Abissi, wino z głębin Morza Liguryjskiego w okolicach Portofino

Mam dla Ciebie historię o tym, jak pasja tworzenia przerodziła się w marzenie, a marzenie przerodziło się w pasję. Gdzieś tam, w głębinach Morza Liguryjskiego, dojrzewa Abissi (Otchłań). Pilnuje jej sam Neptun nadając właściwy kierunek i siłę prądom morskim, których zadaniem jest delikatnie wzruszać butelki, w których zamknięta jest wino Abissi. Biada, gdy ktoś chciałby mu w tym przeszkodzić.

Jak Abissi wylądowało na dnie Morza Liguryjskiego

Piero Lugano uprawia winorośl i produkuje wino. Jest właścicielem Cantina Bisson w Ligurii, którego wina z lokalnych odmian: Vermentino i Bianchetty cieszą się dużą renomą. Jednak jego marzeniem było wypuszczenie własnego spumante (wina musującego). Miał pewien problem – nawet gdyby zaczął je produkować, nie miałby gdzie go składować. Piwnice były już pełne.
Pewnie nie raz słyszeliście historie o wyłowieniu z wraku rozbitego statku wina, mającego nawet setki lat i nadal smakującego wyśmienicie. Takich historii było wiele.
Piero – artysta malarz z wykształcenia, kocha morze, interesował się także podwodną archeologią. Jak sobie radzili starożytni z przechowywaniem wina? Amfory. Gdzie te amfory składowali? To go intrygowało i inspirowało jednocześnie. W jego głowie zrodził się zupełnie nowy sposób myślenia o miejscu … dojrzewania spumantePiero był przekonany, że morze służy dojrzewaniu win musujących – temperatura na większej głębokości jest stała, prądy morskie delikatnie wstrząsają dennymi osadami, nie ma dostępu światła, a wysokie ciśnienie wpływa na lepszą pienistość bąbelków. 
Abissi, wino z dna Morza Liguryjskiego
Zdjęcie: Cantina Bisson
Abissi wino z Morza Liguryjskiego
Zdjęcie: Cantina Bisson
Oczywiście taki eksperyment w rejonie szczególnie chronionym, jakim jest morski rezerwat Portofino, Area Naturale Marina Protetta Portofinonie był łatwym przedsięwzięciem do realizacji. Największą przeszkodą były zawiłe procedury biurokratyczne i sprzeciw naukowców. W końcu minister rolnictwa dał zielone światło, a i naukowcy postanowili dać projektowi szansę.

 

W dniu 20 maja 2009 roku, 6500 butelek wina z rocznika 2008, zostały umieszczone w klatkach ze stali nierdzewnej na głębokości 60 metrów w miejscu o nazwie Cala degli Inglesi w okolicach PortofinoWino z odmian Bianchetta i Vermentino zostało wykonanych bez dodatku cukru, w tradycyjny sposób. 

 

Nikt czegoś takiego wcześniej nie robił. 13 miesięcy później, znaleźli butelki nienaruszone, ale … przekształcone. Morze odcisnęło na butelkach swoje piętno. Butelki były pokryte glonami, skorupiakami, rozgwiazdami, małżami, itp. Wszystko to zostało starannie czyszczone, osuszone i zakonserwowane na butelce pod plastikową osłoną.
Abissi wino z Morza Liguryjskiego
Zdjęcie: Cantina Bisson

Czy faktycznie Abissi jest takie wyjątkowe?

 Pierwsze otwarcie butelki było wielkim testem dla Abissi. Niestety nie miałam okazji go nawet spróbować, ale inni mieli to szczęście i oto, co znalazłam: 
— Pęcherzyki uchodziły do powierzchni szkła jak morska piana podczas przypływu, ale potem szybko zmieniły się w drobny Perlage. Kolor wina jasno - żółty z zielonkawymi refleksami, zapach sugeruje karmelizowaną skórkę z cytryny i suszone płatki kwiatów z nutą pieczonego jabłka oraz ziela angielskiego. Na podniebieniu jest zaskakująco miękkie, jak dojrzałe brzoskwinie. Wytrawne i porządnie kwasowe.
Abissi wino z Morza Liguryjskiego
Zdjęcie: Cantina Bisson
Czy w tej historii jest jeszcze wyjątkowego? Ziemia, gdzie rośnie dziś winorośl Piero, sama była kiedyś w morzu. Czyżby historia zatoczyła koło? Jeśli chcesz zobaczyć, jak się robi podwodne wino, film możesz zobaczyć klikając tu.

Abissi kosztuje około 40 EUR.

 

Gdzie kupić dobre wino w Polsce?

Zastanawiasz się, gdzie kupić dobre włoskie wino w Polsce? Jest całkiem spory wybór w dużych i popularnych marketach, jak też dedykowanych sklepach z winem. Szczerze mówiąc, wolę zakupy w tych drugich, bywa nieco drożej, ale mam pewność, że to wino faktycznie przyjechało z Włoch i jest to smak, jaki znam. Jednym z takich sklepów jest Wino Toskanii, o tyle dobrze, że można online zamówić je prosto do domu. Nie ma, co prawda w ofercie Abissi, ale dobre prossecco całkiem nieźle powinno wystarczyć.

Kliknij w poniższy baner, aby przejść do sklepu.

Nawet jeśli Twój wybór włoskich białych win jest zupełnie inny, opisałam swoich ulubieńców, których zebrałam w efekcie ośmiu lat podróży enokulinarnych. I polecam ci spróbowanie choćby jednego z nich.

Białe wina z Włoch. 6 genialnych miejsc na degustację

Jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy.

Abissi, a wine from the depths of the Ligurian Sea

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na Facebooku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Na koniec składam podziękowania Cantina Bisson za przesłanie zdjęć do artykułu. Gracie Cara Marta.


Pozdrawiam,

Magda
Kalendarz Lavazza
Previous post
Nie tylko Pirelli. Kalendarz Lavazza
50 najlepszych włoskich win
Next post
Italia praktycznie. 50 najlepszych włoskich win 2013 roku

4 komentarze

 1. 8 lipca, 2015 at 10:49 am — Odpowiedz

  Znalazłam +1 powód by pojechać do Portofino. Już drugi rok rozmawiamy, by tam się wybrać a ta ciekawostka chyba była tą ostatnią kropelką 🙂

 2. Sara
  3 marca, 2019 at 12:27 pm — Odpowiedz

  tego wina nie można ot tak po prostu kupić w sklepie. A nawet u producenta może być problem. To wino jest zamawiane z wyprzedzeniem (zanim jeszcze trafi pod powierzchnię), zamawia się na paczki (po 6 sztuk) i też nie każdy może je zamówić. Miałam szczęście pić je u znajomego Włocha. Jest rzeczywiście wyjątkowe

  • 5 marca, 2019 at 4:24 pm — Odpowiedz

   Masz rację, produkcja tego wina jest skomplikowana i wymaga mnóstwo zabiegów, tym bardziej, możliwość picia wina tak trudno dostępnego, jest jeszcze bardziej nobilitująca. Ogromnie się ciesze, że miałaś okazję go spróbować! I docenić jego wyjątkowość :). Pozdrawiam i stukam się kieliszkiem! Magda

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Ciao a tutti!

PRZEWODNIKI MOJEGO AUTORSTWA

Przewodniki Italia poza szlakiem

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

DOM NA WŁOSKIE WAKACJE

Domy na wakacje we Włoszech, Interhome

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Abissi, wino z głębin Morza Liguryjskiego w okolicach Portofino