LIGURIA, CINQUE TERRE – Via dell’Amore, Droga Miłości

LIGURIA, CINQUE TERRE – Via dell’Amore, Droga Miłości

Droga Miłości, czyli Via dell’Amore w Cinque Terre to przepiękny nadmorski deptak łączący miejscowości Riomaggiore i Manarola. To 1,6 km drogi z niesamowitą panoramą na morze, skalne urwiska, śródziemnomorską roślinność i tysiące kłódek miłości z wyrytymi imionami zakochanych. Niestety od kilku lat droga nie jest dostępna w całości, otwiera się jedynie krótkie odcinki ze względów bezpieczeństwa. W przeszłości, po ulewnych deszczach zdarzały się osuwiska ziemi i skał, więc dopóki cały odcinek nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, dopóty nie możemy się cieszyć całą Via dell’Amore.

Tym bardziej czuję się szczęściarą, bo gdy byłam tu pierwszy raz, w listopadzie 2010 roku, droga była jeszcze dostępna w całości.

Oto Via dell’Amore w Cinque Terre.

Cinque Terre, Via dell'Amore

Cinque Terre, Via dell'Amore

Kłódki miłości na Via dell’Amore

Według legendy, zwyczaj wieszania kłódek miłości pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio.

Jednak szaleństwo z kłódkami rozpoczęło się od wydania powieści Federico Moccia „Tylko Ciebie chcę” z 2006 roku. Teraz w każdym dużym europejskim mieście znajdzie się miejsce, gdzie masowo wiesza się kłódki.

Na trasie Via dell’Amore każdą dostępną powierzchnię zdobią tysiące spisanych miłosnych wyznań, które mają potwierdzić złożone przyrzeczenie miłości. Niektórzy uważają, że Droga Miłości jest przereklamowana. Cóż, jedno spojrzenie w dół na szalejące morze z impetem uderzające w skały powoduje, że doceniam ogrom trudu, jaki włożono w budowę i utrzymanie tej drogi. Nie można zapominać o ogromnym wpływie na rozwój społeczności Riomaggiore i Manarola, na którą wpłynęła budowa tej drogi.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Jak powstała Droga Miłości?

Gdy w 1920 budowano linię kolejową na trasie La Spezia – Genua trzeba było się zmierzyć z wybudowaniem tunelu łączącego Riomaggiore z Manarolą. Do tego celu potrzebna była prochownia. Tam miały być bezpiecznie przechowywane materiały wybuchowe, które były niezbędne do budowy. W tym celu, po obu stronach tunelu powstały wydrążone skałach ścieżki.

Jakiś czas po zakończeniu budowy w mieszkańcach obu miasteczek narodziła się idea utworzenia z tych dwóch, krótkich ścieżek drogi łączącej Riomaggiore z Manarolą.

Do tej pory kontakty obu wiosek były utrudnione z uwagi na długą i trudną drogę do pokonania. Niech świadczy o tym fakt, że w obu miejscowościach (a właściwie wsiach) mówiono odmiennym dialektem! W latach trzydziestych XX wieku dla tej trudnej inwestycji zapaliło się zielone światło i dzięki pracy wolontariuszy i hojności mieszkańców narodziła się Drogą Miłości.

Nazwa drogi została oficjalnie wybrana w latach siedemdziesiątych.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Park Narodowy Cinque Terre

W latach dziewięćdziesiątych Via dell’Amore przez długi czas pozostawała zamknięta ze względu na niebezpieczeństwo osunięcia się ziemi. Zbocze nad drogą osiadało. Po niezbędnych pracach drogę można było otworzyć ponownie, jednak jest to wyjątkowo trudny teren.

Dziś Park Narodowy Cinque Terre znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a Via dell’Amore jest jego integralną częścią. Park promuje szereg inicjatyw mających na celu poprawę estetyki i użyteczności. Zamontowano nową balustradę i położono bardziej jednolitą nawierzchnię. Ponadto zainstalowano system oświetlenia zasilany energią słoneczną, jest miejsce odpoczynku ze stołami, fontanną oraz windy dla osób niepełnosprawnych umiejscowione na obu końcach drogi.

Cinque Terre, Via dell'Amore

Cinque Terre, Via dell'Amore

Jak dojechać do Cinque Terre

Nie polecam przyjazdu do Cinque Terre samochodem. Dużo lepiej i wygodniej jest wybrać się w te okolice pociągiem lub statkiem. Drogi są wąskie i kręte, jak to w Ligurii, są także kłopoty ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Pociąg

Dojazd do Manaroli lub Riomaggiore pociągiem to najtańszy i najwygodniejszy sposób dotarcia. Kursuje pociąg na linii Genua – Piza. Zatrzymują się w większości pociągi regionalne jeżdżące pomiędzy Levanto, a La Spezia.

Istnieje możliwość nabycia całodniowej Cinque Terre Card Train, upoważnia ona do całodniowego, nielimitowanego podróżowania pomiędzy stacjami Levanto, a La Spezia oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. Kartę można kupić między innymi na dworach kolejowych. Przy zakupie Cinque Terre Card Train można otrzymać dostęp do wifi. Środki ze sprzedaży biletów przeznaczane są na zachowanie dziewiczej przyrody na terenie Parku i utrzymanie ścieżek, co jest wielkim wyzwaniem.

