KORONAWIRUS WE WŁOSZECH – INFORMACJE DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH

Koronawirus we Włoszech, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż do Włoch. Tu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Strona jest na bieżąco aktualizowana, abyś miał zawsze najważniejsze i świeże informacje w jednym miejscu.

[AKTUALIZACJA 4.12.2020]

W Włoszech obowiązuje:

✅ GODZINA POLICYJNA

W całych Włoszech obowiązuje godzina policyjna między 22:00 a 5:00. W Sylwestra do 7:00. W tych godzinach dozwolone są podróże związane wyłącznie z pracą, sytuacjami koniecznymi lub ze względów zdrowotnych.

✅ PODZIAŁ REGIONÓW NA STREFY

Od 6.11 w kraju zostają wyznaczone strefy 🟡 żółta (niskie ryzyko), 🟠 pomarańczowa (średnie ryzyko) i 🔴czerwona (wysokie ryzyko).

✅ SEZON NARCIARSKI 

od 7 stycznia 2021.

✅ NOWY DEKRET OBOWIĄZUJĄCY OD 4 GRUDNIA 2020 DO 15 STYCZNIA 2021.

Najnowszy dekret z 3 grudnia 2020 można pobrać ze strony rządowej

TESTY NA KORONAWIRUSA

 • Od 10 grudnia 2020 wszystkie kraje UE (a więc i Polska), strefy Schengen oraz Andora i Monako wchodzą do kategorii krajów C, a to oznacza, że jest obowiązkowy negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany 48 h przed podróżą do Włoch. Test może być molekularny lub antygenowy.
KWARANTANNA
 •  Od 21.12.20 do 6.01.21 – kwarantanna obowiązuje wszystkie osoby przyjeżdżające do Włoch z zagranicy.
WIĘKSZE OBOSTRZENIA W OKRESIE ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNYM
 • Zakaz przemieszczania się między regionami od 21.12. do 06.01, chyba że jest to konieczne, np. ze względów zawodowych lub zdrowotnych
 • Zakaz przemieszczania się dodatkowo między gminami w dniach 25-26.12. i 01.01.
 • Nadal obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 5:00, ale w noc sylwestrową godzina policyjna zostanie przedłużona do 7:00, czyli będzie obowiązywać od 22.00 do 7.00.
 • Restauracje mogą otwierać się w porze lunchu 25, 26 i 31 grudnia oraz 1 stycznia, ale zamykane są o 18:00. Restauracje hotelowe mają być zamknięte w Sylwestra, goście mogą zjeść posiłek tylko w swoim pokoju.
 • W dalszym ciągu muzea, kina, teatry, baseny i siłownie są zamknięte. Centra handlowe są zamknięte w weekendy i święta. Transport publiczny jeździ z przepustowością 50%, zarówno autobusy, jak i metro, a także pociągi regionalne.
 • W najbliższych 2 tygodniach zmieni się rozkład stref we Włoszech, większość regionów będzie żółta.

Szczegóły w części o zaleceniach ogólnokrajowych.

Czy muszę zrobić test na koronawirusa przed podróżą do Włoch

W tej chwili Polska nie jest na liście krajów, które muszą przedstawić wynik testu na obecność koronawirusa (należy jednak wypełnić oświadczenia własne), ale od 10 grudnia już tak. Tego dnia wszystkie kraje UE, strefy Schengen, Monako i Andora wchodzą na listę krajów  kategorii C, czyli musimy mieć negatywny wynik testu zrobionego 48 h przezd przyjazdem do Włoch. To komplikuje planowanie podróży do Włoch. Dodatkowo podróżowanie do Włoch w terminie 21.12-6.01.21 wiąże się z obowiązkową, 10 dniową kwarantanną.

UWAGA: Zawsze sprawdzaj przed wyjazdem stronę polskiego MSZ tutaj, ponieważ sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie.

Przejazd przez Czechy

Zawsze sprawdzaj przed wyjazdem stronę MSZ tu.

Od 9.11. podróżni z Polski co do zasady nie będą mogli wjechać na terytorium Czech. Możliwy jest jednak tranzyt.

Natomiast jadąc do Włoch przez Czechy, musisz mieć negatywny wynik testu na koronawirusa, przeprowadzić do 72 godzin przed wjazdem na terytorium Włoch. Czechy oraz Hiszpania, Francja, Belgia, Niderlandy i Wielka Brytania znalazły się na liście krajów, które muszą przedstawić wyniki testów na koronawirusa wjeżdżając do Włoch. Informacja o tym znajduje się tu.

