Miasta widma? We Włoszech jest wiele opuszczonych miast, czasem w pośpiechu, bo życie w nich stało się zbyt ryzykowne. Przyroda upominała się o swoje w najróżniejszy sposób, pękają skały, osuwa się ziemia, wybuchają wulkany, zatrzęsła się ziemia, są powodzie. Czasem nie wiadomo dokładnie dlaczego mieszkańcy opuścili miasto.
One zostały, człowiek poszedł dalej.Nie zawsze człowiek uciekał daleko, relokacja bywa całkiem bliska. Skoro nie dało się żyć już na górze, ludzie przenosili wioskę na dół, czasem kilka kilometrów, czasem kilkadziesiąt. Niekóre miejsca opuszczono na dobre.
Zapraszam Was w podróż po włoskich miastach, gdzie tylko zamykając oczy i uruchamiając wyobraźnię przywołamy obraz dawnego gwaru życia. Miasta – widma, czy wciąż za ścianą słychać dziecięcy śmiech?
We Włoszech jest ich wyjątkowo wiele. Oto historia zaledwie kilku z nich.
Oto, co znajdziecie w tym wpisie
Balestrino, Liguria
Przyczyna: trzęsienia ziemi
Historia Balestino to przykład długiej walki człowieka o „swoje”. Założone w XI wieku, położone niezwykle malowniczo, niestety na wyjątkowo niestabilnym geologicznie gruncie. W przeszłości wiele razy było nękane trzęsieniami ziemi, co było przyczyną stopniowego opuszczania miasta przez jego mieszkańców. Ostatni wyprowadzili się stąd w 1953 roku. Obecnie koło 500 osób mieszka w nowszej części Balestrino, położonej nieco niżej, na bardziej bezpiecznym terenie.
Liguria to niezwykły region. Niesamowite położenie niektórych miasteczek sprawia, że są jednymi z najpiękniejszych we Włoszech. Ale to trudny dla człowieka region położony na skałach, targany morskimi falami, niepokojony przez trzęsienia ziemi, powodzie, wichury.
I gdyby nie fakt, że domy stoją puste, Balestrino można by uznać za typowe, zabytkowe, malownicze włoskie miasteczko – niewielkie kamienne domki, wąskie uliczki, wciąż stojące świątynie i górujący nad miastem zamek Castello dei Del Carretto. Czy miasto przetrwa kolejne trzęsienie ziemi?
Jeśli interesuje Cię Liguria, kliknij w przewodnik: 23 niesamowite miejsca w Ligurii.
Craco, Bazylikata
Przyczyna: postępujące osuwisko
Ale dlaczego Craco opuścili jego mieszkańcy? Osada powstała w VIII wieku, zbudowana na zboczu wzgórza, pełniła funkcje militarne. Największy rozwój miasto osiągnęło w XIII wieku, powstał wówczas uniwersytet, zbudowano zamek.Craco jest sławne na cały świat, więc i przyciąga rzesze turystów. To opuszczone miasto jest wyjątkowe w swej urodzie, co skrzętnie wykorzystywali w przeszłości filmowcy. Kręcono tu m.in. część scen do Quantum of Solace (seria przygód agenta 007) oraz scenę śmierci Judasza w Pasji Mela Gibsona.
W połowie XX wieku po serii powtarzających się trzęsień ziemi, w następstwie których utworzyło się duże osuwisko zagrażające życiu, mieszkańcy podjęli decyzję o opuszczeniu miasta i osiedleniu się w nowym miejscu, Craco Peschiera. Ostatni mieszkańcy opuścili miasteczko w 1991 roku. Miasto stopniowo ulega zniszczeniu, niezauważalnie osuwa się z wysokości 400 metrów.
