KORONAWIRUS WE WŁOSZECH – INFORMACJE DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH DO WŁOCH

Koronawirus we Włoszech, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż do Włoch. Aktualne informacje.

[OSTATNIA AKTUALIZACJA 22.10.2021]

Całe Włochy są w strefie białej.

Dobra wiadomość dla osób mieszkających w UK, od 31.08 nie ma już obowiązkowej 5 -cio dniowej kwarantanny!

Od 6 sierpnia 2021 r. Włochy wprowadziły nowe ograniczenia w dostępie do wielu obiektów kulturalnych i rekreacyjnych. Konieczne jest okazywanie Green Pass-u.

Włoski Green Pass zaświadcza, że posiadacz otrzymał co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 co najmniej 15 dni wcześniej lub że wynik testu był ujemny w ciągu ostatnich 48 godzin lub że wyzdrowiał z COVID-19 w poprzednich sześciu miesiącach.

Podróżni z dowolnego kraju Unii Europejskiej lub strefy Schengen mogą we Włoszech używać swoich krajowych zaświadczeń (w PL wystarczy kod QR z aplikacji mObywatel), ponieważ Komisja Europejska stworzyła wspólną platformę, aby zapewnić możliwość weryfikacji zaświadczeń wydawanych przez państwo we wszystkich 27 krajach UE oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Włosi dodatkowo akceptują certyfikaty Covid wydane w Kanadzie, Izraelu, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zwolnione z tego obowiązku są dzieci poniżej 12 roku życia, osoby, które nie mogą być zaszczepione ze względów zdrowotnych na podstawie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

UWAGA! Jeśli podróżujesz do Włoch z dzieckiem, nadal obowiązuje konieczność wykonania testu wymazowego dla każdego dziecka powyżej 6 roku życia do 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch. Zmiany wprowadzone 6.08 dotyczą dostępu do obiektów kulturalnych i rekreacyjnych na terenie samych Włoch.

Oto szczegóły najważniejszych spraw dla turystów.

Apteki we Włoszech, w których wykonasz test na COVID-19 za 15 EUR

Oto lista aptek we Włoszech, gdzie można zrobić test na COVID-19 w cenie 15 EUR. Kliknij, aby zobaczyć listę w PDF.

Sezon narciarski

W tym roku ruszy sezon narciarski we Włoszech! Stoki otwierają się stopniowo już od 27 listopada. Ze stoków będą mogli skorzystać posiadacze Green Pass-u. Na wyciągach i w gondolach prawdopodobnie będzie konieczność używania maseczek, ale nie w czasie jazdy na stoku. Nie będzie także ograniczeń w liczbie sprzedawanych karnetów.

Od 15 października 2021

To nie dotyczy turystów! Zamieszczam te informacje, aby turyści mieli świadomość sytuacji we Włoszech.

Od 15 października każdy pracownik, który nie przedstawi ważnego świadectwa zdrowia (Green Pass), zostanie zawieszony bez wynagrodzenia, ale nie może zostać zwolniony. Osoby, które zignorują dekret i mimo wszystko pójdą do pracy, zostaną ukarane grzywną. Osoby, które zignorują ten przepis i mimo wszystko pojawią się w pracy, zostaną ukarane grzywną w wysokości od 600 do 1500 EUR. Sankcja dla pracodawców wyniesie od 400 do 1000 EUR.

Od 1 października 2021

Od 1 października mieszkańcy Watykanu, pracownicy urzędów Kurii Rzymskiej i goście będą zobowiązani do okazania Green Pass-u.

Obowiązek ten nie będzie obejmował uczestników mszy lub środowych audiencji generalnych, którzy będą musieli zachowywać ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa.

Posiadanie Green Pass-u będzie kontrolowane przez żandarmerię przy wejściu na teren Watykanu. Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji do spraw Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello.

Od 1 września 2021

Od 1 września zakres Green Pass-u lub równoważny certyfikat dla odwiedzających Włochy zostanie poszerzony o transport i edukację.

Green Pass będzie wymagany przed wejściem na pokład:

 • samolotów obsługujących loty krajowe i międzynarodowe,
 • międzyregionalne statki i promy (z wyjątkiem usług promowych przez Cieśninę Mesyńską),
 • pociągi Intercity i super szybkie,
 • autobusy dalekobieżne przejeżdżające przez więcej niż dwa regiony,
 • autobusy czarterowe.