Przejazd przez Niemcy

Szczegóły sprawdzaj na stronie MSZ tu.

Podczas podróży tranzytowej przez Niemcy nie podlega się kwarantannie na terenie Niemiec i nie ma obowiązku wykonywania testu na obecność koronawirusa. Za tranzyt uznaje się, m.in. przejazd drogą lądową, przesiadkę na lotnisku, przypłynięcie statkiem i udanie się w dalszą podróż drogą lądową, wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową. Nie planuj jednak noclegu w Niemczech, jeśli nie masz ze sobą negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Niemcy uznały Polskę za obszar zagrożony i wprowadziły obowiązkowy test na koronawirusa lub 14 dniową kwarantannę od 24 paźdzernika 2020 roku.

Przejazd przez Austrię

Zawsze przed wyjazdem sprawdzaj stronę MSZ i ich FB

Od 3.11.20 Austria wprowadza częściowy lockdown i godzinę policyjną od 20:00 do 6:00. Ma to wpływ na podróżowanie, ponieważ wszystkie hotele zostaną zamknięte dla turystów. Zatrzymywać się w hotelach będą mogli tylko goście przybywający do danej miejscowości w sprawach służbowych. Bary i restauracje nie mogą przyjmować gości, wolno im wydawać wyłącznie posiłki na wynos. Te ograniczenia mają obowiązywać do końca listopada 2020. Mimo to, Polacy nie mają ograniczeń z wjazdem do Austrii, ale warunki są dwa: wjazd następuje z państw uwzględnionych na liście krajów bezpiecznych oraz w okresie 10 dni poprzedzających przekroczenie granicy nie przebywaliśmy w innym państwie niż uznanym za bezpieczne.

Obywatele polscy podróżujący z Polski do Austrii w tranzycie przez Czechy, z wyjątkiem krótkich koniecznych postojów np. na stacjach benzynowych, mogą wjechać do Austrii bez konieczności posiadania testu molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub odbycia kwarantanny, o ile w okresie 10 dni poprzedzających przyjazd do Austrii przebywali wyłącznie w państwie uznanym przez Austrię za bezpieczne. Przy wjeździe do Austrii konieczne będzie uprawdopodobnienie, iż pobyt w Czechach miał miejsce jedynie w związku z przejazdem tranzytowym.

Przejazd przez Słowację

Informacje przed wyjazdem sprawdzaj zawsze na stronie MSZ.

Od dnia 2.11.20 wjazd i pobyt w Republice Słowackiej oraz tranzyt przez jej terytorium jest możliwy wyłącznie dla osób posiadających zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19. Na terenie samej Słowacji od 1.10 jest ogłoszony stan nadzwyczajny, a od 24.10., od godz. 5:00 obwiązuje zakaz opuszczania miejsca zamieszkania lub zakwaterowania bez ważnej przyczyny (to także tyczy się turystów).

Co musisz sprawdzić przed podróżą – najważniejsze linki

Informacje dla podróżnych

 • Wszystkie informacje na temat sytuacji we Włoszech w języku polskim znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Strona stale jest aktualizowana, to najważniejsze źródło informacji.
 • Viaggiare Sicuri – na tej stronie musimy tylko odpowiedzieć na kilka pytań (dostępne w języku włoskim i angielskim), m.in. wybieramy kraj, z którego jedziemy do Włoch, finalnie otrzymujemy informacje o podróży i ew. obowiązujących obostrzeniach. Prosto i bardzo szybko.
 • Europa re-open – sprawdzamy, czy można wjechać do danego kraju w celach turystycznych, strona została przygotowana przez UE i jest cały czas aktualizowana.
 • esteri.it – informacje dla podróżujących do Włoch z zagranicy, w języku angielskim.

Sytuacja epidemiczna we Włoszech

 • Sytuację epidemiczną we Włoszech i w poszczególnych regionach sprawdzaj na stronie Coronavirus, la situazione in Italia oraz – te same dane pokazane w inny sposób – bardzo czytelnie –  tu. Natomiast na świecie tu.
 • Strona włoskiego ministerstwa zdrowia, gdzie znajdują się wszystkie rozporządzenia i najnowsze informacje, Ministero della Salute.
 • ECDCwszystkie informacje na temat sytuacji związanej z koronawirusem w Europie.

Formularze do wypełnienia przed podróżą do Włoch

Samolotem

Jeśli lecisz samolotem, linie lotnicze przed podróżą wyślą ci formularz do wypełnienia, który należy wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą na lotnisko lub wypełnić online (zależy od linii lotniczej). Są tam pytania o samopoczucie, kontakt z COVID-19, prośba o dane osobowe oraz podanie miejsca pobytu we Włoszech. Formularze można także wypełnić na lotnisku.

