Ucieczka z Rzymu. Palestrina – miasto z epoki brązu

Palestrina to prawdziwy skarb zaledwie godzinę drogi z Rzymu. Miasto pełne historii, wielokrotnie niszczone i odbudowywane, wojujące niegdyś zaciekle z Rzymem, a którego początki sięgają epoki brązu! Sama nie wiem dlaczego mnie tu wcześniej nie było. Może dlatego, że przewodniki nie polecają tego miasta? Skupiają się na Rzymie, miasteczkach Castelli Romanii i tyle. Proszę, zapiszcie sobie zatem, aby koniecznie tu przyjechać i zobaczyć miasto starsze niż Rzym .

Palestrina

Jeśli już tu przyjedziesz, wdrap się na samą górę centro storico, do Museo Archeologico Naziolane di Palestrina (bilet 5 EUR) mieszczącym się w Palazzo Barberini z XV wieku. To najważniejszy budynek w mieście i koniecznie trzeba od niego zacząć. Nawet, jeśli nie zechcesz wejść do samego muzeum, na schodach doń prowadzących toczy się życie towarzyskie miasta, ktoś się uczy, ktoś plotkuje, inny randkuje, a ktoś zwyczajnie podziwia widok, a jest co! Całą Palestrinę i aż po hotryzont.

Palestrina, Lacjum, Włochy

Museo Archeologico Naziolane di Palestrina w Palazzo Barberini, a gestykuluje nasza przewodniczka

Palestrina, widok z Palazzo Barberini

Widok ze schodów prowadzących do Palazzo, gdy jest dobra widoczność widać na horyzoncie morze (podobno)

Mozaika z Palestriny

Na samej górze muzeum (zachęcam, aby jednak kupić bilet i wejść) znajduje się absolutnie niesmowita Mozaika z Palestriny, zwana także Mozaiką Barberini. To starożytne dzieło przedstawiające pejzaż nad Nilem. Jest datowana na początek I wieku p.n.e., choć archeolodzy nie są zgodni w tej kwestii. Mozaika jest wspaniała i mnie szalenie zachwyciła! Przedstawia bardzo realistycznie, życie wzdłuż brzegów Nilu, od jego źródeł w Etiopii, aż do ujścia w Morzu Śródziemnym. Widać bardzo wyraźnie dzikie zwierzęta, ludzi, łodzie, domy, codziennie życie ówczesnych mieszkańców. Trudno nie docenić kunsztu twórców tego dzieła.

Mozaika z Palestriny, zwana także Mozaiką Barberini

A tu dwa fragmenty mozaiki z bliska.

Mozaika z Palestriny, zwana także Mozaiką Barberini

Mozaika z Palestriny, zwana także Mozaiką Barberini

Ciekawa jest także historia mozaiki od momentu jej odkrycia pod koniec XVI wieku.

W latach 1624–1626 mozaika została pocięta na części i wywieziona do Rzymu, gdzie znalazła się w posiadaniu kardynała Lorenzo Magalottiego. Ten jednak oddał ją wktótce swojemu bratankowi, kardynałowi Francesco Barberini, który całe szczęście, w 1640 roku przywiózł ją ponownie do Palestriny i umieścił w zbiorach Palazzo Barberini.

Cieszę się, że mozaika wróciła i zamiast na podłodze jest teraz na ścianie, dzięki czemu można ją w pełni podziwiać. W muzeum jest wiele bardzo ciekawych zbiorów. Ja zdążyłam zrobić zdjęcia zaledwie garstce. Sam zobacz. Postarałam się znaleźć miły dla ucha podkład muzyczny.

Wychodząc z Palazzo Barberini koniecznie udaj się wyznaczonym tu szlakiem archeologicznym. Schodząc powoli w dół uliczki zachwycają. Spodoba Ci się to, co zobaczysz. Jestem pewna. Pech chciał, że padła mi bateria w aparacie i niestety najcudniejsza część Palestriny nie została uwieczniona. Jeśli interesujesz się archeologią lub historią, RAI Kultura przygotowało fantastyczny film Fortuna Primigenia, we włoskiej i angielskiej wersji językowej na temat historii tego miejsca. Można zobaczyć całą Palestrinę z lotu ptaka. To dopiero robi wrażenie.

Najpierw była Praeneste

Jeśli interesuje Cię choć troszkę historia samej Palestriny, warto wiedzieć, że miasteczko przez stulecia nosiło nazwę Praeneste. Historia miasta sięga czasów mitycznych, jego założycielem miał być Caeculus czyli nikt inny, jak legendarny protoplasta rodu Cecyliuszów. Podobno, chcąc zachęcić okoliczną ludność do osiedlania się w nowym mieście, dzięki pomocy tatusia (tatuś to Wulkan – bóg ognia, kowalstwa i wulkanów) dokonał na oczach ludu cudu z ogniem – zebranych otoczyły płomienie, które rozwiały się na rozkaz Caeculusa.

Praeneste było ulubionym miejscem letniego wypoczynku dla bogatych Rzymian, bywał tu sam August czy Hadrian. Miasto stanowiło centrum kultu Fortuny Primigenii, a jej świątynia wraz z wyrocznią otoczone były wspaniałym kompleksem budynków. W muzeum jest makieta odzwierciedlająca cały budynek w czasach jego świetności. Niestety od średniowiedza dla Palestriny rozpoczął się okres ciągłych bitew i niszczenia miasta. Na szczęście zdeterminowani mieszańcy zawsze odbudowywali miasto.

Palio, Sagra i inne uciechy

Jeśli szukasz szczególnych emocji, a zachwyt nad elementami przeszłości nie wystarcza, proszę bardzo: w pierwszy weekend sierpnia mieszkańcy Palestriny organizują wspaniałą imprezę Sagra del Gigletto.

