RZYM – 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Wiecznego Miasta

RZYM – 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Wiecznego Miasta

Zanim pojedziesz do Rzymu, zatrzymaj się tu na chwilę. Być może właśnie planujesz taką wycieczkę, dlatego przygotowałam kilka wskazówek dla wyjeżdżających do Wiecznego Miasta. Oto 10 rzeczy kluczowych spraw i rzeczy, o których powinieneś, a właściwie musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz do Rzymu.

Zanim pojedziesz do Rzymu. Lacjum

10 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Rzymu

Jak dojechać z lotniska do centrum

Zaplanuj to jeszcze w kraju, abyś nie biegał rozgorączkowany po lotnisku. Masz do wyboru autobus, pociąg, taxi. Każda z tych ofert różni się nie tylko ceną, ale i widokami po drodze. A zatem, zanim pojedziesz do Rzymu, przeanalizuj kwestie transportu, to ważne, byś sprawie dotarł do miejsca noclegowego.

Autokar

Jest tani i pozwala na podziwianie widoków i zabytków. Cena biletu z lotniska do centrum miasta wynosi z Fiumicino 6 Euro w jedną stronę, a z Ciampino 4 Euro. Sugeruje kupować bilety jeszcze w domu, przez internet, ponieważ na miejscu bilety bywają droższe o 1-2 euro. Podróż z lotniska do stacji Termini trwa około godziny. Autokar firmy Terravision odjeżdża z Via Marsala, a przyjeżdża na Via Giolitti. Zapamiętajcie, bo łatwo się można pomylić. Na lotnisku jest kilka firm przewozowych, ja zwykle jadę Terravision.

Pociąg Leonardo Express

Leonardo Express to usługa non-stop, która łączy stację kolejową Roma Termini i lotnisko Roma Fiumicino w zaledwie 32 minuty. Bilet w jedną stronę kosztuje 14 EUR. Pociąg jeździ nawet wówczas, gdy włoska kolej strajkuje. Z dworca Termini, pociąg odjeżdża z peronów 23 i 24 w godzinach od 5:35 do 22:35, z lotniska Fiuminico od 6:23 do 23:23 co 15 lub 30 minut.

Dworzec kolejowy Terminy to duży węzeł komunikacyjny, można przesiąść się na kolejny pociąg, autobus lub metro.

Taksówka Comune di Roma

Z lotniska Fiumicino lub Ciampino do centrum Rzymu (w obrębie tzw. Mura Aureliane) kosztuje odpowiednio 48 i 30 euro, lecz ceny te mogły ulec zmianie. Podróż trwa około godziny. Taksówki Comune di Roma zapewniają stałe ceny. Warto rozważyć, jeśli jedziecie w kilka osób.

Taksówki prywatne

Sugeruję sprawdzenie np. MudiCarTransfer, chwalą się ofertą 40 EUR za przejazd z obu lotnisk.

Karta turystyczna Roma Pass

Karta Roma Pass jest sponsorowana przez Radę Miasta Rzymu i Ministerstwo Kultury i Sztuki, we współpracy z ATAC, przedsiębiorstwem transportu publicznego. Jest specjalną turystyczno-kulturalną kartą stolicy, która umożliwia turystom dostęp do różnych zniżek i usługi, dzięki którym można łatwiej i taniej cieszyć się pięknem miasta. Zanim pojedziesz do Rzymu, koniecznie przestudiuj informacje o kartach.

Są dwie karty, Roma Pass 48 hours za 32 EUR i Roma Pass 72 hours za 52 EUR. Wszystkie szczegóły o kartach znajdziesz na stronie Roma Pass

Pakiet karty ROMA PASS zawiera:

 • Roma Pass 48 h zapewnia bezpłatny wstęp do pierwszego muzeum i/lub stanowiska archeologicznego z listy, do którego się wybierzemy lub do dwóch w przypadku karty na 72 h,
 • Bezpłatne korzystanie z miejskiej sieci transportu publicznego przez cały okres ważności karty,
 • Rabaty i specjalne ceny na imprezy, wystawy i usługi turystyczne,
 • Dedykowane rezerwacje dla muzeów i stanowisk archeologicznych,
 • Doświadczenie z AR Viewer (3D lub 4D): Circo Maximo i Caracalla,
 • Bezpłatny dostęp do usług toaletowych sieci P. Stop,
 • Karta jest ważna 48 lub 72 h od pierwszej walidacji w muzeum i dodatkowo w środku transportu publicznego.

