Palio w Sienie – strach, ból i łzy. Wygrać za wszelką cenę!

Palio w Sienie, kto był ten wie, że nie da się tu kryć emocji. Po płaszczykiem dostojeństwa i świętości kryje się strach, ból i chęć wygranej za wszelką cenę. „Widziałem więcej niż pamiętam i pamiętam więcej niż widziałem” – te słowa Benjamina Disraeli właściwie oddają odczucia po zobaczeniu na własne oczy gonitwy, która na zawsze pozostaje w pamięci. “Il Palio” lub “Il Palio delle contrade” to jedno z najbardziej spektakularnych włoskich świąt, obywające się na tle niezwykłego centrum Sieny.

Ten tekst powstał dzięki współpracy z Agnieszką i Marco, którym udało się wkraść w łaski pewnej contrady, zostali uznani za „przynoszących szczęście” i mogli wejść tam, gdzie docierają tylko nieliczni.

Palio w Sienie

Wyścig odbywa się w Sienie na Piazza del Campo, nazywanym Il Campo dwa razy do roku:

 • 2 lipca o godz. 19:20 Palio di Provenzano, na cześć Matki Boskiej z Provenzano,
 • 16 sierpnia o godz. 19:00  Palio dell’Assunta, na cześć Matki Boskiej Wniebowziętej.

Jest to kulminacyjny moment święta Dzielnic – contrade.

Zamykanie placu rozpoczyna się o godz. 16, ale później można się jeszcze dostać poprzez dostęp na ulicy Dupré (do 18:30 w lipcu oraz 18:00 w sierpniu).

Palio w Sienie, Toskania.

Gonitwa Palio di Siena

Gonitwa polega na trzykrotnym okrążeniach placu i trwa zaledwie 2-3 minuty, ale żeby móc w niej uczestniczyć widzowie muszą wykazać się cierpliwością. Aby mieć jakąkolwiek szansę na dobry widok, trzeba przybyć na miejsce przed godziną 15, jednak najbardziej wytrwali są na miejscu już wieczorem poprzedniego dnia! A do tego niemiłosierny upał, 12-tysięczny tłum i ogromne emocje powodują, że nie każdy jest w stanie to wytrzymać. To dotyczy także dżokejów i koni dlatego wynik Palio w Sienie jest nieprzewidywalny. Jego historia sięga średniowiecza, dlatego jeźdźcy noszą stroje z XV wieku.

Palio w Sienie, Toskania.

Zanim się zacznie Palio

W dniach poprzedzających Palio w Sienie odbywa się szereg niezwykle widowiskowych pochodów i parad, a Siena – jak dama – ubiera się w chorągwie i wstęgi w kolorowych barwach dzielnic. Dlatego, aby w pełni poczuć emocje towarzyszące il Palio, najlepiej przyjechać do Sieny dwa, a nawet trzy dni przed wyścigiem.

Palio w Sienie, Toskania.

Na placu Piazza del Campo, już od kilku dni, konie i dżokeje przygotowują się do gonitwy. Próbne gonitwy odbywają się na Piazza del Campo rano o 9:00 oraz wieczorem o 19:45 w lipcu i 19:15 w sierpniu. Są niezwykle emocjonującym momentem, w którym warto wziąć udział – bez wielkiego tłumu, który towarzyszy wyścigom. To dobra okazja, aby być nieco bliżej zawodników, przyjrzeć się koniom, a być może także wybrać swojego faworyta. Po próbie warto przejść się na pyszne śniadanie do jednej z siedzib siedemnastu dzielnic Sieny. Większość z nich znajduje się tuż przy kościołach. Każda ma tabliczki informujące o tym, w jakiej dzielnicy się znajdujemy, a także jest udekorowana licznymi wstęgami i chorągwiami.

Śniadania zaczynają się od godz. 9 rano, kończą około 11 i przypominaną raczej rycerskie obiady. Można skosztować niektóre z włoskich lub sieneńskich przysmaków, jak flaki czy smażone kalmary i krewetki, popijając szklanką chłodnego, lokalnego vino bianco.

Palio w Sienie, Toskania.

Contrade – sieneńskie dzielnice

Dzielnic (contrade) w Sienie jest 17: Aquila (Orzeł), Bruco (Gąsienica), Chiocciola (Ślimak), Civetta (Sowa), Drago (Smok), Giraffa (Żyrafa), Istrice (Jeżozwierz), Leocorno (Jednorożec), Lupa (Wilczyca), Nicchio (Muszla), Oca (Gęś), Onda (Fala), Pantera (Pantera), Selva (Las), Tartuca (Żółw), Torre (Wieża) i Valdimontone (Baran).

