Opóźniony lot? Możesz uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej

Opóźniony lot? Odwołany? A może nie wpuścili Cię na pokład?

Minęły prawie dwa lata. Leciałam z rodziną do Bolonii z lotniska Warszawa Modlin. Musieliśmy wstać o 4 rano, żeby dojechać na czas z Poznania. Zostawiliśmy samochód na parkingu i mieliśmy nadzieję, że za mniej niż godzinę będziemy w powietrzu. Czekała na nas Toskania, miałam osobiście poznać Danusię, którą do tej pory znałam jedynie z telefonów i maili. Ale zamiast radości z podróży usłyszeliśmy, że będzie opóźnienie. Wyszło ponad 5 godzin. Zanim dolecieliśmy do Bolonii, wynajęliśmy samochód i dojechaliśmy do Toskanii był środek nocy.

Myślałam kilka razy o tym, aby sprawdzić, czy w takiej sytuacji mogę złożyć gdzieś dokumenty i starać się o odszkodowanie, ale zwyczajnie nie chciało mi się tego robić. I tak by pozostało, gdyby się nie okazało, że są firmy, które zajmą się tym za nas. Mają różne warunki, więc warto się z nimi zapoznać i wybrać taką, która nam najbadziej odpowiada. Ja przeczytałam, porównałam i  …  już ci wszystko opowiadam.

Opóźniony lot, jak uzyskać odszkodowanie.

Opóźniony lot

Samoloty się spóźniają i  to wcale nie tak rzadko. Czasami to strajk pracowników lotniska, czasem fatalne warunki atmosferyczne (silna burza, gęsta mgła, huraganowy wiatr, wybuch wulkanu), bywa też, że nie zostaniesz wpuszczony na pokład lub lot zostanie odwołany.

Kiedy możesz starać się o odszkodowanie

Jeśli to wina linii lotniczej, możesz się starać o odszkodowanie. Możesz to zrobić w 3 przypadkach:

1. gdy lot był opóźniony,
2. gdy lot został odwołany,
3. gdy odmówiono przyjęcia cię na pokład samolotu (overbooking czyli sprzedanie większej ilości biletów niż miejsc).

Kiedy odszkodowanie się nie należy

Nie możesz się ubiegać o odszkodowanie, jeśli zgłaszana przez Ciebie szkoda była spowodowana którąś z poniższych okoliczności:

 • złe warunki pogodowe,
 • strajk obsługi lotniska,
 • awaria systemu kontroli lotów,
 • niestabilna sytuacja polityczna.

Opóźniony lot, jak uzyskać odszkodowanie.

Opóźnienie lotu

Możesz się ubiegać o odszkodowanie za opóźniony lot, jeśli do lotniska docelowego dotarłeś ponad 3h później niż planowo. W moim przypadku to oznaczało, ile godzin później dotarłam z rodziną na lotnisko w Bolonii.

Wysokość odszkodowania jest uzależniona od odległości i tak jest to:

 • 250 EUR jeśli odległość lotu nie przekracza 1500 km,
 • 400 EUR w przypadku lotów między 1500 a 3500 km,
 • 600 EUR w przypadku lotów dłuższych niż 3500 km.

Odległość do Bolonii akurat nie przekracza 1500 km.

Odwołanie lotu

Gdy twój lot został odwołany, możesz ubiegać się o takie samo odszkodowanie (od 250 do 600 EUR) , jak w przypadku opóźnionego lotu, jeśli linie lotnicze poinformowały cię o odwołaniu co najmniej dwa tygodnie (14 dni) przed planowym czasem odlotu.

Kwoty odszkodowania mogą być obniżone o 50% jeśli linie lotnicze zaproponują Ci zmianę planu podróży na alternatywny lot, którym przybędziesz na docelowe miejsce względem planowanego lotu nie później niż:

 • 2 godziny (dla odległości poniżej 1500 km),
 • 3 godziny (dla odległości od 1500 do 3,500 km)
 • 4 godziny (dla odległości większej niż 3500 km).

Odmowa wejścia na pokład

Overbooking czyli sprzedanie większej ilości biletów niż miejsc w samolocie to praktyka stosowana przez linie lotnicze wynikająca … ze statystyki. Zapewne nie raz słyszałeś na lotnisku komunikaty, wywoływanie pasażerów, którzy nie pojawili się na dany lot.  No właśnie. Ale czasem pojawiają się wszyscy i jeśli był overbooking, wtedy klops, ktoś nie poleci. Jeśli właśnie tobie przydarzy się taka sytuacja, przeczytaj dokładnie powyższy punkt – odwołanie lotu, bo obowiązują w te same zasady i kwoty odszkodowania od 250 do 600 EUR.

Opóźniony lot, jak uzyskać odszkodowanie.

Co musi zapewnić Ci linia lotnicza?

