Via dell’Amore, Droga Miłości w Cinque Terre, Liguria

Droga Miłości czyli Via dell’Amore to przepiękny nadmorski deptak łączący miejscowości Riomaggiore i Manarola w Cinque Terre w Ligurii. To 1,6 km drogi z niesamowitą panoramą na morze, skalne urwiska, śródziemnomorską roślinność i tysiące kłódek miłości z wyrytymi imionami zakochanych. Niestety od kilku lat droga nie jest dostępna w całości, otwiera się jedynie krótkie odcinki ze względów bezpieczeństwa. W przeszłości, po ulewnych deszczach zadarzały się osuwiska ziemi i skał, więc dopóki cały odcinek nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, dopóty nie możemy się cieszyć całą Via dell’Amore. Tym bardziej czuję się szczęściarą, bo gdy byłam tu pierwszy raz, w listopadzie 2010 roku, droga była jeszcze dostępna w całości. 
Na zdjęciu poniżej Manarola.
Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Via dell’Amore i kłódki miłości

Według legendy, zwyczaj wieszania kłódek miłości pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte VecchioJednak szaleństwo z kłódkami rozpoczęło się od wydania powieści Federico Moccia Tylko Ciebie chcę” z 2006 roku. Teraz w każdym dużym europejskim mieście znajdzie się miejsce, gdzie masowo wiesza się kłódki.  

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Na trasie Via dell’Amore ściany, skały, kamienie i wszelką dostępną powierzchnię zdobią tysiące spisanych miłosnych wyznań, które mają potwierdzić złożone przyrzeczenie miłości. Niektórzy uważają, że Droga Miłości jest przereklamowana. Cóż, jedno spojrzenie w dół na szalejące morze z impetem uderzające w skały powoduje, że doceniam ogrom trudu, jaki włożono w budowę i utrzymanie tej drogi. Nie można zapominać o ogromnym wpływie na rozwój społeczności Riomaggiore i Manarola.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Jak powstała Droga Miłości?

Gdy w 1920 budowano linię kolejową na trasie La Spezia – Genua trzeba było się zmierzyć z wybudowaniem tunelu łączącego Riomaggiore z Manarolą. Do tego celu potrzebna była prochownia, aby bezpiecznie przechowywać meriały wybuchowe, które były niezbędne do budowy. W tym celu po obu stronach tunelu powstały w wydrążone skalach „ścieżki”. 

Jakiś czas po zakończeniu budowy w mieszkańcach obu miasteczek narodziła się idea utworzenia z tych dwóch, krótkich ścieżek – jednej ścieżki łączącej Riomaggiore z Manarolą. Do tej pory kontakty obu wiosek były utrudnione z uwagi na długą i trudną drogę do pokonania. Niech świadczy o tym fakt, że w obu miejscowościach (a właściwie wsiach) mówiono odmiennym dialektem liguryjskiego! W latach trzydziestych XX wieku dla tej trudnej inwestycji zapaliło się zielone światło i  dzięki pracy wolontariuszy i hojności mieszkańców narodziła się Drogą MiłościNazwa drogi została oficjalnie wybrana w latach siedemdziesiątych.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Park Narodowy Cinque Terre

W latach dziewięćdziesiątych Via dell’Amore przez długi czas pozostawała zamknięta ze względu na niebezpieczeństwo osunięcia się ziemi. Zbocze nad drogą osiadało. Po niezbędnych pracach drogę można było otworzyć ponownie, jednak jest to wyjątkowo trudny teren. Dziś Park Narodowy Cinque Terre znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a Via dell’Amore jest zjego integralną częścią. Park promuje szereg inicjatyw mających na celu poprawę estetyki i użyteczności. Zamontowano nową balustradę i położono bardziej jednolitą nawierzchnię. Ponadto zainstalowano system oświetlenia zasilany energią słoneczną, jest miejsce odpoczynku ze stołami, fontanną oraz windy dla osób niepełnosprawnych umiejscowione na obu końcach drogi.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Cinque Terre Card Train

Jeśli chcecie w Parku zwiedzić coś więcej niż tylko Via dell’Amore polecam kupić Cinque Terre Card Train. Środki ze sprzedaży biletów przeznaczane są na zachowanie dziewiczej przyrody na terenie Parku i utrzymanie ścieżek, co jest wielkim wyzwaniem. Czy warto? Moim zdaniem warto. Jeśli wybieracie się do Ligurii – przyjedźcie tu koniecznie! Szczegółowe ceny wejść do Parku znajdziecie tu: Park Narodowy Cinque Terre.

