SARDYNIA, SPIAGGIA ROSA – najbardziej chronioną plażą na wyspie

SARDYNIA, SPIAGGIA ROSA – najbardziej chronioną plażą na wyspie

Do najwspanialszych i zarazem najbardziej niedostępnych plaż Sardynii należy różowa plaża, Spiaggia Rosa, położona w zatoce Roto, na pd-wsch wyspy Budelli. To część archipelagu La Maddalena.

Przez lata turyści wywozili piękny, różowy piasek jako wakacyjną pamiątkę, przez co plaża straciła swój unikalny kolor. W 1994 roku powstał Park Narodowego Archipelagu La Maddalena. W czerwcu 1998 roku postanowiono całkowicie zamknąć różową plażę w celu jej ochrony. Odtąd możemy ją podziwiać tylko z bezpiecznej odległości. Zakazano przebywania na plaży, kąpieli, a także kotwiczenia łodzi i jachtów. Dzięki temu, plaża powoli odzyskuje swój wyjątkowy kolor.

50 najpiękniejszych plaż Sardynii, różowa plaża, Spiaggia Rosa
Różowa plaża, Spiaggia Rosa, Budelli

Różowa plaża na mapie

Budelli jest jedną z wysp Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena położego w północnej części Sardynii. Blisko Korsyki. 

Jedyny mieszkaniec wyspy Budelli

Na wyspie mieszka tylko jedna osoba, Mauro Morandi, niezmiennie od 1989 roku. Pojawił się na wyspie, ponieważ w jego katamaranie zepsuł się silnik. Na miejscu okazało się, że obecny strażnik wyspy właśnie przechodzi na emeryturę. Morandi, buntownik z wyboru, sprzedał swój jacht i został nowym strażnikiem, wybierając tym samym samotne życie na Budelli. Żyje tu bardzo stromnie od ponad 30 lat, przekroczył już 80-tkę. Rząd włoski przejmując wyspę w 2016 roku, po długiej sądowej batalii z nowozelandzkim właścicielem, nakazał Morandiemu opuścić wyspę. Dzięki wielkiemu wsparciu społeczności, petycji z 18 tys. podpisów, pozwolono mu pozostać na wyspie.

Piękno wyspy można podziwiać na zdjęciach Mauro na Instagramie oraz FB.

Ja polecam eksplorację you tube. Dzięki dronom są wspaniałe filmy, które można było nakręcić bez stawiania stopy na wyspie. 

Różowa plaża, skąd ten wyjątkowy kolor

Różowa plaża powstała dzięki:

  • obecności łąk podwodnych, które tworzy trwa morska, Posidonia oceanica,
  • różowej otwornicy Miniacina miniacea,
  • czerwonym mszywiołom Miriapora truncata,
  • działalności prądów morskich i falowaniu.

A teraz po kolei.

Otwornica różowa Miniacina miniacea

Jeśli jeszcze pamiętasz coś z biologii, to wiesz, że są organizmy jednokomórkowe, a wśród nich otwornice (Foraminifera). Otwornica różowa o łacińskiej nazwie Miniacina miniacea, żyje m.in. na kłączach trawy morskiej, Posidonia oceanica (ale też na skałach i w podwodnych jaskiniach). Posidonia tworzy łąki podwodne w czystych wodach morskich, a wokół wyspy Budelli jest jej bardzo dużo.

Podwodne łąki, które tworzy Posidonia oceanica
Podwodne łąki, które tworzy Posidonia oceanica
Otwornice Miniacina miniacea na kłączu trawy morskiej, Posidonia
Otwornice Miniacina miniacea na kłączu trawy morskiej, Posidonia. Źródło zdjęcia

Jeśli otwornica różowa występuje w dużych ilościach, może stworzyć tak piękny kolor plaży. Ale jak? Gdy obumierają, ich szkieleciki (bioklast) opadają na dno. Następnie prądy morskie, które transportują cząstki osadów dennych, przyczyniają się do ich rozdrabniania i przemieszczania wzdłuż wybrzeża, a falowanie wyrzuca je na brzeg.

Wskazówka I Zdjęcia Miniacina miniacea z plaży na Sardynii możesz zobaczyć na stronie www.sablesdumonde.com

Miniacina miniacea z plaży na Sardynii. Copyright Bernard Remaud, https://www.sablesdumonde.com/foraminifera-2/2012/12/19/miniacina-miniacea-de-sardaigne/
Miniacina miniacea z plaży na Sardynii. Copyright Bernard Remaud

Mszywioł czerwony Miriapora truncata

Drugi ważny organizm to mszywioł czerwony Miriapora truncata.