Razem z kartą otrzymamy mapę Rzymu z naniesionymi punktami informacji turystycznej, stacjami metra i wszystkimi interesującymi miejscami, które można odwiedzić dzięki Roma Pass. Na mapie są również adresy miejsc i ich strony internetowe.

Gdzie można kupić Roma Pass

TIPW Koloseum i Musei Capitolini dla posiadaczy karty Roma Pass jest wstęp priorytetowy, bez kolejki. Jest oddzielna bramka.

Bardzo polecam zakup tej karty.

Samochodem czy pieszo?

Zanim pojedziesz do Rzymu od razu ci podpowiem, że samochód w Wiecznym Mieście to tylko problem. Okropne korki, mało miejsc postojowych, drogie parkingi, upały (jeździsz ciągle z klimatyzacją), ciągle ktoś trąbi, no i wszędzie skutery. A jeśli zaparkujesz nieprawidłowo, od razu odholują Ci samochód. Ponadto centrum historyczne Rzymu i tak ma strefy ograniczonego ruchu dla samochodów,  ZTL. Wjazd do stref ZTL w godzinach ich funkcjonowania wymaga posiadania specjalnego pozwolenia wydawanego przez zarząd miasta, które są nie do zdobycia dla turystów.

I tylko dodam, że w Rzymie mieszka 3 mln mieszkańców i każdy ma samochód!

Rzym zwiedza się najlepiej pieszo. Korzystaj z komunikacji miejskiej, najlepiej metro i autobusy. Wszędzie dojedziesz bez problemu, a przy początkowych stacjach metra są duże parkingi, gdzie można zostawić samochód właśnie po to, aby przesiąść się na komunikację miejską. Jeśli chcesz mieć koniecznie pojazd, wypożycz skuter. Dobra zabawa gwarantowana, ale bądź uważny, by jazda nie zmieniła się w koszmar.

Zanim pojedziesz do Rzymu. Lacjum

Jesteś obcokrajowcem

Miejscowe złodziejaszki wyczują Cię na kilometr, dlatego jeśli możesz, zachowaj zawsze czujność i daleko idącą ostrożność. Jak? Rozdziel karty kredytowe i dokumenty od gotówki. Jeśli możesz, rozdziel także gotówkę na kilka części i schowaj w różnych kieszeniach, torbach, itp. Jeśli coś Ci skradną, stracisz tylko część. Myśl niestandardowo, to potencjalnemu złodziejowi utrudnisz sprawę.

Straniero – to obcokrajowiec

Plan na każdy dzień zwiedzania

Rzym to bardzo głośne miasto i może się okazać, że upał + hałas + zmęczenie spowoduje, że masz go dość już po pierwszym dniu zwiedzania. Po co więc dodawać sobie frustracji brakiem dobrej organizacji i nieposiadaniem planu miasta? To ważne! Jeśli najpierw opracujesz plan i zorientujesz się, gdzie i jak dojechać, a następnie jak dojść do zaplanowanych miejsc, Rzym będzie dla ciebie najwspanialszym miastem na świecie!

TIPJeśli potrzebujesz gotowca, proszę bardzo – oto doskonały plan zwiedzania Rzymu w 4 dni.

I tak w kilka dni nie zobaczysz wszystkiego, dlatego skup się na najważniejszych miejscach, które chcesz zwiedzić, aby wycieczka była dla ciebie naprawdę udana.

