Pont-Saint-Martin (wł. Ponte San Martino) to malownicze miasto położone w Dolinie Aosty, w północno-zachodnich Włoszech. Jest to pierwsze miasto, które napotykamy, wjeżdżając do Doliny Aosty od strony Piemontu. Miasteczko liczy około 3 tysięcy mieszkańców.
Pont-Saint-Martin rozwinęło się wokół rzymskiego mostu, który stanowił kluczowy element Drogi Galijskiej (Via delle Gallie). Most ten był nie tylko osiągnięciem inżynierii, ale także symbolem rzymskiej dominacji i integracji nowych terytoriów. W tym czasie miasteczko było ważnym punktem na szlaku handlowym i militarnym, który łączył Rzym z północną Galią.
W średniowieczu miasteczko zaczęło się rozwijać jako mała osada, z niewielką liczbą mieszkańców, zajmujących się głównie rolnictwem i handlem. Z czasem wokół mostu rzymskiego powstała osada, której mieszkańcy czerpali korzyści z rosnącego ruchu tranzytowego.
W XVI wieku Pont-Saint-Martin podobnie, jak cała Dolina Aosty, znalazło się pod kontrolą Księstwa Sabaudii. W okresie tym miasteczko doświadczyło pewnych zmian administracyjnych i społecznych, związanych z integracją regionu z innymi częściami państwa sabaudzkiego. Znaczenie mostu jako głównej przeprawy spadło w XIX wieku, kiedy zbudowano nowoczesny most, który przejął jego funkcje.
Ja skupię się w tym artykule na moście w Pont-Saint-Martin, który miałam okazję podziwiać przy okazji … poszukiwania nieruchomości dla siebie w okolicach Donnas i Pont-Saint-Martin.
Droga Galijska (łac. Via delle Gallie)
Via delle Gallie, czyli Droga Galijska była jedną z najważniejszych tras komunikacyjnych w czasach starożytnych, zbudowaną przez Rzymian, aby połączyć Italię z Galią (dzisiejsza Francja) przez Dolinę Aosty. Była to pierwsza publiczna infrastruktura w Dolinie Aosty, mająca kluczowe znaczenie dla militarnej i politycznej ekspansji Imperium Rzymskiego.
Droga przebiegała przez centralną dolinę, zaczynając się od miasta Eporedia (dzisiejsze Ivrea w Piemoncie) i prowadząc do Augusta Praetoria (Aosta). Stamtąd trasa rozdzielała się na dwie główne drogi, prowadzące przez Alpy: przez Małą Przełęcz Świętego Bernarda (Alpis Graia) na zachód do Galii oraz przez Wielką Przełęcz Świętego Bernarda (Alpis Poenina) na północ do Helwecji (dzisiejsza Szwajcaria).
Budowa Drogi Galijskiej rozpoczęła się prawdopodobnie w I wieku p.n.e. i miała na celu nie tylko ułatwienie transportu wojsk, ale również rozwój handlu oraz integrację nowych terenów z Rzymem.
Do dzisiaj można podziwiać pozostałości tej starożytnej drogi w Dolinie Aosty, w tym liczne mosty, fragmenty drogi oraz konstrukcje, które świadczą o niezwykłej inżynieryjnej precyzji i umiejętnościach Rzymian. Znane miejsca to m.in. most rzymski w Pont-Saint-Martin, ruiny drogi w Donnas, Bard, Monjovet oraz most rzymski w Saint-Vincent.
Rzymski most w Pont-Saint-Martin
Ponte San Martino (fr. Pont-Saint-Martin) to wyjątkowe świadectwo antycznej Drogi Galijskiej, jednej z największych inwestycji zrealizowanych przez Rzymian w Dolinie Aosty. Droga łączyła Eporedię (dzisiejszą Ivréę) z Augusta Prætoria (Aosta), prowadząc dalej do przełęczy Alpis Graia (Mała Przełęcz Świętego Bernarda) i Alpis Pœnina (Wielka Przełęcz Świętego Bernarda).
Ten imponujący most, o wysokości 25 metrów i szerokości 35 metrów, został zbudowany około 120 roku p.n.e. (choć niektórzy historycy datują go na 25 rok p.n.e.). Co ciekawe, most ten był głównym przejściem aż do końca XIX wieku, kiedy to został zastąpiony przez nową konstrukcję.
Most diabła w Pont-Saint-Martin?
Mieszkańcy Pont-Saint-Martin nazywają go często „Mostem Diabła”, nawiązując do lokalnej legendy.
Według legendy most został zbudowany w jedną noc przez diabła na prośbę świętego Marcina, który musiał wrócić do swojej diecezji. Diabeł zażądał w zamian pierwszego stworzenia, które przekroczy most. Święty Marcin, sprytnie, rzucił kawałek chleba na drugi koniec mostu, aby skusić głodnego psa do przejścia jako pierwszego. Wściekły diabeł zniknął w nurcie rzeki Lys, a mieszkańcy zachowali ten wspaniały most.
Carnaval de Pont-Saint-Martin
Karnawał, który co roku rozgrzewa serca mieszkańców, czerpie inspirację właśnie z legendy o „moście diabła”.
Jest jednym z najstarszych i najważniejszych wydarzeń tego typu w Dolinie Aosty. Podczas karnawału odbywają się liczne parady, pokazy i inscenizacje nawiązujące do legendy o diable i św. Marcinie. Kulminacją wydarzenia jest symboliczne spalenie kukły diabła, któremu towarzyszy pokaz sztucznych ogni.
@italiapozaszlakiem Ten imponujący most w Ponte San Martino (fr. Pont-Saint-Martin), o wysokości 25 metrów i szerokości 35 metrów, został zbudowany około 120 roku p.n.e. Mieszkańcy Pont-Saint-Martin nazywają go często „Mostem Diabła”, nawiązując do lokalnej legendy. Według legendy most został zbudowany w jedną noc przez diabła na prośbę świętego Marcina, który musiał wrócić do swojej diecezji. Diabeł zażądał w zamian pierwszego stworzenia, które przekroczy most. Święty Marcin, sprytnie, rzucił kawałek chleba na drugi koniec mostu, aby skusić głodnego psa do przejścia jako pierwszego. Wściekły diabeł zniknął w nurcie rzeki Lys, a mieszkańcy zachowali ten wspaniały most. #italia #italiapozaszlakiem #dolinaaosty #aostavalley #italy #pontesanmartino #pointsaintmartin
♬ son original -
Planując swoją podróż
Znajdź hotel lub apartament na wakacje dzięki booking.com.
Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.
Bilety lotnicze możesz znaleźć i zarezerwować na booking.com.
Jeśli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z najlepszej porównywarki discovercars.com lub rentalcars.com.
Potrzebujesz biletów na prom? Znajdziesz je na Direct Ferries.
Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty nadal płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.
Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.
Włoska poczta
Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie.
Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, a także otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.
Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!
La vita è bella! Życie jest piękne!