Green Pass nie będzie obowiązywał dla autobusów, tramwajów i metra w lokalnych sieciach transportu publicznego ani dla pociągów regionalnych.

Ponadto od 1 września Green Pass stanie się obowiązkowy dla nauczycieli i pracowników szkół, a także pracowników i studentów uczelni wyższych.

Dla pracowników szkół i uczelni, którzy nie zastosują się do nowych środków – ostrzega rząd – zostaną nałożone kary, podobnie jak w przypadku lekarzy i pielęgniarek. Po pięciu dniach wolnych od pracy z powodu braku Green Pass, nieobecność pracowników zostanie uznana za „nieuzasadnioną”, prowadzącą do zawieszenia ich zatrudnienia i wynagrodzenia.

Od 6 sierpnia 2021

Od 6 sierpnia okazywanie Green Pass jest wymagane, gdy:

 • chcemy spożywać posiłki wewnątrz restauracji,
 • idziemy do teatru, kina, na imprezy i zawody sportowe,
 • odwiedzamy muzea, stanowiska archeologiczne i miejsca kultury,
 • idziemy na basen, siłownię, spa i centra odnowy biologicznej, parki rozrywki, ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, salony gier i kasyna,
 • uczestniczymy w targach, konferencjach i spotkaniach.

Green Pass NIE JEST wymagany do spożywania posiłków lub napojów przy stolikach na świeżym powietrzu lub picia kawy stojąc przy barze.

KOLORY STREF W REGIONACH

Zmianie ulegnie sposób ustalania kolorów stref włoskich regionów. Granicę pomiędzy strefą białą a żółtą wyznacza procent zajętości dostępnych łóżek, który dodaje się do kryterium zapadalności, 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Region przejdzie do strefy żółtej, gdy liczba pacjentów na intensywnej terapii przekroczy limit 10% i 15% dla zwykłych oddziałów.

Region przejdzie do strefy pomarańczowej przy 20% zajętości miejsc na intensywnej terapii i 30% dla zwykłych obszarów medycznych.

Czerwona strefa zostanie wprowadzona, gdy oddziały intensywnej terapii będą zapełnione w ponad 30%, a zwykłe oddziały w ponad 40%.

STAN WYJĄTKOWY

Przedłużony do 31 grudnia br.

TESTY WYMAZOWE WE WŁOSZECH

Do 30 września rząd ma zagwarantować dostęp do testów antygenowych w aptekach i laboratoriach po kontrolowanych cenach (zostaną podpisane odpowiednie porozumienia). Przypominam także, że poniżej znajdziesz informację na temat bezpłatnych testów przeprowadzanych w dużych miastach przez włoski Czerwony Krzyż.

ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER, ABY OTRZYMYWAĆ AKTUALNE INFORMACJE.

Co musisz mieć/ wypełnić przed wyjazdem na wakacje do Włoch

Musisz zadbać tylko o te dwie spawy:

A. Unijny Certyfikat COVID w skrócie UCC (we Włoszech znany pod nazwą Green Pass) w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim – czyli zaświadczenie o:

 • przyjęciu pełnej dawki szczepienia – musi minąć co najmniej 14 dni (czyli nie mniej niż 14 dni) od przyjęcia drugiej dawki szczepienia (lub pierwszej w przypadku szczepionki Johnson& Johnson), by uniknąć robienia testów wymazowych,
 • lub o byciu ozdrowieńcem – po 11 dniach od otrzymania wyniku, ważny przez 180 dni,
 • lub posiadać negatywny wynik testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. UWAGA! Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia (liczy się data urodzenia dziecka, nie rocznik).