Kolejki i (nie)odpowiedni strój

Nie bądź zdziwiony, że musisz swoje odczekać, aby wejść do Koloseum, Muzeów Watykańskich czy Bazyliki św. Piotra. To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miasto na świecie. I przy okazji bazyliki, pamiętaj, że nie wejdziesz tam z odkrytymi ramionami i w krótkich spodenkach. Musisz mieć coś do zarzucenia na siebie, by zakryć kolana i ramiona. Do bazyliki nie wejdziesz także z wózkiem dziecięcym. Ponadto nie jest dobrym zwyczajem wchodzenie do świątyń w czasie trwania mszy świętych. Jest to niemile widziane, można zostać poproszonym o wyjście, przy czym wyraz “poproszonym” traktuj w cudzysłowie, reakcje miejscowych są różne.

Zanim pojedziesz do Rzymu. Lacjum

Obrączka na lewej ręce

To sugestia głównie dla kobiet, którą warto wziąć pod uwagę nawet jeszcze zanim pojedziesz do Rzymu. Dziwna? Jeśli chcesz mieć spokój od “nader uprzejmych” Włochów, dość szybko proponujących nawet małżeństwo, nałóż obrączkę na lewą rękę, jak noszą Włosi. To ci zapewni spokój. A jeśli nie jesteś jeszcze mężatką, być może watro wziąć pierścionek, który choć trochę przypomina obrączkę.

Wygodne buty

Rzecz niezwykle ważna, sprawdzone i wygodne buty to najlepszy sposób, aby Rome by foot nie stał się koszmarem. Ja wiem, przecież to Włochy, tu buty są szczególnie ważne i powinny być piękne. Ale proszę cię, niech będą wygodne. Czeka Cię sporo chodzenia po bruku, pod górę, na dół, a także po piachu. Do zdjęć możesz zmienić buty.

Zanim pojedziesz do Rzymu. Lacjum
Zanim pojedziesz do Rzymu. Lacjum

Butelka na wodę do picia

Nigdy nie zapomnij o wodzie i miej ją zawsze przy sobie! Od czerwca upały są nieznośne, a Ty będziesz całymi dniami na nogach. Jak wypijesz już wodę, nie wyrzucaj butelki! Jeśli zobaczysz ludzi pijących wodę z fontanny lub nabierających z niej wodę do butelki musisz wiedzieć, że woda jest do dzisiaj dostarczana akweduktami do miasta, w tym do fontann, które w tym przypadku nie funkcjonują w obiegu zamkniętym. Acqua potabile oznacza woda zdatna do picia. I jest pyszna!

Acqua potabile – woda zdatna do picia

W Rzymie zwracaj uwagę na takie “noski”, świetne źródło zimnej i pysznej wody.

Zanim pojedziesz do Rzymu. Lacjum

Jedz jak Rzymianin

Jak dobrze zacząć dzień we Włoszech? Oczywiście od porządnego espresso, biscotti, cornetto lub tost z nutellą. Przy okazji pamiętaj, że do kawy kupionej przy barze nie jest liczone coperto, a jeśli usiądziesz przy stoliku – będzie dodane. Już pisałam na temat włoskich śniadań. Przyda Ci się także wiedza, a także, co to jest la mancia.

Coperto – opłata za nakrycie (stołu)
La mancia – napiwek

Cucina romana, czyli nic innego, jak rzymska kuchnia. Jeśli masz siłę – szukaj knajpy, gdzie jedzą miejscowi lub po prostu, gdzie jest więcej miejscowych niż turystów. I próbuj lokalnych potraw, jak… (teraz uwaga) cielęce jelita czy cielęcy ogon! Brzmi fatalnie, ale to jest … pyszne! Zamawiajcie zatem coś takiego:

 • rigatoni con la pajata,
 • rigatoni con sugo di coda alla vaccinara,
 • pajata alla cacciatora,
 • coda alla vaccinara.

