Liguria to jeden z najmniejszych włoskich regionów, w kształcie łuku, który rozciąga się pod Piemontem. Spotykają się tu dwa największe łańcuchy górskie w kraju, Alpy i Apeniny. Od południa region oblany jest przez wody Morza Liguryjskiego, a tutejsze wybrzeże raz jest niedostępne, poszarpane i groźne, a raz cudownie piaszczyste. Na wchód od Genui, stolicy regionu, gdzie surowa przyroda i od lat przekształcający ją człowiek, utworzyli niezwykły krajobraz. Urokliwe miasteczka, tarasy na stronych zboczach wzgórz, winnice i pola uprawne, które zdają się być zawieszone między niebem a morzem.
To jeden z najpiękniejszych zakątków Włoch – Parco naziolane delle Cinque Terre, wpisany w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie przespacerujcie się tu Drogą Miłości, Via dell’Amore. Kraina wina, kwiatów i słynnego na cały świat pesto. Liguria to jeden z moich ukochanych włoskich regionów, można się w nim zakochać bez pamięci, dlatego pozwolę sobie Was zachęcić do zwiedzenia takich miejsc, jak Santa Margherita Ligure, Imperia czy miasto-widmo Balestino. Także w Ligurii pewien pasjonat stworzył wino Abissi, które dojrzewa … na dnie morza Liguryjskiego. Oddaję Was w ręce Doroty, która zna Ligurię, jak własna kieszeń. To co z tym made in Liguria?
Oto, co znajdziecie w tym wpisie
Made in Liguria
Dorota Czalbowska, Traduzioni Polacco
Z urodzenia Polka, z wyboru Włoszka, dwie narodowości, dwa języki, jedno życie. Absolwentka szkoły językowej w Warszawie, od 1989 roku mieszka we Włoszech, w regionie Liguria. Miłośniczka kultury, pięknych miejsc, pysznego jedzenia, podróży, poznawania ciekawych ludzi. Fascynują ją języki obce, ciekawe lektury, przekłady. Wciąż nowe pomysły i nieustanny rozwój osobisty.
A oto, jakie liguryjskie skarby poleca nad Dorota.
Pesto
Synteza tradycji nieodłącznie utożsamianej z Genuą, tradycyjny sos wyrabiany z liści bazylii, orzeszków piniowych, czosnku, sera pecorino i sardo, oliwy z oliwek. Składniki te uciera się drewniana pałką w marmurowym moździerzu. Sos bardzo prosty wydawać by się mogło, ale swoją genialność smakową zawdzięcza najlepszym składnikom. Najważniejszym z nich jest oczywiście bazylia, która nie jest zwykłą bazylia, ale Basilico Genovese DOP (odpowiednik ang. PDO Protected Designation of Origin i polskiego CNP – Chroniona Nazwa Pochodzenia). To szczególnie słodka odmiana bazylii uprawianej w centrum i na zachodzie Ligurii. Producent Panificio Canale – Bakeries – Portofino, Genova, Italy.
Focaccia
Liguria jest ojczyzną najpopularniejszego, po pizzy, ciasta – focacci. Jest to rodzaj miękkiego płaskiego pieczywa soczyście skropionego oliwą z oliwek i okraszonego grubą solą morską. Oprócz tej klasycznej, bez dodatków, przyrządza się ją również w innych wariantach smakowych – z ziołami, cebulą, oliwkami. Jest dobra na każdą porę dnia, na śniadanie do cappucino lub jako szybka przekąska w ciągu zabieganego dnia. Producent Panificio Canale – Bakeries – Portofino, Genova, Italy.
Farinata
Coś w rodzaju tarty. Cienki, delikatny, dużych wymiarów okrągły placek wypiekany z mąki z ciecierzycy i wody.
Torta Pasqualina
Tarta wielkanocna to prawdziwy specjał genueński. Jej nazwa pochodzi stąd, że niegdyś była daniem kosztownym i można było sobie pozwolić na ten rarytas tylko raz w roku, właśnie z okazji świat wielkanocnych. Ta, wydawać by się mogło, prosta potrawa jest bogata w symbolikę sięgającą nie tylko czasów narodzin chrześcijaństwa, ale także i starodawnych rytuałów pogańskich związanych z powrotem wiosny i odradzaniem się natury.
Zwykle nadzienie jest z karczochów (istnieje też wersja botwinnikowa, wówczas dodaje się ser prescinsêua genovese, rodzaj kwaśnego serwatkowego twarogu), czosnku, parmezanu, gałki muszkatołowej i dużej ilości świeżego majeranku. Cechą charakterystyczną tej tarty jest to, że do nadzienia wrzuca się surowe jajka w całości – jako symbol odradzającego się życia. Po upieczeniu zobaczymy nie tylko ciekawy efekt estetyczny, ale także pewną niespodziankę – zdobycie kawałka tarty z jajkiem stanowi rodzaj wyróżnienia, mającego przynieść szczęście.
Specjalne podziękowania za udostępnienie zdjęć dla Frogadv.
I jak Wam się podobają propozycje Doroty? Interesują Cię produkty lokalne? Oto inne wpisy z tej serii:
Made in Marche
Made in Umbria
Made in Toskania
Made in Lombardia
Made in Sycylia
Made in Kalabria
Made in Sardynia
Made in Emilia Romania
Made in Piemont
A jeśli masz konto na Pinterest, przypnij poniższy obrazek do swojej tablicy, aby nie zapomnieć o liguryjskich smakołykach czyli made in Liguria, planując swoją kolejną podróż do Włoch.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Moje wielkie włoskie podróże, którą w lipcu 2017 wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z naciekawszych grup na FB.
Pozdrawiam Was serdecznie i do … następnego regionu!!!
Magda
2 komentarze
Za pesto przepadałam na początku mojego pobytu we Włoszech, teraz trochę mi się przejadło choć nie ukrywam ,że gotowe już pesto w słoiczkach to świetna alternatywa na szybki i nie kłopotliwy obiad:)
Za to focaccie uwielbiam.W naszym regionie przyjezdni nazywają je panepizza- chlebopizza.W każdej piekarni i regionie smakuje inaczej, ale to nie znaczy ,że gorzej.Uwielbiają ją wszyscy od kilkunastomiesięcznych maluchów którym sprzedawcy zawsze wciskają w rękę mały kawałek, po starsze osoby.Ja osobiście uwielbiam:)
Ja dam się chyba pokroić na dobre pesto. Używam często, bo cała rodzina uwielbia. Focaccia – zawsze i wszędzie. I wcale się nie dziwię, że uwielbiają je i małe szkraby i starsi:)).