Imperia, Liguria. To tu rozpętałam moje podróże enokulinarne

To był rok 2010. Przypadkiem trafiłam w sieci na stronę Stowarzyszenia Miłośników Włoch Italianissima. Chciałam spędzić urlop na żaglowcu, a oni akurat organizowali „enokulinarny rejs do Włoch”. Nie znałam nikogo z tej ekipy, nie miałam pojęcia czym są podóże enokulinarne, ale opcja żaglowiec + Włochy zaintrygowała mnie tak bardzo, że od razu napisałam do organizatorów. Okazało się, że są jeszcze wolne miejsca. Parę dni później wspomniałam o wszystkim mojej koleżance Asi, która żegluje od zawsze.
Kilka miesięcy później, w listopadową noc czekałyśmy na jednej ze stacji paliw na trójmiejskiej obwodnicy, skąd zabrał nas autokar pełen nieznanych nam osób wprost do liguryjskiej Imperii.
Imperia, Liguria.

Podróże enokulinarne

Czym są podróże enokolinarne? We Włoszech mówimy o enogastronomii czyli o winie i jedzeniu, które są wytwarzane na danym terytorium. Po angielsku to ładnie brzmi, Food&Wine. Takie podróże wiążą się z odwiedzaniem miejsc, gdzie powstają lokalne produkty – wino, sery, oliwa, wędliny i szereg innych. Niektórzy wybierają tylko turystykę winną, ja nie ograniczam się do płynów. To była moja pierwsza podróż enokulinarna i nie ostatnia. Tobie też polecam takie doświadczania włoskich smaków. Sam spójrz, jak to wygląda.
Imperia, Liguria. Podróże enokulinarne
Imperia, Liguria. Podróże enokulinarne
Imperia, Liguria. Podróże enokulinarneImperia, Liguria. Podróże enokulinarne

Imperia

Imperia ma ciekawą historię powstania. W 1923 roku na mocy dekretu Mussoliniego została nową stolicą prowincji, a powstała z połączenia dwóch niezależnych nadmorskich miasteczek Oneglii i Porto Maurizio leżących po dwóch stronach rzeki Impero.

Oneglia i Porto Maurizio znacznie różnią się od siebie. Porto Maurizio wzosi się zygzakiem od mariny do szczytu wzgórza, jest szalenie urokliwe. Oneglia to wielkie zbiorniki na oliwę w porcie, ale także portyki  na głównej ulicy i centralny plac otoczony pastelowymi budynkami. Centrum Oneglii i Porto Maurizio łączy szeroki bulwar Corso Matteotti, z którego można podziwiać wybrzeże.

Jak na Ligurię, plaże są tu szerokie i piaszczyste, choć nie mieliśmy okazji z nich skorzystać, w końcu był listopad. Pogoria, nasz żaglowiec, stacjonowała w Oneglia.

Imperia, Liguria. Podróże enokulinarne

Imperia, Liguria. Podróże enokulinarne

Kwieciste wybrzeże, Riviera dei Fiori

Imperia leży blisko do granicy z Francją (zaledwie 50 km). Jeśli mielibyście wolny dzień do dyspozycji wsiądźcie w pociąg i pojedźcie do pobliskiego Sanremo, które co prawda dni największej sławy ma już za sobą, ale wciąż kusi chociażby spacerem słynną palmową promenadą czy kasynem. Jeśli stacja Sanremo nie wydaje się Wam wystarczająco atrakcyjna, jedźcie dalej, do Monte CarloKrajobrazy mijane w czasie jazdy autostradą i drogami wzdłuż wybrzeża liguryjskiego są niezwykłe. Drogi wiją się po estakadach i nieustannie wpadają w malownicze tunele.

Droga z Imperii wgłąb prowincji wiedzie przez rolniczą dolinę, wśród morza szklarni pojawiają się palmy i gaje oliwne. Nie bez przyczyny ta część wybrzeża nazywana jest kwiecistym wybrzeżem, czyli Riviera dei Fiori. Na wszystkich zboczach między Imperią, przez Sanremo, aż po Ventimiglia hoduje się kwiaty, które cięte są każdej nocy i przywożone na targ kwiatowy w Sanremo.

Mapa Ligurii

Czas opuścić Imperię. Żaglowiec nie lubi stać za długo w porcie, jego przeznaczeniem jest pruć fale. W strugach deszczu ruszyliśmy dalej, ku pięknej Santa Margherita Ligure i niezwykłemu Portofino. Rozpoczynała się moja pierwsza podróż enokulinarna, która na zawsze zmieniła mój sposób spędzania czasu we Włoszech.
Imperia-Liguria
Pogoria
Masz konto na Pinterest? Przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o liguryjskiej Imperii, planując swoją kolejną podróż do Włoch.
Imperia, Liguria, Italy

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Pozdrawiam Was serdecznie i do … następnego portu!!!

Magda

Morze Liguryjskie i żaglowiec Pogoria. Liguria
Previous post
Morze Liguryjskie z pokładu żaglowca Pogoria. Musisz to zobaczyć
Santa Margherita Ligure, Liguria. Perła włoskiej riwiery
Next post
Santa Margherita Ligure prawdziwa perła Ligurii

3 komentarze

  1. 23 czerwca, 2016 at 7:50 am — Odpowiedz

    Zawsze chciałam się wybrać w taką podróż! Może to będą moje najbliższe wakacje.. W każdym razie, historia mnie jeszcze bardziej zachęciła 🙂

    • 23 czerwca, 2016 at 8:25 am — Odpowiedz

      Nie wszyscy dobrze wspominają rejs żaglowcem, nie wszyscy dobrze znieśli 8 stopni w skali Beauforta na morzu, nie wszystkim smakowała kuchnia na statku, ale za to wszyscy odżywali na lądzie :).

  2. […] miasto Krzysztofa Kolumba, Genua. Osobiście kocham Portovenere, Santa Margherita Ligure, okolice Imperii i oczywiście kolorowy świat Pięciu Ziem. Jednak Liguria to dużo, dużo więcej, a któż lepiej […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Ciao a tutti!

PRZEWODNIKI MOJEGO AUTORSTWA

Przewodniki Italia poza szlakiem

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

DOM NA WŁOSKIE WAKACJE

Domy na wakacje we Włoszech, Interhome

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Imperia, Liguria. To tu rozpętałam moje podróże enokulinarne