Zanim pojedziesz do Rzymu. Lacjum

Przydatne słówka:

Pajata – rozgotowane cielęce jelita

Coda – ogon

Rigatoni – rodzaj makaronu

Przy okazji pobytu w restauracji jeszcze to może być przydatne:

Aperitivo -aperitif na „pobudzenie apetytu”, jak Campari, Cinzano, czy Vermouth,

Antipasto -przed głównym posiłkiem zimne lub ciepłe przekąski,

Primo (primi piatti) – to pierwsze danie, zazwyczaj makaron, risotto, polenta lub zupa,

Secondo -czyli drugie, główne danie, np.  ryba lub mięso,

Contorno – przystawka, dodatek do dania głównego na osobnym talerzu, np. surówka, gotowane warzywa,

Formaggio e frutta – ser i owoce, pierwszy deser. Sery mogą się pojawić także jako antipasto, czy contorno,

Dolce – deser,

Caffè – kawa,

Digestivo – to coś mocniejszego „na trawienie”, jak likiery np. grappa, amaro, limoncello.

Nie zapomnij o gelato!

To obowiązkowy punkt każdego pobytu we Włoszech. A lody mają wspaniałe, często o absolutnie zaskakujących smakach, jak rucoli, kurczaka, a nawet cebuli, ale prym wiodą klasyczne smaki. Każdy coś dla siebie znajdzie. A jeśli chcecie zaszaleć, lody możecie zamówić z bitą śmietaną. Proście wówczas o gelato con panna. Tu masz listę najlepszych lodziarni w Rzymie.

Gelato – lody
Gelato con panna – lody z bitą śmietaną

Zanim pojedziesz do Rzymu. Lacjum

Mam nadzieję, że coś z tego ci się przyda. Zanim pojedziesz do Rzymu zawsze weryfikuj ceny. Z każdym rokiem, sezonem mogą i zwykle są być inne!

Artykuł został zaktualizowany w 2021 roku.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Rome, Lazio
Rome, Lazio

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Żywy ser z Sardynii, Casu Marzu
Previous post
SARDYNIA – „żywy” ser Casu Marzu – propozycja tylko dla odważnych
Rzym poza głównym szlakiem turystycznym, Lacjum.
Next post
RZYM – zobacz miasto poza głównym szlakiem turystycznym

36 komentarzy

 1. 1 kwietnia, 2015 at 4:25 pm — Odpowiedz

  Z tymi butami w Rzymie to tylko dodam, żeby do zwiedzania wybierać te wygodne, ładne i z GRUBYMI podeszwami. To ostatnie jest konieczne, żeby stopy przeżyły kilometry na nierównym bruku 🙂

  • 2 kwietnia, 2015 at 9:09 am — Odpowiedz

   Tak, grube podeszły są istotnie szalenie ważne. Bruk daje popalić naszym stopom. Dziękuję!

  • 15 kwietnia, 2015 at 3:46 pm — Odpowiedz

   O, to calkiem jak w Lizbonie 🙂

 2. 15 kwietnia, 2015 at 3:45 pm — Odpowiedz

  Bardzo fajne porady, postaram sie o nich pamietac, gdy bede wybierac sie do Rzymu, ktory jest na mojej liscie miast do odwiedzenia juz od bardzo dawna, ale caly czas jakos sie nie sklada 😉 Ale mysle, ze moze w tym roku na jesieni, albo w przyszlym uda mi sie w koncu tam poleciec 😉

 3. 16 kwietnia, 2015 at 10:13 am — Odpowiedz

  A ja była kilka razy w centrum Rzymu samochodem i byłam aż zaskoczona jak mało mnie zakorkowało. Największe traumy przeżywa się natomiast na zjazdach z obwodnicy i drogach dojazdowych z obwodnic. Nie chcę nawet myśleć się tam dzieje w okresie wakacji… Choć z drugiej strony w sierpniu i tak rzymianie się ewakuują z miasta.

  Ale co tu dużo mówić – wygodne buty i miły spacer jest o wiele przyjemniejszy, A w Rzymie jest tyle parków i zakątków, że po drodze można usiąść w cieniu, odpocząć i ruszać dalej :).