UWAGA: coraz więcej linii lotniczych wymaga użycia w trakcie lotu maseczek chirurgicznych, zalecają także ich wymianę co 3h.

Samochodem

Jadąc samochodem wypełnij ten formularz (dobrze jest go mieć ze sobą, choć raczej nikt go nie sprawdza), warto sprawdzić także podane powyżej strony: Europa re-open oraz Viaggiare Sicuri. Musisz pamiętać, aby sprawdzić czy kraje, przez które planujesz jechać, nie mają obostrzeń.

Podróż na Sycylię, Sardynię, do Apulii

Jeśli jedziesz na Sardynię, Sycylię lub do Apulii, musisz wypełnić dodatkowy formularz. Po wypełnieniu formularza, generuje się kod QR. Otrzymujemy go emailem, należy go wydrukować i zabrać ze sobą w podróż lub mieć pod ręką w telefonie.

 • Sardynia – zarejestruj się online co najmniej 48 godzin przed przyjazdem na stronie Sardegna Sicura
 • Sycylia – należy zarejestrować się przed wyjazdem przez stronę SiciliaSiCura 
 • Apulia – wypełnij specjalny formularz, klikając w ten link.

Można także zainstalować aplikację na tel. i tam wypełnić formularz, dostępna jest Sardegna Sicura i Sicilia Si Cura.

Statkiem

Zgodnie z nowym dekretem, nie zabrania się obsługi statków wycieczkowych pływających pod włoską banderą. Rejsy wycieczkowe statkami pasażerskimi pod banderą Włoch mogą być świadczone wyłącznie zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi określonymi w załączniku 17 do najnowszego dekretu.

Aktualne informacje dotyczące pobytu we Włoszech – zalecenia ogólnokrajowe

Rząd Włoch stanowczo rekomenduje, by nie podróżować, a przemieszczać się wyłącznie z powodów dotyczących pracy, nauki, zdrowia i innych pilnych potrzeb.

Najnowszy dekret z 3 grudnia 2020 można pobrać ze strony rządowej

Sezon narciarski 2020/ 2021 we Włoszech

Sezon rusza 7 stycznia 2021. Opracowano zasady zachowania na stokach narciarskich we Włoszech.

W strefach czerwonych wszelkie sporty zimowe będą zabronione do odwołania. Nie wyklucza się, że wraz z poprawą sytuacji epidemicznej mapa stref zostanie zmieniona, a obszar, na którym można będzie jeździć na nartach może być poszerzony.

Środki bezpieczeństwa na stokach narciarskich obowiązujące w każdej strefie: 

– obowiązek noszenia maski, najlepiej pod ocieplaczem,
– zachowanie odległość między narciarzami co najmniej 1 m z wyjątkiem osób, którym trzeba towarzyszyć, np. lub osoby niepełnosprawne,
– limit maksymalnej liczby sprzedanych karnetów dziennych,
– zakup biletów online, aby uniknąć kolejek i zgromadzeń przy kasach,
– après-ski – czyli „po nartach” jest dozwolone tylko wtedy, gdy są dostępne miejsca siedzące.

Pomarańczowa strefa
W przypadku ośrodków narciarskich w pomarańczowej strefie wyciągi powinny być otwarte, ale z ograniczoną przepustowością dla kolei linowych i gondolowych, tj. 50% maksymalnej pojemności. Nie ma ograniczeń dla wyciągów krzesełkowych.

Strefa czerwona
Dla ośrodków narciarskich w strefie czerwonej stoki będą dostępne tylko dla profesjonalnych narciarzy, tj. drużyn narodowych trenujących do zawodów. Dla pozostałych osób są zamknięte tak długo, jak pozostają w czerwonej strefie lub decyzja rządu będzie inna.

Coprifuoco – godzina policyjna we Włoszech

✅ GODZINA POLICYJNA

Od 6.11 do 3.12. we Włoszech obowiązuje godzina policyjna między 22:00 a 5:00. W tych godzinach dozwolone są tylko podróże związane z pracą, sytuacjami koniecznymi lub ze względów zdrowotnych. Należy mieć przy sobie wydrukowane, wypełnione i podpisane odpowiednie oświadczenie. Oto wzór oświadczenia.

