Ferruccio Lamborghini. Historia pewnego byka

Lamborghini to nie tylko samochody. Zaczęło się od traktorów, kaloryferów i klimatyzatorów, dopiero później przyszedł czas na sportowe samochody, a w końcu i .. wino. O mały włos, a byłyby i helikoptery. A wszystko przez … nie, nie wszystko w pierwszym akapicie:). 

Ferruccio Lamborghini

Ferruccio Lamborghini.Ferruccio Lamborghini urodził się 28 kwietnia 1916 roku, na farmie na obszarach wiejskich miasta Renazzo di Cento w okolicach Modeny. To rolniczy region Włoch, Emilia-Romania. Już jako chłopiec interesował się wszelkimi mechanicznymi urządzeniami, nie dziwi zatem fakt, że wybrał uczelnię techniczną i został inżynierem. 

 

Traktory

Po wojnie, w 1946 roku, Lamborghini otworzył warsztat niedaleko swojej rodzinnej miejscowości, w którym zebrał zdemobilizowane pojazdy wojskowe, podobne do traktorów. Po wojnie brakowało maszyn rolniczych, co nie uszło uwadze przedsiębiorczemu Ferruccio. Z warsztatu dość szybko powstało przedsiębiorstwo, które w 1949 roku zaczęło produkować traktory własnej konstrukcji, z dwu, trzy i czterocylindrowymi silnikami diesla. Były to konstrukcje modułowe z licznymi wspólnymi częściami. Firma się rozwijała i rozrastała. Pod koniec lat 60-tych Lamborghini Tractori SpA, ze zdolnością produkcyjną 400 pojazdów miesięcznie była największym producentem maszyn rolniczych we Włoszech.

 

 Grzejniki, klimatyzatory, helikoptery

 
Po podróży do Stanów Zjednoczonych, w 1960 r. Lamborghini rozszerzył zakres swojej działalności. Nowa firma, Bruciatori SpA, zajęła się wytwarzaniem grzejników i klimatyzatorów, zarówno dla przemysłu i dla klientów indywidualnych. Firma odniosła sukces rynkowy. 
 
Dochody z dwóch przedsiębiorstw miały posłużyć do spełnienia marzenia Ferruccia, jakim była produkcja helikopterów. Włoski rząd nie wyraził akceptacji na ten projekt. Swoją drogą, ciekawe co by było, gdyby produkcja helikopterów jednak ruszyła:).


………………………………………………………………………………………………..
W tym samym czasie, gdy Lamborghini rozkręcał swój traktorowy interes, Enzo Ferrari – były kierowca wyścigowy wypuszcza na rynek pierwszy samochód swojej własnej konstrukcji. On także szybko odnosi sukcesy, a jego samochody niemalże natychmiast wygrywają najsłynniejsze wyścigi trafiając w końcu do Formuły 1, gdzie nie mają sobie równych. Samochody Ferrari stały się szybko obiektem pożądania każdego bogacza.
……………………………………………………………………………………………………

 

 Kłótnia gigantów

Ferruccio Lamborghini był wielkim miłośnikiem wozów sportowych. Posiadał kolekcję mocnych, sportowych samochodów, wśród nich Jaguary, Mercedesy, Maserati i oczywiście Ferrari. W pewnym momencie posiadał siedem samochodów, po jednym na każdy dzień tygodnia. Jednak żaden z samochodów nie satysfakcjonował go w pełni. Lamborghini nie był nawet zadowolony z jakości wykonania swojego nowego Ferrari 250 GT, w którym miał problemy ze sprzęgłem. Postanowił podzielić się z producentem samochodu swoimi propozycjami zmian konstrukcyjnych. 
 
Gdy w końcu doszło do spotkania dwóch gigantów, doszło do kłótni. Enzo miał stwierdzić, że Ferruccio może potrafi jeździć traktorami, ale nie Ferrari. Ferrari prawdopodobnie podważył kompetencje producenta traktorów i oczywiście odrzuca propozycje zmian.
 
