Valloria, Liguria. Wioska malowanych drzwi

To był niezwykle gorący dzień. Moja rodzina nie miała ochoty zwiedzać czegokolwiek. Marzyli o wskoczeniu do morza, nurkowaniu wśród głazów i podglądaniu ryb. A ja, zainspirowana zdjęciami w internecie błagałam, abyśmy najpierw pojechali w góry, gdzie kryło się maleńkie miasteczko pełne … drzwi. Właściwie to nadzwyczajnych, wyjątkowych i niepowtarzalnych drzwi w liczbie 152. Ale do tej liczby nie ma co się przywiązywać. Poprosiłam o godzinę i zgodzili się.

Była sjesta, nie było widać ani mieszkańców, ani turystów. Tylko my i zbłąkany cyklista, który spytał o drogę. Valloria! Witajcie w wiosce malowanych drzwi! Witajcie w Ligurii poza szlakiem! To miejsce, które każdy powinien zobaczyć!

Valloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, Włochy

Valloria

To jedno z tych liguryjskich miasteczek, które przycupnęło na jednym ze wzgórz w okolicach Imperii. Jest tu punkt widokowy, z którego doskonale widać przepiękne Porto Maurizio w Imperii i morze, ale przede wszystkim okoliczne miasteczka i istotne punkty w krajobrazie doliny Val Prino, jak Santuario della Madonna Guardia w Pantasina, szczyt Monte Acquarone (723 m n.p.m.), miasteczko Vasia z najwyższą wieżą w okolicy, maleńkie Caneto, Praelo i nieco długaśne Molini di Prelà.

Valloria, panorama z punktu widokowego
Panorama z punktu widokowego: szczyt Monte Acquarone 723 m n.pn.m., w oddali z wysoką wieżą jest Vasia, po lewej Caneto, po prawej Praelo i niżej Molini di Prelà
Valloria, Liguria
Valloria z punktu widokowego
Valloria, Liguria
Valloria widoczna z okolic Agriturismo San Giuseppe, szłam za znakami na agroturystykę i widok z góry był fantastyczny

Dolina Złota

Nazwa miasteczka wywodzi się od łacińskiego Vallis Aurea co oznacza Dolinę Złota. Owym złotem nie było nic innego, jak oliwki, które stanowiły o tutejszym bogactwie. I choć nadal zbiory oliwek i produkcja oliwy są tu bardzo ważne, miasteczko w świecie zasłynęło z zupełnie czegoś innego.

W 1991 roku powstało Stowarzyszenie „Le Tre Fontane”. Ich pierwszym krokiem była budowa wspólnej przestrzeni dla mieszkańców. W gaju oliwnym powstała kuchnia, stanęły stoły, ławy do siedzenia … Jeśli tu będziesz i ruszysz za znakiem kierującym na punkt widokowy, musisz tędy przejść. W pierwszy weekend lipca i sierpnia odbywają się tu imprezy pod hasłem A Valloria fai baldoria. Jeśli jesteś wielbicielem włoskich festa, to najlepszy czas, aby tu wpaść.

Trzy lata później narodził się pomysł, aby wykorzystać przestrzeń Oratorium Santa Croce. Stworzono tu muzeum, skansen rzeczy zapomnianych, urządzenia i instrumenty, których już dziś nikt nie używa, ale kiedyś nie wyobrażano bez nich życia. Ale na tym nie koniec, bo kolejny pomysł naprawdę rozsławił Vallorię. Tymczasem mam dla Ciebie kilka zdjęć uliczek miasteczka.
Valloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, Włochy

Artyści w Valloria

Valloria to średniowieczne miasteczko zbudowane z dostępnego tu kamienia. Od XII wieku administracyjnie należy do gminy Dolcedo, pięknego i znanego miasteczka położonego nieopodal. Mieszkają tu zaledwie 42 osoby. Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy wpadł na ten pomysł, ale pomyślano, aby stworzyć tu uliczną galerię sztuki.

Członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia „Le Tre Fontane” zaczęli zapraszać malarzy. Stopniowo, na starych, drewnianych drzwiach zaczęły pojawiać się obrazy malowane przez artystów z całego świata – znani i uznani czy dopiero początkujący, nie miało to znaczenia. Mają tu pełną dowolność, malują co chcą. Obecnie co roku, w pierwszy weekend lipca, mieszkańcy witają artystów chcących pozostawić tu swój ślad. Kolejne drzwi stają się dziełem sztuki.