Z tych 17 tylko 10 bierze udział w każdym wyścigu.

Palio w Sienie, Toskania.

Contradaioli

Contradaioli, czyli mieszkańcy contrade są dumni ze swoich dzielnic. Każda z nich ma swój kościół, siedzibę – czyli centrum społeczne oraz muzeum. Contrade to znacznie więcej niż tylko rywalizujące ze sobą drużyny o zwycięstwo w Palio – to jedna wielka rodzina, która w trudnych chwilach może na siebie liczyć. Contrade zapewniają pomoc w potrzebie, a szacunek do tej instytucji odgrywa ważną rolę w spójności społecznej miasta. Poziom przestępczości w Sienie jest najniższy we Włoszech. Contradaioli przestrzegają także starodawnych zasad, a jedną z nich jest zakaz zawierania związku małżeńskiego, jeśli młodzi są mieszkańcami wrogich sobie dzielnic. Co ciekawe, do dziś każdego noworodka w Sienie chrzci się dwa razy – najpierw tradycyjnie – w kościele, a następnie w fontannie w dzielnicy, w której się urodził. To symboliczne złączenie człowieka z miejscem, które już na zawsze będzie podstawowym elementem jego życia społecznego w Sienie.

Palio w Sienie, Toskania.

Contradaioli  dzielnic  biorących udział w wyścigu wchodzą na plac śpiewając hymny swoich dzielnic, a następnie jedną melodię wspólną dla wszystkich, choć słowa dla każdej dzielnicy są odmienne.

Wieczorami wszyscy contradaioli ucztują na ulicach i w siedzibach dzielnic. Przy długich, suto zastawionych stołach, można zasiąść wraz z 1,5 tys. innych biesiadników danej dzielnicy, wspólnie kibicować śpiewając lub tylko nucąc starodawne hymny i pieśni. Im Uczty są tym bardziej wystawne i głośne, im większe panuje przekonanie, że dana dzielnica ma szansę na wygraną. Najważniejsza z uczt odbywa się w wieczór poprzedzający wyścig, jednak w nocy wielu nie zmruży oka: ktoś musi czuwać nad koniem (Barbaresco – opiekun konia), ktoś musi wybłagać zwycięstwo, a nie jeden nie zaśnie z nadmiaru adrenaliny.

Palio w Sienie, Toskania.

Vai e torna vincitore! Idź i wygraj!

I oto on! Oczekiwany przez sieńczyków i tysięcy turystów z całego śwata dzień gonitwy. Już od samego ranka miasto przekształca się w wielką średniowieczną paradę. Po próbie generalnej, nazywanej Provaccią odbywa się błosławienie konia i dżokeja – każda dzielnica w swoim kościele. W lipcu blogoslawieństwa odbywają się o 14:30, w sierpniu o 14:00.  Po krótkiej modlitwie, ksiądz wypowiada uroczyście słowa: “Vai e torna vincitore” (Idź i wygraj!), po czym contradaioli w średniowiecznych strojach i rycerskich zbrojach kierują się do Duomo (katedry z XII wieku), śpiewając wzruszające pieśni. Rozpoczyna się historyczny pochód. Contade otrzymują ponownie  błogosławienia, tym razem od biskupa miasta.

Palio w Sienie, Toskania.

Pod Duomo schodzą się mieszkańcy dzielnic. To tu ma miejsce niezwykle spektakularne widowisko, młodzi contradaioli żonglują kolorowymi chorągwiami w barwach dzielnic. To trudna sztuka, której miejscowi chłopcy uczą się od dziecka.

Palio w Sienie, Toskania.

Veni, vidi … vici?

Wygrana w Palio w Sienie oznacza wspaniałe święto zwycięskiej dzielnicy. Kilku jej mieszkańców uważanych za szczęściarzy, przenosi dżokeja na własnych barkach do kościoła Matki Boskiej z Provenzano w lipcowym wyścigu, do Duomo w sierpniu. Na zwycięzcę czekają fotoreporterzy, telewizja, tłum wielbicieli i płaczących ze szczęścia nastolatków.

Palio w Sienie, Toskania.