Wówczas Lamborghini kazał swoim inżynierom rozebrać GT na części. Zorientował się, że wiele z części wykorzystanych przy budowie samochodu jest raczej standardowych, wówczas wpada na pomysł, aby zbudować swój własny sportowy samochód, być może nawet lepszy.

 

Lamborghini

Lamborghini założył własną wytwórnię samochodów Automobili Ferruccio Lamborghini S.p.A., w Sant’Agata w maju 1963 roku. Lokalizacja w małej miejscowości pomiędzy Modeną i Bolonią została dokładnie przemyślana. Nowoczesne zakłady pośród zielonych łąk o powierzchni 50 000 m2 to mnóstwo miejsca, aby się rozrastać. Fabryka traktorów i grzejników były stosunkowo blisko, a ponadto był to rejon tzw. „Terra di Motori”, kraju motoryzacji, domu fabryk Ferrari, Maserati czy Ducati a teraz również i Lamborghini. Nowy zakład produkcji samochodów powstał zaledwie w rok. 

Czas, w którym Lamborghini przystąpił do realizacji swojego planu budowy samochodu sportowego zbiegł się z zawirowaniami w Maranello, siedzibie Ferrari. Na skutek szeregu zmian kadrowych, konfliktów, a także wypadków w trakcie GP na torze Monza, stajnia Ferrari osłabła, z czego skrzętnie korzysta Lamborghini. Zatrudnia u siebie kluczowego inżyniera Giotto Bizzariniego.

 Lamborghini 350 GTV

Pierwszy samochód spod znaku byka powstał w roku 1963. Był to prototyp. Powstał w zaledwie jednym egzemplarzu w fabryce traktorów, gdyż zakład w Sant’Agata Bolognese nie był jeszcze gotowy, ale pozwolił zdobyć niezbędne doświadczenie. Nadwozie 350 GTV zaprojektował Franco Scaglione, stylista firmy Bertone. Powstało piękne i niezwykłe nadwozie, które wykonała firma Sargiotto z Turynu.
Szarżujący byk na firmowej plakietce był obecny już na pierwszym samochodzie Lamborghini. Szef firmy, sam spod znaku byka, uwielbiał ten symbol – widział w nim wyraz własnego usilnego dążenia do celu i czasami porywczego charakteru.
Ferruccio Lamborghini. Logo Lamborghini.

 

Lambo 350 GT

Pierwszym seryjnym modelem Lambo był 350 GT, w którym przyjęto rozwiązania techniczne przetestowane w GTV. Zmieniono jednak nadwozie, które powstało w firmie Carrozzeria Touring z Mediolanu, która należała wówczas do ścisłej włoskiej czołówki w dziedzinie projektowania i produkcji nadwozi. Pod maskę 350 GT trafił silnik V12 projektu inżyniera Giotto Bizzarriniego, który wcześniej został przetestowany w 350 GTV. Samochód zaprezentowano po raz pierwszy publicznie w roku 1963 podczas Turyńskiej Wystawy Samochodowej, gdzie wzbudził spore zainteresowanie, które mimo wysokiej ceny wynoszącej niemal 14 tys. $, przełożyło się na 120 wyprodukowanych egzemplarzy. 
Lambo 350 GT. Ferruccio Lamborghini.

Lamborghini 350 GT, 1964. Ferruccio Lamborghini. Więcej zdjęć cudownej 350 zobaczycie TUTAJ.

Przełomowa Miura i odjazdowy Countach

Do modelu 350 GT w 1966 r. dołączyły nowe: m.in. 400 GT i przełomowa Miura – sensacja Salonu Genewskiego, która przyniosła firmie światową sławę. Dla Lamborghiniego były to lata spełnionych marzeń. Skupił wokół siebie wyjątkowo zdolnych i doświadczonych konstruktorów. W oczach klientów i prasy dołączył do dwóch najważniejszych twórców samochodowego haute couture – Ferrari i Maserati.
Miura. Ferruccio Lamborghini.
Fantastyczne zdjęcia Miury znajdziecie TUTAJ.

