KORONAWIRUS WE WŁOSZECH – INFORMACJE DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH DO WŁOCH

Koronawirus we Włoszech, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż do Włoch. Aktualne informacje.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA 5.05.2021]

Kiedy można jechać do Włoch na wakacje w 2021 r.

Włochy turystycznie otwierają się 16 maja 2021 r. Po 15 maja znika bowiem obowiązek 5-cio dniowej kwarantanny!

Czy muszę wykonać test przed wjazdem do Włoch

 1. Do 15 maja 2021 obowiązuje przy wjeździe do Włoch z Państw kategorii C (na tej liście jest Polska):
 • przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego: molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu do 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej drugiego roku życia. Wskazówka I Jeśli do Włoch lecisz samolotem, dowiedz sie na twoim lotnisku czy można wykonać taki test przed podróżą.
 • poddania się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie,
 • przedstawienia uzupełnionego oświadczenia. Kliknij i wypełnij autodichiarazione.

Po odbyciu 5-cio dniowej kwarantanny należy ponownie wykonać test wymazowy (molekularny lub antygenowy). We Włoszech możesz konać taki test, np. w aptece, cena wynosi 15 – 25 EUR. Wskazówka I il tampone – tak się po włosku określa wymaz (test).

Swój przyjazd musimy zgłosić do lokalnej przychodni, właściwej dla miejsca pobytu (Dipartimento di Prevenzione dell’Azienda Sanitaria).

W przypadku przyjazdu z pozostałych krajów nadal obowiązuje nakaz 14-dniowej kwarantanny.

2. Po 15 maja nie ma już obowiązku kwarantanny!

 

Jestem już zaszczepiony, czy muszę robić test przed wjazdem do Włoch

Do 15 maja wszystkich obowiązuje test, 5-cio dniowa kwarantanna i ponowny test.

Od 16 maja znika obowiązek kwarantanny, a ponieważ Włosi już testują funkcjonowanie systemu Covid Green Pass, można podróżować do Włoch z zaświaczeniem o przebytym szczepieniu bez konieczności przeprowadzenia testu.

Powszechne podróżowanie osób zaszczepionych bez konieczności robienia testu będzie możliwe w momencie działania tzw. certyfikat EU COVID-19 (Covid Green Pass). Na razie mówi się o terminie wprowadzenia do 25 czerwca. Dokument w formie cyfrowej lub papierowej będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Założenie PE jest takie, by posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie podlegali dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Posłowie podkreślają również, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny „zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy”.

Kto wydaje certyfikat? 

 • placówka, w której wykonano szczepienie,
 • placówka, w której wykonano test (w tym apteki),
 • placówka, w której byłeś hospitalizowany,
 • lekarz rodzinny.

Lista krajów kat. C, które są objęte kwarantanną 5-dniową, po przyjeździe do Włoch do 15 maja

Kategoria C, to kraje:

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Niderlandy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania.

Kto nie musi robić testów i poddawać sie kwarantannie po przyjeździe do Włoch

Testów nie muszą przedstawiać i nie muszą się poddawać kwarantannie:

 1. Osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki „tranzyt”, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby natomiast uznaniem podróży za „krótki pobyt”, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów w kierunku covid-19.
 2. Osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech w podróży do innych państw (bez opuszczania strefy tranzytowej). Jeśli jednak opuściłyby strefę tranzytową na lotnisku – podlegają ogólnym przepisom i obostrzeniom.
 3. Osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin z udowodnionych przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub absolutnej konieczności.
 4. Załogi środków transportu.

Wskazówka I Zawsze sprawdzaj przed wyjazdem stronę polskiego MSZ tutaj

Stan wyjątkowy i godzina policyjna we Włoszech

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do 31 lipca 2021 r. W praktyce to oznacza, że należy się stosować do godzin policyjnej. Godzina policyjna obowiązuje między 22:00 a 5:00. W tych godzinach dozwolone są podróże związane wyłącznie z pracą, sytuacjami koniecznymi lub ze względów zdrowotnych. Pod koniec maja mają być nowe wytyczne co do godziny policyjnej.