Pieśni, łzy i uściski towarzyszą ceremonii “Te deum” – entuzjastycznym dziękczynieniu. Dżokej oddaje hołd Matce Boskiej za zwycięstwo, całuje i ściska księdza, wchodząc na ołtarz wraz z nagrodą Palio w Sienie – to ręcznie wykonana płócienna tkanina, każdorazowo malowana przez innych malarzy. Kościół pęka w szwach. Po tak emocjonującej chwili, wszyscy kierują się do zwycięskiej dzielnicy, gdzie świętowanie trwa do późna w nocy, a kto ma szczęście w niej uczestniczyć, częstowany jest tutejszym czerwonym winem.

Palio w Sienie, Toskania.

Palio w Sienie, Toskania.

Palio w Sienie, Toskania.

Palio zawiera uniwersalne przesłanie w swojej niepowtarzalności, zjednoczenie świętego ze świeckim w turnieju.

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby pamiętać o Palio w Sienie.

Palio di Siena, Tuscany, Italy.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

tekst: Agnieszka Skrzypczyk, Magda Ciach-Baklarz

Zdjęcia: Marco Bulgarelli.

Ściskam,

Magda

Ustica, sycylijska wyspa. Najpiękniejsze włoskie wyspy
Previous post
Ustica - wyspa piratów, więźniów i buntowników. Przewodnik
Dlaczego warto pojechać do Włoch.
Next post
13 powodów dlaczego warto pojechać do Włoch

4 komentarze

 1. Marzec 11, 2015 at 12:06 pm — Odpowiedz

  Wspaniały artykuł i niesamowite, pełne emocji i pasji fotografie 😉

  • Marzec 12, 2015 at 12:34 pm — Odpowiedz

   Zdjęcia wykonał mistrzowsko Marco Bulgarelli, którzy jest zawodowcem i który kocha Toskanię całym sercem, a będąc na Palio trudno wyzbyć się emocji:). Tekst powstał stosunkowo krótko po wizycie na Palio. Pozdrawiam serdecznie wspaniałą ekipę Provy:))).

 2. ~Iwona
  Lipiec 2, 2015 at 2:24 pm — Odpowiedz

  Super tekst i zdjęcia! Czytając, widziałam siebie w tłumnej, zwycięskiej dzielnicy, przy kielichu czerwonego wina:) Nie mogę się doczekać sierpniowych warsztatów i spotkania z autorskim duetem. Ależ ten artykuł mnie ‚nakręcił’, już chcę ‚pod słońce Toskanii’ 🙂

  • Lipiec 2, 2015 at 11:09 pm — Odpowiedz

   Czyżbyś się wybierała na warsztaty? Bardzo się cieszę i życzę wielu wspaniałych ujęć:).

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

O AUTORZE

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

 

MÓJ ŚWIAT NA INSTAGRAMIE

 • [#BlackFriday] [23.11.2018]

Podobnie, jak w zeszłym roku, także w tym planuję w grupie na FB, Moje wielkie włoskie podróże, zorganizować BLACK FRIDAY - 23 listopada 2018!

Tego dnia wszyscy możemy skorzystać! To dzień wyprzedaży! Ty oferujesz zniżkę, a my kupujemy!

Jeśli masz swój biznes polsko-włoski związany z podróżowaniem po Italii czy włoskimi produktami, możesz tego dnia złożyć ofertę specjalną dla grupowiczów - zaoferować zniżkę lub coś specjalnego! 
Warunkiem jest przygotowanie specjalnej grafiki, na której znajdą się obowiązkowo 4 informacje:

1. napis: Moje wielkie włoskie podróże
2. hashtag: #BlackFriday
3. kwota/ procent zniżki
4. okres trwania promocji

Resztę informacji dodajcie wg własnego uznania. To ma być kupon promocyjny.

Każdy, kto uszykuje taką grafikę, może tego dnia mieć własny, dedykowany post z dokładnym opisem swojej oferty promocyjnej i linkiem. 
Więcej informacji znajdziesz w grupie, Moje wielkie włoskie podróże. Link do grupy znajdziesz w BIO.
 • Trapani jest mieszanką kultur i stylów. Natura przeplata się tu z historią. Długie piaszczyste plaże zachęcają do kąpieli w błękitnym morzu, do długich spacerów lub biegania wzdłuż brzegu i do romantycznych chwil przy przepięknych zachodach słońca, które ubierają niebo w odcienie różu, czerwieni i pomarańczy. 
Starówka zaprasza na zwiedzanie i spacer między różnymi epokami. Warto pospacerować tu z głową zwróconą w górę, by móc pooglądać przepiękne dekoracje zdobiące budynki, ciekawe balkony i balustrady. 
I nie zdziwcie się, jeśli Wasz nos zaprowadzi Was w labiryncie wąskich uliczek do maleńkich, ukrytych niemalże cukierni lub restauracji. Stare miasto przepełnione jest bowiem kuszącymi zapachami kuchni śródziemnomorskiej.