Dobrze jest być świadomym pasażerem dlatego powienieneś przeczytać poniższe punkty uważne, bo linia lotnicza zaczyna mieć w stosunku do ciebie obowiązki już powyżej 2 godzin opóźnienia. Linia powinna ci zapewnić:

 • przekąski lub posiłek (ja otrzymała butelkę wody i kanapkę),
 • możliwość komunikacji – minimum dwa połączenia telefonicze, email lub faks,
 • nocleg, jeśli lot jest przynajmniej jeden dzień po planowanym odlocie lub jeśli w sytuacji overbookingu musisz zatrzymać się na co najmniej jedną noc w okolicy lotniska,
 • transport między lotniskiem a hotelem, jeśli linie lotnicze zaproponowały Ci alternatywny lot dzień po planowanym odlocie.

Ile mam czasu na ubieganie się o odszkodowanie

Nie powinny minąć 2 lata od Twoje podróży.

Podstawa prawna

Powyższe warunki bazują na rozporządeniu Unii Europejskiej.

Jest to rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylające rozporządzenie (EWG) nr 295/91. Treść tego rozporządzenia możesz przeczytać TU.

Reguła UE 261 dotyczy wszystkich pasażerów linii lotniczych, których lot odbył się z lotniska UE bez względu na linię lotniczą oraz pasażerom lotniczym, których przylot był na lotnisku UE przez zarejestrowaną linię lotniczą UE bez względu na lotnisko (UE lub spoza UE).

czyli, jeśli:

 • lot był z kraju UE do kraju UE: przysługuje odszkodowanie,
 • lot był z kraju UE do kraju poza UE: przysługuje odszkodowanie,
 • lot był spoza UE do kraju UE, linie lotnicze z UE: przysługuje odszkodowanie,
 • lot był spoza UE do kraju UE, linie lotnicze spoza UE: NIE przysługuje odszkodowanie,
 • lot był spoza UE do kraju poza UE, linie lotnicze z UE: NIE przysługuje odszkodowanie,
 • lot był spoza UE do kraju poza UE, linie lotnicze spoza UE: NIE przysługuje odszkodowanie.

Gdzie starać się o odszkodowanie

Odwołanie możesz składać samodzielnie przez strony internetowe przewoźników lub przekazać sprawę firmie specjalizującej się w odzyskiwaniu odszkodowań.

W pierwszym przypadku musisz pilnować całej ścieżki odwoławczej samodzielnie, także stawienia się w sądzie, jeśli tego wymaga Twoja sprawa. Powinieneś opisać zdarzenie powodujące konieczność wypłaty odszkodowania oraz przytoczyć wszelkie dowody na odbycie lotu, jak kopia rezerwacji, karta pokładowa, ew. rachunki za poniesione koszty. Należy liczyć się jednak z tym, że linia lotnicza może odrzucić reklamację, powołując się, np. na opóźnienie z powodu “nadzwyczajnych okoliczności pozostających poza skuteczną kontrolą linii lotniczej” lub pisząc, że podjęła “wszelkie uzasadnione kroki”, aby rozwiązać problem.

Czas oczekiwania na dezycję wynosi zwykle kilka miesięcy. Czasami, jeśli sprawa jest ewidenta, linie lotnicze reagują naprawdę szybko i wypłacają odszkodowanie. W przypadku zwrócenia się do linii lotniczej i nie osiągnięcia porozumienia, masz możliwość złożenia wniosku o mediację drogą pozasądowego rozstrzygania sporów.

Druga ścieżka to oddanie sprawy specjalistom od odzyskiwania odszkodowań. Ja właśnie uruchomiłam ścieżkę przekazania swojej sprawy do AirCashBack, polskiej firmy, która wyspecjalizowała się w odzyskiwaniu pieniędzy za opóźnione loty.

Opóźniony lot, jak uzyskać odszkodowanie.

Zlecenie sprawy firmie AirCashBack nie wiąże się z koniecznością ponoszenia jakichkolwiek opłat wstępnych – klienci AirCashBack płacą tylko w razie zakończenia ich spraw z sukcesem.
Jedyne wynagrodzenie AirCashBack to prowizja (25% brutto) od uzyskanej kwoty odszkodowania.

Uważam, że każdy ma możliwość wyboru, którą ścieżką pójść. Sam decydujesz, co zrobić, gdy przytrafi ci się, np. opóźniony lot.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Zaznaczam, że nie uruchamiałam procedury samodzielnego odzyskiwania odszkodowania za opóźniony lot.

Uruchomiłam natomiast kilka dni temu procedurę przez AirCashBack, dla mojej 4 osobowej rodziny. Mieliśmy opóźnienie 5h, co spowodowało, że właściwie cały pierwszy dzień wakacji nam przepadł. W tym celu:

 • wypełniłam formularze zgłoszenia pobrane ze strony AirCashBack,
 • załączyłam karty pokładowe każdego członka rodziny (mogą być skany biletów, jak odnalazłam w skrzynce pocztowej swoje bilety, które przyszły po zrobieniu check in),
 • w przypadku dzieci należało przesłać także skany aktu urodzenia.

