak prosta, a to za sprawą nauczyciela, Giancarlo. Ekscentryczny staruszek, profesora muzyki, który od lat jej nie tworzy, mieszka sam.

Mario Puzo, Rodzina Borgiów

Rodzina Borgiów I Ostatnia, pośmiertnie wydana powieść wybitnego amerykańskiego pisarza. Barwny fresk historyczny osadzony w realiach Włoch przełomu XV i XVI wieku, ukazuje rodzinę Borgiów, władającą wówczas Rzymem, jako pierwszą włoską mafię, duchowych przodków klanu Corleonów, unieśmiertelnionego w Ojcu Chrzestnym.

Rodzina Borgiów

Ojciec chrzestny I Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta, a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką.

Barbara Quick, Dziewice Vivaldiego

Dziewice Vivaldiego I Historia dziewczyny tak uzdolnionej muzycznie, że Vivaldi zadedykował jej wiele koncertów. Opowieść o dojrzewaniu, miłości, sztuce pełna malowniczych szczegółów z życia XVIII-wiecznej Wenecji i twórcy Czterech pór roku.

Peter Robb, Sycylijski mrok

Sycylijski mrok I W ciągu kilku tysiącleci swojej historii Sycylia wielokrotnie była sceną okrutnych wojen, cierpienia i przemocy. Ta słoneczna wyspa wraz ze swymi plażami, gajami oliwnymi i zabytkami architektury antycznej nieraz pogrążała się w głębokim mroku.

Cathy Rogers, Jason Gibb, Dolce vita. Opowieść o oliwnym gaju we Włoszech

Dolce vita. Opowieść o oliwnym gaju we Włoszech I Nie wiedzieli nic o Włoszech i nikogo tam nie znali, ale uwielbiali oliwę i przygody. Cathy i Jason rezygnują z dobrze płatnej pracy producentów telewizyjnych w Los Angeles. Wraz z roczną córeczką wyruszają w podróż ku nowemu życiu we Włoszech.

Blanka Rolando, Rozmówki włoskie

Rozmówki włoskie I To zbiór opowiadań powstałych pod wpływem arcydzieł malarstwa włoskiego, obrazów Mantegni, Caravaggia, Tycjana czy Leonarda Da Vinci.

Sarah Rossi, Mali odkrywcy wielkich miast: Florencja, Wenecja, Rzym

To zestaw trzech książeczek pięknie ilustrowanych i ciekawie napisanych: Florencja, Wenecja i Rzym. Bo jak sprawić, by mały podróżnik chciał poznać najpiękniejsze miasta świata? Przede wszystkim trzeba spojrzeć na nie oczami dziecka, rozbudzić jego wyobraźnię, a każdą historię opowiedzieć jak baśń pełną intrygujących miejsc i postaci. Trzeba również wybrać najciekawsze zakątki, legendy i życiorysy, które sprawią, że poznawanie dziejów wybranego miasta stanie się emocjonującą przygodą. Można jest kupić razem – w formie uroczej walizeczki lub każdą z książek osobno.

Mali odkrywcy wielkich miast: Florencja, Wenecja, Rzym

Karol Schulz, Kamień i cierpienie

Kamień i cierpienie I Książka poświęcona życiu i twórczości genialnego mistrza Odrodzenia włoskiego – Michała Anioła. Niezwykłe dzieje wielkiego artysty, jego tragiczne zmagania, miłość, triumfy i klęski – ukazał autor na szerokim tle historycznym renesansowych Włoch, dworskich intryg i watykańskich spisków.

Marcus Sedgwick, Pocałunek śmierci

Pocałunek śmierci I Śmierć się zjawia pod wieloma postaciami, lecz w Wenecji przybywa wodą. Marko i Sorrel muszą odnaleźć zaginionych ojców. Krok w krok podąża za nimi dziwny mężczyzna z szablą. Tylko on wie, że we mgle nad laguną czai się nieśmiertelne zło.