 B. Zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form w skrócie dPLF (unijny cyfrowy lokalizator pasażerów).

 • Rejestrujemy się (zakładamy konto) i wypełniamy formularz – tylko osoby dorosłe (dzieci dopisujemy)!
 • Dla każdego dorosłego pasażera należy wypełnić jeden formularz (niezależnie od środka lokomocji). Osoby niepełnoletnie pod opieką mogą być zarejestrowane na formularzu towarzyszącej osoby dorosłej. W przypadku osób niepełnoletnich bez opieki, dPLF musi zostać wypełniony przez rodzica lub opiekuna prawnego przed wyjazdem.
 • Na początku wybiera się sposób podróży – samolot, samochód, pociąg, autokar, itp. W przypadku podróży samolotem należy podać nr siedzenia, dlatego wypełnij go, gdy już będziesz mieć takie informacje (lub wpisz cokolwiek).
 • Po wypełnieniu formularza, można ściągnąć całość w PDF, a na skrzynkę email przychodzi kod QR.

Uwaga1. Linie lotnicze w Polsce skrupulatnie sprawdzają, czy mamy wypełniony ten dokument. Zdarzyło się, że na pokład samolotu nie zostały wpuszczone osoby, które go nie wypełniły.

UWAGA 2. Loty krajowe na terenie samych Włoch nie wymagają dPLF.

Jeśli masz nadal jakiekolwiek wątpliwości, co musisz mieć przygotowane przed wyjazdem do Włoch, wypełnij ankietę na Viaggiare Sicuri – tam zaznaczasz, z jakiego kraju wyruszasz do Włoch, gdzie byłeś 14 dni wcześniej (jeśli podróżowałeś do innego kraju) i czy jesteś rezydentem Włoch. Na końcu otrzymasz wytyczne (w języku włoskim lun angielskim) lub wejdź na stronę gov.pl.

Pamiętaj, że UCC to nieobowiązkowy dokument w formie kodu QR ułatwiający podróżowanie. Jeśli nie chcesz go generować, możesz przedstawić zaświadczenie o szczepieniu lub byciu ozdrowieńcem wydanym przez lekarza lub szpital w formie papierowej. Wyniki testów także mogą być w formie papierowej (wynik zwykle przychodzi na skrzynkę email).

W białej strefie we Włoszech

 • brak godziny policyjnej,
 • brak ograniczeń liczby gości w restauracji na zewnątrz, natomiast wewnątrz pozostaje limit sześciu osób przy stole,
 • imprezy sportowe odbywające się w halach są otwarte dla publiczności,
 • dozwolone są bankiety po ceremoniach cywilnych i religijnych, jak śluby, komunie czy bierzmowania,
 • dyskoteki są otwarte, ale bez możliwości tańczenia na parkiecie! Mogą działać jedynie jako bary lub restauracje i raczej nie zapowiada się, aby to się zmieniło.

Green Pass we Włoszech

Green Pass (tak we Włoszech jest określany Unijny Certyfikat COVID) przewiduje wjazd na terytorium Włoch:

 • a) co najmniej 14 dni po zakończeniu całkowitego cyklu szczepienia,
 • b) dla ozdrowieńców po potwierdzeniu zdjęcia kwarantanny,
 • c) po wykonaniu testu antygenowego lub PCR maksymalnie 48 h przed wjazdem na terytorium Włoch.

CERTYFIKAT musi być w języku włoskim, angielskim, hiszpańskim lub francuskim. Może być okazywany w formie elektronicznej lub papierowej.

Dla tych, co dopytują, po jakim czasie certyfikat zaczyna być ważny, podaję informacje ze strony gov.pl.

 • co najmniej 14 dni (czyli nie mniej niż 14 dni) po podaniu pełnej dawki szczepienia.
 • natychmiast po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Uwaga! Certyfikat wydany na podstawie testu ważny jest przez 48 godzin.
 • 11 dni po uzyskaniu statusu ozdrowieńca (ważny do 180 dnia).

Jeśli masz nadal jakiekolwiek wątpliwości, co musisz mieć przygotowane przed wyjazdem do Włoch, wypełnij ankietę na Viaggiare Sicuri – tam zaznaczasz, z jakiego kraju wyruszasz do Włoch, gdzie byłeś 14 dni wcześniej (jeśli podróżowałeś do innego kraju) i czy jesteś rezydentem Włoch. Na końcu otrzymasz wytyczne (w języku włoskim lun angielskim).

 Czy muszę wykonać test przed wjazdem do Włoch

Jesteś zaszczepiony pełną dawką i minęło już 14 dni od ostatniego szczepienia? NIE, nie musisz robić testu.

