Muzea we Włoszech za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca. Zmiany od 2019 roku

Muzea we Włoszech za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca. Zmiany od 2019 roku

Muzea we Włoszech za darmo? Do tej pory były dostępne zupełnie gratis w pierwszą niedzielę miesiąca w ramach programu Domenica al Museo. To była świetna okazja, aby zwiedzić najwspanialsze muzealne zbiory, korzystali z niej nie tylko turyści, ale także Włosi. Kolejki przed najsłynniejszymi włoskimi muzeami  w Rzymie czy Florencji, ustawiały się w już od wczesnych godzin rannych. Program ten zostaje jednak zastąpiony nowym, o nazwie Dni Muzeów, Giornate dei Musei. Na czym będą polegać owe zmiany? I czy będziemy z nich zadowoleni? Oto szczegóły.

Dni Muzeów, Giornate dei Musei

Według zapowiedzi włoskiego ministra kultury, Alberto Bonisoli, zmiany które nastąpią, są szalenie interesujące:

 • akcja Domenica al Museo (Niedziela w Muzeum) będzie organizowana wyłącznie poza sezonem – od października do marca,
 • od marca 2019 roku, co roku, właśnie w tym miesiącu, będzie organizowany Tydzień Kultury, Settimana di Cultura. Przez 6 dni będzie możliwość bezpłatnego wejścia do państwowych placówek i na wykopaliska archeologiczne. W marcu 2019 będzie to miało miejsce w dniach 5-10.03.2019,
 • dyrektorzy placówek, których zmiany dotyczą, będą mogli ogłosić jeszcze osiem dowolnych dni w roku, w których zwiedzanie podległych im miejsc kultury będzie darmowe,
 • zostają wprowadzone ekstra zniżki dla młodych ludzi – od 2019 roku, osoby w wieku 18-25 lat będą mieć dostęp do muzeów za jedyne 2 EUR. Ma to zachęcić młodych ludzi do częstszego kontaktu z kulturą. W wielu włoskich muzeach, wejście dla osób do 18 roku życia jest bezpłatne.

Muzea we Włoszech za darmo nadal są więc w mocy, ale nie ma pewności, że w wysokim sezonie zawsze będzie to pierwsza niedziela miesiąca. O tym zadecydują sami dyrektorzy poszczególnych placówek. Opisane powyżej zmiany obowiązują już od listopada 2018 roku.

Muzea we Włoszech za darmo

Lista muzeów objętych programem

Oto kompletna lista muzeów, które partycypują w programie (całe Włochy). Lista muzeów jest w języku włoskim. Łatwo się w niej zorientować, ponieważ ułożono ją wg schematu: region/ miasto/ muzeum. Po kliknięciu w wybraną jednostkę, otrzymasz wszystkie niezbędne dane opisowe wraz ze zdjęciem i linkiem na stronę internetową muzeum.

Oto linki do najczęściej wyszukiwanych miast, kliknij poniżej (linki prowadzą do listy regionu):

Muzea we Włoszech za darmo

Muzea we Włoszech za darmo

Czy wiesz, że są muzea, które są za darmo przez cały rok lub w określone dni tygodnia? Niezależnie od wyżej opisanego programu. Znajdziesz takie w Rzymie, Mediolanie, Turynie, Florencji, Neapolu, Padwie … ich kompletna lista jest TU.

Muzea we Włoszech za darmo są zatem dostępne częściej niż nam się wydaje, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Ponadto dobrze wiedzieć, że istnieje szereg malutkich, prywatnych muzeów, na które możemy natrafić w trakcie wakacyjnych wędrówek, szczególnie w niewielkich miasteczkach. I one też są darmowe.

Pamiętaj, zanim wybierzesz się do muzeum, koniecznie wejdź na jego stronę www i sprawdź szczegóły: godziny otwarcia, a także kwestię biletów. Często przed rozpoczęciem nowego sezonu ceny biletów wzrastają, a coś co było darmowe, już nie jest.

Pozdrawiam,

Magda

Zdjęcia: Unsplash

Dlaczego są trzęsienia ziemi we Włoszech. Mapa stref zagrożenia
Previous post
Trzęsienia ziemi we Włoszech. Dlaczego występują i mapa stref zagrożenia
Prezenty świąteczne z Italią w tle.
Next post
Włoski prezent pod choinkę. 12 pomysłów i ofert specjalnych!

8 komentarzy

 1. Martyna
  23 listopada, 2018 at 11:32 am — Odpowiedz

  Czy Muzea Watykańskie i inne kościelne wnętrza też będą obchodzić ten darmowy tydzień kultury? Nie widzę ich na liście

  • 26 listopada, 2018 at 11:55 am — Odpowiedz

   Trzeba śledzić rozwój sytuacji. Mam nadzieję, ze ministerstwo kultury będzie uzupełniać te dane. W tej chwili trudno mi powiedzieć, czy będzie coś poza listą i czy one jest już kompletna.

 2. Marzena
  4 stycznia, 2019 at 12:33 am — Odpowiedz

  Chodzi o wcześniejszy tydzień: 5-10 marca 2019
  http://www.today.it/attualita/musei-gratis-2019.html
  o ile coś się nie zmieniło…

  • 4 stycznia, 2019 at 12:13 pm — Odpowiedz

   Dziękuje!!!! To bardzo ważna aktualizacja!! Super, że zostawiłaś Marzena ten komentarz!

 3. C4rlito
  13 listopada, 2019 at 9:32 am — Odpowiedz

  4 października w polskich mediach pojawiła się informacja jakoby Dario Franceschini nowy-stary minister kultury Włoch przywrócił darmowe, pierwsze niedzielę każdego miesiąca w publicznych placówkach kulturalnych. Czy wiadomo co z poprzednim programem Settimana di cultura?

  • 20 listopada, 2019 at 4:07 pm — Odpowiedz

   No właśnie, w związku z tym, ja postawiłam chwilę się wstrzymać i zobaczyć, czy po prostu wraca pierwsza niedziela miesiąca gratis czy kulturalny tydzień nadal będzie czy nie.

 4. Małgorzata
  20 listopada, 2019 at 9:14 am — Odpowiedz

  Witam , gdzie można znaleźć informacje o darmowym tygodniu w Rzymie w roku 2020 ?

  • 20 listopada, 2019 at 4:04 pm — Odpowiedz

   W tej chwili sytuacja się zmienia, prawdopodobnie wraca do łask stary system, pierwsza niedziela miesiąca – wstęp za darmo. A zatem trzeba tak planować podróż, aby się załapać na tę właściwą niedzielę. Okazuje się, że zmiany wprowadzone na ten rok były zmianami krótkotrwałymi.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Muzea we Włoszech za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca. Zmiany od 2019 roku