CORNIGLIA – najrzadziej odwiedzania wioska Cinque Terre – szlaki trekkingowe i punkty widokowe

CORNIGLIA – najrzadziej odwiedzania wioska Cinque Terre – szlaki trekkingowe i punkty widokowe

Corniglia – w lokalnym dialekcie Curnigia – to maleńkie miasteczko w Cinque Terre, położone na wysokim klifie. Jest zdecydowanie najrzadziej odwiedzane z całej piątki miasteczek, które tworzą Pięć Ziem i które rozsławiły Ligurię na cały świat.

Przyczyna jest dość prosta, nie jest wcale tak łatwo się tutaj dostać.

Corniglia jako jedyna nie ma portu, więc statki się tu nie zatrzymują. Jest za to stacja kolejowa, ale żeby zobaczyć miasteczko, trzeba pokonać 377 stopni i to idąc pod górę. Pewnie, gdyby była piękna, piaszczysta plaża, to byłby wabik, ale nic z tego. Te które są, są mało ciekawe, a nawet trudno dostępne.

Co zatem oferuje Corniglia?

Spokój, świetne jedzenie, piękne widoki, położenie w samym sercu Cinque Terre otoczone winnicami stworzonymi na tarasach. Można stąd wyruszać na piesze szlaki i cieszyć się niezwykle pięknymi panoramami.

Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy
Corniglia widoczna od strony morza

Corniglia

Początki Cornigli sięgają czasów rzymskich. Nazwa miasteczka pochodzi prawdopodobnie od Gens Cornelia, rodu Kornelii. Korneliusze byli jednym z najznamienitszych rodów rzymskich. Wywodziło się z niego więcej konsulów, wodzów i mężów stanu niż z jakiejkolwiek innej rodziny ówczesnych możnych, a te tereny należały do nich. Podczas wykopalisk w Pompejach znaleziono amfory do wina, na których widniała nazwa „Cornelia”.

W średniowieczu, podobnie jak sąsiednie wsie, Corniglia przeszła pod panowanie hrabiów Lavagna, lordów Carpeny z Luni.

W 1254 papież Innocenty IV przekazał posiadłość Nicolò Fieschi. Rodzina Fieschi była jednym z najważniejszych rodów Republiki Genui.

Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy

Co zobaczyć w Corniglia

Dziś całe miasteczko rozwija się wzdłuż głównej ulicy, Via Fieschi, która prowadzi z kościoła San Pietro do punktu widokowego na tarasie Santa Maria, na samym końcu klifu.

Chiesa di San Pietro

Chiesa di San Pietro stoi na wjeździe do miasteczka, przy Via Fieschi 19. Kościół zbudowano w 1334 r. w stylu gotycko-liguryjskim, w środku dodano elementy barokowe. Elewację wykonano z marmuru karraryjskiego. Z punktu widzenia historii sztuki jest jednym z najciekawszych zabytków Cinque Terre. Przy kościele znajduje wejście na szlak do Vernazzy przez miasteczko Volastra. Święto patrona, św. Piotra, obchodzone jest 29 czerwca. Odbywa się wówczas procesja ulicami miasteczka, od kościoła do tarasu Santa Maria.

Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy
Kościół San Pietro

Punkty widokowe

Idąc dalej w miasteczko, wąska uliczka doprowadzi cię do głównego placu, Largo Taragio (w lokalnym dialekcie er Taragiu). W centrum placu znajduje się pomnik poległych, Monumento ai Caduti, a nad nim dominuje kaplica, Cappella dei Flagellati di Corniglia (Via Fieschi 153), zbudowana w XVIII wieku.

Plac nie jest duży, ale można tu coś zjeść i zregenerować siły. Znajduje się tu pierwszy z dwóch punktów widokowych w miasteczku.

Wskazówka Idź schodami na górę, w kierunku kościółka, który notabene jest skromny i niewielki. Za nim znajduje się placyk, po którego prawej stronie zobaczysz kolejne stopnie. Idź nimi na górę, dojdziesz do punktu widokowego. Można stąd podziwiać piękny widok na morze i wybrzeże w kierunku Manaroli.

Idąc z Largo Taragio ulicą Via Fieschi do samego końca, dojdziesz do drugiego punktu widokowego, tarasu Santa Maria.

Wskazówka I Kolejny zapierający dech w piersiach widok na całe wybrzeże Cinque Terre można podziwiać z tarasu Santa Maria (ok. 90 m n.p.m.). W rogu panoramicznego tarasu z widokiem na Vernazzę znajdował się mały kościółek, który w połowie XIX wieku zsunął się do morza. Zobacz także małą zatokę, Marina di Corniglia, a w górach dostrzeżesz Santuario della Madonna delle Grazie di San Bernardino. Sanktuarium jest położone już poza Corniglią i znajduje się na szlaku turystycznym nr 8, jest częścią trasy łączącej pięć sanktuariów.

Na poniższym zdjęciu widać oba punkty widokowe. Pierwszy jest tam, gdzie rośnie samotnie drzewo i obok jest widoczny placyk za kościółkiem. Drugi jest na końcu miasteczka, widać placyk koło żółtego domu, zacienione jest 3/4 części tarasu.

Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy

Jak dojechać do Corniglia i Cinque Terre Treno Card

Corniglia to jedyna miejscowość Cinque Terre, która nie posiada portu i tym samym nie jest dostępna od strony morza. Dojeżdża tu pociąg.

Aby dojść do miasteczka trzeba po wyjściu z pociągu pokonać Scalinata Lardarina, 377 stopnie prowadzące zygzakiem w górę. To najkrótsza droga do miasteczka. Można również wybrać drogę dłuższą, idąc ulicą Via Stazione. Jeśli jesteś posiadaczem karty Cinque Terre Card (Treno lub Trekking), spod dworca jeżdżą na górę busiki, którymi możesz wjechać bezpłatnie.

Jednorazowy przejazd pociągiem kosztuje 4 EUR. Jeśli planujesz przemieścić się pociągiem więcej niż jeden raz, warto rozważyć rozwiązanie bardziej kompleksowe, jakim jest Cinque Terre Treno Card.

Z Cinque Terre Treno Card można podróżować przez jeden, dwa lub trzy dni pociągiem bez ograniczeń na trasie między La Spezia a Levanto, która obejmuje wszystkie pięć wiosek Cinque Terre. Bilet jednodniowy kosztuje 16 EUR (2021 r.) i jest ważny do północy w dniu zakupu.

UWAGA: Przed pierwszą podróżą pociągiem należy skasować kartę Cinque Terre Treno w jednym z automatów na stacji kolejowej. Kartę Cinque Terre Treno można także kupić online.

Wskazówka I Niektóre pociągi dalekobieżne zatrzymują się tylko w Monterosso lub Riomaggiore, natomiast pociągi lokalne zatrzymują się we wszystkich miasteczkach 5T. Wszystkie szczegóły dotyczące rozkładu jazdy można znaleźć na stronie Trenitalia.

Cinque Terre Treno Card
Cinque Terre Treno Card

Gdzie zjeść w Corniglia

Bar Enoteca Terra Rossa, Via Fieschi 58 I Z tarasu roztacza się piękny widok na morze, można nacieszyć się znakomitej jakości lokalnymi produktami.

Plażowanie w Corniglia

Nie ma tu ani zjawiskowo pięknych, ani wygodnych plaż.

Spiaggia di Guvano w latach siedemdziesiątych XX wieku była szczególnie popularna wśród nudystów i hipisów. Do plaży jeszcze stosunkowo niedawno można było dojść przez nieczynny tunel kolejowy, ale obecnie ścieżka jest oficjalnie zamknięta. Powstało nielegalne i niebezpieczne zejście przez zarośla i strome zbocze, z którego proszę jednak nie korzystać. Najbezpieczniejsze jest dotarcie od strony morza. Plaża jest kamienista.

Spiaggione di Corniglia – niewielka kamienista plaża, nieszczególnie wygodna, która znajduje się w okolicach dworca kolejowego (na drugim końcu w stosunku do miasteczka).

Noclegi w Corniglia

Nocowanie w Corniglia polecam przede wszystkim tym, którzy mają za cel piesze wędrówki szlakami. To wymarzona baza, bo Corniglia leży dokładnie w środku wybrzeża, więc można iść raz na zachód, raz na wschód.

Polecam w miasteczku te trzy wyjątkowe miejsca: B&B Da Beppe I B&B Daa Maduneta I Arbasia de Ma.

Jeśli szukasz czegoś innego, sprawdź wszystkie miejsca noclegowe w Corniglia.

Daa Maduneta, Corniglia, Cinque Terre
Daa Maduneta

Affittacamere Arbasia De Ma, Corniglia, Cinque Terre
Affittacamere Arbasia De Ma

B&B Da Beppe, Corniglia, Cinque Terre
B&B Da Beppe

Szlaki piesze z Corniglia i Cinque Terre Trekking Card

Do poruszania się szlakami trekkingowymi jest wymagana Cinque Terre Trekking Card, która uprawnia do wstępu do Parco Nazionale delle Cinque Terre (Park Narodowy Cinque Terre). Możesz korzystać ze wszystkich szlaków turystycznych i autobusu ATC między wioskami.

Bilet jednodniowy to koszt 7,50 EUR, dzieci w wieku od 4 do 12 lat 4,50 EUR, poniżej 4 lat wejście jest bezpłatne. Karta jest imienna, należy wpisać swoje dane na odwrocie, muszą być także skasowane w urządzeniu Trenitalia (na peronie) przed pierwszą podróżą pociągiem.

Wskazówka I Kartę trekkingową Cinque Terre można kupić na miejscu lub online.

UWAGA: Wzdłuż wybrzeża Cinque Terre jest ponad 120 km tras, wyznaczono 48 szlaków turystycznych, w tym dwóch najsłynniejszych: Monterosso – Vernazza i Vernazza – Corniglia. Wszystkie inne ścieżki są bezpłatne i nie potrzebujesz na nie karty trekkingowej.