Podział regionów Włoch na strefy: biała, żółta, pomarańczowa, czerwona

👉W kraju obowiązują 4 strefy:

⚪️ biała (złagodzone obostrzenia)

🟡 żółta (niskie ryzyko)

🟠 pomarańczowa (średnie ryzyko)

🔴 czerwona (wysokie ryzyko)

Sprawdzaj rozkład stref i obowiązujące ograniczenia w poszczególnych regionach na stronie www.covidzone.info. Wystarczy kliknąć na mapce w wybrany region, aby uzyskać komplet informacji.

Wjazd do stref czerwonej i pomarańczowej możliwy jest jedynie:

 • z uwiarygodnionych potrzeb zawodowych,
 • w sytuacji wyższej konieczności,
 • ze względów zdrowotnych,
 • w przypadku powrotu do miejsca zamieszkania,
 • lub po przedstawieniu specjalnego zaświadczenia potwierdzającego: zaszczepienie, bycie ozdrowieńcem lub posiadanie ujemnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego. 

Informacje o kolorach stref sprawdzaj na stronie www.covidzone.info

Niżej znajdziesz dokładne informacje, co oznaczają kolory poszczególnych stref. 

Tranzyt przez inne kraje w drodze do Włoch

Przejazd przez Czechy I Zawsze sprawdzaj przed wyjazdem stronę MSZ tu. Zasady tranzytu i podróżowania w czasie stanu wyjątkowego, ► zasady wjazdu  dla kierowców transportu międzynarodowego

Przejazd przez Niemcy I Szczegóły sprawdzaj na stronie MSZ tu. Kontrole graniczne przy wjeździe do Niemiec z Czech i Tyrolu

Przejazd przez Austrię I Zawsze przed wyjazdem sprawdzaj stronę MSZ i ich FB. Przyjazd i tranzyt, ► warunki opuszczenia Tyrolu i tranzyt przez Tyrol

Przejazd przez Słowację I Informacje przed wyjazdem sprawdzaj zawsze na stronie MSZ.

Ważne linki dla podróżujących do Włoch

 1. Wszystkie informacje na temat sytuacji we Włoszech w języku polskim znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Strona stale jest aktualizowana, to najważniejsze źródło informacji.
 2. Viaggiare Sicuri – na tej stronie musimy tylko odpowiedzieć na kilka pytań (dostępne w języku włoskim i angielskim), m.in. wybieramy kraj, z którego jedziemy do Włoch, finalnie otrzymujemy informacje o podróży i ew. obowiązujących obostrzeniach. Prosto i bardzo szybko.
 3. Europa re-open – sprawdzamy, czy można wjechać do danego kraju w celach turystycznych, strona została przygotowana przez UE i jest cały czas aktualizowana.
 4. esteri.it – informacje dla podróżujących do Włoch z zagranicy, w języku angielskim.
 5. Jeśli lecisz samolotem, linie lotnicze przed podróżą wyślą ci formularz do wypełnienia, który należy wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą na lotnisko lub wypełnić online (zależy od linii lotniczej). Są tam pytania o samopoczucie, kontakt z COVID-19, prośba o dane osobowe oraz podanie miejsca pobytu we Włoszech. Formularze można także wypełnić na lotnisku. UWAGA: coraz więcej linii lotniczych wymaga użycia w trakcie lotu maseczek chirurgicznych, zalecają także ich wymianę co 3h.
 6. Jadąc samochodem wypełnij ten formularz (dobrze jest go mieć ze sobą, choć raczej nikt go nie sprawdza), warto sprawdzić także podane powyżej strony: Europa re-open oraz Viaggiare Sicuri. Musisz pamiętać, aby sprawdzić czy kraje, przez które planujesz jechać, nie mają obostrzeń.

Sytuacja epidemiczna we Włoszech, gdzie sprawdzać

 1. Sytuację epidemiczną we Włoszech i w poszczególnych regionach sprawdzaj na stronie Coronavirus, la situazione in Italia oraz – te same dane pokazane w inny sposób – bardzo czytelnie –  tu. Natomiast na świecie tu.
 2. Strona włoskiego ministerstwa zdrowia, gdzie znajdują się wszystkie rozporządzenia i najnowsze informacje, Ministero della Salute.
 3. ECDCwszystkie informacje na temat sytuacji związanej z koronawirusem w Europie.