Jeśli któregoś z tych elementów ci brakuje, możesz dokonać zgłoszenia i dosłać później dokumenty. Dodam tylko, że u mnie akurat mijały te 2 lata od opóźnienia, byłam “na styk”, ale okazało się, że jeszcze mogę zgłosić dokumenty. Pracownik AirCashBack sprawdził moją konkretną sytuację i dał zielone światło.

Gdy wszystko skompletujesz samo zgłoszenie to chwila moment.

Zanim się zdecydowałam na skorzystanie z AirCashBack, przeczytałam o nich opinie, a także wysłuchałam rozmowy ze współzałożycielem firmy, z p. Michałem u Michała Szafrańskiego. Stąd wiem, że procedura nie jest szybka, bo linie wcale tak chętnie odszkodowań nie płacą. Jest się jednak o co starać.

Mam nadzieję, że po zakończeniu mojej sprawy będę mogła uzupełnić wpis i dać ci znać, czy się udało czy też linie lotnicze uchylają się od wypłaty odszkodowania.

Jeśli masz swoje konto na Pinterest, zapisz do swojej tablicy poniższe zdjęcie – opóźniony lot, jak ubiegać się o odszkodowanie.

How to claim compensation when a flight is delayed
How to claim compensation when a flight is delayed

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Tymczasem ściskam Cię mocno i zapraszam na mojego Instagrama, na którym znajdzisz całą masę włoskich inspiracji!

Mam nadzieję, że byłam pomocna, teraz już wiesz co zrobić, gdy masz opóźniony lot.

Pozdrawiam,

Magda

Apulia, gdzie zjeść, sama sprawdzone adresy.
Previous post
GDZIE ZJEŚĆ W APULII – sprawdzone adresy
Loty do Bari i Brindisi z Polski i Europy
Next post
APULIA - loty do Bari i Brindisi z Polski i Europy w 2019 r.

7 komentarzy

 1. 30 czerwca, 2018 at 10:38 pm — Odpowiedz

  Ooo, dobrze wiedzieć, że istnieją takie możliwości, bo samodzielna walka z liniami to, z tego co czytałam w Internecie, jakiś koszmar. A naczytałam się sporo, czekając kilka dni temu niemal 3h na opóźniony lot… Na pewno zgłoszę się do tej firmy, nie ma nic do stracenia 🙂 Dzięki za wpis!

  • 1 lipca, 2018 at 9:47 am — Odpowiedz

   Proszę bardzo. Pamiętaj, że to musi być ponad 3h opóźnienia na miejsce docelowe. Jeśli tak było, to lepiej nie czekaj tak długo, jak ja. Powodzenia!

 2. Marsi
  18 lipca, 2018 at 5:54 pm — Odpowiedz

  Ja skorzystałam z innej firmy- Claim Flights, biorą w porównaniu z innymi mały procent od kwoty, bardzo sprawna obsługa

  • 19 lipca, 2018 at 2:23 pm — Odpowiedz

   Dziękuję za podpowiedź Marcelina!

 3. Andrzej
  5 sierpnia, 2018 at 6:55 pm — Odpowiedz

  Poniżej schemat listu (po angielsku) z powołaniem się na EC Regulation 261. W naszym przypadku zadziałało na lot z Modlina do Bergamo. Dwa miesiące i pieniądze na koncie.
  Trzeba wypełnić wolne miejsca —- i daty/godziny []
  Dear Sir/Madam
  I would like to make an official complaint regarding heavily delayed flight no. —— on [day-month-year], from —— to —— with the scheduled departure time of [hours-minutes].
  My booking reference was —–. This flight arrived more than — hours late at destination airport of ——. As we were told before the departure, this delay was due to operational reasons, not any extraordinary circumstance(s), nor the bad weather conditions whatsoever.
  The passengers in the party were me (name, surname) and —- (name, surname), according to reservation number above.
  The judgment of the Court of Justice of the European Union in Tui & others v. CAA confirmed the applicability of compensation for delay as set out in the Sturgeon case. As such, I am seeking compensation under EC Regulation 261/2004 for this delayed flight.
  My scheduled flight length was approximately —- kilometers, therefore I am seeking €— per delayed passenger in my party. The total compensation sought is then €—-.
  I look forward to hearing from you and would welcome a response in 14 days.
  Lack of assistance regarding the points I have risen above, will cause me to forward the case to National Enforcement Body.
  Yours faithfully,

  Do wykorzystania jak najbardziej – w potrzebie!

  • 6 sierpnia, 2018 at 7:54 am — Odpowiedz

   Mega pomocne! Dziękuję w imieniu wszystkich, którzy skorzystają w przyszłości.

 4. lucy
  21 września, 2018 at 1:24 pm — Odpowiedz

  też niestety miałam okazje koczować na lotnisku, opóźnienie było chyba z tego co pamiętam koło 8 godzin, swoje odszkodowanie załatwiałam przez givti udałosię sporą kwotę odzyskać, ludzie często nie wiedzą że mogą dostać odszkodowanie

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Opóźniony lot? Możesz uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej