Abruzja, po włosku Abruzzo. Stosunkowo mało znany włoski region, niby jeszcze Włochy środkowe, ale wszyscy traktują już jak południe. Pozwól, że zadam ci pytanie, czy chciałbyś zjeżdżać na nartach z widokiem na morze? Albo przechadzać się wąskimi uroczymi uliczkami średniowiecznych miasteczek położonych na wzgórzach? Wyobraź sobie dzień zaczynający się wschodem słońca nad morzem i kończący się włoską kolacją na wzgórzu z piękną panoramą. Możesz to wszystko przeżyć w ciągu jednych wakacji w regionie Abruzzo. Piękno tego regionu polega na tym, że możesz doświadczyć wielu różnorodnych doznań w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów.
Nie bez przyczyny flaga Abruzji wskazuje trzy kolory: biały – oznaczający zaśnieżone góry, zielony – wzgórza i parki oraz niebieski – morze.
Abruzzo. Tak piękne, a tak nieznane
Te słowa wciąż do mnie wracają od momentu jak zamieszkałam w regionie Abruzzo i poznaję coraz to nowsze piękne miejsca. Zawsze chciałam mieszkać we Włoszech, ale tego regionu nawet nigdy nie brałam pod uwagę, a teraz właśnie tu znalazłam swoje miejsce na ziemi.
Mieszkam w mieście Pescara. Przeczesuję szlaki Abruzji od kilku miesięcy i wciąż zachwyca mnie, jak dużo wspaniałych miejsc i atrakcji oferuje ten region. W tym artykule podzielę się z tobą najciekawszymi informacjami na temat miejsc, przeżyć i kuchni “abruzzese”.
Abruzzo to przede wszystkim morze – 133 km linii wybrzeża, wzdłuż którego można znaleźć różne typy plaż. Od tych dzikich, takich jak np. Costa dei Trabocchi (Wybrzeże Trabocchi), Punta Aderci (jedna z najpiękniejszych plaż całej Italii), po bardzo zorganizowane plaże w Pescara, Montesilvano, Tortoreto, w których łączą się morze, jasny piasek, restauracje i dyskoteki.
Wskazówka I Dowiesz się, czym są trabocchi.
Z wybrzeża możesz wyruszyć na wyprawę w głąb lądu, gdzie znajdziesz piękne krajobrazy natury (pola, gaje oliwne, winnice), średniowieczne miasteczka i wioski, zamki, sanktuaria i kościoły oraz jeziora (np. Lago di Scanno, jezioro w kształcie serca) i parki narodowe (np. Gran Sasso e Monti della Laga, Majella).
Zamek Rocca Calascio
Rocca Calascio to jeden z symboli Abruzji. Według National Geopraphic zamek Rocca Calascio jest jednym z 15 najpiękniejszych zamków na świecie. W nim zostały nakręcone sceny do filmu „Amerykanin” z Georgem Clooney’em.
Położony na wysokości 1512 m n.p.m. zamek jest najwyższą twierdzą w Apeninach. Zbudowany z kamienia i murów wyłącznie do celów wojskowych i przeznaczona wyłącznie dla wojska.
Budowę twierdzy rozpoczęto w X wieku jako pojedyncza strażnica.
W XIII wieku dobudowano murowany dziedziniec z czterema cylindrycznymi wieżami w narożach wokół wyższej wieży wewnętrznej.
Dolna połowa twierdzy zbudowana jest z wyraźnie większych kamieni niż jej górna część.
Twierdza nigdy nie została przetestowana w bitwie, jednak została poważnie uszkodzona w listopadzie 1461 przez trzęsienie ziemi o szacowanej sile od 7 do 8 w skali Richtera . Chociaż miasto Calascio, które leży poniżej twierdzy, zostało odbudowane, forteca już nie.
W pobliżu twierdzy stoi kościółek Santa Maria della Pietà.
Abruzja aktywnie
Dla tych, którzy uprawiają turystykę aktywną, Abruzzo oferuje sporty wodne (canyoning, windsurfing), oraz całe masy szlaków turystycznych pieszych i rowerowych na terenie parków i wzdłuż wybrzeża. Podczas takiej wyprawy można spotkać żyjące tam niedźwiedzie i wilki. Na terenie Abruzji znajduje się najwyższy szczyt Apeninów – Corno Grande (2912 m n.pm.).
