LIGURIA – nowy szlak Cammino nel Tigullio – od Chiaviari po Portofino

LIGURIA – nowy szlak Cammino nel Tigullio – od Chiaviari po Portofino

Latem 2020 roku w Ligurii zainaugurowano nowy szlak turystyczny, Cammino nel Tigullio tra monti, mare e borghi. Trasa prowadzi wzdłuż zatoki Tigullio, a jej główną atrakcją są góry, morze i mijane po drodze liguryjskie wioski.

Szlak ma długość 75 km i jest podzielony na pięć etapów, każdy z nich ma od 12 do 17 km. Trasa zaczyna się i kończy w Chiavari. Po drodze mijamy zupełnie nieznane miasteczka, a także kilka liguryjskich perełek, jak Rapallo, Santa Margerita Ligure, Portofino, San Fruttuoso. Szlak można pokonać w 5 dni, wędrując spokojnym tempem pięć lub sześć godzin dziennie. Po drodze można spać w kwaterach, powiązanych z projektem BioTigullio5Terre lub pod namiotem.

To wspaniały przykład podróżowania w stylu slow, poznajemy nowe miejsca, idziemy swoim tempem. To wyprawa dla ducha i ciała, po drodze jest kilka wspaniałych opactw i kościołów, jesteśmy blisko natury. Szlak jest do zrobienia dla każdego, kto ma na tyle przyzwoitą kondycję, aby dać radę także bardziej górskim etapom. Sama planuję przejść co najmniej jednym z etapów, jak tylko nadarzy się ku temu okazja. Mam nadzieję, że wówczas będę mogła się podzielić się swoimi emocjami i doświadczeniem.

Oto kilka słów o nowym szlaku turystycznym w Ligurii, Cammino nel Tigullio tra monti, mare e borghi. 

 Cammino nel Tigullio tra monti, mare e borghi.
San Fruttuoso
Portofino, Liguria
Portofino

Cammino nel Tigullio

Przejście szlaku najlepiej zaplanować na wiosnę, między kwietniem a czerwcem lub jesienią, we wrześniu, październiku, ew. listopadzie. Temperatury są bardziej optymalne do górskiej wędrówki niż w środku lata, choć oczywiście może się trafić deszcz.

Całość została zaplanowana do przejścia w 5 dni, wędrując zaledwie kilka godzin dziennie. Szlak jest przeznaczony dla rodzin z dziećmi od 12 roku życia oraz dla każdego, kto się czuje na siłach. Wskazane jest jakiekolwiek doświadczenie w chodzeniu po górach, bo część szlaku, szczególnie etap II, tego wymaga. Jeśli podróżujesz z psem, możesz go za brać ze sobą.

Jeśli w przyszłości zdecydujesz się na taką wędrówkę, upewnij się, że będziesz mieć dobre buty, wystarczającą ilość wody i coś do jedzenia. Przyda się także krem przeciwsłoneczny, kapelusz lub czapkę i coś na owady. I to ostatnie ja traktuję serio. Miałam kiedyś taką przygodę w Ligurii, owady bardzo mi uprzykrzały wejście na jeden ze szczytów.

Szczegółowy opis szlaku znajdziesz tu.

Pierwszy etap: Chiavari – Santuario di Nostra Signora di Montallegro

Po starcie w Chiavari, pierwszy etap prowadzi przez Le Grazie, Monte Telegrafo, Sant’Andrea di Rovereto, Madonetta, Monte Anchetta i Monte Castello do Santuario di Nostra Signora di Montallegro. Czas przejścia to około 6 godzin, a zatem to najdłuższa wędrówka w ciągu tych pięciu dni. Kliknij po szczegóły trasy etapu pierwszego.

Chiavari, Liguria
Chiavari

Poniżej jest mapa z trasą etapu I.

Drugi etap: Santuario di Nostra Signora di Montallegro – Chignero

Etap drugi prowadzi z Santuario di Nostra Signora di Montallegro przez Passo della Crocetta, Monte Pegge i Monte Manico del Lume do Chignero. Przejście zajmie około 5 godzin. Przeczytaj wszystko o drugim etapie.

 Santuario di Nostra Signora di Montallegro w Rapallo, Liguria
Santuario di Nostra Signora di Montallegro, Rapallo

II etap Cammino nel Tigullio tra monti, mare e borghi jest na poniższej mapie.

Trzeci etap: Chignero – San Lorenzo della Costa

Po rozpoczęciu drogi z Chignero, trzeci etap prowadzi przez Sant’Andrea di Foggia, San Pietro di Novella, Strada di Bana i Ruta di Camogli do San Lorenzo della Costa. Te etap jest do przejścia w 4,5 godziny. Kliknij po szczegóły trasy trzeciego etapu

Liguria I Polecam przy okazji zerknąć w przewodnik o 23 najpiękniejszych miejscach w Ligurii

Czwarty etap: Monte di Portofino – Portofino

Czwarty etap prowadzi z Monte di Portofino do San Fruttuoso. Stamtąd statkiem dopłyniesz do Portofino, a dalej szlakiem dojdziesz do Paraggi i Santa Margherita Ligure. Przejście tej drogi powinno zająć 4,5 godziny. Sprawdź szczegółowo czwarty etap.

Portofino, Liguria
Portofino
San Fruttuoso

San Fruttuoso I Zobacz mój przewodnik o tym wyjątkowym miejscu

Piąty etap: Santa Margherita Ligure – Chiavari

Ostatni etap rozpoczyna się w Santa Margherita Ligure. Zanim wróć do Chiavari, przejdziesz przez San Michele di Pagana, Rapallo, Zoagli, San Pietro di Rovereto, Sant’Andrea di Rovereto i w końcu Le Grazie. Ten odcinak można pokonać w 5 godzin. Tu znajdziesz szczegóły piątego etapu.

Santa Margherita Ligure I Zobacz mój artykuł na blogu, osobiście uwielbiam to miasto

Santa Margherita Ligure, Liguria

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Cammino nel Tigullio tra monti, mare e borghi, Liguria, Włochy
Cammino nel Tigullio tra monti, mare e borghi, Liguria, Włochy

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Jak kupić dom na Sardynii, nie będąc milionerem
Previous post
SARDYNIA – jak kupić dom na wyspie nie będąc milionerem
Sardynia, Siniscola I Mario Casu I warsztaty z lepienia w glinie
Next post
SARDYNIA, SINISCOLA – warsztaty z lepienia z gliny z mistrzem ceramiki Mario Casu

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

LIGURIA – nowy szlak Cammino nel Tigullio – od Chiaviari po Portofino