 

W 1971 roku na salonie samochodowym w Genewie pokazano prototyp Countach, który na 20 lat zdefiniował w zbiorowej wyobraźni pojęcie super samochodu. Ostro cięte, niskie nadwozie z unoszonymi do góry drzwiami i wlotami powietrza nadało mu niepowtarzalny charakter. To właśnie ten model pozwolił firmie przetrwać nadchodzące ciężkie czasy. 

Countach. Ferruccio Lamborghini.

 Zdjęcia modelu Countach możecie zobaczyć TU.
 

Kryzys

Po wspaniałych sukcesach lat sześćdziesiątych nastąpił kryzys lat siedemdziesiątych, wywołany przez zastój w gospodarce, strajki i nowe przepisy na rynku amerykańskim. Los Ferruccia Lamborghiniego jako przedsiębiorcy załamał się w ciągu jednego dnia, 18 sierpnia 1971 r., gdy generał Hugo Banzer Suárez przeprowadził w Boliwii zamach stanu. Władzę objęła junta wojskowa. Duży kontrakt na traktory uzgodniony wcześniej z rządem Boliwii nie doszedł do skutku.
 
W celu wsparcia swojej firmy z maszynami rolniczymi, Ferruccio Lamborghini sprzedał 51% udziałów swojej firmy produkującej samochody Szwajcarowi z pochodzenia Georges Henri Rossetti. Rok później sprzedał pozostałe 49 procent koledze Rossettiego – Rene Leimer’owi. W tym samym czasie zrezygnował także z produkcji ciągników, sprzedał firmę konkurencyjnej grupie Italian Same, która kontynuuje jej zarządzanie i produkcję pod dawną nazwą po dziś dzień. 
 
Lamborghini zachował dla siebie tylko produkcję grzejników, jak również nowo utworzoną spółkę pod nazwą Oleodinamica, która produkowała zawory hydrauliczne. Jego syn Tonino został kierownikiem firmy, a sam Ferruccio przeszedł na emeryturę.
 

Nie taka zwyczajna emerytura

 Ferruccio Lamborghini na emeryturze osiadł na 32 hektarowej posiadłości o nazwie La Fiorita (obecnie Lamborghini), gdzie wiódł życie prosperującego hodowcy winorośli w Panicarola w Umbrii, niedaleko jeziora Trasimeno. O przeszłości przypominała mu tylko mała, bardzo wybrana kolekcja samochodów i traktorów oraz prototyp helikoptera. 

Hodował tradycyjne szczepy winogron Sangiovese, Gamay, Ciliegiolo, Merlot i Cabernet Sauvignon. Jego czerwone wino weszło na rynek pod nazwą „Colli di Trasimeno” jednak szybko zostało przemianowane nieoficjalnie na Sangue Di Miura, co oznaczało krew Miury. Wina Lamborghiniego były wielokrotnie nagradzane. Jednym z jego ostatnich dzieł było pole golfowe, które sam starannie wytyczył na swojej ziemi.
Ferruccio Lamborghini.

Rycerz pracy

Lamborghini, został odznaczony tytułem “Commendatore” i mianowany na “Cavaliere Del lavoro” (rycerza pracy). Zmarł 20 lutego 1993 roku. Został pochowany w swoim rodzinnym mieście Renazzo.
 
La Fiorita trafiła w ręce córki Ferruccia, Patrizi, która rozwinęła produkcję rodzinnego wina. Obecnie Lamborghini słynie przede wszystkich z czerwonych Trescone, Torami i najwyższej klasy Campoleone. Na części posiadłości powstał hotel w formie gospodarstwa agroturystycznego o ogromnych walorach: umbryjski pejzaż, wspaniałe jezioro, bliskość Castiglione del Lago i Orvieto, kuchnia, wino, tenis i golf. Ferrucio byłby dumny.