Le Tre FontaneValloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, WłochyValloria, Liguria, Włochy

Wioska malowanych drzwi

Dziś Valloria to już oficjalnie wioska malowanych drzwi, il paese con le porta dipinte. Otwarta dla wszystkich galeria pod gołym niebem liczy w tej chwili 152 „obrazy”. Ta liczna co roku się zmienia, bo kolejne drzwi zyskują nowy wygląd. To drzwi do domu, do piwniczki, winiarni, sklepu czy warsztatu. Czasem są to już tylko drzwi lub nawet tylko ich fragment, bez domostwa, bez przydziału.

Nie mogę pokazać Wam ich wszystkich, bo przecież wówczas nie mielibyście po co przyjeżdżać do Vallorii. Byłam w czasie dnia, ale zdaje się, że wieczorem musi być tu magia, gdy zapalają się te wszystkie zainstalowane światełka. Oto i one. Oto galeria malowanych drzwi.


Valloria, Liguria, Włochy

Valloria, Liguria, Włochy

Valloria, Liguria, Włochy

Valloria, Liguria, Włochy

Jak dojechać do Valloria

Samochód

Zdecydowanie najwygodniej samochodem. W miasteczku jest parking zaraz na wjeździe, po lewej stronie. Jeśli będziesz miał szczęście, będzie wolne miejsce. I nie mów rodzinie, że wpadniesz tu na godzinkę, bo tego się nie da zobaczyć w tak krótkim czasie. Jeśli chcesz tylko obejść miasteczko, potrzebujesz minimum 1,5h, a lepiej zarezerwuj sobie co najmniej 2h. Zobaczysz położone niesamowicie uliczki i drzwi, które są raz do góry, raz na dole, czasem kilka obok siebie, wczujesz się nieco w klimat miasteczka. Jeśli jednak chcesz studiować spokojnie każdą tabliczką opisującą autora, tytuł i historię obrazu, potrzebujesz dużo więcej czasu.

Jadąc autostradą A10, wybierasz zjazd Imperia Ovest. Dalej kierujesz się na Dolcedo drogą SP41. Mijasz samo Dolcedo i wjeżdzasz na drogę SP39, którą dojeżdżasz do Molini di Prelà i mkniesz dalej, pod górę ku Valloria, il paese delle porte dipinte. Mkniesz w tych warunkach oznacza prędkość 30-40 km/h.

Pociąg + autobus

Dla osób zdeterminowanych, aby dotrzeć tu bez samochodu – do Imperii możesz dojechać pociągiem, a następnie autobusem do Valloria.

Spod dworca kolejowego Imperia Oneglia autobus do Valloria jeździ dwa razy dziennie – linia 24, o 13:45 i 18:30 (wg rozkładu z 2017 roku) przez Porto Maurizio (Imperia) – Dolcedo – Prelà – do Villatalla.

Częściej jeżdżą autobusy do Prelà, a potem można łapać autostop lub iść pieszo. To około 45 minutowy spacer wg Google Maps, niestety nie potrafię tego potwierdzić, na pewno jest to spacer pod górę. Rozkładu jazdy autobusów (zwykle PDF) szukaj na Riviera Transporti, Linea 24 : Imperia ↔ Dolcedo ↔ Prelà ↔ Villatalla.

A tak to wygląda na mapie.

[wpgmza id=”19″]

 

Nocleg

Jeśli szukacie miejsc noclegowych w samej Valloria mogę powiedzieć tylko tyle, że nie nocowałam tam, ale Agriturismo San Giuseppe prezentowało się naprawdę ciekawie. Też ma malowane drzwi, ale poza tym jest na górce, ma piękne widoki na okolicę, taras, basen.

Ja polecam szukanie miejsca noclegowego przez Małgosię Klaus i jej Liguria Extra Vergine, gdzie znajdziecie wakacyjny dom w tych okolicach na każdą kieszeń. Ja właśnie tak zrobiłam.

 

I jak Wam się podoba?

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o miasteczku Valloria, gdy będziesz się wybierać do Ligurii następnym razem.

Valloria, Liguria, ItalyMam nadzieję, że będziecie chcieli tu wpaść i zobaczyć to na własne oczy.

A jeśli macie ochotę na więcej niesamowitych miasteczek w pobliżu polecam Wam moją opowieść o maleńkiej Prelà Castello, wpadnijcie także do Dolcedo, Dolceaqua, Apricale, Isolabona, Bussana Vecchia, Piertabruna, Taggia, Badalucco, San Lorenzo al Mare i oczywiście Imperii.