Luca Spaghetti, Masz przyjaciela. Jedz, módl się, kochaj w Rzymie

Masz przyjaciela. Jedz, módl się, kochaj w Rzymie I Luca Spaghetti urodził się w Rzymie w roku 1970 i naprawdę tak się nazywa. We wrześniu 2003 roku poznał Elizabeth Gilbert i to spotkanie zmieniło jego życie. Był jej cicerone po Wiecznym Mieście i stał się jednym z najbardziej popularnych bohaterów światowego bestsellera Jedz, módl się, kochaj.

Kerrelyn Sparks, Sekretne życie wampira

Sekretne życie wampira I Typowy wieczór kawalerski to piwo i piękne kobiety. Wampiryczny wieczór kawalerski jest taki sam, tyle że pije się blissky (syntetyczną krew o smaku whiskey). A nikt nie potrafi zorganizować lepszej imprezy niż Jack, nieśmiertelny potomek Casanovy.

Maja Stoop, Perfumeria kardynała

Perfumeria kardynała I Włochy to nie tylko Rzym, Wenecja i popularna pizza. Zamiast zwiedzać Koloseum czy Forum Romanum, warto wybrać się do niewielkiej miejscowej winnicy albo wziąć udział w zbiorach oliwek.

Antonio Tabucchi, Podróże i inne podróże

Podróże i inne podróże I Dawno nieżyjący wujek z Lukki w dalekim Singapurze szepcze autorowi do ucha coś ważnego, czego nie zdołał powiedzieć mu za życia.

Plac włoski I Debiutancka powieść włoskiego pisarza zafascynowanego Portugalią.

Antonio Talia, Droga krajowa numer 106. Na tajnych szlakach kalabryjskiej mafii

Droga krajowa numer 106 to reporterskie śledztwo odkrywające nieznane karty mafijnej historii i książka drogi opowiadająca o regionie, w którym kult męskości, broń, narkotyki i osmalone na brzegach obrazki z Matką Boską nie są lokalną legendą, tylko tragiczną codziennością oddziałującą na kolejne pokolenia Kalabryjczyków.

Droga krajowa numer 106. Na tajnych szlakach kalabryjskiej mafii

Jon Trace, Spisek wenecki

Spisek wenecki I Były ksiądz Tom Shaman, rozczarowany latami służby w najniebezpieczniejszych dzielnicach Los Angeles, decyduje się na spontaniczną podróż do Wenecji.

Adriana Trigiani

W stylu Valentine I Ta barwna współczesna saga rodzinna opowiada o Angelini Shoe Company, warsztacie robiącym eleganckie ślubne pantofelki od 1903 roku, a teraz znajdującym się na krawędzi bankructwa.

Brawo Valentine I Ciepła opowieść z atrakcyjnymi plenerami, odważną i kochliwą bohaterką oraz fascynującą rodzinną tajemnicą… Valentine przejmuje wraz z bratem rodzinną firmę obuwniczą.

Ciao Valentine I Ostatnia część trylogii o losach Valentine skupia się na planach ślubnych i małżeństwie z Gianlucą Vechiarellim, przystojnym Włochem starszym od niej o dwadzieścia lat.

Pula marzeń I Pełna życiowej mądrości opowieść o dwojgu zagubionych ludzi, którym udało się ocalić swoją miłość.

Rokoko I Czterdziestoletni dekorator wnętrz Bartolomeo di Crespi, wyrafinowany esteta, fanatyk swojej pracy i zaprzysięgły kawaler, nie ma już czasu i ochoty na własne życie.

Nie śpiewaj przy stole I Skarbnica złotych rad dwóch niezwykłych kobiet. Lucia Spada Bonicelli (Lucy) oraz Yolanda Perin Trigiani (Viola) przeżyły niemal cały dwudziesty wiek jako kobiety pracujące, łącząc karierę zawodową z prowadzeniem domu.

