Vietri sul Mare, Raito i Albori – trzy perełki Wybrzeża Amalfitańskiego

Vietri sul Mare, Raito i Albori – trzy perełki Wybrzeża Amalfitańskiego

Niewielkie miasteczko na Wybrzeżu Amalfitańskim, Vietri sul Mare jest bardzo „niebezpieczne” dla osób, które tak jak ja kochają ceramikę. Trzymaj ręce i portfel na wodzy.

Niezwykle rozwinięte tradycje rzemieślnicze związane z ceramiką sięgają tu średniowiecza. Nikomu, nawet najbardziej obojętnej na sztukę użytkową duszy, nie umknie fakt, że ceramika jest tu dosłownie wszędzie. To ręcznie malowana majolika na jaskrawe żółcie, zielenie i błękity. Niby niepozorne miasteczko, tymczasem jest niezwykłe, a spacer jego uliczkami dostarcza bardzo miłych wrażeń.

Ale to nie koniec. Tuż koło Vietri sul Mare są dwie, totalnie nieznane perełeczki Wybrzeża Amalfitańskiego, Raito i Albori.

W tym artykule zapraszam cię do poznania całej trójki. Najpierw skoczymy do Vietri sul Mare, o którym można powiedzieć, że zamyka lub otwiera Wybrzeże Amalfitańskie. Następnie zabieram cię na nieco dłuższy spacer do ślicznych wiosek Raito i Albori.

Nie pożałujesz! Przydadzą się wygodne buty i butelka wody.

Czas ruszać w drogę.

Vietri sul Mare,Amalfi Coast, Campania, Italy
Vietri sul Mare

Vietri sul Mare – miasto ceramiki, città della ceramica

Miasteczko Vietri sul Mare jest historycznie utożsamiane ze starożytną Marciną, najpierw nadmorską osadą etrusko-samnicką, a następnie rzymskim portem. Był wówczas ważnym ośrodkiem zaopatrującym region w produkty rybne.

W XV wieku rozkwitło na dobre rzemiosło ceramiczne. Te tradycje zachowały się do dziś, co widać na każdym kroku. To wyjątkowa ceramika, z unikalnymi wzorami, charakterystycznymi tylko dla Wybrzeża Amalfitańskiego.

Majolika posłużyła także do wyłożenia m.in. kopuły kościoła San Giovanni Battista, którą można zobaczyć właściwie z każdego zakątka miasta czy też z plaży przy skałach Due Fratelli (dwaj Bracia).

Vietri sul Mare,Amalfi Coast, Campania, Italy

Due Fratelli to dwie charakterystyczne skały, które znajdują się na wysokości wieży Crestarella, zbudowanej na skale. Prawdopodobnie w starożytności była połączona z Due Fratelli.

Vietri sul Mare,Amalfi Coast, Campania, Italy
wieża Crestarella

Due Fratelli , Vietri sul Mare
Due Fratelli

Spacer po Vietri sul Mare

Vietri sul Mare jest najbardziej na wschód wysuniętym miasteczkiem Wybrzeża Amalfitańskiego.

Plusem tego jest nieco mniejsza ilość turystów i być może nieco tańsza baza noclegowa. Minusem natomiast to, iż trzeba pokonać sporą odległość, aby znaleźć się w centrum wybrzeża.

Vietri sul Mare, Wybrzeże Amalfitańskie
Vietri sul Mare, Wybrzeże Amalfitańskie

Nie bój się skręcać tam, gdzie ci się po prostu podoba, do wąskich uliczek, a nawet zaglądać do bram.

Vietri sul Mare, Wybrzeże Amalfitańskie

Poniższa mapa przedstawia trasę przykładowego spaceru po miasteczku. Począwszy od pięknej panoramy przy Villa Comunale, dalej idziemy przez główną ulicę Corso Umberto I, przy której znajduje się mnóstwo sklepów z ceramiką, dalej Via Taiani, kościół San Giovanni Battista, o którym wspomniałam wcześniej.

Chcesz się przespacerować dalej? Naprawdę warto! Schodząc z centrum, trafisz do Marina di Vietri. W letnie dni można odpocząć na plaży z krystalicznie czystą wodą, z której słynie wybrzeże. Po drodze będziesz iść  jedną z najbardziej kolorowych uliczek w miasteczku. Ale teraz poznasz dwa cudne miasteczka.