Latem droga jest zatłoczona, właściwie tłoczno jest od kwietnia do października. W listopadzie mogłam się cieszyć widokami do woli, a żywioł zadbał o dodatkową atrakcję, tworzące się nad morzem liczne trąby powierzne. Było niesamowicie.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Jak dojechać 

Nie polecam szczególnie przyjazdu samochodem, dużo lepiej i wygodniej jest wybrać się w te okolice pociągiem lub statkiem. Drogi są wąskie i kręte, jak to w Ligurii, mogą być także kłopoty ze znalezieniem miejsca parkingowego. To góry, więc niedoświadczony w takich warunkach kierowca może się nieco stresować.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Pociąg

Dojazd do Manaroli lub Riomaggiore pociągiem to najtańszy i najwygodniejszy sposób dotarcia. Kursuje tu pociąg linii Genua – Piza. Zatrzymują się  w większości pociągi regionalne jeżdżące pomiędzy Levanto, a La Spezia. Bilet normalny kosztuje 5 euro lub 10 euro (sprawdzaj ceny, bo co roku ulegają zmianom), jeśli był połączony z możliwością nielimitowanego podróżowania pociągami po miasteczkach Cinque Terre. Istnieje możliwość nabycia takiej całodniowej Cinque Terre Card Train, upoważnia ona do całodniowego nielimitowanego podróżowania pomiędzy stacjami Levanto, a La Spezia oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. Kartę można kupić między innymi na dworach kolejowych. Przy zakupie Cinque Terre Card Train można otrzymać dostęp do wifi, dla pewności jednak upomnijcie się o to przy zakupie biletu.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Statek

W sezonie wakacyjnym z Monterosso i z Portovenere odpływają regularnie statki do miasteczek Cinque Terre. Możliwe są także połączenia z wybrzeża Toskanii, w tym z Marina di Massa czy Forte dei Marmi . Koszt około 25 Euro/osobę.

Samochód

Droga do Manaroli czy Riomaggiore jest krajobrazowo niezwykle malownicza, ale wąska i kręta. Wiem, że to Wam nie przeszkadza (chyba, że macie chorobę lokomocyjną), ale w samym miasteczku jest niewiele miejsc parkingowych i wszystkie są płatne (bezpłatne strefy parkowania są tylko dla stałych mieszkańców). Sugeruję zostawić samochód na dworcowym parkingu w większej miejscowości, np. La Spezia i dotrzeć na miejsce pociągiem korzystając z karty uprawniającej do nielimitowanych przejazdów w ciągu całego dnia po Cinque Terre (patrz – pociąg).

 

A jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o Via dell’Amore, planując swoją kolejną podróż do Włoch.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże. W lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.

Pozdrawiam wszystkich (nie tylko) zakochanych!

Magda

Previous post
Italia w Gdańsku, czyli sous vide i niezwykła Metamorfoza
Róża w winnicy
Next post
Róże w winnicy? Dlaczego? Po co?

9 komentarzy

 1. Luty 14, 2015 at 6:06 pm — Odpowiedz

  Magdo właśnie dorzuciłaś kolejne miejsce do odwiedzenia podczas naszego zaklepanego już pobytu w Toskanii. Myślę, że zostawimy to miejsce na dzień wyjazdu, a ponieważ będziemy wyjeżdżać z Ceciny to wyjeżdżając wcześniej rano po drodze możemy zatrzymać się w tym miejscu. Gorzej będzie z parkowaniem, bo jak piszesz jest tam z tym problem, ale jakoś damy radę 🙂

  • Luty 15, 2015 at 10:18 am — Odpowiedz

   Grzegorz, wejście na drogę jest od strony Riomaggore – tuż przy stacji kolejowej. Mam nadzieję, że przy okazji spędzicie miłe chwile w Riomaggiore i Manarola, bo są przecudne. Oby Wam słoneczko świeciło:).

   • ~Grzegorz
    Luty 15, 2015 at 9:10 pm — Odpowiedz

    No właśnie, to słoneczko… Droga ta biegnie po zachodniej stronie półwyspu, więc przyjazd rano chyba nie ma sensu, bo wszystko ładnie oświetlone jest dopiero późnym popołudniem, gdy słonko przygotowuje się do zachodu. Chyba więc postaramy się zajechać jak bedziemy wjeżdżać do Toskani :-: Zobaczymy jak wyjdzie z czasem 🙂

 2. Luty 15, 2015 at 8:42 pm — Odpowiedz

  I zdecydowanie kolejne miejsce, które warto odwiedzić. Tyle ich jest ! Bardzo tam ładnie.Zdjęcie tam gdzie widać trąbę powietrzną – niesamowite, to jest coś.

  • Luty 15, 2015 at 9:35 pm — Odpowiedz

   Jak się mocniej przyjrzeć, to widać kolejne tworzące się trąby, była jedna za drugą, jedna znikała, kolejna się rozwijała.

