Poza Italią. Autostopem przez życie

Dzisiaj udamy się poza Italię, startujemy w Gdańsku, by po 3 miesiącach wylądować w Birmie. Czy coś Wam to już mówi? Niewiele? To nie będzie wpis miejscach, gdzie byłam lub bardzo chciałabym być, to jest wpis o miejscach, gdzie prawie byłam za sprawą pewnej … książki.

Źródło

Ale do rzeczy. Chodzi o „Autostopem przez życie” Przemka Skokowskiego, która ukazała się kilka tygodni temu.

Przemek ma idealne warunki, aby pokonywać autostopem setki, a nawet tysiące kilometrów. Jest młody, silny, pozytywnie nakręcony, a z jego oczu musi bić dobro, skoro tak wielu go zabrało, nakarmiło, a nawet zaprosiło do własnego domu. No i jest facetem, co powiedzmy sobie szczerze, jest raczej zaletą w byciu autostopowiczem.

Kiedy masz 23 lata, świat stoi otworem i od ciebie zależy, czy ty też się nie niego otworzysz. Pasha, jak Przemek jest nazywany w podróży, złapał świat za nogi obiema rękami i nie puścił przez 26 000 km. Właśnie tyle przemierzył w ciągu 3 miesięcy startując na wylotówce z Gdańska z zamiarem dotarcia do Indii. I choć tuż przed granicą z Indiami musiał zawrócić to jego podróż biegnie przez Litwę, Łotwę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Laos, Tajlandię i Birmę.

Takie podróżowanie współtworzą napotkani ludzie, sytuacje, pogoda i … Bóg. Przemek ma dobrą intuicję, zmysł orientacji, doświadczenie podróżnicze, ale to właśnie wiara w Boga i modlitwa sprawiają, że w tej niezwykłej i czasem niebezpiecznej podróży czuje, że ktoś nad nim czuwa i chroni go.

Mnie ten chłopak osobiście imponuje dojrzałością, a także bardzo zdrowym dystansem do własnej osoby.


Pasha pisze lekko, nieskomplikowanym językiem, a całość sprawia wrażenie podróży we dwoje. Przeżywasz to, co go spotyka. Kiedy ucieka przed uzbrojonymi Azjatami w Laosie naprawdę się o niego martwisz, gdy atakują go dzikie psy – słyszych jak warczą, a gdy siada na poboczu drogi w Kirgistanie i ryczy z bezsilności wobec niesprawiedliwości tego świata – Tobie też oczy robią się mokre. Bez zadęcia, bez męczących encyklopedycznych danych, przeprawia się przez kolejne kraje opowiadając po prostu o tym, co go spotkało, zauroczyło lub rozbawiło, a czasem zwyczajnie znudziło czy wkurzyło.

Możecie razem z Przemkiem łapać stopa na bezdrożach Laosu, wędrować przez kazachskie stepy, zobaczyć Wielki Mur Chiński i Plac Czerwony w Moskwie. Odwiedzicie też kilka sierocińców, gdzie pomożecie dzieciakom napisać kartki pocztowe do rówieśników z innych zakątków świata.

Ta podróż pokazuje świat taki, jest jest – pełen naciągaczy, okropnej biedy, nieodpowiedzialnych zachowań, potęgi żywiołów, ale co najważniejsze – także ludzkiej dobroci, takiej zwyczajnej i nie oczekującej nic w zamian.

Przemek przełamuje schematy. Jeśli wszyscy mowią Ci, że się nie da, on pokazuje, że choć dopadają cię wątpliwości, warto podążać swoją ścieżką i docierać tam, gdzie chcesz i to za darmo.

Każda podróż nas czegoś uczy. Czasem coś w nas zmienia.

Pozwólcie, że na koniec zacytuję fragment epilogu, przytoczoną przez autora opowieść o wyborze siedmiu cudów świata przez pewną dziewczynę, która też przełamała schematy:

… „Myślę, że siedmioma największymi cudami świata są napewno:
1. zmysł wzroku
2. zmysł słuchu
3. zmysł dotyku
4. zmysł smaku
5. uczucia
6. śmiech
7. zdolność do kochania…”

Bardzo mi się to spodobało:).

Zapraszam Was do odbycia tej podróży po Azji razem z Pashą. Te trzy miesiące szybko zlecą, choć ciepły prysznic będzie rzadkością, podobnie jak wygodne łóżko:).

Przemysłam Skokowski swoje podróże opisuje na blogu http://autostopem-przez-zycie.pl/

Informacje o książce:
Autor: Przemek Skokowski
Tytuł: „Autostopem przez życie”
Wydawnictwo: Muza S.A.
Stron: 432
ISBN: 978-83-7758-710-2
Cena detaliczna: 39, 99 zł
Premiera: 21.05.14

Pozdrawiam,
Magda

Vigne Surrau, zjawiskowa winnica na Sardynii
Previous post
Vigne Surrau, zjawiskowa winnica na Sardynii, Costa Smeralda
Bonifacio, Korsyka
Next post
Białe klify Bonifacio. Rejsy z Santa Teresa Gallura na Korsykę

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Back

Ciao a tutti!

PRZEWODNIKI MOJEGO AUTORSTWA

Przewodniki Italia poza szlakiem

OFERTA KONSULTACJI I PLANÓW PODRÓŻY

POTRZEBUJESZ SAMOCHÓD?

MOJA GRUPA NA FACEBOOKU

DOM NA WŁOSKIE WAKACJE

Domy na wakacje we Włoszech, Interhome

JESTEŚ ZE MNĄ NA FACEBOOKU?

Facebook Pagelike Widget
SHARE

Poza Italią. Autostopem przez życie