Wskazówka I Aktualną informację na temat szlaków – ich dostępności lub zamknięcia, sprawdzaj tutaj.

Cinque Terre Trekking Card
Cinque Terre Trekking Card

Trasa Corniglia – Manarola przez Volastrę

Trasa dolna Corniglia – Manarola jest od dawna nieczynna. W 2010 roku zamknięto ją z powodu osunięcia się ziemi. Planowane ponowne otwarcie w 2015 r. nie udało się, gdyż ulewne deszcze spowodowały dalsze osuwiska i zniszczenia. Być może zostanie ponownie otwarta w 2025 roku.

Wskazówka I Dostępnych jest pierwsze 200 metrów szlaku na wzgórzu w pobliżu Manaroli. To wspaniały punkt widokowy.

Póki co pozostaje jedynie wersja prowadząca górą, przez miasteczko Volastra.

Trasa przez Volastrę jest bardzo panoramiczna i zarazem jest jedną z najpiękniejszych tras w Cinque Terre. Można szlak rozpocząć w Manaroli, ale to oznacza dłuższe podejście pod górę, do pokonania jest 1200 stopni. Dlatego zalecane jest rozpoczęcie szlaku w Corniglia, miasteczko leży na wysokości 100 m n.p.m., choć i tu na początku stopnie do pokonania się momentami bardzo wysokie.

Cała trasa jest do przejścia w 2,5 godziny, zawsze zależy to jednak od naszego indywidualnego tempa. Do pokonania jest łącznie 5 km, a maksymalna wysokość, na jaką się wpinamy to 400 m n.p.m.

Wskazówka I Jeśli nie czujesz się na siłach, aby pokonać cały szlak, możesz wziąć autobus jadący na trasie Manarola – Volastra. Volastra leży na wysokości 335 m n.p.m., więc to spore ułatwienie.

W ramach ciekawostki dodam jedynie, że Volastra 2000 lat temu nazywała się Vicus Oleaster, co oznaczało „wioska gajów oliwnych”. Warto poświęcić chwilkę, aby się jej przyjrzeć.

Corniglia, Liguria
Corniglia, Liguria. Photos Archive Agenzia In Liguria

Corniglia – Vernazza

Ta trasa oferuję piękną panoramę najpierw na Corniglię, a potem na Vernazzę. Po drodze mijamy wioskę Prevo, w której można zrobić sobie przerwę na orzeźwienie w barze Il Gabbiano ze wspaniałym tarasem z widokiem na Corniglia i morze.

Marsz zajmuje około 1,5 godziny, do przejścia jest 3,2 km. Szlak jest określany jako prosty, maksymalna wysokość to 220 m n.p.m.

Wskazówka I Jeśli masz naprawdę dobre przygotowanie kondycyjne, trasę możesz wydłużyć o podejście do Santuario di Nostra Signora delle Grazie i wioski San Bernardino, górującymi ponad Corniglią. Wówczas długość trasy wzrasta do 6,5 km, a czas niezbędny na przejście, to co najmniej 3,5 godziny. Szlak prowadzi na szczyt Cigoletta, 611 m n.p.m. i jest to najwyższy punkt Cinque Terre. Więcej o tym szlaku znajdziesz tutaj.

Il Sentiero dei Santuari

Wspomniałam wcześniej o ty, że sanktuarium w Corniglia znajduje się na szlaku turystycznym nr 8. Być może zainteresuje się, że to wyjątkowa trasa szlakiem sanktuariów, wędrówka wśród kościołów i klasztorów Cinque Terre.

To nie przypadek, że w każdej z pięciu wiosek Cinque Terre znajduje się sanktuarium. Każda z nich na przestrzeni wieków budowała własne sanktuarium poświęcone Maryi, która miała chronić mieszkańców przed niebezpieczeństwami przybywającymi od strony morza i lądu.

  1. Pierwsze jest Santuario di Nostra Signora di Soviore ponad Monterosso al Mare, najstarsze sanktuarium w Ligurii, z VIII wieku.
  2. Kolejne to Santuario Nostra Signora di Reggio w Vernazza.
  3. Dalej szlak wiedzie do Santuario di Nostra Signora delle Grazie w Corniglia.
  4. Następne jest Santuario di Nostra Signora della Salute ponad Manarolą.
  5. Ostatnim przystankiem jest Santuario di Nostra Signora di Montenero w Riomaggiore.

Wskazówka I Trasa liczy około 25 km, można ją przejść w około siedem godzin lub podzielić na etapy. Zobacz interaktywną mapę Itinerario Santuari e Chiese, zdjęcia i opisy.

Wszystkie szlaki piesze Cinque Terre znajdziesz na poniższej mapie.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz  sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Babina, Chorwacja
Previous post
Korčula, Chorwacja - tydzień na wyspie bez pośpiechu
Maria Magdalena Milczarek, Polka na Sycylii
Next post
GDZIE ZJEŚĆ W PALERMO – 25 genialnych adresów od lokalsa

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

CORNIGLIA – najrzadziej odwiedzania wioska Cinque Terre – szlaki trekkingowe i punkty widokowe