Podział regionów na strefy

✅ PODZIAŁ REGIONÓW NA STREFY

W kraju zostaną wyznaczone strefy 🟡 żółta, 🟠 pomarańczowa i 🔴 czerwona, a to w jakiej strefie znajdzie się dany region komunikuje Minister Zdrowia po konsultacji z wojewodami, na podstawie 21 parametrów.

Wg najnowszego rozporządzenia, ogłoszonego przez premiera Giuseppe Conte, 3 listopada 2020, w każdym włoskim regionie będą obowiązywać nieco inne zasady. Zostaje wprowadzony podział na 3 strefy, jego celem jest ograniczenie wzrostu zakażeń. O lokowaniu regionów w poszczególnych strefach zadecyduje Minister Zdrowia, po konsultacji z wojewodami, na podstawie 21 parametrów. Wśród 21 parametrów są m.in. liczba przypadków objawowych, hospitalizacji, przypadków RSA, odsetek wymazów dodatnich, średni czas między objawami a rozpoznaniem, liczba nowych ognisk, zajętość łóżek na podstawie ich rzeczywistej dostępności.

4 listopada 2020 wieczorem ogłoszono podział Włoch na 3 strefy, który wchodzi w życie w piątek 6 listopada i obowiązuje do 3 grudnia:

🔴 Strefa czerwona: Dolina Aosty. Od 9.11. w czerwonej strefie jest także prowincja Bolzano (Trydent-Górna Adyga). Od 15.11 Toskania i Kampania, od 22.11 także Abruzja.
🟠 Strefa pomarańczowa: Apulia. UWAGA, od 11.11, Bazylikata i Umbria. Od 15.11 Emilia-Romania, Friuli Wenecja Julijska, Marche. Od 29.11 Kalabria, Lombardia, Piemont (były w czerwonej strefie).
🟡 Strefa żółta: Lacjum, Molise, Trentino, Sardynia, Wenecja Euganejska. 29.11 Sycylia i Liguria wróciły do strefy żółtej.

🟡 Strefa żółta

✅ Regiony o najmniejszych restrykcjach, obowiązują tylko ogólnokrajowe: Lacjum, Molise, Trentino, Sardynia, Wenecja Euganejska, Sycylia, Liguria.
✅ Restauracje czynne do godziny 18:00.
✅ Pozostają otwarte parki, ale należy zachować dystans społeczny.

 

🟠 Strefa pomarańczowa

✅Regiony o średnich restrykcjach: Apulia, Bazylikata, Umbria, Emilia-Romania, Friuli Wenecja Julijska, Marche, Kalabria, Lombardia, Piemont.
✅ Zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu, z wyjątkiem koniecznych podróży związanych z pracą, nauką, zdrowiem.
✅ Jakiekolwiek poruszanie się publicznymi lub prywatnymi środkami transportu w gminie innej niż miejsce zamieszkania jest zabronione, z wyjątkiem pracy, nauki, zdrowia, pilnej konieczności, w celu prowadzenia działalności gospodarczej lub w skorzystania z usług, które nie są dostępne w gminie, która jest miejscem zamieszkania.
✅ Zawieszona zostaje działalność gastronomiczna, m.in. barów, pubów, restauracji, lodziarni, cukierni.
✅Dozwolony jest wyłącznie catering na wynos do 22:00 lub z dostawą do domu.

 

🔴 Strefa czerwona

✅Regiony o największych restrykcjach (praktycznie lockdown): Dolina Aosty, prowincja Bolzano (Trydent-Górna Adyga), Toskania, Kampania, Abruzja.
✅ Zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu, z wyjątkiem koniecznych podróży związanych z pracą, nauką, zdrowiem.
✅ Zawieszona zostaje detaliczna działalność handlowa, z wyłączeniem sprzedaży artykułów spożywczych i artykułów pierwszej potrzeby. Targowiska są zamknięte, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności.
✅Kioski, sklepy tytoniowe (tabaccheria), apteki, parafarmaceutyki pozostają otwarte.
✅ Zamknięte salony kosmetyczne. Fryzjerskie pozostają otwarte.
✅ Zamknięcie barów, pubów, restauracji, lodziarni, cukierni. Wyjątkiem są bary i restauracje przy autostradach, na lotniskach, w szpitalach.
✅ Dozwolony jest wyłącznie catering – sprzedaż na wynos do 22:00 lub z dostawą do domu (brak ograniczeń godzinowych).
✅ Zawieszenie wszelkich zajęć sportowych wykonywanych w zewnętrznych ośrodkach sportowych, a także wszystkie imprezy i zawody organizowane przez organizacje promocji sportu.
✅ W pobliżu domu wolno samodzielnie wykonywać czynności ruchowe, pod warunkiem zachowania odległości co najmniej 1 m od innej osoby oraz z obowiązkiem stosowania środków ochrony dróg oddechowych.