Salley Vickers, Anioł panny Garnet

Anioł panny Garnet I Po śmierci przyjaciółki, Julia Garnet, szacowna Angielka w średnim wieku, postanawia zamieszkać w Wenecji, która stawia wyzwanie jej ostrożnemu życiu.

Ellio Vittorini, Sycylijska rozmowa

Sycylijska rozmowa I Powieść, osnuta na wątku podróży narratora-protagonisty na Sycylię, jest rodzajem obrachunku z życiem i powrotu do jego symbolicznych korzeni: do rodzinnego domu w górach, do ziemi, do matki, do ludzi, którzy czują podobnie jak on sam.

Eva Völler, Magiczna gondola

Magiczna gondola I Siedemnastoletnia Anna spędza wakacje w Wenecji. Podczas jednego ze spacerów jej uwagę przykuwa czerwona gondola. Dziwne. Czyż w Wenecji wszystkie gondole nie są czarne?

Axel Munthe, Księga z San Michele

Księga z San Michele I Jako 18-letni student medycyny Axel Munthe odkrył w 1875 roku Capri, gdzie zauroczyła go maleńka kapliczka San Michele. Zakochał się w tym niezwykłym miejscu i przez lata marzył, by zbudować tu dom, z którego okien będzie mógł podziwiać zapierający dech widok na Zatokę Neapolitańską. Książkę można kupić w języku polskim w formie eBooka lub jako audiobook.

Alex Munthe, Villa San Michele

Michael White, Tajemnica Medyceuszy

Tajemnica Medyceuszy I W krypcie kaplicy Medyceuszy we Florencji dwoje naukowców: Edie Granger i jej wuj, Carlin Mackenzie, bada zmumifikowane szczątki jednego z najpotężniejszych rodów włoskiego renesansu.

Mary Hollingsworth, Medyceusze. Tajemna historia dynastii

Medyceusze. Tajemna historia dynastii I Wydawnictwo Bellona 2021. Fascynująca historia jednej z najważniejszych dynastii w dziejach Europy. Medyceusze, fundatorzy najpotężniejszego europejskiego domu bankowego w XV wieku – władali Florencją od 1434 roku. Pod ich rządami miasto rozkwitło, stając się wiodącym ośrodkiem artystycznym i kolebką renesansu. Wtedy tworzyli Leonardo da Vinci, Botticelli, Donatello, Fra Angelico czy Michał Anioł.

Medyceusze

Agnieszko Stabro

Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu I To pierwsza biografia wybitnego rzeźbiarza XX w., bardzo osobisty portret artysty. Autorka, Agnieszka Stabro, podążała jego śladami do miejsc, które były znaczące w życiu artysty. Chciała w ten sposób odszukać odpowiedzi na pytania o źródła rzeźbiarskiego geniuszu. Śledziła jego losy osobiste i artystyczne, poczynając od narodzin w 1944 roku w niemieckim Oederan, gdzie jego matka została wywieziona na roboty przymusowe. Poznajemy dzieciństwo i lata młodzieńcze przyszłego rzeźbiarza, w tym studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Dalej czas spędzony w Paryżu, który okazał się przełomowy, przyniósł pierwsze wystawy i sukcesy. W końcu włoski okres w życiu Mitoraja – w najważniejszym dla niego miejscu z wyboru, miasteczku Pietrasanta w Toskanii. Pietrasanta jest położona blisko miejsc wydobycia marmuru kararyjskiego i to właśnie koło Carrary powstały jego monumentalne dzieła. We Włoszech cieszył się ogromnym uznaniem i był uważany za jednego z najwybitniejszych artystów na świecie. Mitoraj zmarł w wieku 70 lat w 2014 roku w Paryżu. Był człowiekiem bardzo łagodnym, zdystansowanym, wrażliwym. Głównym tematem jego twórczości było ludzkie ciało, jego piękno i kruchość. Rzeźby Mitoraja przedstawiają udręczone twarze, czasem upadłe anioły, odwoływał się również do mitologii greckiej i rzymskiej. Jego dzieła stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast, m.in. w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Scheveningen, USA, Japonii i wciąż pojawiają się w nowych miejscach. Moim osobistym zdaniem każdy Polak powinien mieć choć minimalne pojęcie o tym, kim był Mitoraj i kojarzyć jego niezwykłe prace. Wydawnictwo Rebis 2022.
Igor Mitoraj