[wpgmza id=”18″]

 

I jeszcze …

A jeśli dotarłeś aż tutaj, mam coś jeszcze. Chcesz być ze mną w stałym kontakcie i do tego dostać cudowny prezent? To specjalnie dla Italia poza szlakiem zaprojektowany plakat Dolce far niente. Wystarczy, że wpiszesz swoje imię i adres mailowy :). A później? Zobaczysz, nie będę zdradzać teraz wszystkiego, poza tym, że rozwinę przed Tobą czerwony dywan i zaproszę do wyłącznie ekskluzywnych treści.

Tymczasem pozdrawiam Was najmocniej,

Magda

data wizyty w Valloria: 25 sierpnia 2017 r.

Prela Castello, Liguria. Raj na ziemi Małgorzaty Klaus
Previous post
Liguria poza szlakiem. Prelà Castello, raj na ziemi Małgorzaty Klaus
Trapani, Sycylia. Angelo Apartments
Next post
Twoje sycylijskie wakacje z Angelo Apartments w Trapani

8 komentarzy

 1. justyna
  Wrzesień 23, 2017 at 8:34 pm — Odpowiedz

  Przepiękne miasteczko, bardzo klimatyczne. Zastanawiałam się nad majowym weekendem, padło na Ligurię , więc szukam inspiracji i takich perełek 🙂

  • Wrzesień 24, 2017 at 6:41 am — Odpowiedz

   Polecam Vallorię z całego serca! Jeśli wyberasz się w okolicę Imperii to miejsce idealne.

 2. Październik 3, 2017 at 6:17 pm — Odpowiedz

  Pani Magdo,
  Ten post to tylko dowód na to, że sztuka jest wszędzie. Aż serce rośnie gdy się ogląda takie drzwi. Dziękuję!

  • Październik 7, 2017 at 2:11 pm — Odpowiedz

   Dziękuję ja również. To moje najwspanialsze odkrycie wakacji w Ligurii.

 3. Październik 8, 2017 at 11:08 am — Odpowiedz

  Wow! Świat ciągle mnie zadziwia. A szczególnie Świat Włoski, który potrafi cieszyć mnie w każdym detalu. Piękne zdjęcia i piękne miejsce:)

  • Październik 9, 2017 at 9:17 am — Odpowiedz

   Przyznaję, mnie też ciągle zadziwia! Dlatego Italia poza szlakiem jest dla mnie taka ciekawa :).

 4. ela
  Luty 3, 2018 at 9:36 pm — Odpowiedz

  Byłam, widziałam, podpisuję się pod tym… Trzy lata temu, 2 tygodnie spędzone w Ligurii. Mieszkaliśmy kilka km od tej wioski i własciwie wybraliśmy się do niej od niechcenia – ostatniego dnia. Valloria okazała się jednym z miejsc, które najbardziej utkwiło mi w pamięci :-). Własnie wróciłam z Madery i tam w kilku miejscach jest podobnie – drzwi w obrazach. Świetny pomysł!

  • Luty 4, 2018 at 8:49 am — Odpowiedz

   Na mnie zrobiło wrażenie, mała wioska gdzieś tam ukryta przed światem, a tu taka niespodzianka! Cieszę się, że jest nas więcej!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

Gala Twórców 2019

POTRZEBUJESZ SAMOCHODU WE WŁOSZECH?