Jesteś ozdrowieńcem po potwierdzeniu zdjęcia kwarantanny? NIE, nie musisz robić testu.

Nie jesteś zaszczepiony ani nie jesteś ozdrowieńcem? TAK – musisz mieć negatywny wynik testu. Test może być molekularny lub antygenowy, zrobiony do 48 h przed wjazdem do Włoch. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu wymazowego może być w języku angielskim.

Niezależnie od sytuacji, zawsze musisz także wypełnić EU Digital Passenger Locator Form, o którym pisze poniżej.

Wskazówka I Jeśli do Włoch lecisz samolotem, dowiedz się, czy na lotnisku można wykonać taki test przed podróżą. Wiele polskich lotnisk już wprowadziło taką możliwość.

Czy dziecko musi mieć zrobiony test

Od 21 czerwca dzieci do 6 roku życia nie muszą robić testu. Nie ma nic o rocznikach urodzenia, jest tylko sformułowanie „poniżej 6 lat”.

Starsze dzieci muszą mieć negatywny wynik testu. Test molekularny lub antygenowy należy wykonać do 48 h przed wjazdem do Włoch.

Chyba, że twoje dziecko znajduje się w grupie wiekowej, która została dopuszczona do szczepienia i już zostało zaszczepione. Wówczas dziecko może mieć swój własny Covid Green Pass.

Wskazówka I Od 21 czerwca Włosi wprowadzili obowiązkową 5-cio dniową kwarantannę dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii.

Jestem już zaszczepiony, czy muszę robić test przed wjazdem do Włoch

Jeśli jesteś zaszczepiony pełną dawką i minęło już 14 dni od ostatniego szczepienia – NIE, nie musisz robić testu.

Od 21 czerwca dozwolony jest wjazd do Włoch z państw Unii Europejskiej oraz USA, Kanady i Japonii na zasadach włoskiego zielonego certyfikatu Green Pass (wyzdrowienie, szczepienie lub test). Tę wiadomość ogłosił włoski Minister Zdrowia, Roberto Speranza 18 czerwca 2021 (kliknij tutaj i tutaj po treść zarządzenia). A zatem musisz mieć zaświadczenie, że jesteś już zaszczepiony (najlepiej kod QR, czytaj niżej o: Unijny Certyfikat COVID w Polsce) – w formie elektronicznej lub papierowej.

Nadal musisz wypełnić EU Digital Passenger Locator Form, o którym pisze poniżej.

Kliknij i czytaj więcej o Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19.

Jadę samochodem do Włoch, czy muszę mieć wolne miejsca zostawione w samochodzie?

Osoby mieszkające pod jednym dachem (czy to w kraju swojego zamieszkania czy też we Włoszech, w czasie wakacji lub na stałe) jadą samochodem normalnie, bez konieczności pozostawiania wolnych miejsc.

Unijny Certyfikat COVID w Polsce

od 1 czerwca 2021 istnieje możliwość pobrania Unijnych Certyfikatów COVID (UCC). Kody QR możesz wygenerować na Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Certyfikaty”. Czytaj więcej tu: Podróżuj po Europie z Unijnym Certyfikatem COVID.

Unijny Certyfikat COVID znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a w późniejszym terminie w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel.

 1. Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
 2. wybierz kafelek „Certyfikaty” na dole strony.
 3. wybierz rodzaj certyfikatu i kliknij na „Pobierz kod QR”.
 4. zapisz pdf na swoim urządzeniu lub wydrukuj, możesz też zeskanować kod.

Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.

Powrót samolotem z Włoch do Polski – czy muszę zrobić test?

Nie, jeśli:

 • jesteś zaszczepiony pełną dawką przeciwko COVID-19 (dwie dawki w przypadku preparatu dwudawkowego), wykonane minimum 14 dni wcześniej,
 • lub jesteś ozdrowieńcem (osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy były poddane izolacji, izolacji w warunkach domowych lub hospitalizacji z powodu potwierdzonego zakażenia koronawirusem),

W pozostałych przypadkach musisz wykonać test wymazowy do 48 godzin przed przekroczeniem granicy, jeśli chcesz uniknąć 10-dniowej kwarantanny.