Matteo Strukul

Medyceusze. Upadek rodziny I Wydawnictwo Sonia Draga, 2021. Siedemnastowieczny Paryż to siedlisko rozpusty i brutalności. Maria Medycejska, świeżo poślubiona małżonka króla Henryka IV Burbona, niedługo po przybyciu na dwór musi stawić czoła niegodziwym zabiegom Henrietty d’Entragues, która nie cofnie się przed niczym, by odebrać jej męża. Ma bowiem pretekst do szantażu – król jakiś czas wcześniej podpisał dokument, w którym zobowiązał się do poślubienia swojej faworyty.

Medyceusze. Upadek rodziny

Medyceusze. Kobieta u władzy I Wydawnictwo Sonia Draga, 2020. Porywająca opowieść o Katarzynie Medycejskiej, kontrowersyjnej postaci i jednej z najpotężniejszych kobiet XVI wieku.

Medyceusze. Mężczyzna u władzy I Wydawnictwo Sonia Draga, 2020. Zdrady, intrygi i mroczne tajemnice – oto historia Medyceuszy, najpotężniejszej rodziny epoki renesansu, której losy stały się kanwą serialu.

Medyceusze. Rodzina u władzy I Wydawnictwo Sonia Draga, 2019.  Florencja, rok 1429. Imperium finansowe zmarłego Giovanniego de’Medici dziedziczą dwaj synowie – Cosimo i Lorenzo. Z wysoką pozycją wśród możnych wiąże się jednak gigantyczna odpowiedzialność. Nad miastem zbierają się czarne chmury, a wpływowe rody Albizzich i Strozzich nie zamierzają oddać Medyceuszom władzy.

Medyceusze, kobieta u władzy
Medyceusze, mężczyzna u władzy
Medyceusze. Rodzina u władzy.

Marek Zagańczyk, Droga do Sieny

Droga do Sieny I Zastanawiam się, jak wyglądałaby moja podróż do Sieny. Kogo wziąłbym do plecaka, obok ubrań, szczoteczki do zębów, kart bankomatowych. Herberta? Miłosza? Larkina?

MAREK ZAGAŃCZYK, DROGA DO SIENY

Mam jednak nadzieję, że razem stworzymy drugą część zestawienia dzieł literackich, których akcja dzieje się we Włoszech. Proszę, zostaw swoje propozycje w komentarzu.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

110 książek, które zabiorą cię do Włoch
110 książek, które zabiorą cię do Włoch

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Agriturismo Il Gorgo, Toskania
Previous post
Agriturismo Il Gorgo. Przepis na toskańskie szczęście
Rzym - najlepsze lody w Wiecznym Mieście
Next post
RZYM - 23 najlepsze lodziarnie w Wiecznym Mieście

42 komentarze

 1. 19 czerwca, 2016 at 5:32 pm — Odpowiedz

  Na tej liście stanowczo brakuje książek Tima Parksa. 🙂

 2. ~centoangeli
  19 czerwca, 2016 at 9:02 pm — Odpowiedz

  Jeszcze “Inferno” Dana Browna, “Wieczory w Umbrii” Marleny de Blasi i trylogia Penelope Green! 🙂