Curon (Graun), Trydent-Górna Adyga
Przyczyna: zatopienie miasteczka
Ta decyzja kosztowała „życie” dwie średniowieczne miejscowości położone w dolinie: Resia (Reschen) i Curon (Graun). Mieszkańców obu wiosek przesiedlono, a wiekszość zabudować rozebrano. W lipcu 1950 roku spiętrzone wody Lago di Resia ostatecznie położyły kres istnieniu obu miasteczek, jednak pozostał znaczący symbol tego miejsca.W latach 50 XX w. na styku granic Włoch, Austrii i Szwajcarii, w dolinie Venosty, powstało sztuczne jezioro spiętrzające wodę dla elektrowni produkującej energię elektryczną dla regionu.
Przetrwała dzwonnica XIV-wiecznego kościoła św. Katarzyny w dawnym Curon, której nie rozebrano. Dumnie wystaje ponad powierzchnię wody i stanowi spektakularny widok tak latem, jak i zimą, gdy lód skuwa jezioro. Legenda głosi, że w mroźne noce słychać dźwięk jej dzwonów:)).
ps. Dzwony zdemontowano ponad 60 lat temu.
Poggioreale, Sycylia
Przyczyna: trzęsienie ziemi
Obecnie miasto leży ok. 4 km na południe od swej pierwotnej lokalizacji. A wszystko za sprawą niszczycielskiego trzęsienia ziemi z roku 1968, które na tyle poważnie zniszczyło miasto oraz pobliskie Salaparuta i Gibellina, że zdecydowano się na jego odbudowę w innym, bezpieczniejszym miejscu.Poggioreale pierwotnie zostało założone w 1642 roku na Górze Castellazzo, z której rozpościera się wspaniały widok na dolinę rzeki Belice, w zachodniej Sycylii w prowincji Trapani.
Do dziś można oglądać ruiny starego Poggioreale, które w roku 1995, włoski reżyser Giuseppe Tornatore, wykorzystał jako plener do swojego filmu Sprzedawca marzeń.
Frattura Vecchia, Abruzja
Przyczyna: trzęsienie ziemi
Źródło
Frattura Vecchia, leżąca na wysokości 1300 metrów n.p.m., oddalona o 15 kilometrów od Anversy jest kolejnym miasteczkiem, które uległo sile żywiołu. Ziemia zatrzęsła się tu w 1915 roku. Mieszkańcy przenieśli się niżej i zbudowali nową wioskę. Kamienne, pozbawione dachów domy zostawili przyrodzie.
Pentedattilo, Kalabria
Przyczyna: trzęsienia ziemi
Założone jako kolonia greckiego miasta Chalkida w roku 630 p.n.e. Przez cały okres grecko – rzymski było to kwitnące centrum ekonomiczne, a dzięki swej strategicznej pozycji podczas panowania rzymskiego było ważnym centrum wojskowym. Stabilność Pentedattilo zachwiało trzęsienie ziemi z 1783 roku. Miasto zostało wówczas poważnie zniszczone, a większość mieszkańców przeniosła się do pobliskiego Melito Porto Salvo. Kolejny cios przyroda zadała w 1908 i 1951, co ostatecznie doprowadziło do całkowitego wyludnienia wioski w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku. Nazywają je miastem duchów, The Gost Town. Położone 250 m n.p.m., na górze Monte Calvario, której kształt przypominał niegdyś pięć palców. Od jej wyglądu pochodzi nazwa miejscowości – z greckiego: penta + daktylos, czyli pięć palców. Historia tej osady jest wyjątkowo interesująca. Targana żywiołami i ludzką chęcią zemsty obrosła w straszliwe legendy.
Miasto pozostało zupełnie niezamieszkane aż do 1980, kiedy został częściowo odrestaurowany dzięki wolontariuszom z całej Europy.
To miejsce przypominające nieco księżycowy krajobraz i pewnie dzięki temu przyjeżdża tu wielu fotografów i artystów utrwalających ten niezwykły krajobraz. Niegdyś gwiazdor amerykańskich horrorów Roberta Englunda powiedział, że to miejsce jest jak wart milion dolarów plan strasznego filmu.
W ostatnich latach to taki „must see” w Kalabrii. Dla zainteresowanych, odbywają się tu festiwale filmowe Pentedattilo International Short Film Festival.