 

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy. Zawsze będziesz mógł sobie przypomnieć historię tego niezwykłego człowieka, który jest wziąż niezwykłą motywacją dla wielu ludzi na całym świecie.
 Ferruccio Lamborghini.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

 

Pozdrawiam,
Magda
 
Zdjęcia pochodzą z oficjalnegp profilu Lamborhini na platformie Pinterest.
Pranzare, jeść obiad
Previous post
Włoskie wyzwanie. Podsumowanie tygodnia #1. Pranzare, jeść obiad
Najpiękniejsze plaże Sardynii
Next post
50 najpiękniejszych plaż Sardynii. Przewodnik

8 komentarzy

 1. Marzec 29, 2015 at 6:30 pm — Odpowiedz

  Nigdy nie miałem jakiegoś specjalnego parcia na luksusowe samochody (mój budżet też nie :p) ale takim Countach bym nie pogardził 🙂 #jeździłbym 😉

  • Marzec 30, 2015 at 10:47 am — Odpowiedz

   I kto wie, co by się stało po takiej przejażdżce, może dopiero wówczas człowiek zaczyna chorować na ew. posiadanie?

 2. Marzec 30, 2015 at 2:55 am — Odpowiedz

  Też mogdy nie chodziły mi po głowie jakieś luksusowe samochody. Może zaczynają chodzićjak człowieka nanie stać;)
  A jeśli człowieka nie stać o szuka alternatywy, ja swoją znalazłem, LAmborghini za 12 000zł;)
  http://www.chiny-info.pl/rozne/lamborgini-made-in-china-luksus-za-12-500zl/
  ‚oczywiście made in china’!
  pzdr

  • Marzec 30, 2015 at 10:45 am — Odpowiedz

   Chyba coś w tym jest, w miarę jedzenia apetyt rośnie. Mnie interesował przede wszystkim człowiek i jego historia. A super fury, cóż… mogę popatrzeć:).

 3. Marzec 30, 2015 at 9:11 am — Odpowiedz

  Nigdy bym nie przypuszczała, że mogło się zacząć od grzejników 🙂 Świetny artykuł!

  • Marzec 30, 2015 at 10:50 am — Odpowiedz

   To i dla nas jakaś nadzieja, skoro Ci najwięksi też startowali z niższego pułapu:). Dziękuję serdecznie Iza!

 4. ~Piotr
  Maj 28, 2016 at 1:59 pm — Odpowiedz

  Warto dodać, ze obok fabryki znajduje sie przyzakładowa restauracja ale nie tylko dla pracownikow, jest wydzielona salka dla gości… Warto tam zjeść bo kuchnia jest obłędnie pyszna 🙂

  • Maj 28, 2016 at 2:51 pm — Odpowiedz

   Dziękuję za cudowną wskazówkę!!!! Może kiedyś uda mi się z niej skorzystać lub ktoś z Czytelników.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MARZYSZ O REJSIE WE WŁOSZECH?