W praktyce to oznacza, że albo robisz test jeszcze we Włoszech (niżej znajdziesz listę miejsc, gdzie zrobisz testy za darmo) lub po przylocie do Polski podpisujesz deklarację, że wykonasz test nie później niż w ciągu 48 h.

Z obowiązku kwarantanny są zwolnione dzieci do 12 roku życia, które podróżują z dorosłymi, którzy przedstawią negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 lub są osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19.

Szczegóły są na stronie MSZ – jak uniknąć kwarantanny po powrocie do Polski.

Musisz wypełnić także formularz lokalizacyjny.

Gdzie mogę zrobić test we Włoszech – odpłatnie lub bezpłatnie

Jeśli musisz wykonać test we Włoszech w Google wpisz hasło: tampone rapido antigenico i dopisz nazwę miasta, w którym jesteś lub będziesz w dniu wykonywania testu.

Il tampone tak się po włosku określa wymaz (test).

Oto, gdzie zrobisz test w Italii:

 • Apteka – odpłatnie

Koszt testu od 15 do 40 EUR. Testy wykonuje wiele aptek. Najlepiej się wcześniej skontaktować i zapytać, czy jest konieczna rezerwacja. Jeśli tak, umów się na konkretny dzień i godzinę. Jeśli potrzebujesz wynik testu w języku angielskim, uprzedź ich o tym. Apteki mają czasami ustawione specjalne namioty, w których są wykonywane testy. Na wynik szybkiego testu czeka się 15 minut.

W Google wpisz hasło: tampone rapido antigenico i dopisujemy nazwę miasta, w którym jesteśmy (lub będziemy w dniu wykonywania testu).

 • Czerwony Krzyż I Croce Rossa Italiana – bezpłatnie (tylko do września 2021)

Każdy może poddać się szybkiemu wymazowi antygenowemu w placówkach utworzonych przez Czerwony Krzyż. Dostęp do usługi jest na stacjach kolejowych:

 • Roma Termini,
 • Milano Centrale,
 • Bari Centrale,
 • Bologna Centrale,
 • Stazione Cagliari,
 • Firenze Santa Maria Novella,
 • Palermo Centrale,
 • Reggio di Calabria centrale,
 • Torino Porta Nuova,
 • Venezia Santa Lucia,
 • Napoli Centrale.
 • a wkrótce także w Genua Piazza Principe.

Inicjatywa, możliwa dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej, pozwala z pełną wydajnością przeprowadzić do 3 tys. testów antygenowych dziennie. Dokładnie sprawdź, w jakich godzinach są wykonywane testy w danym mieście.

Akcja potrwa do września.

UWAGA! Te punkty wydają zaświadczenia w języku angielskim, które możemy użyć do podróży zagranicznej. Wynik w języku włoskim i angielskim jest po 15 minutach wysyłany mailem.  Trzeba być przygotowanym na długie kolejki, a ponieważ jest ograniczona liczna testów (3 tys. dziennie) lepiej być z samego rana niż czekać do ostatniej chwili.

UE i Czerwony Krzyż uruchomiły ten projekt łącznie w 7 krajach: Austria, Niemcy, Grecja, Włochy, Malta, Portugalia i Hiszpania.

 • Lotnisko – odpłatnie

Sprawdź, czy na lotnisku, z którego wylatujesz nie ma możliwości wykonania szybkiego testu. Często apteki na lotniskach wykonują testy, ale zwykle trzeba się na nie umawiać.

 • Inne opcje – odpłatnie

Jest wiele klinik, które zajmują się przeprowadzaniem testów. Poszukaj ich w internecie.

Kto nie musi robić testów

Testów nie muszą przedstawiać:

 1. Osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki „tranzyt”, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby natomiast uznaniem podróży za „krótki pobyt”, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów w kierunku covid-19.
 2. Osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech w podróży do innych państw (bez opuszczania strefy tranzytowej). Jeśli jednak opuściłyby strefę tranzytową na lotnisku – podlegają ogólnym przepisom i obostrzeniom.
 3. Osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin z udowodnionych przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub absolutnej konieczności. Uwaga! Jeśli lecisz samolotem to przewoźnik może wymagać negatywnego wyniku testu.
 4. Załogi środków transportu.