Jesteś rządny mocnych wrażeń? 16-18 sierpnia to czas na gonitwę czyli Palio di Sant’Agapito, najważniejsza impreza w roku ku czci patrona miasta.

Jeśli interesuje Cię więcej wydarzeń, a dzieje się tu w czasie całego roku sporo, skontaktuj się z organizacją Pro Loco di Palestrina, email: prolocopalestrina@tiscali.it.

Palestrina, Lacjum, Włochy

Jak dojechać do Palestriny

Pociąg

Pociągiem z Roma Termini do Zagarolo (koszt 2-10 EUR) i dalej autobusem Cotral już bezpośrednio do Palestriny (koszt dojazdu 1-2 EUR) .

Autobus

Autobusem nr 163 z przystanku Verano do Ponte Mammolo i tu przesiadka na autobus Cotral do Palestriny (całkowity koszt dojazdu 4-6 EUR).

Samochód

Korzystając z poniższej mapy możesz zaplanować swoją podróż samochodem do Palestriny, wystarczy wpisać punkt startu i cel podóży. Po chwili wyświetli Ci się szczegółowy plan podróży. W Palestrinie jest duży parking w dolnej części miasta, skąd na górę jest kilkuminutowy spacer.

Z biurem podróży – łap zniżkę!

Wygodnie z biurem podróży, proszę bardzo, Francesca z Italy Where Else załatwi wszystko na medal. Jej ekipa uszykuje dla Ciebie plan pobytu, transport, nocleg i w razie potrzeby tłumacza. Umówią wszelkie inne wizyty i będą Twoim Aniołami Stróżami jeśli tylko takie będziesz mieć życzenie.

A jeśli chcesz 5% zniżki, użyt tego kodu, gdy będziesz się z nimi kontaktować: E124.

[wpgmza id=”11″]

Gdzie nocować

B&B La Teverna 

Nocowałam w pobliskim Genazzano, u przesympatycznej Stefanii. Bardzo polecam Wam jej B&B. Stefania przyjęła mnie, jak swoją dobrą znajomą. Zresztą, ciepło jakie od niej bije, od razu przełamuje wszystkie lody. Mieszkanie z trzema pokojami, każde ma niezależną łazienkę. Wspólna jest kuchnia i jadalnia, całkowicie wyposażona. Są wszelkie udogodnienia, jak klimatyzacja, ogrzewanie, WiFi i wspaniałe śniadania, nie tylko typowo włoskie :). Spałam jak małe dziecko, niech to będzie najlepszą rekomendacją. Poza tym świetne miejsce wypadowe do zwiedzania uroczych miasteczek Lacjum, a także parku zabaw dla dzieci.

B&B La Taverna, Genazzano

Jeśli jednak wolisz nocować w samej Palestrinie, polecam dwa zweryfikowane miejsca przez znajomych:

B&B L’Upupa

Casa vacance Altavista

Artykuł powstał we współpracy ze wspaniałą drużyną Italy Where Else.

Pozdrawiam słonecznie,

Magda

Via Francigena, Via Amerina z Asyżu do Rzymu
Previous post
Via Francigena. Wędrówka z Asyżu do Rzymu szlakiem Via Amerina
Cantina del Tufaio w Zagarolo, Lacjum
Next post
20 metrów pod ziemią. Witajcie Cantina del Tufaio w Zagarolo

2 komentarze

 1. Kwiecień 5, 2017 at 8:42 pm — Odpowiedz

  Grazie tanto avere omaggiato la mia cittadina l’antica Praeneste „mirabilia urbis”
  Rosanna

  • Kwiecień 5, 2017 at 9:59 pm — Odpowiedz

   Pallestrina e bellissima!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

KONSULTACJE I PLANY PODRÓŻY PO ITALII

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Orte to dwa miasta w jednym. Jedno z nich jest pod ziemią, w wydrążonych salach i korytarzach przez Etrusków. To Orte Underground. Drugie to tętniące miasto na górze. 
Na zdjęciu widok zaraz po wyjściu z podziemnego miasta.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #orte #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Piękne, piękne Camogli w Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #camogli #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kiedy zajrzysz w czyjeś podwórko 💚. Anagni, miasto 4 papieży w Lacjum.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #anagni #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kolory jak to w Italii, intensywnej wspópracują ze słońcem. Wszędzie jest kolorowo ❤️. Cantina del Tufaio, Zagarolo w okolicach Rzymu. Na blogu jest artykuł o tej cantinie, 20m pod ziemią mają tam uroczą piwniczkę .. Jedna z najlepiej opowiedzianych degustacji w jakiej brałam udział. Polecam, szefuje tu Nicoletta, młoda i piękna córka i wnuczka założycieli. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #zagarolo zaszlakiemviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Widoki z drogi w Piemoncie. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Słońce na talerzu. Dzień dobry, tu włoskie śniadanie.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #storieinviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Taki taras zastałam w Sinalunga. Ci by tu robić? Kawa? A może pograć w karty z przyjaciółmi? Pogłaskać kota, poczytać Pod słońcem Toskanii? 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #tuscany #toskania #sinalunga #borghi  #lanostratoscana #tuscany #discovertuscany #ig_tuscany #thehub_toscana #beautifultoscana #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving
 • Kto idzie na kawę i ciacho??? __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Baia delle Zagare nazywana jest także zatoką Mergoli. To jedno z najbardziej znanych miejsc w regionie. 
Półwysep Gargano, Apulia. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #apulia #puglia #gargano #baiadellezagare #borghitalia  #storieinviaggio #ig_puglia #thehub_puglia #shotz_of_puglia #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces #weareinpuglia #vieniamangiareinpuglia

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Ucieczka z Rzymu. Palestrina – miasto z epoki brązu