  • 16 kwietnia, 2015 at 10:32 am — Odpowiedz

   Oj, ile ja się swego czasu nastałam w korkach na obwodnicy Rzymu. Bez klimatyzacji, w lipcu, upał okrutny, nie polecam, ale czasami nie ma wyjścia. Najprzyjemniej wspominam jazdę samochodem po Rzymie w nocy:). Roma di notte to świetny sposób na poznawanie miasta. Zgadzam się całkowicie, że ilość parków i wszelakich skwerków jest tak bogata, że jest gdzie odpoczywać w czasie spacerów po Rzymie. I jeszcze fajnie, gdy mamy ze sobą jakiegoś lokalnego przewodnika, warto wziąć pod rozwagę.

 4. 16 kwietnia, 2015 at 3:46 pm — Odpowiedz

  Świetny post! Bardzo dużo użytecznych informacji 🙂 Na pewno do niego wrócę przed wyjazdem do Rzymu (a planuję taki na najbliższy czas) 🙂

  • 17 kwietnia, 2015 at 9:18 am — Odpowiedz

   Sama lubię takie porady czytać gdy gdzieś jadę, a Rzym niezmiernie cieszy się popularnością. Dziękuję i czekam na Twoje rzymskie opowieści:).

 5. 17 kwietnia, 2015 at 9:14 am — Odpowiedz

  Garść bardzo przydatnych rad! Przed wyjazdem do Rzymu warto sobie taką listę wydrukować i zabrać ze sobą 🙂 Przynajmniej mnie ciężko byłoby zapamiętać wszystko na raz, zwłaszcza słówka, a do takiej listy zawsze można sięgnąć ponownie i nie dać się zaskoczyć tylko miło spędzić czas 🙂

  • 17 kwietnia, 2015 at 9:19 am — Odpowiedz

   Każde duże europejskie miasto ma swoją specyfikę, ale całe szczęście można sobie ciut pomóc. Jak będę jechać do Sevilli to poszukam informacji u Ciebie.

 6. 17 kwietnia, 2015 at 9:51 am — Odpowiedz

  Ciekawe i bardzo przydatne porady. Wybierając się na wycieczkę do Włoch na pewno znowu tu zajrzę:)

 7. 17 kwietnia, 2015 at 10:12 am — Odpowiedz

  Ha, nie wiedzialam ze Wlosi nosza obraczke na lewej rece! I zgadzam sie z poprzednim komentarzem ze buty musza byc specjalne do zwiedzania Rzymu 🙂

 8. 17 kwietnia, 2015 at 11:29 pm — Odpowiedz

  A ja właśnie jestem na etapie planowania corocznego wypadu do Włoch. W Rzymie trzeci raz, zostanę na chwilę, ale potem uciekam do Montepulciano świętować własne, okrągłe urodziny! 🙂

  • 19 kwietnia, 2015 at 12:29 pm — Odpowiedz

   Marcin, ja swoje okrągłe urodziny obchodziłam w zeszłym roku też we Włoszech, na Lipari:))).

 9. ~Marta
  19 kwietnia, 2015 at 3:07 pm — Odpowiedz

  W Rzymie już byłam i mogę potwierdzić- rady w 100% pożyteczne, prawdziwe i mega przydatne!!!

 10. ~anka
  3 lutego, 2016 at 12:00 pm — Odpowiedz

  witam, czy do koloseum, forum romanum i palatyn wejde z wózkiem dzicięcym ? czy będę musiała go zostawić przed ?

 11. ~Mira
  4 kwietnia, 2016 at 7:25 pm — Odpowiedz

  Nie lubię upały, może Pani podpowie kiedy wtedy pojechac do Rzimu. Porady świetne!

  • 4 kwietnia, 2016 at 10:29 pm — Odpowiedz

   Mira, Rzym jest najlepszy jesienią – szczególnie polecam październik.