Wskazówka I Zawsze sprawdzaj przed wyjazdem stronę polskiego MSZ tutaj

Tranzyt przez inne kraje w drodze do Włoch

Ważne linki dla podróżujących do Włoch

 1. Wszystkie informacje na temat sytuacji we Włoszech w języku polskim znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Strona stale jest aktualizowana, to najważniejsze źródło informacji.
 2. Viaggiare Sicuri – na tej stronie musimy tylko odpowiedzieć na kilka pytań (dostępne w języku włoskim i angielskim), m.in. wybieramy kraj, z którego jedziemy do Włoch, finalnie otrzymujemy informacje o podróży i ew. obowiązujących obostrzeniach. Prosto i bardzo szybko.
 3. Europa re-open – sprawdzamy, czy można wjechać do danego kraju w celach turystycznych, strona została przygotowana przez UE i jest cały czas aktualizowana.
 4. esteri.it – informacje dla podróżujących do Włoch z zagranicy, w języku angielskim.
 5. Jeśli lecisz samolotem, linie lotnicze przed podróżą wyślą ci formularz do wypełnienia, który należy wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą na lotnisko lub wypełnić online (zależy od linii lotniczej). Są tam pytania o samopoczucie, kontakt z COVID-19, prośba o dane osobowe oraz podanie miejsca pobytu we Włoszech. Formularze można także wypełnić na lotnisku. UWAGA: coraz więcej linii lotniczych wymaga użycia w trakcie lotu maseczek chirurgicznych, zalecają także ich wymianę co 3h.
 6. Jadąc samochodem wypełnij ten formularz (dobrze jest go mieć ze sobą, choć raczej nikt go nie sprawdza), warto sprawdzić także podane powyżej strony: Europa re-open oraz Viaggiare Sicuri. Musisz pamiętać, aby sprawdzić czy kraje, przez które planujesz jechać, nie mają obostrzeń.

Sytuacja epidemiczna we Włoszech, gdzie sprawdzać

 1. Sytuację epidemiczną we Włoszech i w poszczególnych regionach sprawdzaj na stronie Coronavirus, la situazione in Italia oraz – te same dane pokazane w inny sposób – bardzo czytelnie –  tu. Natomiast na świecie tu.
 2. Strona włoskiego ministerstwa zdrowia, gdzie znajdują się wszystkie rozporządzenia i najnowsze informacje, Ministero della Salute.
 3. ECDCwszystkie informacje na temat sytuacji związanej z koronawirusem w Europie.

Stan wyjątkowy we Włoszech

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do 31 grudnia 2021 r. W praktyce to oznacza, że rząd może szybko wprowadzać dekrety i rozporządzenia ministrów dotyczące walki z pandemią bez konieczności przeprowadzania wielotygodniowych obrad i głosowań. W stanie wyjątkowym dekrety premiera mają tę samą ważność, co ustawy.

Inne ogólne informacje

Podział regionów Włoch na strefy: biała, żółta, pomarańczowa, czerwona

Sprawdzaj rozkład stref i obowiązujące ograniczenia w poszczególnych regionach na stronie www.covidzone.info. Wystarczy kliknąć na mapce w wybrany region, aby uzyskać komplet informacji.

W kraju obowiązują 4 strefy:

⚪️ biała (złagodzone obostrzenia)

🟡 żółta (niskie ryzyko)

🟠 pomarańczowa (średnie ryzyko)

🔴 czerwona (wysokie ryzyko)

Wjazd do stref czerwonej i pomarańczowej możliwy jest jedynie:

 • z uwiarygodnionych potrzeb zawodowych,
 • w sytuacji wyższej konieczności,
 • ze względów zdrowotnych,
 • w przypadku powrotu do miejsca zamieszkania,
 • lub po przedstawieniu specjalnego zaświadczenia potwierdzającego: zaszczepienie, bycie ozdrowieńcem lub posiadanie ujemnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego. 