Civita di Bagnoregio, Lacjum
A miasto położone jest wyjatkowo pięknie! Na szczycie skalistego wzgórza, do którego prowadzi tylko jedna jedyna droga – wąski most, biegnący nad przepaścią. Gdy okoliczne doliny toną we mgle miejsce wydaje się wręcz magiczne. Nic dziwnego, że to miejsce chętnie i licznie odwiedzają turyści. Nazywane La città che muore, czyli umierające miasto, ponieważ zagrożeniem dla miasteczka są trzęsienia ziemi i położenie na tufowej skale, która znajduje się pod ciągłym działaniem procesu erozji. Skała kruszy się, a co za tym idzie powierzchnia miejscowości się zmniejsza. Latem mieszka tu około 100 mieszkańców, zimą zaledwie kilkunastu.
Vitozza, Toskania
Przyczyna: nie znana
To miasto widmo w grotach. Znajduje się tu ich ponad 200, które były zamieszkane już w XI wieku. To właściwie system połączonych grot, służących za mieszkania, groty dedykowane do poszczególnych zadań, jak przechowywania wina, miejsca zwierząt, itp. Jaskinie wykorzystywane do zamieszkania rozciągają się wzdłuż drogi w lesie z widokiem na dolinę rzeki Lente. Niektóre z nich są bardzo blisko siebie, podczas gdy inne są bardziej izolowane. Część jaskiń była wykorzystywane do hodowli gołębi. Takie groty nazywano colombari (colomba – gołębica) i niemalże na pewno powstały one już w czasach rzymskich. Zawirowania historyczne około połowy XV wieku spowodowały powolny upadek osady i jego struktur obronnych z wciąż nieznanych jeszcze powodów. Ludności stopniowo zaczęła migrować w kierunku pobliskiego miasteczka San Quirico. Życie toczyło się tu do XVIII wieku. Miejsce niezwykłe, ciekawskich odsyłam TU.
Isola Santa, Garfagnana, Toskania
Przyczyna: budowa tamy
Skarby kryją się na dnie owego jeziora, ruiny prastarej osady i most. Czasem można to zobaczyć, gdy woda jeziora jest spuszczona, to jednak nie dzieje się często. Obecnie osada powoli wraca do życia, restaurowane są kolejne budynki. Pomiędzy nieszczejącymi domostwami mieszkają cztery rodziny, jest bar, są także miejsca noclegowe na wynajem. Dla zainteresowanych polecam zajrzeć TU.Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1260 roku. Tu zatrzymywali się podróżni na szlaku Versylia – Garfagnana. Wioska została zupełnie opuszczona w latach 60 XX wieku, kiedy zbudowano tamę, tworząc malownicze jezioro. Nowe domy dla mieszkanców zostały wybudowne gdzie indziej.
Pompeje, Kampania
Przyczyna: trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu
Dwa inne miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza w 79 roku to Herkulanum i Stabie. Miasta widma zamykają Pompeje. Po raz pierwszy miasto zostało zniszczone w 65% przez silne trzęsienie ziemi, które miało miejsce 5 lutego 62 roku. Mieszkańcy jednak w dość krótkim czasie zdołali je odbudować. Niestety, zaledwie 17 lat później niespodziewany wybuch Wezuwiusza przysypał je kilkumetrową warstwą popiołu, grzebiąc miasto i mieszkańców, którzy nie zdążyli się ewakuować. To był 24 sierpnia 79 roku.
Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć jakie to miasta widma są we Włoszech.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.
To już koniec wędrówki, a może dopiero jej początek?
Pozdrawiam Was mocno,
Magda
3 komentarze
Byłam dwa tygodnie temu w Pentedattilo. Pięknie odrestaurowane i zadbane miejsce. I te widoki cudne! I te kwitnące mandorle! Miejsce naprawdę warte odwiedzenia.
Bardzo ciekawy artykuł. W ogóle nie zdawałam sobie sprawy, że takie miasteczka we Włoszech istnieją.
Przyznaję, że Italia właśnie dlatego wciąż mnie zadziwia! Niby już coś wiem, coś widziałam, a potem bach! Wpada coś takiego!