LACJUM, GENAZZANO – robimy sery w Fattoria La Sonnina

Genazzano to śliczne miasteczko położone około godziny drogi z Rzymu, jednak mój plan weekendowego pobytu w okolicach Wiecznego ,Miasta był tak napięty, że samego miasteczka nie  udało mi się zobaczyć, chociaż nocowałam na jego peryferiach. Bardzo żałuję, ale to, czego się dowiedziałam o Genazzono, zachęciło mnie do zaplanowania powrotu i to najlepiej w pierwszą niedzielę lipca, ponieważ wówczas odbywa się tu najważniejsze święto w roku, Infiorata Genazzano! Od 1883 roku, w pierwszą sobotę i niedzielę lipca cała tutejsza społeczność jest zaangażowana w układanie wzorzystego dywanu z płatków kwiatów. W 2012 roku został pobity Rekord Guinessa, ułożono łącznie 1642,57 m kw płatkowego dywanu.

O tej i innych infioratach we Włoszech przeczytasz tu: Infiorata Genazzano. Festiwal kwiatów z rekordem Guinessa. O samym Genazzano możecie przeczytać tu: Lacjum na weekend – Genazzano, gdzie Tati i Michał pokazali miasteczko na niesamowitych zdjęciach. Dorzucam jeszcze mapę, na której zobaczysz, gdzie dokładnie leży Genazzano.

Ale miało być o serach, prawda? Jedziemy zatem do pewnej spółdzielni, gdzie na totalnej włoskiej wsi, pasjonaci tutejszych tradycji zawiązali kilka lat temu kooreratywę i prowadzą działalność edukacyjną.

Fattoria La Sonnina – BIO farma edukacyjna

Fattoria educativa sociale La Sonnina nie jest zwyczajnym miejscem, choć jeszcze kilka lat temu, był to zaniedbany teren należący do diecezji w Palestrinie. Dziś to Towarzystwo Spółdzielczości Rolniczej, które ma obecnie 12 członków, wspólnie zarządzają tym miejscem i nadają mu kierunek działania. Odbywa się tu wiele zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano
Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Cacio di Genazzano i ricotta

Może nie każdego fascynuje robienie serów, ale na pewno nie zaszkodzi mała pigułka wiedzy. Nie po raz pierwszy miałam okazję obserwować proces tworzenia sera we Włoszech i jedno mnie zawsze szczególnie uderza. “Maestro” najpierw żartuje, jest wyluzowany, zagaduje, ale gdy przychodzi do samego procesu produkcji sera, jest całkowicie skupiony na pracy, która wymaga niesłychanej cierpliwości. A przecież on to robi codziennie!

Tutejsze sery robi się metodą tradycyjną z użyciem naturalnej podpuszczki co oznacza w praktyce, że ów enzym trawienny odpowiedzialny za ścinanie się mleka pochodzi z żołądka jagnięcia. Taka podpuszczka ma formę płynną. Dzięki niej odbywa się proces koagulacji mleka, w wyniku czego mleko rozdziela się na skrzep i serwatkę.

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano
Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Mieliśmy brać czynny udział w robieniu serów, niestety prąd zaczął płatać figle i zrobiło się ciemno. W tej sytuacji nasz mistrz serowar Fabrizio zadecydował, że całą pracą wykona samodzielnie, a my będziemy się po prostu przyglądać i słuchać. Oświetlony światłem smartfonowych latarek kontynuował dzieło.

Pierwszym uzyskanym serem był cacio di Genazzano, który dojrzewa około 2 miesięcy, więc odpowiednio uformowany czeka na swoją gotowość, położony w miejscu o odpowiednich parametrach temperatury, wilgotności, itp.

Po drugim zagotowaniu mleka otrzymaliśmy ricottę. Ricotta powstaje z serwatki, która pozostała po produkcji poprzedniego sera, więc jest to doskonały sposób na całkowite zagospodarowanie mlekaFabrizio od razu po ułożeniu w formie dał nam jej spróbować. Jeszcze gorąca, parująca, dostajemy łyżeczki i do dzieła! Jest przepyszna! Prawdę mówiąc pierwsza się zgłosiłam do próbowania.

W poniższym filmie występuje Fabrizio, pasterz i serowar, który robi ser cacio di Genazzano, dopiero na końcu powstaje ricotta, którą nakłada łyżką cedzakową do foremek.

Organizacja pobytu w La Sonnina

Samodzielnie

Fattoria to miejsce, w którym możecie poczuć się jak na wakacjach u babci i dziadka na wsi. Rozległy teren tuż przy szlaku via Francigena, są zwierzęta gospodarcze, biegające dzieci, koty i psy. Jest także agroturystyka, więc możecie zostać tu tak długo, jak chcecie.

Fattoria educativa sociale La Sonnina, Genazzano

Jeśli interesuje Cię nauka robienia serów, lekcje gotowania, edukacja na temat bio upraw, pasterstwo, wiejski klimat, miejsce to jest idealne.

Łap zniżkę!

Wszystkich informacji na ten temat udzieli Wam fantastyczna załoga Italy where else. Podpowiem Wam tylko, że takich miejsc w samym Lacjum jest więcej. Ta drużyna uszykuje dla Ciebie plan pobytu, transport, nocleg i w razie potrzeby tłumacza. Umówią wszelkie inne wizyty i będą Twoim Aniołami Stróżami jeśli tylko takie będziesz mieć życzenie.

A jeśli chcesz 5% zniżki, użyj tego kodu, gdy będziesz się z nimi kontaktować: E124.

Gdzie nocować w Genazzano

B&B La Teverna

Nocowałam w pobliskim Genazzano, u Stefanii i bardzo polecam jej B&B. Mieszkanie z trzema pokojami, każde ma niezależną łazienkę. Wspólna jest kuchnia i jadalnia, całkowicie wyposażona. Są wszelkie udogodnienia, jak klimatyzacja, ogrzewanie, WiFi i wspaniałe śniadania, nie tylko typowo włoskie. Spałam jak małe dziecko, niech to będzie najlepszą rekomendacją. Poza tym świetne miejsce wypadowe do zwiedzania uroczych miasteczek Lacjum, a także największy w środkowych Włoszech park rozrywki Rainbow Magicland w Valmontone. Dla żądnych adrenaliny miejsce to jest idealne! Lunapark w Valmontone jest otwarty codziennie od maja do końca września oraz w niektóre wybrane dni świąteczne.

B&B La Taverna, Genazzano
B&B La Taverna, Genazzano

Jeśli szukasz sposobu na spędzenie czasu w okolicach Rzymu, szukaj artykułów z cyklu “ucieczka z Rzymu”. Do tej pory ukazały się:

Palestrina – miasto z epoki brązu

Zagarolo – 20 metrów pod ziemią. Witajcie w Cantina del Tufaio

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Corniglia, Liguria
Previous post
LIGURIA - 23 najpiękniejsze miasteczka w regionie
Sprawdzone noclegi w Toskanii
Next post
TOSKANIA – 32 sprawdzone miejsca noclegowe

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

LACJUM, GENAZZANO – robimy sery w Fattoria La Sonnina