Wynajmij samochód w Italii

MOJA OFERTA DLA CIEBIE

Konsultacje indywidualny plan podróży po Italii

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Czy też tak masz, że po obejrzeniu niektórych filmów czy po przeczytaniu jakiejś książki, na znane ci miasto patrzysz zupełnie inaczej? 
Ja ma tak z Rzymem. Co książka, to odkrycie, a potem szukam znaków, uliczek, ludzi ...
 • Liguryjskie Portovenere. Kocham te kamieniczki. Ale strasznie drogie są tutaj mieszkania, za każdym razem sobie sprawdzam czy jednak coś nie drgnęło ... 😉. Nadal pozostaje mi tylko podziwiać Portovenere jako turysta 💕.
 • Piękne Cagliari ❤️. Sardynia. Cattedrale di Santa Cecilia. Majestatyczna katedra z XIII wieku.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #sardegna #cagliari #visitsulcis #santaceciliav#cattedrale #borghitalia #storieinviaggio #ig_sardegna #thehub_sardegna #discoversardegna #shotz_of_sardegna #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kwintesencja Toskanii. Kolor, faktura, miejsce, detale.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Villa il Poggio w Toskanii. 
Cały film jest dostępny na moim kanale YouTube tube. Link w BIO.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #toscana #sinalunga #villailpoggio #tuscany #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_toscana #thehub_toscana #discovertuscany #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • ⛱️ Positano to małe miasteczko Wybrzeża Amalfitańskiego. Rozsławił je pisarz John Steinbeck, gdy w 1953 roku tak pisał dla Harper’s Bazaar: 📰„Positano jest jak sen, nie całkiem realny, kiedy się tam jest, za to uwodzicielsko realny, kiedy cię już tam nie ma.” 👒 Po Positano przede wszystkim należy spacerować w każdą możliwą stronę, ale warto też podejść w stronę wioski Monteperlusco, skąd widoki na Positano są wspaniałe. 😎 I w ogóle start na szlaki górskie, których na Wybrzeżu Amalfitańskiem nie brakuje, to świetny pomysł. Bo Ścieżka Bogów to tylko początek ... ⛱️ Pamiętaj, Wybrzeże Amalfitańskie to niebezpieczne miejsce. Rozpieszcza oczy, rozdziera duszę, kradnie serce na zawsze. 👨‍🌾 A jakie było Twoje Positano???
 • Portovenere wśród ciężkich, deszczowych chmur. To zdjęcie na już 9 lat. Zrobiłam je w czasie pierwszej wizyty w Ligurii. 
Wtedy jeszcze nie pisałam o Włoszech, nawet nie myślałam, że się tym zajmę w przyszłości.

To był listopad, płynęłam wtedy na żaglowcu Pogoria. Takim wielkim statkiem nie wszędzie da się wpłynąć do portu, tu się nie dało. W takiej sytuacji trzeba odpalić w ruch pontony i tak się dopływa do brzegu. 
Portovenere od razu mnie urzekło. Kolorowe wysokie kamieniczki, świątynia dumania Byrona, Chiesa di San Pietro, czyli kościół na krańcu cypla, który jest smagany wiatrem i zalewany falami morskimi. Ten spektakl utkwił mi w sercu na zawsze.

Od tamtej pory staram się tu wracać. Najbardziej kocham widok od strony morza, bo wtedy mogę ogarnąć wzrokiem całość.

Zawsze będzie dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. 
A jakie jest twoje ulubione miejsce w Italii?
 • Zanim wszyscy wstali, ja już latałam nad tym pięknym miejscem w Toskanii. To Villa Il Poggio w Sinalunga. W pobliżu jest bar Loscuro z najlepszą kawą ☕ w Toskanii i nie jest to wyłącznie moje zdanie. 📅 Są jeszcze wolne terminy, więc jeśli jesteś zainteresowany, zostaw swój adres email, wyślę ci cennik noclegów i opis willi, a jest tu kilka apartamentów. 
Styl toskański, każdy szczegół jest dopracowany. Nie brakuje rodzinnych pamiątek.

Właścicielką posiada też swoją stadninę, więc jeśli kochasz konie🐎, możesz skorzystać. 
A poza tym są psy🐕, koty🐈, a nawet pewna sympatyczna świnka🐖, która choć solidnie urosła, jest bardzo przyjazna i ... sama najchętniej pływałaby 🏊‍♂️w tym basenie, gdyby tylko jej na to pozwolono.
 • Piękna La Caletta w północno-wschodniej części Sardynii.

Idealne miejsce na rodzinne wakacje, nie ma tu wielkich tłumów, bo wszyscy są w San Teodoro 😉, więc tu spokojnie można odpoczywać popijając kawę w barze na samej plaży. 
Za plecami góry, w które można wyskoczyć w każdej chwili, a tu 5 km plaży, wydmy, śródziemnomorska makia, można wziąć rejs do Zatoki Orosei, albo podjechać na plażę Berchida, którą pokazywałam w poprzednim filmiku. Fajna baza wypadowa na poznanie całego wschodniego wybrzeża i interioru. 
Lotnisko Olbia jest zaledwie 45 minut jazdy samochodem stąd. Na Costa Smeralda dojedziemy w niespełna godzinę. 
Cały film jest na moim kanale YouTube.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Valloria, Liguria. Wioska malowanych drzwi