 12. ~addictedtoU
  1 czerwca, 2016 at 1:45 pm — Odpowiedz

  ooo, własnie tego szukalam;) lece do Rzymu z Bydgoszczy (w końcu utworzyli bezposrednie polaczenie! myslalam, ze bilety beda kosztowaly fortune, a kosztuja od 189zl), wiec trzeba korzystac i leciec! bede ladowac we Fiumicino i wlasnie sie zastanawialam czym najlepiej bedzie dojechac. po tym wpisie chyba zdecyduje sie na autokar, bo wygodnie no i 6 euro to nie majatek:) dzieki!

 13. ~Bjetris
  8 czerwca, 2016 at 3:45 pm — Odpowiedz

  Jak zwykle, bardzo w punkt porady. Dziękujemy za kawał dobrej roboty 🙂

 14. ~Martyna
  27 czerwca, 2016 at 7:43 pm — Odpowiedz

  Bardzo fajne porady! Teraz lecę z Bydgoszczy do Rzymu i muszę przyznać, że już się nie mogę doczekać! bardzo fajnie, że zrobili takie połaczenie – super cena, fajna szybka obsługa i co najważniejsze bezproblemowo przebiega cała odprawa! Oby tylko urlop we Włoszech należał do udanych!

 15. ~Olka
  22 sierpnia, 2016 at 2:22 pm — Odpowiedz

  Witam,
  Dziękuję za przydatne informacje.
  Mam jednak pytanie dotyczące biletów ulgowych. Czy przysługują one osobom poniżej 25 r. ż czy włącznie z 25?

 16. ~gosiak1983
  7 października, 2016 at 10:37 am — Odpowiedz

  Co zabrać na wyjazd w październiku, chodzi o odzież?

  • 7 października, 2016 at 10:53 am — Odpowiedz

   Zwykle jest znacznie cieplej niż w Polsce, jednak warto wziąć kurtkę, wieczory bywają chłodne.

 17. ~Magda
  11 października, 2016 at 3:57 pm — Odpowiedz

  A jakiej pogody mogę się spodziewać w listopadzie??? I jaką odzież najlepiej zabrać?

  • 12 października, 2016 at 11:07 am — Odpowiedz

   Jak u nas + więcej słońca, więc i stopni kilka więcej w czasie dnia na termometrze.

 18. ~Kasia
  2 listopada, 2016 at 5:51 pm — Odpowiedz

  Planujemy wyjazd do Rzymu w styczniu na 4 dni, dwie trzy osoby dorosłe i dziecko 6l. czy to dobry czas na zwiedzanie , zastanawiamy się czy dziecko da radę na takie tempo zwiedzania, czy jest sens zabierać takie dziecko na taką wyprawę, no i druga sprawa gdzie i jaki hotel najkorzystniej wynająć, centrum, czy obrzeża? 🙂

  • 3 listopada, 2016 at 12:15 pm — Odpowiedz

   Kasiu, styczeń to dobry miesiąc z punktu widzenie mniejszej ilości turystów, niższych cen. Aura – zwykle nieco przejmująca wilgoć, ale jeśli trafi się słoneczny dzień, może być niemalże nieodczuwalne. Dziecko – zawsze można wziąć hulajnogę, będzie mu łatwiej. Rzym to sporo chodzenia, więc polecam przede wszystkim wygodne bury na grubej podeszwie. Co do noclegów, Rzym to wielkie miasto, dojazdy mogą Was nieco zmęczyć, ale jeśli pozostaniecie w strefie dostępności, np. metra, dojazd nie powinien sprawiać kłopotu. Osobiście sugeruję wybrać coś bliżej centrum lub, np. w dzielnicy Trastevere (Zatybrze).

 19. 24 września, 2019 at 8:19 pm — Odpowiedz

  Witam ! Jakie rzeczy do ubrania wziąć we wrześniu , jadę do Genua , Mediolan ,Werona , San Remo 2019 rok Autokarem. Pozdrawiam

  • 26 września, 2019 at 7:57 am — Odpowiedz

   W dzień może być cudownie ciepło, wieczorkiem chłodnawo, więc lekka kutka może się przydać.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

RZYM – 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Wiecznego Miasta