 

Maseczki

Obowiązuje noszenie maseczki w przestrzeni publicznej zamkniętej i otwartej. Co to oznacza w praktyce? Musimy nosić maseczki robiąc zakupy w sklepie, przebywając w muzeum, wchodząc do reastauracji restauracji (do momenctu zajęcia miejsca przy stoliku), czy transporcie publicznym oraz na zewnątrz wszędzie tam, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu społecznego, jednego metra. Jeśli uprawiasz sport, nie musisz mieć maseczki, podobnie gdy znajdujesz się w miejscu, gdzie nie ma innych ludzi, np. na pustej plaży, czy w lesie.

UWAGA: we Włoszech, w witrynach sklepów, w środkach transportu publicznego, przy atrakcjach turystycznych, itp. – wszędzie są informacje w postaci naklejek, plakatów, infografik o obowiązkowym zakładaniu maseczki przed wejściem. W przypadku niewielkich pomieszczeń, np. aptek czy małych sklepów, są także informacje o maksymalnej ilości klientów, które mogą na raz przebywać w środku. Włosi noszą maseczki praktycznie wszędzie, są także żele do dezynfekcji rąk w każdym sklepie i miejscu użyteczności publicznej. Jako turystka czułam się bardzo bezpiecznie.

Sklepy

W dni świąteczne i przedświąteczne zamykane są średnie i duże sklepy, a także sklepy w centrach handlowych i na targowiskach, z wyjątkiem aptek, parafarmacji, ośrodków zdrowia, punktów gastronomicznych, sklepów tytoniowych i kiosków. Po godz. 18:00 obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu.

Restauracje

Restauracje mogą być otwarte do godz. 18:00, później mogą dostarczać żywność do domów i sprzedawać ją na wynos (tylko do 22:00). Przy jednym stoliku restauracyjnym nie będzie mogło usiąść więcej niż cztery osoby, z wyjątkiem większych rodzin. Po godzinie 18:00 zabroniona będzie konsumpcja żywności i napojów na placach i w ogóle w przestrzeni publicznej. Wyjątek stanowią restauracje hotelowe dla gości.

W restauracjach zostanie nam zmierzona temperatura, mogą być spisane nasze dane osobowe na wypadek ew. konieczności poinformowania nas o infekcji (zostaniemy poproszeni o jakiś dokument tożsamości).

Transport publiczny

Zmniejszenie limitu pasażerów w transporcie publicznym do 50%, z wyjątkiem transportu busem szkolnym.

Wspólna jazda samochodem

Jeśli podróżujesz z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego, musisz nosić w samochodzie maskę na usta, ponieważ nie można zagwarantować odległości jednego metra. Jeśli są to osoby z tego samego gospodarstwa domowego, nie ma potrzeby zakładania maski.

Atrakcje turystyczne, sport i rozrywka

Muzea, wystawy i miejsca kultury zostają zamknięte. Zamknięte są także siłownie, kluby fitness, baseny, a także lokale rozrywkowe i dyskoteki. Automaty do gier zostaną zamknięte, niezależnie od tego, gdzie się znajdują (bary, tabaccheria, itp.).

Pomoc w czasie pobytu we Włoszech

Gdzie dzwonić, jeśli źle się poczujesz w czasie pobytu we Włoszech? Wszystkie informacje oraz nr telefonów są podane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale są także na tej stronie.

Najnowsze informacje można również znaleźć za pośrednictwem włoskiego Ministerstwa Zdrowia, Ministero della Salute oraz w anglojęzycznej części strony internetowej Protezione Civile. Włoski rząd otworzył numer alarmowy, pod którym mówi się również po angielsku: 800 840 840. Możesz także skontaktować się z nr alarmowym 112 lub skontaktować się z polską ambasada lub konsulatem.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie

Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197 Roma

telefon: +39 06 36 204 200

faks: +39 06 321 78 95

e-mail: ambaroma@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie

Corso Vercelli 56, 20145 Milano

Tel.: +39 02 45381500

Fax: +39 02 45381545

 Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +393355685786

Współpracujący ze  mną przy aktualizacji strony korespondencji z Włoch:
Ewelina Niemczyk z Ligurii
Anna Marta Chelicka – Bernardo z Toskanii

Back

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

ZAREJESTRUJ SIĘ I SZUKAJ NOCLEGÓW NA AIRBNB

SPRAWDZONE NOCLEGI NA BOOKING.COM