Co dokładnie oznaczają kolory stref we Włoszech

⚪️ Strefa biała

 • W odniesieniu do obszarów zaliczonych do białej strefy nie znajdują zastosowania przewidziane w ramach obostrzeń ogólnokrajowych zakazy lub zawieszenia dostępu do usług i prowadzenia działalności gospodarczej.
 • W dalszym ciągu obowiązują środki ochrony przed zakażeniem (na czele z wymogiem noszenia maseczki), zakaz zgromadzeń organizacji targów i kongresów, dyskotek i zawodów sportowych z udziałem publicznosci.
 • Obowiązuje konieczność dostosowania się do protokołów sanitarnych i zakaz  przemieszczania się między regionami.

🟡  Strefa żółta

 • regiony o najmniejszych restrykcjach, obowiązują tylko ogólnokrajowe;
 • restauracje czynne do godziny 18:00;
 • pozostają otwarte parki, ale należy zachować dystans społeczny;
 • wprowadzono ograniczenia w działalności barów, pubów, restauracji, cukierni i lodziarni – mogą być one otwarte  w godz. 5.00-18.00. Przy 1 stoliku mogą przebywać, jeśli nie są współdomownikami, jedynie 4 osoby;
 • dostęp do parków i ogrodów miejskich jest dozwolony, pod warunkiem nietworzenia się zgromadzeń i utrzymania bezpiecznej odległości 1 m. Dozwolony jest wstęp nieletnich, również z opiekunami, na znajdujące się w obrębie parków i ogrodów miejskich place zabaw;
 • dopuszczone jest prowadzenie indywidualnej aktywności fizycznej pod warunkiem zachowania odległości interpersonalnej co najmniej 2 m w przypadku aktywności sportowej oraz 1 m w innych przypadkach, o ile nie staje temu na przeszkodzie konieczność opieki nad dzieckiem lub osobą niesamowystarczalną. Zakazane są amatorskie sporty kontaktowe;
 • centra handlowe będą zamknięte w dni świąteczne i dni poprzedzające dni świąteczne, poza aptekami, sklepami spożywczymi oraz kioskami z prasą i wyrobami tytoniowymi;
 • zawieszona jest działalność parków tematycznych i parków rozrywki;
 •  działalność muzeów i innych miejsc kultury możliwa jest w dni powszednie przy zachowaniu odpowiednich protokołów bezpieczeństwa;
 • zawieszone są pokazy w salach teatralnych, salach koncertowych, kinach i innych przestrzeniach, także na świeżym powietrzu;
 • zawieszona jest organizacja targów i kongresów;
 • dozwolone są ceremonie religijne z udziałem wiernych, pod warunkiem zachowania odległości interpersonalnej co najmniej 1 m i zastosowania się do właściwych protokołów bezpieczeństwa;
 • zawieszona jest organizacja bankietów towarzyszących ceremoniom religijnym i świeckim (np. przyjęć weselnych) lub innym wydarzeniom;
 • zaleca się nieorganizowanie spotkań w domach z osobami, które nie pochodzą z tego samego gospodarstwa domowego;
 • pozostają zamknięte wyciągi i stacje narciarskie w oczekiwaniu na ewentualne inne dalsze rozstrzygnięcia na poziomie poszczególnych regionów;
 • zaleca się wszystkim osobom starszym, dotkniętym chorobami chronicznymi, z patologiami wrodzonymi lub nabytymi, aby nie wychodziły z miejsca zamieszkania, za wyjątkiem niezbędnej konieczności, ale przy unikaniu skupisk osób lub miejsc, w których nie ma możliwości zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy osobami.

🟠 Strefa pomarańczowa

 • regiony o średnich restrykcjach;
 • zakaz wjazdu do i wyjazdu z regionu,  z wyjątkiem przemieszczeń motywowanych uwiarygodnioną koniecznością zawodową, względami zdrowotnymi lub sytuacją wyższej potrzeby. Niezależnie od tego dopuszczone są: przemieszczenia związane z koniecznością realizacji dozwolonych stacjonarnych zajęć dydaktycznych, powrót do miejsca zamieszkania oraz przejazd tranzytowy w obszary nieobjęte ww. ograniczeniem;
 • zakaz przemieszczania się – zarówno publicznymi, jak i prywatnymi środkami transportu – do gminy innej niż gmina zamieszkania/meldunku, z wyjątkiem okoliczności związanych z uwiarygodnionymi potrzebami zawodowymi, edukacyjnymi, zdrowotnymi, sytuacją wyższej konieczności lub chęcią podjęcia dozwolonych aktywności czy skorzystania z usług nieobjętych zawieszeniem, a które nie są dostępne w gminie zamieszkania/meldunku;
 • zawieszona jest działalność muzeów i innych miejsc kultury;
 • zawieszona stacjonarna działalność obiektów gastronomicznych; dozwolona sprzedaż na wynos (do 22:00) oraz z dostawą do domu.

