Róże w winnicy? Dlaczego? Po co?

Róże w winnicy? Jeśli byliście kiedyś w winnicy być może Wasz wzrok zatrzymał się właśnie na krzakach róż. Zastanawialiście się dlaczego tam rosną? Zwykle można je dostrzec na skraju alejek, tuż przy drodze, co kilka rzędów. Czy to z powodu ich urody? Jaka jest ich rola?

Oto, co znajdziecie w tym wpisie

Kanarek w kopalnii

Pamiętacie, jak kiedyś radzili sobie górnicy w kopalniach? Zanim pojawiły się te wszystkie nowoczesne urządzenia z czujnikami sygnalizującymi pojawienie się trujących gazów, górnicy zabierali ze sobą kanarki. Po co? Wykorzystywali wyjątkową wrażliwość tych ptaków na toksyczne gazy ulatniające się w kopalniach. Kanarki uratowały niejedno ludzkie życie. Złe samopoczucie kanarka, czy jego śmierć były dla górników ostrzeżeniem i nakazem natychmiastowego odwrotu. 

Róże w winnicy

Róże w winnicy pełnią podobną rolę. Choroby winorośli spowodowane przez mączniaka (grzyb), wcale nie są rzadkością. Każdy właściciel winnicy bacznie obserwuje krzaki róż, ponieważ te rośliny są znacznie bardziej podatne na chorobę. Pierwsze oznaki mączniaka na róży są sygnałem, że trzeba natychmiast reagować zanim choroba dopadnie winorośl. Dlatego róże są swoistym sygnalizatorem przeciw-mączniakowym.
Róża w winnicy pełni więc rolę strażnika zdrowia winorośli.
Róże w winnicy.
Oczywiście przy okazji – obdarowuje nas swoją urodą.
Następnym razem z czasie pobytu we Włoszech rozglądaj się czy są róże. Jeśli takie zauważysz, uśmiechnij się. Teraz już wiesz, że róże w winnicy są prawdziwym identyfikatorem zdrowia i kondycji winorośli.

 

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o roli róż w winnicach.

Roses in vineyard.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Pozdrowienia serdeczne!

MagdaVia dell Amore, Cinque Terre, Liguria
Previous post
LIGURIA, CINQUE TERRE – Via dell'Amore, Droga Miłości
Pesto alla genovese, Liguria
Next post
PESTO ALLA GENOVESE - przepis na klasyczny sos z Genui. Liguria

2 komentarze

  1. Kasia
    26 września, 2020 at 7:26 pm — Odpowiedz

    Właśnie w tym roku zauważyłam i tak myślałam, że nie jest to kwestia ozdoby. Dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości w tym zakresie 🙂

    • 27 września, 2020 at 3:34 pm — Odpowiedz

      Cieszę się, że troszkę pomogłam :).

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Róże w winnicy? Dlaczego? Po co?