Co dokładnie oznaczają kolory stref we Włoszech

⚪️ Strefa biała

 • W odniesieniu do obszarów zaliczonych do białej strefy nie znajdują zastosowania przewidziane w ramach obostrzeń ogólnokrajowych zakazy lub zawieszenia dostępu do usług i prowadzenia działalności gospodarczej.
 • W dalszym ciągu obowiązują środki ochrony przed zakażeniem (na czele z wymogiem noszenia maseczki), zakaz zgromadzeń organizacji targów i kongresów, dyskotek i zawodów sportowych z udziałem publiczności.
 • Obowiązuje konieczność dostosowania się do protokołów sanitarnych i zakaz  przemieszczania się między regionami.

🟡  Strefa żółta

 • regiony o najmniejszych restrykcjach, obowiązują tylko ogólnokrajowe;
 • restauracje czynne do godziny 18:00;
 • pozostają otwarte parki, ale należy zachować dystans społeczny;
 • wprowadzono ograniczenia w działalności barów, pubów, restauracji, cukierni i lodziarni – mogą być one otwarte  w godz. 5.00-18.00. Przy 1 stoliku mogą przebywać, jeśli nie są współdomownikami, jedynie 4 osoby;
 • dostęp do parków i ogrodów miejskich jest dozwolony, pod warunkiem nietworzenia się zgromadzeń i utrzymania bezpiecznej odległości 1 m. Dozwolony jest wstęp nieletnich, również z opiekunami, na znajdujące się w obrębie parków i ogrodów miejskich place zabaw;
 • dopuszczone jest prowadzenie indywidualnej aktywności fizycznej pod warunkiem zachowania odległości interpersonalnej co najmniej 2 m w przypadku aktywności sportowej oraz 1 m w innych przypadkach, o ile nie staje temu na przeszkodzie konieczność opieki nad dzieckiem lub osobą niesamowystarczalną. Zakazane są amatorskie sporty kontaktowe;
 • centra handlowe będą zamknięte w dni świąteczne i dni poprzedzające dni świąteczne, poza aptekami, sklepami spożywczymi oraz kioskami z prasą i wyrobami tytoniowymi;
 • zawieszona jest działalność parków tematycznych i parków rozrywki;
 •  działalność muzeów i innych miejsc kultury możliwa jest w dni powszednie przy zachowaniu odpowiednich protokołów bezpieczeństwa;
 • zawieszone są pokazy w salach teatralnych, salach koncertowych, kinach i innych przestrzeniach, także na świeżym powietrzu;
 • zawieszona jest organizacja targów i kongresów;
 • dozwolone są ceremonie religijne z udziałem wiernych, pod warunkiem zachowania odległości interpersonalnej co najmniej 1 m i zastosowania się do właściwych protokołów bezpieczeństwa;
 • zawieszona jest organizacja bankietów towarzyszących ceremoniom religijnym i świeckim (np. przyjęć weselnych) lub innym wydarzeniom;
 • zaleca się nieorganizowanie spotkań w domach z osobami, które nie pochodzą z tego samego gospodarstwa domowego;
 • pozostają zamknięte wyciągi i stacje narciarskie w oczekiwaniu na ewentualne inne dalsze rozstrzygnięcia na poziomie poszczególnych regionów;
 • zaleca się wszystkim osobom starszym, dotkniętym chorobami chronicznymi, z patologiami wrodzonymi lub nabytymi, aby nie wychodziły z miejsca zamieszkania, za wyjątkiem niezbędnej konieczności, ale przy unikaniu skupisk osób lub miejsc, w których nie ma możliwości zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy osobami.

🟠 Strefa pomarańczowa

 • regiony o średnich restrykcjach;
 • zakaz wjazdu do i wyjazdu z regionu,  z wyjątkiem przemieszczeń motywowanych uwiarygodnioną koniecznością zawodową, względami zdrowotnymi lub sytuacją wyższej potrzeby. Niezależnie od tego dopuszczone są: przemieszczenia związane z koniecznością realizacji dozwolonych stacjonarnych zajęć dydaktycznych, powrót do miejsca zamieszkania oraz przejazd tranzytowy w obszary nieobjęte ww. ograniczeniem;
 • zakaz przemieszczania się – zarówno publicznymi, jak i prywatnymi środkami transportu – do gminy innej niż gmina zamieszkania/meldunku, z wyjątkiem okoliczności związanych z uwiarygodnionymi potrzebami zawodowymi, edukacyjnymi, zdrowotnymi, sytuacją wyższej konieczności lub chęcią podjęcia dozwolonych aktywności czy skorzystania z usług nieobjętych zawieszeniem, a które nie są dostępne w gminie zamieszkania/meldunku;
 • zawieszona jest działalność muzeów i innych miejsc kultury;
 • zawieszona stacjonarna działalność obiektów gastronomicznych; dozwolona sprzedaż na wynos (do 22:00) oraz z dostawą do domu.

