Włoskie desery, dolce! Poznaj dziewięć najbardziej znanych przykładów włoskich deserów.
Włoskie desery
Torrone
Torrone, czyli nugat ma długą historię. Pierwsze wzmianki pochodzą już z 1441 roku, kiedy to w Cremonie wypieczono słodkość w kształcie wieży dzwonniczej. Stąd też wzięła się nazwa. Są dwa rodzaje torrone, bardzo twardy i miękki. Ich twardość zależy od długości wypiekania, odpowiednio to 12 i 2 godziny i od proporcji składników: białko, cukier, miód, migdały i orzechy. To bożonarodzeniowy przysmak nie tylko dla dzieci.
Panforte, cantucci, buccellato di Lucca
W Toskanii spróbujcie koniecznie panforte, cantucci, czy buccellato z Lukki .
Słynne sieneńskie panforte można kupić w dwóch odmianach: białe z cukrem waniliowym na wierzchu i czarne posypane kakao. Jest to zwarte ciasto, bardzo aromatyczne dzięki użytym przyprawom i nadziewane ogromną ilością bakalii. Skład to cukier, mąka, pomarańcze, wanilia, miód i cynamon. Cantucci, a raczej cantuccini to mój standardowy niedzielny deser do kawy. Uważaj, to jest twarde! Możesz jednak zamoczyć w mleku czy kawie.
Buccellato to rodzaj słodkiego chleba przygotowywanego wyłącznie z mąki, wody, cukru, rodzynek, anyżu i drożdży. Idealny na śniadanie do zjedzenia z masłem. Najsłynniejsze buccellato można dostać w cukierni Taddeucci w Lukce, przy Piazza San Michele.
Przepis na cantuccini I Tu znajdziesz sprawdzony przepis
Babà napoletana
Kampania to królestwo deseru o nazwie babà napoletana, który swoim kształtem przypomina grzybka, a raczej dużego grzyba. Il babà wyrabia się z użyciem drożdży piwnych i nasącza ponczem, wykonanym z rumu i słodzonej wody. Pomysł nasączania babki ponczem narodził się za sprawą naszego wygnanego do Alzacji króla, Stanisława Leszczyńskiego, który miał słabość do słodyczy. Nie odpowiadały mu alzackie, twarde babki, które dla króla piekł jego neapolitański kucharz. Pewnego razu rozgniewany król cisnął zbyt twardą babką w nieszczęsnego kucharza i przypadkiem trafił w butelkę rumu. Babka nasiąknęła rozlanym rumem, stała się miękka i aromatyczna, a król uznał ją za niezwykle smaczną. Neapolitański kucharz wrócił do domu i przywiózł ze sobą pomysł na babkę nasączoną ponczem. Baba wygląda śmiesznie, ale dzięki nasączeniu je się o dziwo z przyjemnością.
Cannoli, cassata
Sycylia słynie z cannoli i cassata. Cannoli siciliani są jak nasze faworki, ale uformowane w kształt rurek i nadziewane masą z ricotty. Cassata to sycylijski sernik na bazie ricotty, biszkopta, specjalnej masy z migdałów, owoców kandyzowanych i cukru. We Włoszech mówi się o niej „królowa sycylijskich łakoci”, bo jest jednym z najpopularniejszych ciast rodem z Sycylii. Wygląda pięknie, smakuje obłędnie!
Panettone
Na święta Bożego Narodzenia sklepy są zarzucone wielkimi panettone, które można kupić także w Polsce. To ciasto pochodzi z Mediolanu, jest wysokie, bardzo pulchne, nasączone aromatami i naszpikowane bakaliami. Można je jeść po prostu odrywając kawałki ciasta. Skład jest bardzo prosty: woda, cukier, mąka, jajka, masło, rodzynki i owoce kandyzowane. Wiele lat temu, jadąc do domu na święta, moi włoscy znajomi chcieli mi dać typowo świątecznego w prezencie. Efekt był taki, że wracałam autokarem obładowana 7-ma panettone!
Przepis na panettone I W tym artykule podaję dwa przepisy na słynną świąteczną babkę
Pandoro
Pandoro to kolejne bożonarodzeniowe ciasto Włochów. Tradycyjne pandoro, pochodzące z Werony, różni się od panettone tym, że nie jest nadziewane bakaliami. Ma także charakterystyczny kształt.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
[row]
[/row]
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!