 3. ~aga
  20 czerwca, 2016 at 2:42 am — Odpowiedz

  “Inferno” Dona Browna z Florencją w tle – film w kinach w październiku 🙂

 4. ~Anna
  20 czerwca, 2016 at 1:40 pm — Odpowiedz

  Tu mi jeszcze bardzo brakuje książek Dario Castagno “Za dużo słońca Toskanii”, “Za dużo wina Toskanii”, “Dzień w Toskanii”, “Osteria w Chanti”. Pozdrawiam miłośników Włoch 😉

 5. 20 czerwca, 2016 at 7:06 pm — Odpowiedz

  Dużo pozycji już “pochłonełam”. Z Mayes miałam chyba największy problem, tyle o ile film “pod słońcem…” należy do moich ulubionych, taki przyjemny na leniwe popołudnia, to książkę “zmogłam” ale było ciężko. Polecam “tamtego lata na Sycylii” de Blaisi 😉

  Pozdrawiam!

 6. 21 czerwca, 2016 at 1:21 pm — Odpowiedz

  Koniecznie trzeba dorzucić książkę Melanii Mazzucco “Taki piękny dzień”, na podstawie której Ferzan Ozpetek nakręcił przecudowny film “Un giorno perfetto”…

 7. ~Ania
  22 czerwca, 2016 at 10:20 am — Odpowiedz

  Świetny pomysł z tym zestawieniem. W sam raz na wakacje. Dziękuję. 🙂

 8. ~Scarafaggio
  22 czerwca, 2016 at 3:35 pm — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze:
  => Margaret Mazzantini
  => Elena Ferrante
  => Donato Carrisi
  => Roberto Saviano
  => Peter Moore
  => Paweł Muratow
  oraz Ewa Cichocka “Sycylia”, John Hooper “Włosi”, Rafael Nadal “Klątwa rodziny Palmisano”

 9. ~Iwona
  13 lipca, 2016 at 2:33 pm — Odpowiedz

  Dorzucam do II części listy:
  Diego Galdino, Nie pozwolę Ci odejść
  Santa Montefiore, Włoskie zaręczyny
  i obowiązkowo piękne cudowne:
  Zbigniew Herbert, Barbarzyńca w ogrodzie

  • 15 lipca, 2016 at 1:50 pm — Odpowiedz

   Wspaniale!!! Jesteś nieoceniona :). Dziekuję za cenny dodatek.

  • Ewa
   6 grudnia, 2021 at 8:04 am — Odpowiedz

   W zestawieniu zdecydowanie brakuje książki “Metafizyka” Lecha Majewskiego. Cała historia rozgrywa się w Wenecji, przez której uliczki i piękne miejsca możemy niemalże spacerować z autorem.

 10. ~girasole
  21 października, 2016 at 8:52 pm — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze książki z cyklu – trylogia włoska Ewy Bieńkowskiej 1. Co mówią kamienie Wenecji; 2. Spacery po Rzymie; 3. Historie florenckie. Szczerze polecam:-)

  • 24 października, 2016 at 9:42 pm — Odpowiedz

   Bardzo, bardzo dziękuję za kolejne, fantastyczne pozycje! To powinno być 1000 książek o Italii, a nie tylko 100.

 11. 5 czerwca, 2017 at 12:10 pm — Odpowiedz

  Dodałbym Annie Hawkins i Penelope Green ich kolekne czesci ksiazek o zyciu w różnych częściach Włoch…

 12. Marta Majewska
  14 czerwca, 2017 at 11:53 am — Odpowiedz

  John Hooper – Włosi

 13. A może ciepła jeszcze książka o Sycylii, mojej drogiej znajomej Ewy Cichockiej “Sycylia między niebem a morzem”. Barwne, pełne anegdot teksty o tej gorącej i tajemniczej wyspie. Piękne zdjęcia!

 14. 2 lipca, 2017 at 12:52 pm — Odpowiedz

  A czy coś z tej listy ukazało się też jako audiobook? Szukam już dłuższy czas i tylko ebooki…

  • 9 lipca, 2017 at 11:18 am — Odpowiedz

   Zupełnie nie sprawdzałam pod tym kątem.