🔴 Strefa czerwona

 • regiony o największych restrykcjach (praktycznie lockdown);
 • zakaz opuszczania miejsca zamieszkania z wyjątkiem przemieszczeń motywowanych uwiarygodnioną koniecznością zawodową, względami zdrowotnymi lub sytuacją wyższej potrzeby;
 • w konsekwencji, zakaz wjazdu do i wyjazdu z regionu, jak również przemieszczeń wewnątrz regionu, z wyjątkiem przemieszczeń motywowanych uwiarygodnioną koniecznością zawodową, względami zdrowotnymi lub sytuacją wyższej potrzeby. Niezależnie od tego dopuszczone są: przemieszczenia związane z koniecznością realizacji dozwolonych stacjonarnych zajęć dydaktycznych, powrót do miejsca zamieszkania oraz przejazd tranzytowy w obszary nieobjęte ww. ograniczeniem;
 • zawieszona detaliczna działalność handlowa, z wyjątkiem sprzedaży artykułów spożywczych i pierwszej potrzeby. Pozostają otwarte apteki i punkty sprzedaży parafarmaceutyków, kioski i sklepy z art. tytoniowymi;
 • zawieszona stacjonarna działalność obiektów gastronomicznych; dozwolona sprzedaż na wynos (do 22:00) oraz z dostawą do domu;
 • aktywność motoryczna dozwolona wyłącznie w pobliżu miejsca zamieszkania;
 • zawieszona jest działalność muzeów i innych miejsc kultury;
 • zawieszenie wszelkich usług o charakterze osobistym z wyjątkiem usług pralniczych, pogrzebowych, fryzjerskich/balwierskich;
 • w sektorze publicznym nakaz ograniczenia obecności personelu w miejscu pracy do czynności niemożliwych do odłożenia w czasie i bezwzględnie wymagających wykonania w trybie stacjonarnym.

Obowiązek noszenia maseczek

Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz noszenia przy sobie maseczek oraz zasłaniania dróg oddechowych we wszystkich przestrzeniach zamkniętych innych niż prywatne lokale mieszkalne oraz na świeżym powietrzu z wyjątkiem przestrzeni, które ze względu na charakterystykę miejsca lub okoliczności w sposób ciągły zapewniają odizolowanie od osób innych niż współdomownicy.

Obowiązek ten nie dotyczy: dzieci do lat sześciu, osób ze schorzeniami lub niepełnosprawnościami wykluczającymi użycie maseczki, a także tych osób, które w interakcji z wyżej wymienionymi osobami znajdują się w stanie podobnej niekompatybilności​ oraz momentu uprawiania aktywności sportowej (maseczka nie obowiązuje przy joggingu/footingu, ale podczas spaceru/trekkingu już tak). Zaleca się ponadto zasłanianie dróg oddechowych w prywatnych lokalach mieszkalnych w obecności osób innych niż współdomownicy.

Pomoc w czasie pobytu we Włoszech

Gdzie dzwonić, jeśli źle się poczujesz w czasie pobytu we Włoszech? Wszystkie informacje oraz nr telefonów są podane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale są także na tej stronie.

Najnowsze informacje można również znaleźć za pośrednictwem włoskiego ministerstwa zdrowia, Ministero della Salute oraz w anglojęzycznej części strony internetowej Protezione Civile. Włoski rząd otworzył numer alarmowy, pod którym mówi się również po angielsku: 800 840 840. Możesz także skontaktować się z nr alarmowym 112 lub skontaktować się z polską ambasada lub konsulatem.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie

Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197 Roma, tel.: +39 06 36 204 200, fax: +39 06 321 78 95

email: ambaroma@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie

Corso Vercelli 56, 20145 Milano, tel.: +39 02 45381500, fax: +39 02 45381545

email: mediolan.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +393355685786.

Back