🔴 Strefa czerwona

 • regiony o największych restrykcjach (praktycznie lockdown);
 • zakaz opuszczania miejsca zamieszkania z wyjątkiem przemieszczeń motywowanych uwiarygodnioną koniecznością zawodową, względami zdrowotnymi lub sytuacją wyższej potrzeby;
 • w konsekwencji, zakaz wjazdu do i wyjazdu z regionu, jak również przemieszczeń wewnątrz regionu, z wyjątkiem przemieszczeń motywowanych uwiarygodnioną koniecznością zawodową, względami zdrowotnymi lub sytuacją wyższej potrzeby. Niezależnie od tego dopuszczone są: przemieszczenia związane z koniecznością realizacji dozwolonych stacjonarnych zajęć dydaktycznych, powrót do miejsca zamieszkania oraz przejazd tranzytowy w obszary nieobjęte ww. ograniczeniem;
 • zawieszona detaliczna działalność handlowa, z wyjątkiem sprzedaży artykułów spożywczych i pierwszej potrzeby. Pozostają otwarte apteki i punkty sprzedaży parafarmaceutyków, kioski i sklepy z art. tytoniowymi;
 • zawieszona stacjonarna działalność obiektów gastronomicznych; dozwolona sprzedaż na wynos (do 22:00) oraz z dostawą do domu;
 • aktywność motoryczna dozwolona wyłącznie w pobliżu miejsca zamieszkania;
 • zawieszona jest działalność muzeów i innych miejsc kultury;
 • zawieszenie wszelkich usług o charakterze osobistym z wyjątkiem usług pralniczych, pogrzebowych, fryzjerskich/balwierskich;
 • w sektorze publicznym nakaz ograniczenia obecności personelu w miejscu pracy do czynności niemożliwych do odłożenia w czasie i bezwzględnie wymagających wykonania w trybie stacjonarnym.

Obowiązek noszenia maseczek

Na terenie całego kraju obowiązuje kategoryczny nakaz noszenia przy sobie maseczek oraz zasłaniania dróg oddechowych we wszystkich przestrzeniach zamkniętych innych niż prywatne lokale mieszkalne oraz na świeżym powietrzu z wyjątkiem przestrzeni, które ze względu na charakterystykę miejsca lub okoliczności w sposób ciągły zapewniają odizolowanie od osób innych niż współdomownicy.

Obowiązek ten nie dotyczy: dzieci do lat sześciu, osób ze schorzeniami lub niepełnosprawnościami wykluczającymi użycie maseczki, a także tych osób, które w interakcji z wyżej wymienionymi osobami znajdują się w stanie podobnej niekompatybilności​ oraz momentu uprawiania aktywności sportowej (maseczka nie obowiązuje przy joggingu/footingu, ale podczas spaceru/trekkingu już tak). Zaleca się ponadto zasłanianie dróg oddechowych w prywatnych lokalach mieszkalnych w obecności osób innych niż współdomownicy.

Pomoc w czasie pobytu we Włoszech

Gdzie dzwonić, jeśli źle się poczujesz w czasie pobytu we Włoszech? Wszystkie informacje oraz nr telefonów są podane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale są także na tej stronie.

Najnowsze informacje można również znaleźć za pośrednictwem włoskiego Ministerstwa Zdrowia, Ministero della Salute oraz w anglojęzycznej części strony internetowej Protezione Civile. Włoski rząd otworzył numer alarmowy, pod którym mówi się również po angielsku: 800 840 840. Możesz także skontaktować się z nr alarmowym 112 lub skontaktować się z polską ambasada lub konsulatem.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie

Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197 Roma

telefon: +39 06 36 204 200

faks: +39 06 321 78 95

e-mail: ambaroma@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie

Corso Vercelli 56, 20145 Milano

Tel.: +39 02 45381500

Fax: +39 02 45381545

 Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +393355685786

Back