 15. Inga Wieczór
  2 grudnia, 2017 at 9:06 pm — Odpowiedz

  Bardzo proszę jeszcze o wielkiej urody “Rzym” Roberta Hughes’a. Pozdrawiam bardzo serdecznie, piękne zestawienie! Czy zechciałaby Pani przygotować podobne zestawienie ale filmowe? Z góry pięknie dziękuję! Z poważaniem,
  Inga Wieczór

 16. Barbara
  1 września, 2019 at 11:40 pm — Odpowiedz

  Dorzucę do zestawienia Małgorzatę Matyjaszczyk – Mój pierwszy rok w Toskanii i Toskania dzień po dniu.
  Małgosia prowadzi również bloga Toskańskie zapiski spełnionych marzeń, które są m.in. kopalnią informacji o architekturze i sztuce romańskiej i gotyckiej.
  Pozdrawiam serdecznie
  Barbara

  • 2 września, 2019 at 10:42 am — Odpowiedz

   Dziękuję Basiu za to uzupełnienie! Książkę Małgosi znam oczywiście.

 17. Anna
  19 stycznia, 2020 at 1:31 pm — Odpowiedz

  Annie Hawes Extra Virgin i W krainie oliwek. Bardzo sugestywne obrazy Ligurii. Kiedy pojechałam do Ligurii pierwszy raz okazało się, że tak właśnie wygląda jak namalowała ją w swoich książkach autorka. Plus opisy zwyczajów, zachowań, mentalnosci. Rewelacja 🙂

  • 19 stycznia, 2020 at 1:37 pm — Odpowiedz

   Swego czasu to był bestseller. Dziękuję za dopisanie tej książki! Przy okazji, autorka już nie mieszka w Ligurii.

 18. Iza
  20 stycznia, 2020 at 12:10 am — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze książkę „Włosi” brytyjskiego dziennikarza, pracującego wiele kat we Włoszech Johna Hoopera.

  • 20 stycznia, 2020 at 10:36 am — Odpowiedz

   Świetnie, bardzo dziękuje!

 19. Joanna
  20 kwietnia, 2020 at 11:04 am — Odpowiedz

  Dodałbym jeszcze:
  Mgły Toskanii (Natasza Socha)
  Amore i amaretti (Victoria Cosford)
  Narzeczeni (Alessandro Mazzoni)

 20. Iga G
  20 kwietnia, 2020 at 4:16 pm — Odpowiedz

  książka, która zapoczątkowała moje zainteresowania Toskanią, to “Dom w Toskanii” aut. Anita Stojałowska

 21. Dorota
  21 kwietnia, 2020 at 10:45 pm — Odpowiedz

  Mi brakuje w zestawieniu Umberto Eco “Tajemniczy płomień królowej Liany” a także “Słońce Scortów” (Laurent Gaudé).

 22. Kaśka
  18 stycznia, 2021 at 10:04 pm — Odpowiedz

  A gdzie najlepsza książka ..a raczej cykl neapolitański Eleny Ferrante.
  Nigdy już niczego lepszego nie przeczytam

  • Martyna
   23 lutego, 2021 at 6:42 pm — Odpowiedz

   Dokładnie tak! Cała seria jest cudowna!

   Dodatkowo polecam „Historię porządnej rodziny” Rosa Ventrella akcja dzieje się w Bari i momentami jest podobna do Ferrante

   „Udręka i ekstaza” Irvinga Stone – historia Michała Anioła i jego dzieł przepięknie napisana jako powieść, można się zatracić.

   • 25 lutego, 2021 at 3:12 pm — Odpowiedz

    I tak oto lista rośnie i rośnie :). Dziękuję!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

KSIĄŻKI O WŁOSZECH – 110 tytułów, które zabiorą Cię do Italii