Raito

Jeśli pójdziesz drogą wzdłuż wybrzeża od centrum Vietri (z góry), znajdziesz się w wyżej położonym Raito. Jeśli będziesz kontynuować spacer, znajdziesz się w sercu tej małej wioski składającej się z przeuroczych alejek, licznych schodów i spektakularnych widoków na zatokę Salerno. Cudnie, prawda?

Raito, Vietri sul Mare
Raito, Vietri sul Mare

Wskazówka I W dalszej części proponuje ci spacer do Albori, ale gdybyś z tego pomysłu zrezygnował, możesz zejść w dół schodami, które rozpoczynają się przy kościele Parrocchia di Santa Maria Delle Grazie w Raito na plażę Marina d’Albori. Ze względu na swoje położenie, na plaży w Marina d’Albori słońce jest dłużej, niż na innych plażach Vietri sul Mare.

Albori – I borghi più belli d’Italia

I Borghi piu belli d'taliaJeśli pójdziesz drogą z Raito, trafisz do kolejnej wioski, Albori. Albori jest najmniejszym frazione w Vietri sul Mare, jest także I borghi più belli d’Italia, czyli jedną z najpiękniejszych wiosek we Włoszech.

Chociaż Alborgi jest malutkie, jest tu przeuroczo! Wąskie alejki, suszące się pranie, wszechobecne ceramiczne ozdoby, spektakularne widokami, bez wątpienia warto tu być. Także przyroda otaczająca Albori zapiera dech w piersiach. Warto podążać ścieżką jeszcze dalej, ku Sorgente del Cesare, naturalnego źródła wody. Prócz zaspokojenia pragnienia znajdziesz tu także na chwilę ukojenie od wszelkich problemów świata, bo istna oaza spokoju.

Albori, Vietri sul Mare, Wybrzeże Amalfitańskie
Albori, Vietri sul Mare, Wybrzeże Amalfitańskie

A tak ten spacer wygląda na mapie.

Ceramica Artista Solimene

Przy okazji pobytu w mieście, warto odwiedzić fabrykę ceramiki, Ceramica Artistica Solimene. W środku znajduje się spora kolekcja współczesnej ceramiki, a i sam budynek jest bardzo charakterystyczny, zaprojektowany przez architekta Paolo Soleri w latach 50. XX w. Stoi przy drodze wyjazdowej w kierunku Salerno.

Ceramica Artista Solimene w Vietri sul Mare
Budynek Ceramica Artista Solimene w Vietri sul Mare

Muzeum ceramiki i polski akcent w Vietri sul Mare

Drugie miejsce, które chciałabym ci polecić, to Villa Guariglia, położona na wzgórzu w Raito, kilka kilometrów za Vietri. Mieści się tu muzeum ceramiki, Museo della Ceramica Vietrese.

W muzeum zgromadzono ceramikę z okresu od XVIII do pierwszej połowy XX wieku. Wśród cennych eksponatów jest także polski akcent, ceramika malowana przez słynną w Europie polską artystkę, Irenę Kowaliską. Pani Irena mieszkała w Vietri i Positano w latach 1931 – 56, specjalizowała się w malarstwie na ceramice i tkaninach.

Adres I Villa Guariglia, Via Nuova Raito, 84019 Raito di Vietri sul Mare.

Muzeum znajduje się w wieży Belvedere, w poniedziałki zamknięte. Można dojechać transportem publicznym, z Vietri linia 1: Salerno – Vietri – Dragonea lub linia 68: Marina di Vietri – Vietri – Albori autobusami CSTP.

Gdzie nocować w Vietri sul Mare

Możesz rozważyć hotel z widokiem na morze, Hotel La Lucertola. Hotel jest położony na klifie, do plaży jest jedna minuta, pokoje mają balkony i wspaniały widok na zatokę Salerno. Hotel został pięknie odnowiony, przynależy do niego prywatna plaża z barem.

Hotel La Lucertola , Vietri sul Mare
Hotel La Lucertola , Vietri sul Mare

Wskazówka I Przeanalizowałam wszystkie miejsca na Wybrzeżu Amalfitańskim pod względem wyboru idealnego dla miejsca noclegowego. Kliknij i sprawdź, które miejsce byłoby najlepsze dla ciebie.