Na blogu znajdziesz obszerny przewodnik po tym sycylijskim mieście.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italy🇮🇹 #sicilia #sicily #trapani #discovertuscany #ig_tuscany #thehub_toscana #beautifultoscana #shotz_of_toscana #cretesenesi #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving #beautifuldestinations #beautifulmetters #littlestoriesofmylife #inspiremyinstagram #lifestylephotography #italiapozaszlakiem #italia_365 #ig_italy #bellaitalia
 • Kosmiczny krajobraz Crete Senesi, Toskania.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #tuscany #toskania #cretesenesi #agriturismobaccoleno #lanostratoscana #tuscany #discovertuscany #ig_tuscany #thehub_toscana #beautifultoscana #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving #beautifuldestinations #beautifulmetters #littlestoriesofmylife  #italiapozaszlakiem #italia_365 #ig_italy #bellaitalia #superfood
 • Śliczne Camogli, Liguria.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#camogli #holidays #rivieradilevanto #liguria #beautifulliguria #discoverliguria #ig_liguria #thehub_liguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving #beautifuldestinations #littlestoriesofmylife #italiapozaszlakiem #italia_365 #ig_italy #bellaitalia
 • Mam na zdjęciach z Włoch stosunkowo mało jedzenia. Ale w sumie się nie dziwię, za szybko je zjadam 😉. A tobie udaje się czasem coś w kadrze zatrzymać, zanim to ze smakiem zjesz?

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #tuscany #toskania #cucinaitaliana #agriturismoilgorgo #lanostratoscana #tuscany #discovertuscany #ig_tuscany #thehub_toscana #beautifultoscana #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving #beautifuldestinations #beautifulmetters #littlestoriesofmylife  #italiapozaszlakiem #italia_365 #ig_italy #bellaitalia #superfood
 • Co to jest szczęście? Często zadaję sobie to pytanie. Odpowiedź jest zmienna, uwarunkowana humorem, pogodą, samopoczuciem, miejscem, otoczeniem, towarzystwem... Wiele zmiennych. A jednak szczęście jest przede wszystkim we mnie. Dopóki tli się w środku, wszystko jest w porządku, jeśli przygasa, robię wszystko, aby je na nowo rozświetlić. Pomagają w tym głupotki, drobiazgi, malutkie sprawy, ot kawa zrobiona przez męża, piękny widok, budzący mnie promień słońca, ukochana muzyka, koncertujące cykady, przytulająca się córka, widok gwiazd na niebie, buziak na dobranoc od syna.

Tu, w Lajatico czułam się częścią wszechświata. Byłam jak źdźbło trawy targane na wietrze. Jakby ten wiatr był czymś dla mnie najważniejszym w życiu, jedyną emocją, której wyczekiwałam. Był tylko ten wiatr, pola, cisza... Lajatico mnie oniemiało. Rozumiem teraz dużo lepiej Andrea Bocelli, dlaczego nazwał swój teatr, Teatro del Silenzio. To też kwintesencja szczęścia w błogim spokoju.
 • Pozdrawiam cię bardzo gorąco! 🧡💛🧡💛🧡💛🧡💛🧡💛🧡 __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italiapozaszlakiem #magdaciachbaklarz #blogger #blogaboutitaly #iloveitaly
 • Toskański poranek.
 • Rodzinny obrazek z wakacji. Jeszcze czasem się zdarza, że moje dzieci dadzą chwycić się za ręcę. A ja się tym obrazkiem rozczulam. To już nastolatkowie.

Czy ja będąc nastolatkiem chodziłam z mamą i tatą za rękę???? A Ty? Pamiętasz to? 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#bonassola #family #holidays #rivieradilevanto #liguria #beautifulliguria #discoverliguria #ig_liguria #thehub_liguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving #beautifuldestinations #littlestoriesofmylife #italiapozaszlakiem #italia_365 #ig_italy #bellaitalia

WSKAKUJ NA MÓJ INSTAGRAM

JESTEM W TOP 50 BLOGÓW PODRÓŻNICZYCH!

Italia poza szlakiem w TOP 50 polskich blogów podróżniczych

POLECAM WZIĄĆ SOBIE DO SERCA

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Palio w Sienie – strach, ból i łzy. Wygrać za wszelką cenę!