Via dell Amore, Cinque Terre, Liguria

Statek

W sezonie wakacyjnym z Monterosso i z Portovenere odpływają regularnie statki do miasteczek Cinque Terre. Możliwe są także połączenia z wybrzeża Toskanii, w tym z Marina di Massa czy Forte dei Marmi .

Samochód

Droga do Manaroli czy Riomaggiore jest krajobrazowo niezwykle malownicza, ale wąska i kręta. Wiem, że to Wam nie przeszkadza, ale w samym miasteczku jest niewiele miejsc parkingowych. Sugeruję zostawić samochód przy dworcowym parkingu w La Spezia lub Levanto i dotrzeć na miejsce pociągiem korzystając z karty uprawniającej do nielimitowanych przejazdów w ciągu całego dnia po Cinque Terre.

Przyjedź do Ligurii

Jeśli wybieracie się do Ligurii, przyjedźcie tu koniecznie! Szczegółowe ceny wejść do Parku znajdziecie tu: Park Narodowy Cinque Terre. Latem droga jest zatłoczona, właściwie tłoczno jest od kwietnia do października. W listopadzie mogłam się cieszyć widokami do woli. Było niesamowicie.

Nie masz teraz czasu na czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Cinque Terre, Via dell'Amore, Liguria
Cinque Terre, Via dell'Amore, Liguria

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych krajów na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB. Zapraszam cię także na mojego Instagrama, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

Metoda sous vide, restauracja Metamorfoza w Gdańsku
Previous post
Metoda sous vide i znakomita restauracja Metamorfoza w Gdańsku
Róża w winnicy
Next post
Róże w winnicy? Dlaczego? Po co?

9 komentarzy

 1. 14 lutego, 2015 at 6:06 pm — Odpowiedz

  Magdo właśnie dorzuciłaś kolejne miejsce do odwiedzenia podczas naszego zaklepanego już pobytu w Toskanii. Myślę, że zostawimy to miejsce na dzień wyjazdu, a ponieważ będziemy wyjeżdżać z Ceciny to wyjeżdżając wcześniej rano po drodze możemy zatrzymać się w tym miejscu. Gorzej będzie z parkowaniem, bo jak piszesz jest tam z tym problem, ale jakoś damy radę 🙂

  • 15 lutego, 2015 at 10:18 am — Odpowiedz

   Grzegorz, wejście na drogę jest od strony Riomaggore – tuż przy stacji kolejowej. Mam nadzieję, że przy okazji spędzicie miłe chwile w Riomaggiore i Manarola, bo są przecudne. Oby Wam słoneczko świeciło:).

   • ~Grzegorz
    15 lutego, 2015 at 9:10 pm — Odpowiedz

    No właśnie, to słoneczko… Droga ta biegnie po zachodniej stronie półwyspu, więc przyjazd rano chyba nie ma sensu, bo wszystko ładnie oświetlone jest dopiero późnym popołudniem, gdy słonko przygotowuje się do zachodu. Chyba więc postaramy się zajechać jak bedziemy wjeżdżać do Toskani :-: Zobaczymy jak wyjdzie z czasem 🙂

 2. 15 lutego, 2015 at 8:42 pm — Odpowiedz

  I zdecydowanie kolejne miejsce, które warto odwiedzić. Tyle ich jest ! Bardzo tam ładnie.Zdjęcie tam gdzie widać trąbę powietrzną – niesamowite, to jest coś.

  • 15 lutego, 2015 at 9:35 pm — Odpowiedz

   Jak się mocniej przyjrzeć, to widać kolejne tworzące się trąby, była jedna za drugą, jedna znikała, kolejna się rozwijała.

 3. 15 lutego, 2015 at 10:17 pm — Odpowiedz

  Byłam tam dwa razy i na pewno wrócę! przepiękne krajobrazy, urokliwe miasteczka.. jedyne co mi nie do końca podpasowało to wszechobecna pizza z pesto 🙂

 4. ~Sylwia
  23 października, 2016 at 6:27 am — Odpowiedz

  Magdo, swietna strona, na ktorej znalazlam mnostwo interesujacych informacji i pieknych zdjec. Wlasnie takiej stony szukalam 🙂 W grudniu wybieram sie po raz pierwszy do Ligurii, mam nadzieje ze pogoda dopisze. Na razie jestem na etapie wyboru mieszkania, a wybor jest ogromny, dlatego skorzystalam tez z informacji na twoim blogu i skontaktowalam sie z posrednictwem ExtraVergine 🙂

  • 24 października, 2016 at 9:41 pm — Odpowiedz

   Sylwia, bardzo się cieszę! Grudzień w Ligurii może być mokry i wietrzny, ale mam nadzieję, że trafisz na okno pogodowe i będzie piękne słońce. Trzymam za to kciuki bardzo mocno. A Małgosia z ExtraVergine to super babka i dlatego zawsze ją polecam!

 5. […] kocham Portovenere, Santa Margherita Ligure, okolice Imperii i oczywiście kolorowy świat Pięciu Ziem. Jednak Liguria to dużo, dużo więcej, a któż lepiej o tym wie, jak nie ktoś, kto odkrywa ten […]

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

Back
SHARE

LIGURIA, CINQUE TERRE – Via dell’Amore, Droga Miłości