Gdzie parkować w Vietri sul Mare

 1. Można próbować znaleźć miejsce na początku Corso Umberto I, ale tu jest t niewiele miejsc parkingowych (około 30).
 2. W sierpniu 2020 roku otwarto nowy parking na 150 miejsc przy dworcu kolejowym, więc lepiej tam jechać.
 3. Inna opcja to parkingi w Marina di Vietri, można próbować przy Viale dei Pini (dwa duże parkingi), albo dalej przy Via Francesco Petrarca.

Wskazówka I Jeśli parkujesz w Marina di Vietri, polecam na lody, coś słodkiego i kawę zajrzeć do Eco Del Mare. W bonusie masz piękne, neapolitańskie szopki do podziwiania. Gdy wyjdziesz z lodziarni (gelateria) idź na wprost, po twojej lewej stronie będzie budynek, na jego froncie będą szopki.

Vietri sul Mare, Wybrzeże Amalfitańskie

Plaże w Vietri sul Mare

La Baia

Jeśli chodzi o plażowanie, la Baia jest pierwszą plażą od strony Salerno. Jest długa na około 400 m i piaszczysta, idealna dla rodzin. Można tu dotrzeć transportem publicznym. Jedynym mankamentem jest to, że woda nie jest tak przezroczysta jak w dalszej części Wybrzeża Amalfitańskiego, z uwagi bliskość portu w Salerno.

La Crespella

To plaża przy XVI wiecznej wieży Crespella. Często są tu organizowane śluby i przyjęcia weselne.

Marina di Vietri

Plaża powstała w wyniku powodzi w 1954 roku i dzieli ją na połowę rzeka Bonea. Są odcinki odpłatne i bezpłatne.

Marina di Albori

To dzielnica Vietri, w której mieszka zaledwie 350 osób. Do plaży najlepiej dotrzeć schodami, które swój początek mają na 48 km drogi SS 168, blisko Vietri. Słońce jest tu aż do późnego popołudnia.

 

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Vietri sul Mare
Vietri sul Mare
Raito, Vietri sul Mare
Albori, Vietri sul Mare

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Cervo, Liguria, północne Włochy
Previous post
CERVO, LIGURIA - złotem zachodzącego słońca malowane
B&B La Casa di Montalbano
Next post
SYCYLIA KOMISARZA MONTALBANO - niezapomniane miejsca z serialu

8 komentarzy

 1. Aneta
  26 maja, 2021 at 9:38 am — Odpowiedz

  O matkooooo, ja chcę tam jechać…..cudownie.

  • 27 maja, 2021 at 10:55 am — Odpowiedz

   Życzę udanej podnóży, kiedykolwiek będzie :).

 2. Natalia
  4 czerwca, 2021 at 7:30 am — Odpowiedz

  Gdzie rezerwować nocleg na 10 dniowy pobyt z dziećmi, zakładając na ogół taki plan : pierwsza połowa dnia na plaży, druga na zwiedzanie?
  Jak wygląda odpłatność za plaże? (Interesują nas te darmowe)
  W tej chwili mam do wyboru mieszkanie w Vietri Sul Mare lub po długiej stronie w Seiano.
  Dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Natalia

 3. Daria
  31 marca, 2022 at 12:23 pm — Odpowiedz

  Jesli weźmie się lot do Neapolu, to czy warto brać samochód jeśli na kierunek krótkiego pobytu obierze się właśnie opisany wyżej rejon? czy da radę dojechać autobusem i kręcić sie po okolicy właśnie w ten sposób?

  • 31 marca, 2022 at 10:07 pm — Odpowiedz

   Można transportem publicznym: pociąg, autobus, statek. Wszędzie się dojedzie, choć w sezonie nie zawsze zmieścimy się do autobusu na samym Wybrzeżu Amalfitańskim. Jeśli samochodem to lepiej po sezonie, w sezonie można pomyśleć o Vespie.

 4. Monika
  15 sierpnia, 2022 at 6:46 pm — Odpowiedz

  Dzień dobry, ciekawy artykuł, bo inne miejsca. Ceramika cudna – pamięta Pani mniej więcej ceny?

  • 16 sierpnia, 2022 at 11:03 am — Odpowiedz

   Cen niestety nie pamiętam, ale ceramika wspaniała!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

Vietri sul Mare, Raito i Albori – trzy perełki Wybrzeża Amalfitańskiego