KUP AUTENTYCZNE WŁOSKIE PRODUKTY

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

APARTAMENT DLA 2-3 OSÓB W SINALUNGA

Apartament Daiana w Sinalunga

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • ❤️Piękne Aggius o zachodzie słońca. To nie jest popularne miasteczko wśród polskich turystów przyjeżdżających na wyspę, bo nie leży bezpośrednio nad morzem lecz wcale nie tak daleko od linii brzegowej. ❤️Jeszcze ćwierć wieku temu, gdy na wyspie działały lokalne grupy bandytów, także na ulicach Aggius miały miejce pewne porachunki. ❤️Dziś ślady tej części historii wyspy można podziać w tutejszym Muzeum Bandytyzmu. 🤔Kiedy ostatnio byłam na wyspie, ten temat znowu powrócił na pierwsze strony gazet. Wyciekła informacja, o jednyn z bandytów, który kilka miesięcy wcześniej wyszedł po 25 latach z więzienia za uprowadzenie małego chłopca. Okazało się, że obecnie, ponad 60 letni mężczyzna, robi kurs na przewodnika górskiego. 🤨Całe Włochy żyły tą informacją prze kilka dni. 🤔Dyskutowano, czy człowiek z taką przeszłością, może oprowadzać ludzi po górach. Jak można się domyślić, on akurat zna sardyńskie góry, jak mało kto. W tamtych czasach bandyci mieszkali w górach. ❤️Jeszcze ciekawsze jest jednak tutejsze Muzeum Etnograficzne. Powiem szczerze, wprawiło mnie w zdumienie i zachwyt jednocześnie. Nie spodziewałam się po, raczej małym mieście, tak świetnie opowiadającego historię i tradycję muzeum! Mają też świetne pracownie. To zdecydowanie nie jest muzeum tylko do oglądania!!! ❤️Spędziłam tu fantastyczne dwa dni, które poświęciłam zarówno miastu, jak i okolicy. A ta jest ... wow!!! ❤️Jak będzie czas, napiszę o Aggius artykuł, abyście mogli sami się przekonać, czy warto tu wpaść. A warto!!! 😍Jedno wam powiem, @visit_aggius robi tu genialną robotę z promocją miasta.
 • Dzień dobry!! Werona z punktu widokowego, Castel San Pietro. 
Kto tu wchodził? Albo wjeżdżał funicolare??? Ja wjechałam. Miałam ochotę się przejechać, 1 EUR, a kolejka super nowoczesna, bezobsługowa, więc ... ruszyć nie chciała, bo było za duże obciążenie. Jak jak kilka osób wysiadło, ruszyliśmy. 
I pewnie przez to zamieszanie schodami bylibyśmy szybciej 😁. Ale ja lubię takie podwózki😉.
 • Wieczór, światełka i knajpa z gwiazdką Michelin na wzgórzu San Vigilio w Bergamo Alta. Klimacik był uroczy. A że już lekko chłodno się zrobiło, wszyscy jedli w środku. 
A ja ... spacerkiem na sam dół. Bardzo przyjemnie się szło, po drodze znalazłam jeszcze jedną fantastyczną knajpkę 😍. Takie wieczorne spacery są cudne. To na pewno ta magia światełek ❣️ wszystko przez nie. Jak dziecko w święta 😉 się poczułam.
 • 🌺Otrzymuję od was dużo wspaniałych wiadomości na temat Werony. A wśród nich takie, że chyba musicie tam wrócić, bo macie wrażenie, jakbyście byli w innej Weronie. 🌺Przyjechałam do miasta późnym popołudniem. Zakwaterowałam się i chwilę odpoczęłam, po czym poszłam do sklepu na zakupy. To był pierwszy moment na odkrycie kilku perełek, miałam do przejścia około 900 m, po prostu się rozglądałam. 🌺Przygotowywałam się na zobaczenie miasta, ale dopiero będąc na miejscu jesteś w stanie odkryć to, o czym nikt nie napiszę. Zresztą i tak komu by się chciało chodzić i szukać czegoś tak pozornie nieistotnego. 🌺A jednak zachwyciła was knajpka z dachem z roślin z podwieszonymi latarenkami. Czyli nie tylko mnie wpadają w oko takie ślicznotki ukryte w miejskiej dżungli. 🌺Kolejny raz wyszłam na miasto wieczorem. Gdy już dzienni turyści zaczęli je opuszczać, wyrwałam się na podbój miasta. I to była najlepsza decyzja, miasto było zachwycające. 🌺Następnego dnia w planie miałam poranek w ogrodach Giusti. Dzisiejsze zdjęcie, to właśnie jest z Giardino Giusti, notabene, jest już opisany na moim blogu. 🌺Kolejny strzał w 10. 🌺Wtedy wróciłam do centrum historycznego, było już około południa i powiedziałam sobie, do licha, kto tak zepsuł od wczoraj to miasto? 🌺Gdzie się ulotniła jego magia? Takie uczucie miałam nie pierwszy raz. 🌺Jest wiele niesamowitych miejsc we Włoszech, które rozkochają cię w sobie dopiero, gdy znikniemy my, ludzie. Gdy zostają ci, którzy pomagają na nowo założyć miastu należną 👑koronę, którą w czasie dnia tupot milionów stóp strąca z głowy. 🌺Dlatego kocham nocą Rzym, Capri, Weronę, Florencję, Wenecję ... 🌺Jeśli tylko możesz choćby jedną noc spędzić w takim miejscu, zrób to. Doświadczysz czegoś wspaniałego, czego próżno szukać za dnia.
 • Werona nocą. Jest tyle do odkrycia.
 • A wieczorem rozpoczyna się tu spektakl świateł i światełek, zapachów, brzdęków talerzy i sztućców, rozmów z każdym łykiem wina coraz śmielszych i w końcu śmiechu prawdziwego szczęścia.