 3. Luty 15, 2015 at 10:17 pm — Odpowiedz

  Byłam tam dwa razy i na pewno wrócę! przepiękne krajobrazy, urokliwe miasteczka.. jedyne co mi nie do końca podpasowało to wszechobecna pizza z pesto 🙂

 4. ~Sylwia
  Październik 23, 2016 at 6:27 am — Odpowiedz

  Magdo, swietna strona, na ktorej znalazlam mnostwo interesujacych informacji i pieknych zdjec. Wlasnie takiej stony szukalam 🙂 W grudniu wybieram sie po raz pierwszy do Ligurii, mam nadzieje ze pogoda dopisze. Na razie jestem na etapie wyboru mieszkania, a wybor jest ogromny, dlatego skorzystalam tez z informacji na twoim blogu i skontaktowalam sie z posrednictwem ExtraVergine 🙂

  • Październik 24, 2016 at 9:41 pm — Odpowiedz

   Sylwia, bardzo się cieszę! Grudzień w Ligurii może być mokry i wietrzny, ale mam nadzieję, że trafisz na okno pogodowe i będzie piękne słońce. Trzymam za to kciuki bardzo mocno. A Małgosia z ExtraVergine to super babka i dlatego zawsze ją polecam!

 5. […] kocham Portovenere, Santa Margherita Ligure, okolice Imperii i oczywiście kolorowy świat Pięciu Ziem. Jednak Liguria to dużo, dużo więcej, a któż lepiej o tym wie, jak nie ktoś, kto odkrywa ten […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

CIAO! TU MAGDA

KONSULTACJE I PLANY PODRÓŻY PO ITALII

Konsultacje i indywidualne plany podróży do Włoch

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

Moje wielkie włoskie podróże - grupa nie tylko dla italomaniaków

ITALIA POZA SZLAKIEM NA INSTAGRAMIE

 • Orte to dwa miasta w jednym. Jedno z nich jest pod ziemią, w wydrążonych salach i korytarzach przez Etrusków. To Orte Underground. Drugie to tętniące miasto na górze. 
Na zdjęciu widok zaraz po wyjściu z podziemnego miasta.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #orte #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Piękne, piękne Camogli w Ligurii.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #camogli #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kiedy zajrzysz w czyjeś podwórko 💚. Anagni, miasto 4 papieży w Lacjum.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #anagni #viaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Kolory jak to w Italii, intensywnej wspópracują ze słońcem. Wszędzie jest kolorowo ❤️. Cantina del Tufaio, Zagarolo w okolicach Rzymu. Na blogu jest artykuł o tej cantinie, 20m pod ziemią mają tam uroczą piwniczkę .. Jedna z najlepiej opowiedzianych degustacji w jakiej brałam udział. Polecam, szefuje tu Nicoletta, młoda i piękna córka i wnuczka założycieli. __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #zagarolo zaszlakiemviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Widoki z drogi w Piemoncie. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #piemonte #piedmont #belvederedifobello #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #ig_piemonte #thehub_piemonte #beautifulpiedmont #shotz_of_piemonte #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Słońce na talerzu. Dzień dobry, tu włoskie śniadanie.

__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #lazio #storieinviaggio #ig_lazio #thehub_lazio #disciverlazio #shotz_of_lazio #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Taki taras zastałam w Sinalunga. Ci by tu robić? Kawa? A może pograć w karty z przyjaciółmi? Pogłaskać kota, poczytać Pod słońcem Toskanii? 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
FOLLOW I @italiapozaszlakiem
ADMIN & CREATOR I @italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I www.facebook.com/italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #tuscany #toskania #sinalunga #borghi  #lanostratoscana #tuscany #discovertuscany #ig_tuscany #thehub_toscana #beautifultoscana #shotz_of_toscana #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #wellmadeinitaly #awsomeitaly #charmingitaly #travelpics #theheartofslowliving
 • Kto idzie na kawę i ciacho??? __________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #liguria #bonassola #cinqueterre #borghitalia #borghipiubelliditalia #storieinviaggio #delonhgi #akademiadolcevita #ig_liguria #thehub_liguria #beautifulliguria #shotz_of_liguria #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces
 • Baia delle Zagare nazywana jest także zatoką Mergoli. To jedno z najbardziej znanych miejsc w regionie. 
Półwysep Gargano, Apulia. 
__________________________

TAG PHOTOS I #italiapozaszlakiem
PLEASE FOLLOW I @italiapozaszlakiem
__________________________

#italy #italia #apulia #puglia #gargano #baiadellezagare #borghitalia  #storieinviaggio #ig_puglia #thehub_puglia #shotz_of_puglia #shotz_of_italia #whatinitalyis #travellinginitaly #awsomeitaly #charmingitaly #bellaitalia #labellezza #borghimedievali #borghiditalia #shotz_of_borghi #travelblogger #traveladdict #postcardplaces #weareinpuglia #vieniamangiareinpuglia

WSKAKUJ DO MOJEGO ŚWIATA NA INSTAGRAMIE

POLECAM

„Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś.”

~ Dalajlama

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Via dell’Amore, Droga Miłości w Cinque Terre, Liguria