Otwornica różowa bywa zresztą nim mylona. Są do siebie podobne, występują w tym samym środowisku i prowadzą taki sam, osiadły tryb życia. Mszywioły to jednak organizmy kolonijne, bezkręgowce. Porastają pod wodą inne organizmy i przedmioty podobnie, jak mech na lądzie.

Czerwony mszywioł jest nazywany fałszywym koralem z uwagi na podobieństwo do czerwonego korala. Podobnie, jak w przypadku otwornic, bioklast czyli fragment twardego elementu szkieletu budującego ich organizm, jest transportowany przez prądy morskie i deponowany w skale osadowej (piasku).

Mszywioły Miriapora truncata nazywane fałwywym koralem
Mszywioły Miriapora truncata nazywane fałszywym koralem, źródło: BiologiaMarina.org

Wskazówka I Więcej zdjęć tego niezwykłego mszywioła znajdziesz na stronie www.biologamarina.org

Uwaga! Są blogi, na których znajdziesz informację, że kolor plaży pochodzi od muszli mięczaków wyrzucanych przez fale na brzeg. Już wiesz, że tak nie jest. Wówczas różowych plaż mielibyśmy na świecie zatrzęsienie, a to są unikaty! Mięczaki to m.in. małże i ślimaki, więc gdyby tak było, mielibyśmy nawet nad Bałtykiem szansę na różowe plaże.

Jak dopłynąć do różowej plaży

Można skorzystać z jednej z wielu ofert rejsu po archipelagu La Maddalena, np. z Palau. Przypominam, że zejście na samą plażę nie jest możliwe, można ją zobaczyć jedynie z pewnej odległości.

Gdzie nocować

Palau jest najlepszą bazą wypadową do zwiedzania archipelagu La Maddalena. Można zamieszkać na samej wyspie la Maddalena, która jest wspaniała. Costa Smeralda to droższa opcja noclegu, bo to najbardziej ekskluzywna część wyspy, ale Porto Cervo jest idealne. Łatwo dojechać także z San Teodoro, Porto San Paolo, które są uwielbiane przez turystów. Jest tam duża baza noclegowa i ceny bardziej konkurencyjne.

Warto szukać noclegów także na Airbnb. Korzystając z TEGO LINKA zapewniasz sobie około 145 zł zniżki na swoją pierwszą podróż z Airbnb. Dokładna kwota zależy od kursu dolara.

Gdzie szukać noclegów we Włoszech. Airbnb

Dodatkowe wskazówki

Costa Smeralda I Zobacz mój przewodnik po Szmaragdowym Wybrzeżu, Costa Smeralda, najpiękniejszej i najbardziej ekskluzywnej części wybrzeża Sardynii.

Bonifacio, Korsyka I Gdybyś chciał się wybrać na jednodniowa wycieczkę na Korsykę, dopłyniesz tam promem dosłownie w godzinę. A Bonifacio jest przecudowne! Słynie z białych klifów.

Poltu Quatu I Jeśli żeglujesz, polecam ci świetną marinę na Costa Smeralda, ukryty port Poltu Quatu.

Degustacja wina I Mam tu swoje ulubione miejsce, to absolutnie zjawiskowa winnica Vigne Surrau. Nie trzeba się umawiać, mają zawsze otwarte, możesz po prostu podjechać i zobaczyć to wyjątkowe miejsce.

Vigne Surrau, zjawiskowa winnica na Sardynii
Vigne Surrau

Różowa plaża w kinie

Można ją zobaczyć w filmie „Deserto Rosso” w reżyserii Michelangelo Antonioni z 1964 roku. Kliknij tu, aby zobaczyć fragment filmu.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.

Pink Beach I Sardinia I Italy
Pink Beach I Sardinia I Italy

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył również do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedną z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

L'ultimo paradiso, film kręcony w Apulii
Previous post
APULIA W KINIE – L'ultimo Paradiso. Miejsca, gdzie kręcono film
Villa San Michele Alexa Munthe w Anacapri na wyspie Capri. Kampania
Next post
CAPRI - Villa San Michele Axela Munthe w Anacapri

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

SARDYNIA, SPIAGGIA ROSA – najbardziej chronioną plażą na wyspie