A może to tylko moja wyobraźnia odpłynęła?

Nie. Wróciłam tu wieczorem. I właśnie tak było 😉. Werona i jej maleńkie skarby.
 • Obłędne plaże Capo Comino na Sardynii. 
To zdjęcie zrobiłam stojąc koło masztów przekaźnikowych. Sam punkt zatem nie najciekawszy, ale widoki z niego są boskie!!!!
 • ⛵️Po latach przerwy, wróciłam, na morze. ⛵️Było zimno, jak to w listopadzie. To był mój pierwszy rejs we Włoszech. W nocy morze postanowiło pokazać, że nie jest łagodnym misiem do przytulania, lecz prawdziwym draniem, który dosłownie wyrzuca z człowieka wszystko, co tam sobie przetrzymuje w żołądku. ⛵️Wiało 8 w skali Beauforta. Mogło być dużo gorzej, ale to wystarczyło, żeby połowa załogi była zielona i niezdolna do pracy. ⛵️Miałam szczęście, wzięłam wachtę nawigacyjną akurat w najgorszych godzinach. Wiało, padał grad, fale zalewały mi twarz, ale i tak byłam szczęśliwa, że nie jestem w tym momencie pod pokładem. W końcu morze postanowiło nas wynagrodzić, uspokoiło się, pojawiły się delfiny i piękne zachody słońca. ⛵️Słyszałam od niektórych, nigdy więcej! ⛵️Rok później ci sami ludzie, którzy powiedzieli „nigdy więcej”, wyruszyli w kolejny rejs, a potem kolejny i kolejny. Ja też popłynęłam, Sardynia, Sycylia, Kampania … ⛵️Zwiedzanie Włoch od strony morza ... wciąga!!! Kto wie, może i ciebie kiedyś wciągnie? 👉A może już wciągnęło?
 • Werona 😍. Kilka uliczek z dala od centrum i już łapiesz spokój. Chodziłam tak sobie od jednej do drugiej, niektóre z nich trochę mi przypominały mój rodzinny Poznań. Choć nasze polskie kamienice nie mają takich okiennic, ale reszta całkiem mogłaby się zgadzać. 
__________________________

Werona jest świetna, ale gdybym miała tu wpaść tylko na jeden dzień nie miałabym dobrych wspomnień. 
__________________________

Oczarowała mnie nocą. Trudno byłoby ten klimat odnaleźć w dzień. Ale prawdą jest, że zawsze można skoczyć w bok, ku uliczkom, które nie mają nic do zaoferowania, a może jednak mają całkiem sporo??? __________________________

Jedno jest pewne, jeśli możesz tu zostać na noc, zostań.

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Ferruccio Lamborghini. Historia pewnego byka