W zimie są dostępne stoki narciarskie, po których zjeżdżał również Jan Paweł II (Campo Imperatore, Ovindoli, Roccaraso).
Życie nocne to lokalne restauracje, bary, kluby, położone wzdłuż wybrzeża. Organizowane są również różnego rodzaju koncerty, przedstawienia oraz festiwale jedzenia i wina (Sagra).
Kuchnia Abruzji
I oczywiście kuchnia. Jeżeli lubisz włoską kuchnię, to z pewnością pokochasz tę „abruzzese”. Najbardziej popularne są arrosticini – mięso w postaci szaszłyka przygotowywane na ogniu (nigdy nie nazywaj ich szaszłykami w obecności Włocha, bo może go to obrazić). Kuchnia Abruzji jest dość zróżnicowana- zawiera dużo dań rybnych i owoców morza, ale również pasta przygotowywana w wyjątkowy sposób, jak np. Pecorara, Mugnaia czy Pasta con tartuffo. Region słynie również z produkcji znanej marki makaronu De Cecco. Każdemu z tych posiłków akompaniuje jeden z trzech typów win Abruzzo: czerwone Montepulciano d’Abruzzo, rosè Cerasuolo, białe Trebbiano.
Po zjedzeniu kolacji typowy „abruzzese” pije jeden z charakterystycznych alkoholi: Centerba, Ratafia albo Genziana. Warto spróbować wszystkich i wybrać swój ulubiony!
Podczas pobytu koniecznie trzeba wybrać się do tawerny z lokalną kuchnią. Zazwyczaj w takich miejscach nie ma gotowego menu, zaś kelnerka recytuje wszystkie dostępne lokalne potrawy, które przygotowywane są według starej tradycyjnej receptury.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że osoby tu mieszkając, są zawsze bardzo pomocne i życzliwe („Abruzzese forte e gentile” – Primo Levi). Zawsze bardzo chętnie opowiadają o swoich tradycjach i są bardzo dumni ze swojego pochodzenia.
Koniecznie zobacz i spróbuj
Miejsca MUST SEE-MUST DO w Abruzji:
- kąpiel w ciepłych wodach Adriatyku,
- trekking w parkach narodowych,
- zejść w podziemia – Grotte di Stiffe,
- powrót do starożytności- spacer po Alba Fucens,
- kawa i cornetto w średniowiecznych miasteczkach (Citta Sant Angelo, Silvi),
- kolacja w Trabocchi,
- zjeść jak najwięcej arrosticini.
Transport
Z Polski są dostępne bezpośrednie loty do Portu Lotniczego Pescara (Abruzzo International Airport) z Warszawy i Krakowa, linią Ryanair.
Zwiedzanie Abruzzo można połączyć również ze zwiedzaniem Rzymu, ponieważ znajduje się w odległości 130 km. Jest to alternatywa na przeżycie prawdziwej Italii!
Pokażę Ci Abruzzo!
A na koniec coś ode mnie.
Bardzo dziękuję Dominice Wiśniewskiej, że zechciała się podzielić swoją wiedzą na temat rejonu, który wciąż rzadko wybieramy jako wakacyjny kierunek. Mam jednak nadzieję, że dzięki takim pozytywnym przekazom, jak Dominiki, coraz więcej osób nabierze ochoty na wyjazd w tym kierunku. Mamy loty bezpośrednie do Pescary, więc … do odważnych świat należy!
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcie na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
Hej ! A jakie są ceny za wynajęcie leżaków na plazy ?
W sezonie stawka dzienna za parasol plażowy i leżak wynosi 18-20 EUR.
Hej! Strasznie dziękuję za tego bloga! Bardzo spontanicznie podjęłam decyzję, że lecę do Pescary we wrześniu. Od dwóch lat uczę się włoskiego i jestem zafascynowana tym krajem, dlatego koniecznie chcę “kolekcjonować” zwiedzane regiony. Zaczęłam od Abruzji… bo na razie na tyle mnie stać 😀 Chciałam Was spytać, jak nazywa się miasteczko, które widnieje na zdjęciu powyżej “KONIECZNIE ZOBACZ I SPRÓBUJ”. Z góry dzięki! Na pewno będę tutaj stałym bywalcem 😉
Podpinam się pod pytanie o miasteczko ?
Abruzzo jest bardzo włoskie 🙂 Tam prawie nie słyszy się innych języków 🙂